دوره پر مخاطب ( کارشناس جذب شوید ) دارای بیش از 100 هزار مخاطب در سراسر دنیا
اطلاعات بیشتر و ثبت نام

زندگینامه ژول ورن – شاعر و نمایشنامه نویس

بیوگرافی ژول ورن نویسنده

ژول گابریل ورن معروف به ژول ورن نویسنده، شاعر و نمایشنامه‌ نویس فرانسوی بود که بیشتر شهرت‌ خود را مدیون نگارش کتابهای ماجرایی اش است که دنیای داستان های علمی تخیلی را دگرگون کرد.

در زندگی نامه ژول ورن اینگونه آمده است که: در یکی از روزهای سرد پاییز سال ۱۸۲۷ میلادی، “پی یر ورن”، که به تازگی تحصیلات خودش را در رشته‌ حقوق به پایان رسانده بود، با “سوفی الوت دلافری” ازدواج کرد. مراسم ازدواج در “نانت” شهری در شرق فرانسه، برگزار گردید. خانواده “دلافری” از این ازدواج بسیار راضی بودند، چراکه پی یر فرزند یکی از صاحب منصبان استان “پروونس” در فرانسه بود.

زادگاه ژول ورن

زمستان سال ۱۸۲۸ فرا میرسد و پی یر و سوفی ورن در انتظار تولد اولین فرزندشان هستند. سرانجام در ۸ روز ماه فوریه در نانت فرانسه، ژول ورن متولد میشود.

نانت، پاییز ۱۸۳۹: ژول ورن، نوجوان ۱۱ ساله که از سختگیری های خانواده به ستوه آمده بود، مخفیانه به یک کشتی پستی رفت و در آن استخدام شد. این کشتی به هند میرفت. ژول ورن سرشار از هیجان بود. بالاخره سفری پرماجرا را آغاز میکرد. اما این هیجان دیری نپایید.
در یکی از بندرهای میان راه، پی یر ورن که در پی ژول ورن آمده بود، ناگهان فرزند ناخلف خود را پیدا کرد و به خانه بازگرداند. ژول ورن به سختی تنبیه شد. او به پدرش گفت: “از این پس فقط در رویاهایم سفر خواهم کرد.”

سال ۱۸۴۴، ژول ورن ۱۶ ساله وارد دبیرستان نانت فرانسه شد، جایی که فن سخنوری و فلسفه را به آن آموختند. ژول ورن با نمره‌ های عالی دیپلم گرفت و سنت حاکم بر خانواده او را مجبور کرد به دانشکده حقوق برود تا همچون پدر، وکیلی موفق گردد؛ شغلی که اصلاً از آن خوشش نمی آمد.
عشق به نوشتن آن قدر ژول ورن را مجذوب خود کرده بود که شروع به نوشتن نمایشنامه کرد. زمانی که اولین نمایشنامه‌ اش را نوشت، هیچکس او را تشویق نکرد.
روزهای سختی و ناامیدی ژول ورن فرا رسیده بود. به پاریس رفت و خودش را برای امتحان ها آماده کرد. او حق ماندن در پاریس را نداشت و طبق خواسته پدر، می بایست بعد از امتحان ها، به نانت باز میگشت.

پاریس تجربه بسیار هیجان انگیزی به ژول ورن بخشیده بود. او بیشتر وقتش را در تئاترهای این شهر میگذراند. ژول ورن عاشق پاریس شد و سرانجام توانست پدرش را راضی کند تا در پاریس وارد دانشکده حقوق شود.
اما پی‌ یر ورن سخت گیر، روش خودش را داشت. او ژول ورن را مجبور کرد در پانسیونی با مقررات سفت و سخت اقامت کند.
ژول ورن اشتهای سیری ناپذیری برای خواندن داشت. او ۳ روز غذا نخورد تا پول خرید نمایشنامه های “شکسپیر” را فراهم کند.
روزهای پرماجرایی برای ژول ورن آغاز گردیده بود. او با “الکساندر دومای” پدر (رمان نویس فرانسوی) آشنا شد. اعتماد به نفسی که دوما در او برانگیخت، شوق نوشتن را بار دیگر در وجود ژول ورن بیدار کرد.

رشته حقوق بر زندگی ژول ورن سنگینی میکرد و او توان مقابله با پدر را نداشت. پس راه آسانتر را برگزید و به درس خواندن ادامه داد. در سال ۱۸۵۰، ژول ورن جوان از رشته حقوق فارغ‌ التحصیل شد و به خواسته پدرش عمل کرد.

اما پی یر ورن حالا خواسته دیگری داشت. ژول ورن باید به نانت برمیگشت، به عضویت کانون وکلا در می آمد و شغلش را به عنوان وکیل آغاز میکرد! نه! این بار ژول ورن پاسخی قاطعانه به پدرش داد: “فقط یک حرفه است که ادامه خواهم داد: نویسندگی!”

او در پاریس ماند و روزهای پرکاری در زندگی اش آغاز شد. روزها تدریس میکرد و شبها می نوشت.

شاید این مطالب را دوست داشته باشید
۱ از ۴۶

آثار ژول ورن 

در سال‌ ۱۸۵۲،ژول ورن اولین اثرش را منتشر کرد. “پرواز با بالن”؛ اثری موفق که راه ترقی را برای او باز کرد.
دهم ژانویه ۱۸۵۷ ژول ورن، ازدواج کرد و مشکلات مالی او را واداشت تا با حمایت مالی پدرش وارد بازار بورس گردد. اما همچنان به نوشتن، خواندن و سفر کردن ادامه داد: انگلستان، نروژ و اسکاندیناوی. ژول ورن می نوشت و سفر میکرد.
در ۳ اوت ۱۸۶۱، همزمان با بازگشتش از اسکاندیناوی، “میشل” تنها فرزند ژول ورن، به دنیا آمد. ۱ سال بعد، رمان “پنج هفته پرواز با بالن” منتشر شد و موقعیت بی نظیری برای او رقم زد، ابتدا در فرانسه و سپس در همه دنیا. ژول ورن حالا می‌توانست بازار بورس را بدون نگرانی ترک کند.

اثر ژول ورن

آثار ژول ورن یکی پس از دیگر منتشر می شدند: “سفر به اعماق زمین” سال ۱۸۶۴، “سفربه ماه” سال ۱۸۶۵، “جزیره اسرار آمیز” و … ژول ورن، روز به روز مشهورتر و ثروتمندتر میشد. در سال ۱۸۶۶، یک کشتی خرید و بار دیگر راهی سفر شد.

پنج‌ گانهٔ مشهور ژول ورن

پنج گانهٔ مشهور ژول ورن که دربرگیرندهٔ کتابهای سفر به اعماق زمین، بیست هزار فرسنگ زیر دریا و دور دنیا در هشتاد روز است، شهرتی جهان گیر به وی داد. از سال ۱۹۷۹، ژول ورن دومین نویسنده ای است که کتابهایش بیشترین بازگردانی را به زبانهای گوناگون جهان داشته است. پیش و پس از او به ترتیب آگاتا کریستی و شکسپیر، نویسنده های انگلیسی جا دارند.
در آغاز داستانهای تخیلی ژول ورن تنها در میان کودکان طرفداران و علاقه مندانی داشت تا آن که منتقد و نویسنده ای به نام مارسل موره چندین کتاب و رساله درباره ژول ورن نوشت و او را چنان که بود به دنیا معرفی نمود. مارسل موره در دو کتاب: “ژول ورن بسیار شگفت انگیز” سال۱۹۶۰ و “اکتشافات ژول ورن” سال ۱۹۶۳ ژول ورن را به دنیا شناساند و از آن به بعد دوستداران ادب با نظر جدی تری به او می نگرند.

ژول ورن که ۷۷ سال درین کره خاکی زیست، نزدیک به هشتاد داستان دراز و کوتاه و رساله نوشتهٔ پژوهشی و نوشتار نوشته‌ است. مانند تاریخ مصر و فرانسه و مستعمره هایش، تاریخ رهنوردی های بزرگ، کریستف کلمب، و افزون بر آن ۱۵ نمایشنامه نوشته که در آن دوره به روی صحنه رفته‌ است. با این باز یاد این نکته بایسته‌ است که نام  ژول ورن با سه دراز داستان نام آورش پنج هفته دربالن و رهنوردی به میان زمین و از ماه به زمین آغاز شد.

با این حال در دورانی که نویسندگان خوش قریحه و چیره دستی چون بالزاک، دیکنز، الکساندر دوما و تولستوی و داستایوفسکی، تورگنیف، فلوبر، استاندال و جورج الیوت و امیل زولا و ده ها نویسنده نامدار دیگر بودند، ژول ورن نه تنها نویسنده و گردآور ورزیده جای خود را باز کرد، بلکه با پیش بینی های ارزنده و روشن بینانهٔ خودش، چراغ راهنمای نوآوران و دانشمندان در نیم و حتی یک سده پس از آن گردید که شایع است کشتی هسته ای ناتیلوس از روی نوشتهٔ نامدار او هشتاد فرسنگ زیر دریا ساخته شد و به همین روی نام آن کشتی افسانه ای بر این کشتی راستین نهاده شد.
روزهای پرماجرا در زندگی ژول ورن می گذشتند. او سفر میکرد، می نوشت و پیر میشد.

در سال ۱۹۰۲، ژول ورن آنقدر پیر و بیمار شده بود که به سختی قلم را در دست نگه میداشت. با این حال، به نوشتن ادامه داد و ۱۰ کتاب دیگر نوشت.
در ۲۴ مارس ۱۹۰۵، در آغاز بهاری دل انگیز، ژول ورن در سن ۷۷ سالگی درگذشت، در حالی که بیش از ۸۰ رمان و ۱۵ نمایشنامه بر جای گذاشت.

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
2 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
مشاوره ثبت نام دوره