زندگینامه آشیش تکار – جوان ترین میلیاردر آفریقا را بشناسید

نظرات 3
5 دقیقه مطالعه

ashish-j-thakkar 

بیوگرافی آشیش تکار

آشیش تکار (مردی که از هیچ به همه چیز رسید)

آشیش تکار اولین شرکت وام خود را در سن پانزده سالگی و با دریافت یک وام 5 هزار دلاری در سال 1996 تأسیس کرد. بانکداری، بنگاه‌ داری و تجارت الکترونیک از جمله شغل‌ های این سرمایه‌ گذار اوگاندایی بوده است که در نهایت منجر به تأسیس «امپراتوری تکار» شد.

آشیش تکار (Ashish Thakkar) در 15 سالگی مدرسه را ترک کرد تا فروشگاه کامپیوتری کوچک خود را به راه بیندازد. حالا گستره کاری Mara Group به بیست کشور رسیده و آشیش تکار لقب «جوان‌ ترین میلیاردر آفریقا» را یدک می‌ کشد.

در اواخر سال 2013، او با مدیر سابق Barclays مشارکت کرد تا بر روی پروژه Atlas Mara سرمایه‌ گذاری کنند. هدف آنها 250 میلیون دلار بود، اما در نهایت 325 میلیون دلار سرمایه‌ گذاری کردند. با این حال، افق نگاه او به آفریقا محدود نمی‌شود. او اولین آفریقایی بود که برای سفر به فضا در شرکت «ویرجین گلکتیک» ثبت نام کرد.

ashish-j-thakkar-april-2014-bellanaija-01

در ادامه گفتگوی سی ان ان با آشیش تکار را می‌خوانید:

شما در چند کشور آفریقایی فعال هستید. در حال حاضر، وضعیت تجارت در این قاره چگونه است؟

من در 18 سال گذشته در آفریقا فعال بوده‌ ام، اما هرگز به این اندازه نسبت به آفریقا هیجان نداشتم. راحتی و جو تجارت در قاره بسیار بهتر شده است. متأسفانه، اینجا یکی از همان جاهایی است که درک کلی با واقعیت فاصله دارد. در آفریقا 54 کشور وجود دارد که برخی ممکن است مشکلاتی نیز داشته باشند. اما این مسئله نباید عامل عدم اتحاد کشورها شود، هرچند این کار زیاد صورت می‌ گیرد.

چرا فکر می‌ کنید کارآفرینی برای آینده توسعه آفریقا بسیار مهم است؟

به دلیل اینکه ما جمعیت جوان زیادی داریم. 85 درصد جمعیت ما زیر 35 سال است. کارآفرینی در جوامع و فرهنگ کشورهای آفریقایی جای دارد، اما در نظام آموزشی ما گنجانده نشده است. کارآفرینان ما برای راهنمایی و مشاوره باید کجا بروند؟ پاسخ این مسئله برای من اهمیت دارد. زیرا دلیل بیکاری، سرمایه‌ گذاریِ مستقیم خارجی یا تاسیس کارخانه‌ های وسیع نیست. باید کارگاه‌ ها یا شرکت‌ های کوچک و متوسط تأسیس شود. در حال حاضر، کارآفرینان زیادی به این سیستم وارد شده‌اند و البته که خلاقیت هم در آن دخیل است.

پیشنهاد شما برای یک کارآفرین جوان و تازه‌ کار چیست؟

کارآفرینی مانند یک سفر است و نه یک مقصد. چالش‌ های زیادی بر سر راه وجود دارد. ممکن است بارها زمین بخورید، اما باید بلند شوید و دوباره بایستید. پشتکار، علاقه و تلاش در طول این سفر بسیار مهم و حیاتی است. شما وسوسه خواهید شد که از گوشه کار خود بزنید یا کارهایی را انجام دهید که زودتر به نتیجه برسید، اما بدانید که این کارها در طولانی‌مدت جواب نخواهد داد. همه می‌ گوییم که جوانان امروز رهبران فردا خواهند بود، اما در مورد ما صحیح نیست. ما رهبران امروز هستیم و وظیفه ما است تا کار خود را به خوبی انجام دهیم.

شما به آینده آفریقا اطمینان دارید؟

وقتی پیشرفت آفریقا را از دید رهبری و مدیریت می‌ بینیم به خودم افتخار می‌ کنم. خیلی خوب است که این پیشرفت را می‌ بینم. اما متأسفانه دید جهانی نسبت به آفریقا معطوف به مسائلی مانند ابولا است. مسائل کوچکی که خیلی بزرگ شده است، در حالی که در مقیاس بزرگتر ما خیلی خوب پیشرفت کرده‌ ایم.

آیا این قرن، قرن آفریقا است؟

نشان‌ واره‌ ی «گروه مارا» یک شیر آفریقایی است. ما در مورد آن یک جوک کوچک داریم که شاید بعضی‌ ها نپسندند. هرچند من آن جوک را دوست دارم و این است که دوران ببر هندی و اژدهای چینی به سر رسیده است، حالا نوبت شیر آفریقایی است. واقعا هم دیگر نوبت ما است.

4.4/5 - (42 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

3 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
3
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx