زندگینامه میخائیل کلاشینکف – سازنده اسلحه کلاشینکف

یک نظر اضافه کنید
5 دقیقه مطالعه

 slava_kalashnikov1 

بیوگرافی کلاشینکف

در زندگی نامه ی کلاشینکف اینگونه آمده است که: میخائیل تیموفیویچ کلاشنیکف (Михаил Тимофеевич Калашников) مخترع روسی سلاح آ-کا-۴۷ موسوم به کلاشنیکف است.

وی در سال ۱۹۱۹ در شمال روسیه در روستایی به نام سیبری در خانواده‌ ای فقیر کشاورز و پر جمعیت متولد شد. میخائیل هفدهمین فرزند خانواده بود و در نوجوانی حتی نمی توانست دوره متوسطه مدرسه را تمام کند. سطح تحصیلات وی پایین بود به طوری که نتوانست دوران متوسط را طی کند. در سن کم جوانی وارد ارتش شوروی شد. در سال ۱۹۴۱ در طی یکی از حملات ارتش شوروی به نیروهای آلمان نازی میخائیل کلاشنیکوف در شهری به نام تانکش مجروح و در بیمارستان بستری شد. میخائیل در بیمارستان تصمیم گرفت که با در هم آمیختن ویژگی‌ ها و کاربردهای سلاح آمریکایی ام1 گرند و تفنگ آلمانی اس‌ تی‌ جی ۴۴ یک تفنگ خودکار طراحی و تولید کند. ساخت این سلاح در سال ۱۹۴۷ تکمیل و پس از آن در سال ۱۹۵۱ به طور رسمی وارد ارتش شوروی شد.

کلاشنیکف که در سن ۹۰ سالگی کم بنیه اما همچنان تیزهوش به نظر می‌ رسید در مراسمی گفت: «اگر می‌ خواهید کسی را مقصر بدانید آلمان‌ های نازی را به خاطر اینکه مرا مجبور کردند طراح سلاح شوم، مقصر بدانید!» وی افزود: «البته من همواره می‌ خواستم که دستگاه‌ ها و ماشین‌ آلات مورد نیاز کشاورزی بسازم.»

از آغاز تولید کلاشنیکف تاکنون بیش از صد میلیون قبضه از مدل آ-کا-۴۷ در کارخانهٔ تولید این سلاح در شهر ایژوسک روسیه و یا سایر کشورها با مجوز قانونی و یا به طور غیر قانونی ساخته شده‌ است. او در 23 دسامبر سال 2013 در حالی که 94 ساله بود در بیمارستان درگذشت.

%d0%b1%d0%b5%d0%b7-%d0%b8%d0%bc%d0%b5%d0%bd%d0%b8-3

میخائیل کلاشنیکوف سازنده اسلحه کلاشنیکوف گفته است: «اسلحه کلاشنیکوف را برای جلوگیری از پیشروی آلمان بسوی شوروی ساختم و قصد نداشتم این اسلحه در عملیات تروریستی مورد استفاده قرار گیرد.» وی در مراسم دیگری میگفت: هر وقت در تلویزیون می‌ بینم اسلحه‌ ای که برای دفاع از سرزمین مادری‌ ام ساختم در دستان اعضای القاعده و گروههای تروریستی است، از خود می‌ پرسم چطور این اسلحه بدست آنها رسیده است؟ » اما واقعیت چیزیست که در تاریخی که کاشنیکف سلاح مشهورش را طراحی کرد، نمیتوانست آنرا پیشبینی کند! سلاح میخائیل آنچنان ساده است که تنها در کارگاهی که امکان خانکشی لوله وجود دارد امکان ساخت این سلاح نیز موجود است و بدین طریق تخمین زده میشود که بسیاری از سلاحهای موجود در دست تروریستها ساخت کارگاه های زیرزمینی است. علاوه بر آن سلاح معروف کلاشنیکف سلاحیست که نیاز چندانی به تمیزکاری ندارد و همین هم موردیست که آن را سلاح ارتش کشورهای عقب مانده میکند.

volume_of_sphere_03

مسلسل کلاشنیکوف در کنار هواپیمای برادران رایت و اتومبیل فورد در میان سه اختراع اول از ۳۰ اختراع بی نظیر قرن بیستم قرار دارد.

میخائیل کالاشنیکوف بیش از ۵۰ سال زندگی خود را در کارخانه اسلحه سازی در شهر “ایژفسک” گذرانده و کار او تا دم مرگ در این مرکز ادامه داشت. وی رئیس اتحادیه اسلحه سازان روسیه بود.

به هر حال در اواسط دهه پنجاه میلادی АК ۴۷ به سلاح استاندارد نیروهای مسلح شوروی تبدیل شد و به این ترتیب بود که نام کالاشنیکوف تبدیل به افسانه شد. طبق برخی از ارزیابی ها امروزه در جهان ۱۰۰ میلیون اتومات کلاشنیکوف در مدل های مختلف آن استفاده می شود.

این اسلحه مشهور در نیروهای مسلح ۵۵ کشور جهان وجود دارد و در آرم ملی شش قدرت جهانی تصویر شده است.

بیش از 80% حجم بازارهای جهانی مملو از نمونه های تقلبی مسلسل کلاشنیکوف شده و به همین خاطر روسیه سالانه ۲ میلیارد دلار خسارت می بیند.

4.5/5 - (22 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx