زندگینامه پروانه وثوق – پروفسور

1 نظر
4 دقیقه مطالعه

زندگینامه پروانه وثوق - پروفسور

بیوگرافی پرفسور پروانه وثوق (زندگینامه دانشمندان)

پروفسور پروانه وثوق را “فرشته نجات کودکان سرطانی ایران” و “مادر ترزای ایران” می نامیدند. 30 اردیبهشت ماه سالروز درگذشت یکی از مهره های مهم پزشکی ایران یعنی دکتر وثوق می باشد.

دکتر پروانه وثوق، فوق تخصص خون و آنکولوژی و رییس هیأت امنای محک از ابتدای تأسیس محک همواره در کنار بنیانگذاران این موسسه بوده است. او با علم و دانش بیکران خود هزاران کودک مبتلا به سرطان را در مسیر درمان و بهبودی همراهی نمود.

دکتر پروانه وثوق از آغاز فعالیت بیمارستان فوق تخصصی سرطان کودکان محک، به عنوان رئیس علمی بیمارستان، به صورت داوطلبانه (بدون دریافت حقوق)، لحظات عمر و دانش ارزشمند خود را وقف کودکان مبتلا به سرطان کرد.

در زندگی نامه پرفسور پروانه وثوق اینگونه آمده است که : دکتر پروانه وثوق، متولد اسفند ماه ۱۳۱۴ در تفرش می باشد. ایشان دکترای عمومی خود را در سال ۱۳۴۲ از دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تهران دریافت نمود و دوره های تخصصی و فوق تخصصی اطفال و کودکان را در دانشگاه های کمبریج، ماساچوست و ایلینوی گذراند و دوره تکمیلی فوق تخصصی خون و سرطان کودکان را در دانشگاه واشنگتن سپری کرد.

پروفسور پروانه وثوق طبابت در ایران را از سال ۱۳۵۰ آغاز کرد. ایشان که از مؤسسان رشته فوق تخصصی خون و سرطان کودکان بود، بخش هماتولوژی و آنکولوژی اطفال را در بیمارستان علی اصغر راه اندازی نمود. او همچنین با حضور داوطلبانه و هدایت علمی، سبب شد تا بیمارستان فوق تخصصی سرطان کودکان محک در سال ۱۳۸۶ شروع به فعالیت کند و تا کنون ۱۴۶۰ کودک را تحت درمان قرار دهد.

عکس های پروفسور پروانه وثوق

زندگینامه پروانه وثوق - پروفسور

زندگینامه پروانه وثوق - پروفسور

زندگینامه پروانه وثوق - پروفسور

زندگینامه پروانه وثوق - پروفسور

دکتر پروانه وثوق با مهربانی، بردباری، دانش ارزشمند و وارستگی از مسائل مادی تلاش خود را تا آخرین روز حیات در جهت بهبود و خدمت رسانی به کودکان مبتلا به سرطان ادامه داد. از این استاد فرزانه بیش از ۱۰۰ عنوان مقاله و کتاب در زمینه بیماری های خون و سرطان کودکان به جای مانده است، که آخرینِ آنها به عنوان نمونه خدمت شما معرفی میشود:

حضور فعال دکتر وثوق در انجمن ها و برنامه های تخصصی بین المللی چون انجمن بین المللی سرطان اطفال (SIOP)، اتحادیه بین المللی کنترل سرطان (UICC)، شبکه بین المللی تحقیق و درمان سرطان (INCTR)، اتحادیه سرطان کودکان خاورمیانه (MECCA)، برنامه سرطان اطفال در کشورهای در حال توسعه(PODC)، ریاست برد فوق تخصصی خون و سرطان کودکان و عضویت در فرهنگستان علوم پزشکی ایران نشان از دانش و تخصص حرفه ای او می باشد.

محک افتخار داشت که در طول ۲۲ سال فعالیتش در زمان زنده بودن دکتر وثوق، همواره از حضور این پزشک عالیقدر، در جهت ارائه بالاترین سطح کیفی درمان به کودکان مبتلا به سرطان بهره مند شود و همچنین محک قدردانِ عشق خالصانه او است.

زندگینامه پروانه وثوق - پروفسور

دکتر پروانه وثوق درگذشت

دکتر پروانه وثوق هیچ گاه ازدواج نکرد. او سحرگاه دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۲ پس از یک دوره بیماری در سن ۷۸ سالگی دارفانی را وداع گفت.

4.4/5 - (14 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
1
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx