زندگینامه زین الدین زیدان – فوتبالیست

Add a Comment
10 Min Read

زندگینامه زین الدین زیدان - فوتبالیست

بیوگرافی زین الدین زیدان (زندگینامه ورزشکاران)

در زندگی نامه فوتبالی زین الدین زیدان اینگونه آمده است که : زین الدین زیدان در ۲۳ ژوئن سال ۱۹۷۲ در مارسی فرانسه متولد شد. پدر و مادر او یک زوج مهاجر الجزایری و مسلمان بودند و آنها در یک منطقه مهاجرنشین فرانسه به نام کاستیل زندگی سکونت داشتند.

زین الدین زیدان از خیابان‌ های مارسی خیلی زود جذب باشگاه یواس سن هنری فرانسه شد و بعد از گذراندن دوره‌ ای در آکادمی المپیک توسط ژان وارود برای بازی در باشگاه کن انتخاب شد.

به علت استعداد فوق العاده، زیدان در کن ماندنی شد و ۶۱ بازی در لیگ فرانسه برای این تیم انجام داد. در سال ۱۹۹۲ به بوردو رفت و دوران موفقیتش در این تیم را آغاز کرد و به هواداران بوردو به او لقب زیزو دادند.

پس از ۲ سال زین الدین زیدان به تیم ملی دعوت شد و در ۱۷ آگوست ۱۹۹۴ در برابر جمهوری چک اولین بازی ملی خود را انجام داد. زیدان در دقیقه ۶۳ هنگامی که فرانسه ۲ بر صفر عقب بود وارد زمین شد و با به ثمر رساندن ۲ گل بازی را به تساوی کشاند.

زین الدین زیدان چون ملیت فرانسوی الجزایری داشت می‌ توانست برای الجزایر هم بازی کند، اما عبدالحمید کرمالی مربی الجزایر او را به تیم ملی دعوت نکرد. وی معتقد بود زیدان بازیکن سریعی نیست و زیزو فرانسه را برگزید.

امه ژاکه مربی وقت فرانسه به او اعتماد کرد و در جام ملت‌ های اروپا در سال ۱۹۹۶ پیراهن شماره ۱۰ تیم ملی را به وی داد و با وجود او و ژورکایف روی نام کانتونا و ژینولا خط قرمز کشید. در جام ملت‌ ها، فرانسه در نیمه نهایی و در ضربات پنالتی مغلوب جمهوری چک شد و حذف شد.

پس از این رقابت‌ ها‌، زین الدین زیدان به تورین رفت تا در یوونتوس بازی کند. یوونتوس در ۲ فصل پیاپی به فینال جام باشگاه‌ های اروپا رسید ولی در هر دو دوره مغلوب شد.

سال ۱۹۹۸ فرانسه که میزبان جام جهانی بود انتظار قهرمانی را می کشید. در جام جهانی زیدان و فرانسه دو بازی اول را به راحتی پشت سر گذاشتند، البته زیزو در بازی مقابل عربستان در دقیقه ۷۰ اخراج شد.

عکس های زین الدین زیدان

زندگینامه زین الدین زیدان - فوتبالیست

زندگینامه زین الدین زیدان - فوتبالیست

زندگینامه زین الدین زیدان - فوتبالیست

زندگینامه زین الدین زیدان - فوتبالیست

زندگینامه زین الدین زیدان - فوتبالیست

زندگینامه زین الدین زیدان - فوتبالیست

زندگینامه زین الدین زیدان - فوتبالیست

زندگینامه زین الدین زیدان - فوتبالیست

زندگینامه زین الدین زیدان - فوتبالیست

زندگینامه زین الدین زیدان - فوتبالیست

زندگینامه زین الدین زیدان - فوتبالیست

تیم هماهنگ ژاکه موفق شد از سد ایتالیا و کرواسی بگذرد تا فرانسه به دیدار نهایی برسد و زین الدین زیدان در رویایی‌ ترین شب زندگیش با ۲ گلی که با ضربه سر وارد دروازه برزیل کرد تبدیل به اسطوره جدید فوتبال این کشور شود. سال ۱۹۹۸ با کسب عنوان‌ های مرد سال اروپا و جهان برای زیدان به پایان رسید.

در حد فاصل ۲۰۰۱-۱۹۹۹هر چند در یوونتوس عنوانی نصیب زیدان نشد ولی زیدان همراه با فرانسه به مقام قهرمانی جام ملت های اروپا رسید. جامی که تحت تأثیر هنرنمایی های وی بود و عنوان مرد سال جهان را برایش به ارمغان آورد. در سال ۲۰۰۱ زیدان یوونتوس را ترک کرد و با قراردادی راهی رئال مادرید شد.

زین الدین زیدان در رئال، پس از چندی رهبری میانه میدان را به دست گرفت و تمامی ستارگان این تیم از جمله فیگو، رائول، کارلوس و … را تحت تأثیر قرار داد و موجبات قهرمانی این تیم در جام باشگاه‌ های اروپا در فصل ۰۲-۲۰۰۱ را فراهم کرد. در دیدار پایانی در گلاسکو زیدان یک گل استثنایی به بایرلورکوزن زد تا رئال برای نهمین بار قهرمان اروپا شود.

اما روزهای تیره فرا رسید، در حالیکه فرانسه یکی از شانس‌ های اصلی قهرمانی جام جهانی ۲۰۰۲ محسوب میشد، پیش از شروع جام، زیدان را از دست داد و بازگشت زیزو در دیدار آخر گروهی با دانمارک هم چاره ساز نشد و مدافع عنوان قهرمانی در دور اول رقابت‌ ها با جام وداع کرد.

پس از جام جهانی زیدان بار دیگر باعث موفقیت رئال شد و با این تیم به مقام قهرمانی جام بین‌ قاره ای و لیگ اسپانیا دست‌ پیدا کرد. همچنین به تیم فرانسه کمک کرد تا با هشت پیروزی پیاپی به دور نهایی یورو ۲۰۰۴ صعود نماید. در دسامبر ۲۰۰۳ او برای سومین بار عنوان مرد سال فوتبال جهان را مال خود کرد.

هر چند یورو ۲۰۰۴ با درخشش زین الدین زیدان برای فرانسوی‌ ها خیلی خوب آغاز شد ولی آنها در دیدار یک چهارم نهایی برابر یونان شکست خوردند و حذف شدند. پس از این ناکامی زیدان از تیم ملی کناره گیری کرد ولی به علت کسب نتایج ضعیف تیم فرانسه در مسابقه‌ های مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۶ و فشار مطبوعات، مردم و حتی درخواست ژاک شیراک،رئیس جمهور فرانسه، به تیم ملی بازگشت و باعث صعود فرانسه به جام جهانی شد.

اوضاع رئال مادرید پرستاره خیلی خوب نبود و زین الدین زیدان اعلام کرد پس از جام جهانی برای همیشه با فوتبال خداحافظی خواهد کرد. جام جهانی ۲۰۰۶ در حالی آغاز شد که کارشناسان شانس چندانی برای فرنسه قائل نبودند ولی با حذف اسپانیا به مرحله یک چهارم نهایی صعود کردند و پس از ۸ سال یک بار دیگر مقابل برزیل قرار گرفتند.

این بار برزیل مدافع عنوان قهرمانی و شانس اول فتح جام به شمار میرفت ولی زیدان در شب رویایی دیگری چنان ستارگان این تیم را مقهور هنرنمایی استثنایی خود کرد که فرانسه را مستحق پیروزی کرد و باعث پیروزی یک بر صفر تیمش شد.

شکست پرتغال بار دیگر آنها را به دیدار نهایی رهنمون کرد جایی که ایتالیا آماده بود انتقام فینال یورو ۲۰۰۰ را از زین الدین زیدان و تیمش بگیرد. در حالیکه ۷ دقیقه تا پایان وقت اضافه دوم و ضیافت پنالتی‌ ها مانده بود، تحریکات ماتراتزی مدافع تیم ایتالیا باعث عکس‌ العمل زیدان و در نتیجه اخراج وی و از دست رفتن قهرمانی تیم فرانسه شد.

هر چند فرانسوی‌ ها کسب مقام دوم جهان را هم مدیون درخشش ستاره خود بودند. زین الدین زیدان این چنین با دنیای فوتبال خداحافظی کرد و تبدیل به یکی از چند اسطوره بی‌ بدیل تاریخ فوتبال شد.

سه روز پس از بازی زیدان در دو مصاحبه‌ ی تلویزیونی در این مورد شرکت کرد. او در این مصاحبه‌ ها اعلام کرد که ماتراتزی به خواهر و مادرش توهین کرده است و ضمن معذرت‌ خواهی, اعلام کرد که از کاری که کرده پشیمان نیست. او در ضمن هرگونه توهین‌ های راسیستی از سوی ماتراتزی را غیرواقعی و محصول جنجال نشریات و رسانه‌ ها دانست. ‌

در ژانویه ۲۰۱۶ رافائل بنیتس پس از ۷ ماه از سمت خود به عنوان سرمربی رئال مادرید برکنار شد و زین الدین زیدان بازیکن سابق این تیم هدایت این تیم را به عهده گرفت.

زندگینامه زین الدین زیدان - فوتبالیست

زندگینامه زین الدین زیدان - فوتبالیست

زندگینامه زین الدین زیدان - فوتبالیست

افتخارات زین الدین زیدان

جام جهانی: ۳ بار حضور (۱۹۹۸,۲۰۰۲,۲۰۰۶) – ۱ بار قهرمانی (۱۹۹۸) – ۱ بار نایب قهرمانی (۲۰۰۶)

جام ملت‌ های اروپا: ۳ بار حضور (۱۹۹۶,۲۰۰۰,۲۰۰۴), ۱ بار قهرمانی (۲۰۰۰)

جام باشگاه‌ های اروپا: ۱ بار قهرمانی (در ۲۰۰۱-۲۰۰۲ با رئال مادرید)

لیگ ایتالیا: ۲ بار قهرمانی (در ۱۹۹۶-۱۹۹۷ و ۱۹۹۷-۱۹۹۸ با یوونتوس)

لیگ اسپانیا: ۱ بار قهرمانی (در ۲۰۰۲-۲۰۰۳ با رئال مادرید)

جام بین‌قاره‌ای: ۲ بار قهرمانی (در ۱۹۹۶ با یوونتوس و در ۲۰۰۲ با رئال مادرید)

سوپرکاپ اروپا: ۲ بار قهرمانی (در ۱۹۹۶ با یوونتوس و در ۲۰۰۲ با رئال مادرید)

سوپرکاپ ایتالیا: ۱ بار قهرمانی (در ۱۹۹۷ با یوونتوس)

سوپرکاپ اسپانیا: ۲ بار قهرمانی (در ۲۰۰۲ و ۲۰۰۳ با رئال مادرید)

زندگینامه زین الدین زیدان - فوتبالیست

زندگینامه زین الدین زیدان - فوتبالیست

جایزه‌ها و افتخارت شخصی زین الدین زیدان

۳ بار بهترین بازیکن سال جهان از سوی فیفا (در ۱۹۹۸, ۲۰۰۰ و ۲۰۰۳)

۱ بار بهترین بازیکن سال اروپا (توپ طلایی) از مجله‌ ی “فرنس فوتبال” (در ۱۹۹۸)

۱ بار با ارزش‌ ترین بازیکن جام باشگاه‌ های اروپا (در فصل ۲۰۰۱-۲۰۰۲ با رئال مادرید)

۱ بار بهترین بازیکن جام جهانی (در جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان)

بهترین بازیکن نیم‌ قرن انتهایی قرن بیستم (در سال ۲۰۰۴ از سوی بازدیدکنندگان سایت اینترنتی یوفا)

شوالیه‌ی لژدواونور از ۱۹۹۸

حامل مشعل المپیک در المپیک آتن ۲۰۰۴

۴/۵ - (۲ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx