زندگینامه کارل فردریش بنز – بنیانگذار مرسدس بنز

نظرات 10
13 دقیقه مطالعه

mercedes-benz-generation-eq-front-01

کمتر كسی را سراغ داریم كه با نام ماشین بنز آشنا نباشد و رویای داشتن آن را در سر نپروراند.
بنز اولین خودرویی است كه با سوخت بنزینی به حركت درآمد. خالقش پسری بود خلاق و با استعداد كه در خانواده‌ ای فقیر به دنیا آمد. پدرش تعمیركار و مكانیک موتورهای اتومبیل بود و پسرش عاشق تحصیل و علم.

بیوگرافی کارل فردریش بنز

در زندگی نامه کارل فردریش بنز اینگونه آمده است که: 170 سال پیش، 25 نوامبر سال 1844 کارل بنز مهندس و مخترع مشهور آلمانی در شهر کارلسروهه آلمان متولد شد. فقط 2 سال داشت که پدرش را از دست داد، بعدها به یاد پدرش، نام خود را به کارل فردریش بنز تغییر داد. نبود پدر، خانواده کارل فردریش را با مشکلات زیادی روبرو کرد و مخارج زندگی توسط مادرش به سختی تأمین می‌ شد. با وجود اینکه از نظر مالی به شدت مشکل داشتند، اما مادر کارل بنز روی تحصیل فرزندنش حساس بود و اولویت را تحصیل او می‌ دانست. کارل بنز در مدارس خوب آن دوران شروع به تحصیل کرد و نبوغ خود را خیلی سریع به نمایش گذاشت. زمانی که فقط 9 سال سن داشت در سالن سخنرانی که دانشمندان آن دوران حضور می‌ یافتند و دستاوردهایشان را عرضه می‌ کردند، حضور می‌ یافت و به مباحث علمی گوش می‌ داد. در این دوران کارل بنز جوان به شدت تحت تأثیر سخنرانی‌ های فردیناند ردتنباخر قرار گرفت، کسی که از وی به عنوان یکی از بنیان گذران مهندسی مکانیک یاد می‌ شود.

classic_historie_persoenlichkeiten_carl-benz_v2

سرگذشت کارل بنز 

در جوانی کارل بنز بدنبال تحصیل در رشته‌ ی آهنگری بود، اما به مرور مسیرش را تغییر داد و تصمیم گرفت همانند پدر مهندس لوکوموتیو شود. کارل بنز 30 سپتامبر سال 1860 در سن 15 سالگی در امتحان ورودی دانشگاه کارلسروهه برای رشته مهندسی مکانیک شرکت کرد و با قبولی در این آزمون اجازه ورود به دانشگاه را یافت. کارل بنز در این دوره نیز از شاگردان بزرگ فردینان ردتنباخر به حساب می‌ آمد. کارل فردریش بنز در تاریخ 9 جولای سال 1864 در حالی که فقط 19 سال سن داشت با مدرک مهندسی مکانیک از دانشگاه کارلسروهه فارغ التحصیل شد.

ایده ساخت ماشین در ذهن کارل بنز در خلال تحصیل در دانشگاه و زمانی که وی با دوچرخه به دانشگاه می‌ رفت شکل گرفت. کارل بنز در تمام طول مسیر روی ایده خود فکر می‌ کرد و آن را می‌ پروراند. بعد از پایان تحصیل کارل فردریش بنز به مدت 7 سال در کارخانه‌ های مختلف به عنوان کارآموز مشغول به کار شد، اما در هیچ کدام از آنها شغل ثابت پیدا نکرد. با این حال حضور در این شرکت‌ ها و شرکت در دوره‌ های آموزشی آنها در کنار تجربه‌ ی کارهای مختلف، دید وسیع و تجربه گرانبهایی را در اختیارش قرار داد. سال 1871 کارل بنز در سن 27 سالگی به همراه آگوست ریتر شروع به ساخت یک کارخانه کوچک آهن و کارگاه آهنگری کرد. سال‌ های اولیه کار نتایج کاملاً ناامید کننده بود و اگوست ریتر دیگر به کار علاقه نشان نمی‌ داد؛ اما کارل بنز به کار امیدوار بود و به تلاش ادامه می‌ داد.

bertha-benz

همسر کارل بنز 

در این وضعیت نامزد کارل بنز، برتا رینگر با جهیزیه خود سهم اگست ریتر را خرید. آنها یک سال بعد با هم ازدواج كردند و صاحب ۵ فرزند به نام‌ های ایگن، ریچارد، كلارا، تایلد و آلن شدند. در شرایطی که کارخانه آهن و کارگاه آهنگری کارل بنز در شرایط بدی قرار داشت و آنها به سختی می‌ توانستند مخارج روزمره خود را تأمین کنند، کارل بنز توانست مدل‌ های اولیه موتور خود را اختراع کند و این موضوع کمک بزرگی به سودآوری کارخانه آنها کرد و کمی از مشکلاتشان کاست. به مرور کارل بنز با ثبت اختراعات خود درزمینه مدل‌ های مختلف موتور و ساخت موتورهای قویتر، در حالی که سود مناسبی را برای شرکت به همراه آورد، توانست باعث شهرت وی شود. در اوایل دهه‌ ی 1880 مشکلات دوباره به سراغ شرکت آنها آمد و بخاطر بدهی‌ های بانکی و فشارهایی که از بانک‌ ها بخاطر مخارج سنگین کارشان وارد می‌ شد شروع به واگذاری سهام شرکت‌ کرد. تا آنجا که کارل بنز تنها 5% از سهام شرکت را دراختیار داشت و حتی به نظرات وی در طراحی محصولات شرکت نیز اهمیتی داده نمی‌ شد. همین موضوع باعث شد که سال 1883، کارل بنز بطور کامل شرکتی که خود آن را تأسیس کرده بود را ترک کند و به کار مورد علاقه و سرگرمی دوران کودکیش یعنی تعمیر دوچرخه مشغول شود و یک مغازه برای تعمیر دوچرخه باز کرد و بعد از مدتی نیز کمپانی جدید تأسیس کرد و خیلی زود به موفقیت قابل ملاحظه‌ ای در ساخت موتورهای گازی ثابت دست یافت.

carl-benz-at-the-tiller-of-the-improved-1887-benz-patent-motorwagen

موفقیت کارل بنز در شرکت جدید کمک کرد تا وی بتواند روی رویای کودکی‌ اش یعنی کالسکه‌ های بدون اسب تمرکز کند. سرانجام کارل بنز رویای خود را در سال 1885 با ثبت بنز پتنت-موتورواگن به حقیقت تبدیل کرد تا نامش را در تاریخ صنعت خودر جاوان سازد و نوید شروع عصر طلایی جدیدی را بدهد. کارل بنز در تاریخ 19 ژانویه سال 1885 سه چرخه‌ ای را که با موتور گازسوز حرکت می‌ کرد، به شماره ۳۷۴۳۵ در دفتر ثبت اختراعات آلمان، در شهر برلین ثبت کرد. این خودرو نخستین اتومبیل در صنعت خودروسازی بشمار می‌ آید.

در همان سال کارل بنز یک پشتیبان مالی دیگر به نام فردریک ویلهم ایلینگر در ماكس رز پیدا كرد. فردریک یک فروشگاه دوچرخه‌ فروشی داشت و کارل بنز متوجه علاقه زیاد او به وسایل موتوری شد و در همان زمان بود كه کارل بنز با كمک فردریک و یك شركت دیگر، شركت خود را به نام بنز راه‌ اندازی كرد.

benz_velo_1894

آنها توانستند نیروی كار شركت خود را به ۲۵‌ نفر افزایش دهند. آنها تا جایی پیشرفت كردند كه دیگر قادر بودند امتیاز تولید موتورهای بنزی خود را به دیگران واگذار كنند. بعد از این بود كه کارل بنز تصمیم گرفت تمام وقتش را صرف توسعه موتورهای اتومبیل كند. سرانجام او موتورهای چهارزمانه بنزینی خود را روی كالسكه‌ ای نصب كرد و در سال ۱۸۸۶ بود كه توانست از اولین خودروی بنزینی خود بهره‌ برداری كند و آن را به نمایش عمومی بگذارد.

تا سال ۱۸۸۷ او ۳ مدل از این نوع خودروها را طراحی كرد. کارل بنز ، مدل اول را در سال ۱۹۰۶ به موزه آلمان اهداء كرد. مدل دوم را چندین بار طراحی و بازسازی كرد و مدل سوم هم دارای چرخ‌ های چوبی بود كه همسرش، برتا برای اولین بار با این خودرو به مسافرت طولانی رفت. در سال ۱۸۸۶ بنز توانست به مرحله‌ ای از موفقیت برسد كه تولیداتش دیگر جوابگوی تقاضای مردم نبود، در نتیجه تصمیم گرفت كارخانه خود را توسعه دهد.
بتدریج «بنز» در امر خودروسازی پیشتاز شد و در سال ۱۸۹۹ به یک شركت سهامی بزرگ تبدیل شد. به طوری كه در آن زمان سالانه ۵۷۲ دستگاه خودرو تولید می‌ كرد.

lohner_porsche

در سال ۱۹۰۳ کارل بنز از كارهای فنی كناره گرفت تا به عنوان ناظر هیات مدیره به كار خود ادامه دهد. این اقدام او به دنبال مشاجره‌ ای بود كه با مدیرعامل داشت. اما ۳ سال بعد به این نتیجه رسید كه شركتی به نام خودش یعنی «كارل بنز» در لیرنبورگ آلمان تأسیس كند. سهامداران این شركت خودش و پسرانش بودند. آنها در ابتدا تمام تلاش‌ شان را بر این گذاشتند كه خودروهایی با موتور بخار تولید كنند. ولی زمان در حال تغییر بود و تقاضا برای این موتورها كاهش یافت، بنابراین او مجبور شد خط‌ مشی خود را تغییر دهد. در سال ۱۹۱۲ «بنز» شركت را به عنوان یک شریک ترک كرد و پسرانش را تنها گذاشت و شركت بسرعت پیشرفت كرد و شعبه‌ هایی در بازارهای مختلف ایجاد كرد.
برای مثال در انگلیس خودروهای تولیدی این شركت به خاطر كیفیت بالایی كه داشتند به عنوان تاكسی به كار گرفته شدند و هر روز بر محبوبیت آنها افزوده می‌ شد. در سال ۱۹۲۳ كارل آخرین خودروهای تولیدی خود را ساخت. این خودرو ۸ و دیگری ۲۵ اسب بخار قدرت تولید می‌ كرد. هر دوی اینها را کارل بنز برای استفاده شخصی خودش نگه داشت و از آنها لذت برد و هرگز آنها را نفروخت و این خودروها اكنون در موزه نگهداری می‌ شوند.

mercedes_logo_14

انتخاب نام مرسدس‌ بنز

مرسدس نام یک دختر اسپانیایی است و نام دختر امیل یكینگ، تاجر بزرگ اتریشی است و کارل بنز نام او را روی محصول خود گذاشت. پدر این دختر نماینده فروش محصولات بنز بود. كارل بنز در چهارم آوریل ۱۹۲۹ در منزلش واقع در لیدنبورگ درگذشت و امروزه خانه‌ اش به عنوان دفتر مركزی مرسدس بنز استفاده می‌ شود.
اگرچه خودش چندان از ثروتش بهره‌ مند نشد، اما امروزه كارخانجات بنز زیباترین و بهترین اتومبیل‌ ها را به بازار عرضه می‌ كنند و سبب افتخار بازماندگان كارل می‌ شوند.
درآمد بنز گروه خودروسازی مرسدس متشكل از برندهای مرسدس بنز، مای‌ باخ، اسمارت، مرسدس بنز AMG و مرسدس بنز مک لارن است. این گروه در سال ۲۰۰۴ بیش از یك میلیون و ۲۲۶ هزار و ۸۰۰ دستگاه از خودروهای خود را به فروش رساند. به دلیل برخی از مسائل زیست محیطی، فروش برند مرسدس بنز در سال ۲۰۰۳ دو درصد كاهش داشت و این در حالی است كه فروش بخش اسمارت این گروه به دلیل معرفی مدل جدید ۲۲ درصد افزایش داشته است.
درآمد گروه مرسدس در سال ۲۰۰۴ به ۶/۴۹ میلیارد یورو رسید.
گروه مرسدس سعی كرده است به منظور سودآوری بیشتر، عمده تمركز خود را متوجه مسائل مربوط به كیفیت، راندمان و قدرت محصولات خود كند.

la-marca-mercedes-benz-entre-las-tres-mas-valiosas-de-la-industria-de-la-automocion-3
كیفیت یكی از مهم‌ترین خصیصه‌ های برند مرسدس بنز است. آنها در طول روند تولید بارها خودرو را مورد آزمایش قرار می‌ دهند و پس از آن نیز سعی می‌ كنند با ارتباط با فروشندگان و مشتریان از كیفیت و چگونگی محصول خود پس از تولید اطلاع حاصل كنند.
فروش ۲۰۰۴ گروه مرسدس در بازارهای توسعه یافته متفاوت بوده است. به عنوان مثال در اروپای غربی ۳ درصد كاهش و در اسپانیا ۱۰‌درصد افزایش داشت و در بازار چین با ۶ درصد افزایش به ۹۸۰۰ دستگاه رسید .

4.1/5 - (62 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

10 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
10
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx