زندگینامه علی دایی – فوتبالیست

نظرات 4
8 دقیقه زمان مطالعه

زندگینامه علی دایی - فوتبالیست

بیوگرافی علی دایی (زندگینامه ورزشکاران)

در زندگی نامه علی دایی اینگونه آمده است که : علی دایی کاپیتان سابق تیم ملی کشورمان و رکوددار گل‌ های زده ملی در اول فروردین سال ۱۳۴۸ در شهر اردبیل متولد شد.

علی دایی فارغ‌ التحصیل مهندسی متالورژی از دانشگاه صنعتی شریف تهران می باشد. دایی به همراه رحمان رضایی و علی‌ رضا اکبرپور از جمله بازیکنانی است که توسط ناصر حجازی فقید به فوتبال ایران معرفی شده اند.

دوران باشگاهی علی دایی

شروع علی دایی در تیم باشگاهی استقلال اردبیل می باشد. پس از آن دایی یک فصل برای تاکسیرانی تهران بازی کرد و از آنجا به بانک تجارت رفت. وی ۴ سال برای بانک تجارت توپ زد و بالاخره در سال ۱۳۷۳ به تیم محبوب پایتخت پرسپولیس پیوست.

علی دایی در سال ۱۳۷۵ و پس از درخشش در جام‌ ملت‌ های آسیا، یک فصل در تیم السد قطر بازی کرد و از آنجا به همراه کریم باقری به تیم آرمینیا بیله‌ فید در بوندس لیگا پیوست. وی پس از این تیم با نظر مساعد فرانتس بکن‌ باوئر و با یک قرارداد چشمگیر – بالاترین مبلغ قرارداد یک بازیکن آسیایی- به تیم بایرن‌ مونیخ پیوست.

علی دایی در بایرن مونیخ عنوان اولین بازیکن آسیایی را که در جام‌ باشگاه‌ های اروپا بازی کرده است را به دست آورد. وی در مونیخ بازیکن مورد علاقه طرفداران تیم بایرن به شمار میرفت اما مربیان این تیم همچون طرفداران به وی علاقه نداشتند و به همین خاطر او فرصت زیادی برای بازی در این تیم را به دست نیاورد.

علی دایی قبل از آن که قراردادش با بایرن مونیخ تمام شود در سال ۲۰۰۰ راهی هرتابرلین شد. وی در هرتابرلین دوران خوشی را پشت سر گذاشت و بهترین بازی‌ هایش در جام باشگاه‌ های اروپا را در این تیم انجام داد. علی دایی با تیم هرتابرلین و در چارچوب جام باشگاه‌ های اروپا در یک بازی دو بار دروازه چلسی انگلستان را گشود و یک بار در سن‌ سیروی میلان دروازه آث‌ میلان ایتالیا را فرو ریخت.

اما با این حال هرتابرلین هم دیگر جای ماندن برای دایی نبود. در این تیم هم به دایی بازی نمی‌ رسید و کاپیتان تیم ملی کشورمان با اینکه پیشنهاداتی از تیم‌ های لیگ‌ برتر انگلیس، جی لیگ ژاپن و راپید ویت اتریش داشت در سن ۳۴ سالگی به خاورمیانه و تیم الشباب قطر بازگشت.

پس از آن علی دایی در سال ۲۰۰۳ به پرسپولیس بازگشت و پس از ۱ سال حضور در این تیم به صبا باتری رفت. دایی ۱ سال هم در تیم صبا باتری بود و پس از آن در حالی که همه فکر می‌ کردند از فوتبال خداحافظی خواهد کرد به تیم سایپا پیوست.
وی در سایپا سرمربی و بازیکن این تیم شد و سایپا را برای اولین در لیگ‌ برتر کشور قهرمان مسابقات کرد. علی دایی پس از قهرمانی با سایپا برای همیشه از فوتبال به عنوان یک بازیکن خداحافظی کرد.

دوران ملی علی دایی

زندگینامه علی دایی - فوتبالیست

دایی اولین بازی ملی خود را در خرداد ماه سال ۱۳۷۳ در پایتخت و در برابر پاکستان انجام داد. او در سال ۱۹۹۴ با ۵ گل‌ زده در ۴ بازی بهترین گل‌ زن رقابت‌ های مقدماتی جام‌ جهانی ۱۹۹۴ آمریکا لقب گرفت.
سال ۱۹۹۶ علی دایی از سوی کمیته تاریخ و آمار فدراسیون بین المللی فوتبال جهان با ۲۰ گل‌ زده به عنوان برترین مهاجم تیم‌ های ملی سال انتخاب شد. علی دایی ۴ گل از این گل‌ ها را در یکی از به یادماندنی‌ ترین بازی‌ های تیم ملی به کره جنوبی زد. ایران در مرحله نهایی جام‌ ملت‌ های آسیا ۱۹۹۶ در امارات کره جنوبی را با نتیجه ۶ بر ۲ درهم شکست که ۴ گل این بازی را علی دایی به ثمر رساند.
گل‌ زنی‌ های علی دایی همچنان ادامه پیدا کرد تا اینکه عنوان برترین‌ گل‌ زن بازی‌ های ملی جهان را از فرانس پوشکاش مجارستانی ربود.

علی دایی در سال ۲۰۰۳ هشتاد و پنجمین گل ملی خود را به لبنان زد و خود را در تاریخ جاودانه نمود. اما این پایان کار علی دایی در تیم‌ ملی نبود.
او در سال ۲۰۰۴ و در چارچوب مقدماتی جام جهانی ۴ بار دروازه لائوس را گشود و اولین مردی لقب گرفت که ۱۰۰ گل ملی به ثمر رسانده است.
آخرین حضور ملی علی دایی به بازی تیم‌ ملی ایران و آنگولا در جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان باز خواهد گشت. دایی در این جام با انتقاداتی بسیار زیادی از سوی منتقدانش روبه رو و پس از جام جهانی ۲۰۰۶ بدون این که اجازه دهد برایش یک بازی خداحافظی ترتیب داده شود از فوتبال ملی خداحافظی کرد.

علی دایی ۱۴۹ بار برای تیم ملی به میدان رفته است که با این رکورد در جمع ۱۰ بازیکن برتر تاریخ فوتبال از لحاظ تعداد بازی‌ های ملی‌ قرار گرفته است.

او در سال ۲۰۰۷ در تیم منتخب جهان برای بزرگداشت تولد ۸۹ سالگی ماندلا به میدان رفت و در همین سال به عضویت کمیته فوتبال فیفا در آمد.

دوران مربیگری علی دایی

زندگینامه علی دایی - فوتبالیست

علی دایی در تاریخ ۱۲ اسفند ۸۶ (۲ مارس) به عنوان سرمربی تیم ملی فوتبال ایران انتخاب گردید و ۹ فروردین سال ۱۳۸۸ در پاسخ به درخواست‌ های مردم و به دلیل کوتاهی سرمربی تیم ملی فوتبال کشورمان در انجام وظایف و کسب نتایج ضعیف تیم ملی فوتبال در بازی‌ های مقدماتی جام جهانی، علی دایی از سرمربیگری تیم ملی برکنار شد.
علی دایی ۷ دی سال ۱۳۸۸ به عنوان جانشین کرانچار سرمربی تیم پرسپولیس شد. ۲۸ آذر سال ۱۳۸۹ پس از ۵ باخت پیاپی، لو از سمت خود کناره‌ گیری کرد اما مدیرعامل باشگاه نپذیرفت و از تصمیم خود منصرف شد. وی با اینکه در ۳۱ خرداد سال ۱۳۹۰ تیم پرسپولیس را در جام حذفی به قهرمانی رساند از پرسپولیس رفت و جای خود را به حمید استیلی داد و سپس همان سال با تیم راه آهن به توافق رسید و قرارداد ۲ ساله امضا کرد.
دایی اواخر اردیبهشت سال ۱۳۹۲ مجدداً با تیم پرسپولیس به توافق رسید و سکان هدایت این تیم را به دست گرفت. وی در سال ۹۳ در لیگ برتر چهاردهم از سرمربیگری پرسپولیس برکنار شد و جایش را به حمید درخشان داد. علی دایی در تیرماه ۹۴ سرمربی صبای قم و در تیر ماه ۹۵ سرمربی نفت تهران شد و در همین فصل این تیم را قهرمان جام حذفی کرد.

خانه علی دایی

زندگینامه علی دایی - فوتبالیست

عکس های علی دایی

زندگینامه علی دایی - فوتبالیست

زندگینامه علی دایی - فوتبالیست

زندگینامه علی دایی - فوتبالیست

زندگینامه علی دایی - فوتبالیست

افتخارات علی دایی

دو بار حضور در جام جهانی در سال‌ های ۱۹۹۸ و ۲۰۰۶
سه بار حضور در جام‌ ملت‌ های آسیا و کسب یک عنوان سومی در سال ۱۹۹۶
قهرمانی در بوندس لیگا ۹۹-۱۹۹۸
قهرمانی در باشگاه‌ های ایران پرسپولیس ۹۶-۱۹۹۵ سایپا ۰۷-۲۰۰۶
جام حذفی آلمان بایرن مونیخ ۹۹-۱۹۹۸
جام حذفی ایران صبا باتری ۰۵-۲۰۰۴
بهتریان بازیکن آسیا ۱۹۹۹
قهرمانی با نفت تهران در جام حذفی ۹۵-۹۶

۳.۸/۵ - (۱۱ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

4 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
دوره آموزش کارشناس جذب شوید
دوره برتری شدید
4
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx