پرورش افکار

زندگینامه ایلان ماسک – بنیان گذار پی پال و اسپیس ایکس

زندگینامه ایلان ماسک – بنیانگذار پی پال و اسپیس ایکس

زندگینامه ایلان ماسک – بنیان گذار پی پال و اسپیس ایکس

پادکست زندگینامه ایلان ماسک بنیانگذار پی پال و اسپیس ایکس

بیوگرافی ایلان ماسک (زندگینامه بزرگان)

ایلان ماسک نام یکی از مخترعین، کار آفرینان و چهره های شناخته شده ی دنیای تکنولوژی می باشد که نقشی مهم در رسیدن دنیای فناوری به جایگاه کنونی اش بازی کرده است. ایلان که تا به امروز ریاست شرکت های بسیار بزرگی را بر عهده داشته، یکی از میلیاردرهای بزرگ دنیا نیز به حساب می آید. مدیریت بر شرکت های بزرگی چون اسپیس ایکس و تسلا را می توان از جمله مهم ترین موفقیت های ماسک در زندگی اش دانست.

شخصیت منظم و علاقه ی او به رسانه ها و دوست داران دنیای تکنولوژی، ایلان را به شخصیتی محبوب در میان مردم تبدیل کرده است و بسیاری از افراد وی را با شخصیت خیالی مرد آهنی مقایسه می کنند. نظرات ایلان ماسک تا حدی مهم است که دقایقی پس از نشر داده شدن در اکانت شخصی اش در سراسر شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته می شود.

دوستان عزیز سایت پرورش افکار در این مقاله قصد داریم نگاهی به زندگی نامه ایلان ماسک این فعال بزرگ دنیای فناوری بیندازیم و نقش او را در رسیدن دنیای امروزی به این مرحله از پیشرفت را مورد بررسی قرار دهیم. با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

ایلان ماسک

دوران کودکی و نوجوانی ایلان ماسک

ایلان ماسک در تاریخ 28 ژوئن سال 1971 میلادی، در شهر پرتوریای آفریقای جنوبی متولد شد. مادر او یک مدل کانادایی و پدرش نیز یک مهندس الکترومکانیک بود که اصالتاً اهل آفریقای جنوبی می باشد. بعد از آن که ایلان در سن 9 سالگی با مهم ترین رویداد زندگی اش، یعنی جدایی پدر و مادر رو به رو شد، به همراه پدر و خواهر و برادر کوچکترش زندگی خود را ادامه داد و مادر آن ها هم به کشور خودش نقل مکان کرد.

آشنایی ایلان با رایانه نقش بسیار مهمی را در روند زندگی او بازی کرد. همین کامپیوتر بود که باعث شد او برنامه نویسی را یاد بگیرد و در زمانی که تنها 12 سال سن داشت نخستین بازی رایانه ای خودش را بنویسد. او موفق شد این بازی را به قیمت 500 دلار به فروش برساند و در نتیجه اولین فعالیت رسمی ایلان در دنیای فناوری با موفقیت عظیمی همراه شد.

جالب است که علاقه مندان بدانند بازی ساخته شده توسط ایلان ماسک که بلستار نام دارد، سبکی فضایی – موشکی دارد که نشان می دهد او از همان ابتدا از علاقه مندان به دنیای فضا و هر چیزی که مربوط به آن می باشد بوده است.

علاقه ی بسیار زیاد ایلان به دنیای فناوری و هم چنین برنامه نویسی او را به کودکی متفاوت از هم سن و سال هایش تبدیل کرده بود. ایده هایی که ایلان در آن سن ارائه می داد باعث شگفتی اطرافیانش شده بود و آنان را به این فکر فرو می برد که چطور ممکن است کودکی با این سن و سال نظریاتی را ارائه دهد که یک فرد 40 ساله در درک آن ها ناتوان است؛ چه برسد که بتواند به تجزیه و تحلیل و توضیح آن ها بپردازد.

شخصیت ایلان ماسک در دوران کودکی کاملا مشابه فیلم های هالیوودی است که ساخته می شوند. او در کودکی به صورت مستمر از سوی هم سن و سال هایش مورد آزار و اذیت قرار می گرفت. ایلان بدترین این خاطرات را مربوط به ماجرایی می داند که هم کلاسی های او وی را از پله های مدرسه به پایین پرتاب کردند و سپس به سراغش رفتند و به قدری او را کتک زدند که ایلان سطح هوشیاری خودش را از دست داد و سرانجام به بیمارستان منتقل شد. با پایان دوره ی دبیرستان ایلان برای فرار از خدمت سربازی اجباری در آفریقای جنوبی به کمک مادرش توانست اقامت کشور کانادا را بگیرد و در نتیجه از آفریقای جنوبی بگریزد.

تحصیل در دانشگاه

ایلان ماسک در سن 19 سالگی به دانشگاه کوئینز کانادا رفت. اما پس از دو سال بنا به دلایلی به دانشگاه پنی سیلوانیا آمریکا منتقل شد و در آن جا موفق شد دو مدرک فیزیک و اقتصاد را دریافت کند. در آن زمان ایلان ماسک تنها 24 سال سن داشت. پس از آن وی به کالیفرنیا رفت و در آن جا موفق شد مدرک دکتری خود را در رشته ی فیزیک کاربردی و علم مواد کسب کند. ایلان پس از مدتی موفق شد شهروندی ایالات متحده آمریکا را نیز به دست بیاورد و در نتیجه به فردی تبدیل شد که علاوه بر آمریکا، از شهروندی آفریقای جنوبی و کانادا نیز بهره می برد.

ایلان ماسک

آغاز فعالیت حرفه ای

نخستین فعالیت حرفه ای ایلان ماسک مربوط به سال 1995 میلادی می شود؛ جایی که او و برادرش توانستند با کمک پدرشان و با سرمایه ای 28 هزار دلاری شرکتی نرم افزاری با نام Zip2 را احداث کنند. این شرکت به نوعی یک راهنمای اینترنتی برای صنعت چاپ روزنامه بود و به سرعت توانست به موفقیت های زیادی دست پیدا کند و پس از مدتی به کار با روزنامه های بزرگی چون نیویورک تایمز و شیکاگو تریبیون بپردازد.

با وجود این که ایده ی تاسیس این شرکت را ایلان ماسک داده بود، اما اعضای هیات مدیره اجازه ی ریاست او بر شرکت را ندادند. در نهایت کامپک با مبلغ حدودی 340 میلیون دلار این شرکت را خریداری کرد و حدود 7 درصد از این مبلغ به ایلان ماسک رسید؛ تا او قبل از سن 30 سالگی در گروه میلیونرهای ساکن آمریکا قرار بگیرد.

راه اندازی یک سایت اینترنتی و پرداخت اینترنتی که امروزه از آن با نام PayPal شناخته می شود یکی دیگر از فعالیت های ایلان و برادرش بود. آن ها توانستند با استفاده از این شرکت به سود بسیار زیادی دست پیدا کنند و با توجه به این که ایده ی آن ها یک فکر نو به حساب می آمد، خیلی زود به درآمد چندین میلیون دلاری دست پیدا کردند.

راه اندازی اسپیس ایکس

در سال 2001 میلادی، ایلان ماسک به همراه دو دوست خود به مسکو سفر کرد تا تعدادی موشک را برای پروژه ی فضایی خود خریداری کند. ماسک می گوید پس از ورودش به خاک روسیه، روس ها او را مسخره می کردند و به او به چشم یک تازه کار و احمق نگاه می کردند. به همین دلیل او و دوستانش بدون آن که موفق به خرید موشکی شوند به آمریکا بازگشتند.

یک سال بعد ماسک به کمک مایک گریفین که سابقه ی کار در سی آی ای را داشت به روسیه رفت و بعد از آن که مطلع شد روس ها قیمت بسیار بالایی معادل 8 میلیون دلار برای موشک خود در نظر گرفته اند، تصمیم به تاسیس شرکت فضایی خودش گرفت تا در آن به تولید موشک های فضایی ارزان قیمت دست بزند. این گونه بود که وی اسپیس ایکس را بنا نهاد.

بیوگرافی ایلان ماسک

همکاری با تسلا موتورز

ایلان ماسک در سال 2004 به عنوان سرمایه گذار به تسلا موتورز راه پیدا کرد و موفق شد به سمت ریاست هیئت مدیره این کمپانی دست پیدا کند و در طراحی بسیاری از اتومبیل های این شرکت نقش داشته باشد. لازم به ذکر است که ایلان ماسک با در اختیار داشتن بیش از 28 میلیون دلار از سهام این کمپانی بیشترین سهم را در میان همکارانش دارد.

عکس های ایلان ماسک

ایلان ماسک

زندگینامه ایلان ماسک

ایلان ماسک

ایلان ماسک

پروژه هایپرلوپ

ایلان ماسک در سال 2013 از طرح جدید خود مببی بر طراحی یک سیستم حمل و نقل عمومی بسیار پر سرعت با استفاده از لوله های خلا رونمایی کرد. طرح هایپرلوپ کپسولی است که می تواند حامل مسافران یا بارهایی باشد و در لوله ای با فشار هوای بسیار پایین چیزی نزدیک به خلا با استفاده از پیشرانه ی مغناطیسی خطی قادر است به سرعت هایی بالاتر حتی از سرعت صوت دست پیدا کند.

او پس از بررسی های فراوان با کمک 12 مهندس توانمند از اسپیس ایکس و تسلا موتورز در حدود 9 ماه طرح های مفهومی این سیستم را پی ریزی کردند. اجرای این طرح اگر از لحاظ فنی ممکن باشد، مطمئنا یکی از سریع ترین و در عین حال ارزان ترین روش های حمل و نقل برای مسافت های طولانی خواهد بود.

همسر ایلان ماسک

ایلان ماسک

زندگی خصوصی ایلان ماسک

ایلان ماسک پنج فرزند پسر دارد. نخستین فرزندش دو ماه پس از تولدش به خاطر سندروم مرگ ناگهانی نوزاد فوت کرد. در سال 2004 صاحب دوقلوهایی به نام های گرفین و خاویر شد. همچنین در سال 2006 هم سه قلوهایش به نام های دامین، ساکسوم و کای به دنیا آمدند.

5/5 - (2 امتیاز)

به این مقاله امتیاز دهید

5/5 - (2 امتیاز)

اگر خوشتان آمد به اشتراک بگذارید

Share on whatsapp
واتس اپ
Share on telegram
تلگرام
Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توئیتر
Share on linkedin
لینکدین
آدرس کوتاه شده این مقاله : https://parvaresheafkar.com/1r99
نظرات کاربران
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
2 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
شاید این مقالات را دوست داشته باشید

فهرست مطالب

دانلود اپلیکیشن پرورش افکار

من ( امیر شریفی ) در دوره کارشناس جذب شوید شما را با تمام عشق و علاقه ای که دارم با مفهوم واقعی قانون جذب و ارتعاش آشنا می کنم. همچنین با ارائه راهکارهای عملی و تمرین هایی روی باورهای شما کار خواهم کرد

موکاپ اپلیکیشن
دانلود اپ اندروید
دانلود اپ ios
موکاپ اپلیکیشن