زندگینامه کارل فردریش بنز – بنیانگذار مرسدس بنز

نظرات 10
13 دقیقه زمان مطالعه

mercedes-benz-generation-eq-front-01

کمتر کسی را سراغ داریم که با نام ماشین بنز آشنا نباشد و رویای داشتن آن را در سر نپروراند.
بنز اولین خودرویی است که با سوخت بنزینی به حرکت درآمد. خالقش پسری بود خلاق و با استعداد که در خانواده‌ ای فقیر به دنیا آمد. پدرش تعمیرکار و مکانیک موتورهای اتومبیل بود و پسرش عاشق تحصیل و علم.

بیوگرافی کارل فردریش بنز

در زندگی نامه کارل فردریش بنز اینگونه آمده است که: ۱۷۰ سال پیش، ۲۵ نوامبر سال ۱۸۴۴ کارل بنز مهندس و مخترع مشهور آلمانی در شهر کارلسروهه آلمان متولد شد. فقط ۲ سال داشت که پدرش را از دست داد، بعدها به یاد پدرش، نام خود را به کارل فردریش بنز تغییر داد. نبود پدر، خانواده کارل فردریش را با مشکلات زیادی روبرو کرد و مخارج زندگی توسط مادرش به سختی تأمین می‌ شد. با وجود اینکه از نظر مالی به شدت مشکل داشتند، اما مادر کارل بنز روی تحصیل فرزندنش حساس بود و اولویت را تحصیل او می‌ دانست. کارل بنز در مدارس خوب آن دوران شروع به تحصیل کرد و نبوغ خود را خیلی سریع به نمایش گذاشت. زمانی که فقط ۹ سال سن داشت در سالن سخنرانی که دانشمندان آن دوران حضور می‌ یافتند و دستاوردهایشان را عرضه می‌ کردند، حضور می‌ یافت و به مباحث علمی گوش می‌ داد. در این دوران کارل بنز جوان به شدت تحت تأثیر سخنرانی‌ های فردیناند ردتنباخر قرار گرفت، کسی که از وی به عنوان یکی از بنیان گذران مهندسی مکانیک یاد می‌ شود.

classic_historie_persoenlichkeiten_carl-benz_v2

سرگذشت کارل بنز 

در جوانی کارل بنز بدنبال تحصیل در رشته‌ ی آهنگری بود، اما به مرور مسیرش را تغییر داد و تصمیم گرفت همانند پدر مهندس لوکوموتیو شود. کارل بنز ۳۰ سپتامبر سال ۱۸۶۰ در سن ۱۵ سالگی در امتحان ورودی دانشگاه کارلسروهه برای رشته مهندسی مکانیک شرکت کرد و با قبولی در این آزمون اجازه ورود به دانشگاه را یافت. کارل بنز در این دوره نیز از شاگردان بزرگ فردینان ردتنباخر به حساب می‌ آمد. کارل فردریش بنز در تاریخ ۹ جولای سال ۱۸۶۴ در حالی که فقط ۱۹ سال سن داشت با مدرک مهندسی مکانیک از دانشگاه کارلسروهه فارغ التحصیل شد.

ایده ساخت ماشین در ذهن کارل بنز در خلال تحصیل در دانشگاه و زمانی که وی با دوچرخه به دانشگاه می‌ رفت شکل گرفت. کارل بنز در تمام طول مسیر روی ایده خود فکر می‌ کرد و آن را می‌ پروراند. بعد از پایان تحصیل کارل فردریش بنز به مدت ۷ سال در کارخانه‌ های مختلف به عنوان کارآموز مشغول به کار شد، اما در هیچ کدام از آنها شغل ثابت پیدا نکرد. با این حال حضور در این شرکت‌ ها و شرکت در دوره‌ های آموزشی آنها در کنار تجربه‌ ی کارهای مختلف، دید وسیع و تجربه گرانبهایی را در اختیارش قرار داد. سال ۱۸۷۱ کارل بنز در سن ۲۷ سالگی به همراه آگوست ریتر شروع به ساخت یک کارخانه کوچک آهن و کارگاه آهنگری کرد. سال‌ های اولیه کار نتایج کاملاً ناامید کننده بود و اگوست ریتر دیگر به کار علاقه نشان نمی‌ داد؛ اما کارل بنز به کار امیدوار بود و به تلاش ادامه می‌ داد.

bertha-benz

همسر کارل بنز 

در این وضعیت نامزد کارل بنز، برتا رینگر با جهیزیه خود سهم اگست ریتر را خرید. آنها یک سال بعد با هم ازدواج کردند و صاحب ۵ فرزند به نام‌ های ایگن، ریچارد، کلارا، تایلد و آلن شدند. در شرایطی که کارخانه آهن و کارگاه آهنگری کارل بنز در شرایط بدی قرار داشت و آنها به سختی می‌ توانستند مخارج روزمره خود را تأمین کنند، کارل بنز توانست مدل‌ های اولیه موتور خود را اختراع کند و این موضوع کمک بزرگی به سودآوری کارخانه آنها کرد و کمی از مشکلاتشان کاست. به مرور کارل بنز با ثبت اختراعات خود درزمینه مدل‌ های مختلف موتور و ساخت موتورهای قویتر، در حالی که سود مناسبی را برای شرکت به همراه آورد، توانست باعث شهرت وی شود. در اوایل دهه‌ ی ۱۸۸۰ مشکلات دوباره به سراغ شرکت آنها آمد و بخاطر بدهی‌ های بانکی و فشارهایی که از بانک‌ ها بخاطر مخارج سنگین کارشان وارد می‌ شد شروع به واگذاری سهام شرکت‌ کرد. تا آنجا که کارل بنز تنها ۵% از سهام شرکت را دراختیار داشت و حتی به نظرات وی در طراحی محصولات شرکت نیز اهمیتی داده نمی‌ شد. همین موضوع باعث شد که سال ۱۸۸۳، کارل بنز بطور کامل شرکتی که خود آن را تأسیس کرده بود را ترک کند و به کار مورد علاقه و سرگرمی دوران کودکیش یعنی تعمیر دوچرخه مشغول شود و یک مغازه برای تعمیر دوچرخه باز کرد و بعد از مدتی نیز کمپانی جدید تأسیس کرد و خیلی زود به موفقیت قابل ملاحظه‌ ای در ساخت موتورهای گازی ثابت دست یافت.

carl-benz-at-the-tiller-of-the-improved-1887-benz-patent-motorwagen

موفقیت کارل بنز در شرکت جدید کمک کرد تا وی بتواند روی رویای کودکی‌ اش یعنی کالسکه‌ های بدون اسب تمرکز کند. سرانجام کارل بنز رویای خود را در سال ۱۸۸۵ با ثبت بنز پتنت-موتورواگن به حقیقت تبدیل کرد تا نامش را در تاریخ صنعت خودر جاوان سازد و نوید شروع عصر طلایی جدیدی را بدهد. کارل بنز در تاریخ ۱۹ ژانویه سال ۱۸۸۵ سه چرخه‌ ای را که با موتور گازسوز حرکت می‌ کرد، به شماره ۳۷۴۳۵ در دفتر ثبت اختراعات آلمان، در شهر برلین ثبت کرد. این خودرو نخستین اتومبیل در صنعت خودروسازی بشمار می‌ آید.

در همان سال کارل بنز یک پشتیبان مالی دیگر به نام فردریک ویلهم ایلینگر در ماکس رز پیدا کرد. فردریک یک فروشگاه دوچرخه‌ فروشی داشت و کارل بنز متوجه علاقه زیاد او به وسایل موتوری شد و در همان زمان بود که کارل بنز با کمک فردریک و یک شرکت دیگر، شرکت خود را به نام بنز راه‌ اندازی کرد.

benz_velo_1894

آنها توانستند نیروی کار شرکت خود را به ۲۵‌ نفر افزایش دهند. آنها تا جایی پیشرفت کردند که دیگر قادر بودند امتیاز تولید موتورهای بنزی خود را به دیگران واگذار کنند. بعد از این بود که کارل بنز تصمیم گرفت تمام وقتش را صرف توسعه موتورهای اتومبیل کند. سرانجام او موتورهای چهارزمانه بنزینی خود را روی کالسکه‌ ای نصب کرد و در سال ۱۸۸۶ بود که توانست از اولین خودروی بنزینی خود بهره‌ برداری کند و آن را به نمایش عمومی بگذارد.

تا سال ۱۸۸۷ او ۳ مدل از این نوع خودروها را طراحی کرد. کارل بنز ، مدل اول را در سال ۱۹۰۶ به موزه آلمان اهداء کرد. مدل دوم را چندین بار طراحی و بازسازی کرد و مدل سوم هم دارای چرخ‌ های چوبی بود که همسرش، برتا برای اولین بار با این خودرو به مسافرت طولانی رفت. در سال ۱۸۸۶ بنز توانست به مرحله‌ ای از موفقیت برسد که تولیداتش دیگر جوابگوی تقاضای مردم نبود، در نتیجه تصمیم گرفت کارخانه خود را توسعه دهد.
بتدریج «بنز» در امر خودروسازی پیشتاز شد و در سال ۱۸۹۹ به یک شرکت سهامی بزرگ تبدیل شد. به طوری که در آن زمان سالانه ۵۷۲ دستگاه خودرو تولید می‌ کرد.

lohner_porsche

در سال ۱۹۰۳ کارل بنز از کارهای فنی کناره گرفت تا به عنوان ناظر هیات مدیره به کار خود ادامه دهد. این اقدام او به دنبال مشاجره‌ ای بود که با مدیرعامل داشت. اما ۳ سال بعد به این نتیجه رسید که شرکتی به نام خودش یعنی «کارل بنز» در لیرنبورگ آلمان تأسیس کند. سهامداران این شرکت خودش و پسرانش بودند. آنها در ابتدا تمام تلاش‌ شان را بر این گذاشتند که خودروهایی با موتور بخار تولید کنند. ولی زمان در حال تغییر بود و تقاضا برای این موتورها کاهش یافت، بنابراین او مجبور شد خط‌ مشی خود را تغییر دهد. در سال ۱۹۱۲ «بنز» شرکت را به عنوان یک شریک ترک کرد و پسرانش را تنها گذاشت و شرکت بسرعت پیشرفت کرد و شعبه‌ هایی در بازارهای مختلف ایجاد کرد.
برای مثال در انگلیس خودروهای تولیدی این شرکت به خاطر کیفیت بالایی که داشتند به عنوان تاکسی به کار گرفته شدند و هر روز بر محبوبیت آنها افزوده می‌ شد. در سال ۱۹۲۳ کارل آخرین خودروهای تولیدی خود را ساخت. این خودرو ۸ و دیگری ۲۵ اسب بخار قدرت تولید می‌ کرد. هر دوی اینها را کارل بنز برای استفاده شخصی خودش نگه داشت و از آنها لذت برد و هرگز آنها را نفروخت و این خودروها اکنون در موزه نگهداری می‌ شوند.

mercedes_logo_14

انتخاب نام مرسدس‌ بنز

مرسدس نام یک دختر اسپانیایی است و نام دختر امیل یکینگ، تاجر بزرگ اتریشی است و کارل بنز نام او را روی محصول خود گذاشت. پدر این دختر نماینده فروش محصولات بنز بود. کارل بنز در چهارم آوریل ۱۹۲۹ در منزلش واقع در لیدنبورگ درگذشت و امروزه خانه‌ اش به عنوان دفتر مرکزی مرسدس بنز استفاده می‌ شود.
اگرچه خودش چندان از ثروتش بهره‌ مند نشد، اما امروزه کارخانجات بنز زیباترین و بهترین اتومبیل‌ ها را به بازار عرضه می‌ کنند و سبب افتخار بازماندگان کارل می‌ شوند.
درآمد بنز گروه خودروسازی مرسدس متشکل از برندهای مرسدس بنز، مای‌ باخ، اسمارت، مرسدس بنز AMG و مرسدس بنز مک لارن است. این گروه در سال ۲۰۰۴ بیش از یک میلیون و ۲۲۶ هزار و ۸۰۰ دستگاه از خودروهای خود را به فروش رساند. به دلیل برخی از مسائل زیست محیطی، فروش برند مرسدس بنز در سال ۲۰۰۳ دو درصد کاهش داشت و این در حالی است که فروش بخش اسمارت این گروه به دلیل معرفی مدل جدید ۲۲ درصد افزایش داشته است.
درآمد گروه مرسدس در سال ۲۰۰۴ به ۶/۴۹ میلیارد یورو رسید.
گروه مرسدس سعی کرده است به منظور سودآوری بیشتر، عمده تمرکز خود را متوجه مسائل مربوط به کیفیت، راندمان و قدرت محصولات خود کند.

la-marca-mercedes-benz-entre-las-tres-mas-valiosas-de-la-industria-de-la-automocion-3
کیفیت یکی از مهم‌ترین خصیصه‌ های برند مرسدس بنز است. آنها در طول روند تولید بارها خودرو را مورد آزمایش قرار می‌ دهند و پس از آن نیز سعی می‌ کنند با ارتباط با فروشندگان و مشتریان از کیفیت و چگونگی محصول خود پس از تولید اطلاع حاصل کنند.
فروش ۲۰۰۴ گروه مرسدس در بازارهای توسعه یافته متفاوت بوده است. به عنوان مثال در اروپای غربی ۳ درصد کاهش و در اسپانیا ۱۰‌درصد افزایش داشت و در بازار چین با ۶ درصد افزایش به ۹۸۰۰ دستگاه رسید .

۴.۱/۵ - (۶۱ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

10 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
دوره آموزش کارشناس جذب شوید
دوره برتری شدید
10
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx