زندگینامه فرصت الدوله شیرازی – شاعر

یک نظر اضافه کنید
3 دقیقه مطالعه

 زندگینامه فرصت الدوله شیرازی - شاعر

بیوگرافی فرصت الدوله شیرازی (زندگینامه بزرگان)

در زندگی نامه فرصت الدوله شیرازی اینگونه آمده است که : میرزا محمد نصیر الحسینی ملقب به “میرزا آقا” در سال ۱۲۳۳ خورشیدی در شهر شیراز دیده به جهان گشود. وب در نقاشی، موسیقی، شعر و ادب تبحر داشت.

فرصت شیرازی که نام اصلی او میرزا محمد نصیر الحسینی است و ملقب به “میرزا آقا” است، در شعر “فرصت” تخلص میکرد. فرصت شیرازی فرزند میرزا محمد جعفر از سخنسرایان و استادان معروف دوره قاجاریه بود.

فرصت شیرازی از آغاز جوانی به شاعری، موسیقی و نقاشی علاقه پیدا کرد و بر اثر ذوق و استعداد سرشار خود در مدت کمی در هر 3 هنر سرآمد روزگار خود شد. میرزا محمد نصیر الحسینی علاوه بر علوم فقه و اصول و کلام و فلسفه و منطق به علم حدیث نیز روی آورد. میرزا محمد نصیر الحسینی نزد مظفر الدین شاه قاجار بسیار گرامی بود و لقب فرصت الدوله را از این پادشاه گرفت.

شاهزاده سلطان السلطنه پسر مظفر الدین شاه فرصت شیرازی را به ندیمی و معلمی خودش انتخاب نمود و پیوسته در احترام او می کوشید. فرصت الدوله مردی پاکدامن و درستکار بود و چندی ریاست اداره فرهنگ و زمان ریاست عدلیه شیراز را بر عهده داشت . میرزا محمد نصیر الحسینی علاوه بر ادبیات فارسی و عربی در حساب و هندسه و هئیت و منطق نیز تسلط و توانائی داشته است.

فرصت‌ الدوله یا همان فرصت شیرازی در بنیان فرهنگ نوین در ایران نقش بسزایی داشت. فرصت شیرازی به اروپا نیز مسافرت کرد و از کسانی بود که برای مشروطیت فعالیت زیاد کرده است. فرصت الدوله نه فقط زبان انگلیسی را فرا گرفت بلکه از دانشمندی آلمانی خط میخی را هم آموخت و احتمالاً اولین ایرانی است که هنر خط میخی را می‌ دانسته است. فرصت شیرازی در سال ۱۳۳۱ ه‍. ق. روزنامه فارس را در شیراز منتشر نمود.

میرزا محمد نصیر الحسینی علاوه بر ادبیات فارسی و عربی در حساب و هندسه و هئیت و منطق نیز تسلط و توانائی داشته است .

عکسهای فرصت الدوله شیرازی

زندگینامه فرصت الدوله شیرازی - شاعر

زندگینامه فرصت الدوله شیرازی - شاعر

زندگینامه فرصت الدوله شیرازی - شاعر

زندگینامه فرصت الدوله شیرازی - شاعر

اشعار و آثار فرصت الدوله شیرازی

دیوان اشعار
عجم – شیراز نامه
اشکال المیزان در منطق
بحور الحان – در علم موسیقی
دریای کبیر
هجر نامه – مثنوی

درگذشت فرصت شیرازی

فرصت شیرازی به سال ۱۳۳۹ ه. ق. در شیراز درگذشت و در جوار آرامگاه حافظ دفن شد.

4.8/5 - (141 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx