چگونگی کنترل انرژی احساسی و سلامت روان

1 نظر
10 دقیقه مطالعه

هر انسانی روی کره خاکی، صرف نظر از سن، شغل، موقعیت و مکان زندگی مدت زمان یکسانی در طول روز دارد؛ 24 ساعت، 1440 دقیقه و 86400 ثانیه. اما برخی اوقات این طور به نظر می رسد که انگار بعضی از انسان ها زمان بیشتری دارند و کار های بیشتری را انجام می دهند! دلیل آن کنترل انرژی احساسی و سلامت روان است.

اکثر ما زیر فشار های زیاد، عصبی و زود رنج شده و اشتباهات بچه گانه ای را مرتکب می شویم و خیلی از موارد را از یاد می بریم.

مدیریت انرژی و نه مدیریت زمان، کلید عملکرد بهینه و تجدید نظر شخصیتی و رشد فردی است. زمان یک روز ثابت است، اما کمیت و کیفیت انرژی و تقسیم آن نیاز به مهارت ما دارد.

انرژی احساسی و سلامت روان چیست؟

منبع انرژی ما، احساسات ما است. لحظه ای به لحظات شاد و پر انرژی زندگیتان فکر کنید؛ این می تواند ارتقای شغلی یا سفر به مکانی جدید و زیبا یا حتی خندیدن از ته دل با دوستتان باشد. احساس می کردید که در بالای جهان قرار دارید!

این احساس شادی و اشتیاقی که داشتید، ارتعاشات با فرکانس بالا محسوب می شوند. در آن لحظات احساس داشتن منبع انرژی بی پایانی را می کردید. این همان انرژی احساسی و سلامت روان شماست.

در مقابل، ارتعاشات با فرکانس پایین وجود دارند که شامل ترس، اندوه و افسردگی و احساس نا امنی هستند.

وقتی به لحظات غم انگیز زندگیتان فکر می کنید، می فهمید که انرژی احساسی شما پایین بوده است. آیا همین طور است؟!

چه مواردی انرژی احساسی شما را تحلیل می برد؟

در ادامه مهم ترین و متداول ترین مواردی که باعث تحلیل رفتن و خشک شدن انرژی احساسی شما می شوند، آورده شده است.

 • نگرانی افراطی
 • منفی بافی
 • احساس گناه
 • بلاتکلیفی و دو دلی
 • غرق شدن بیش از حد در چیزی
 • نداشتن مرز های سالم

کنترل انرژی احساسی و سلامت روان

برای افزایش انرژی احساسی چه کارهایی باید انجام داد؟

انرژی ما از احساسات ما نشات می گیرد. به عبارت دیگر، احساسی را که ما حس می کنیم، به انرژی تبدیل شده و ما آن را به جهان و محیط خود انتقال می دهیم و ما تمایل بر جذب این انرژی داریم. این همان قانون جذب است.

اگر نگاه صادقانه ای به زندگی خود و افراد نزدیکتان بیندازید، با خود می گویید که آن ها تاثیرات منفی هستند یا مثبت؟ آیا آن ها دائم در حال شکایت هستند یا روحیه بخش هستند؟ دنیای بیرونی، آینه شما است.

این نه خوب است نه بد. در اینجا قضاوتی وجود نخواهد داشت. توجه به این امر مهم است که این زمانی برای قضاوت درباره خود نیست؛ بلکه فقط ارزیابی آنچه که وجود دارد است.

ارزیابی صادقانه ای در مورد شرایط، امور مالی، دوستی هایتان یا هر بخش دیگری که می خواهید بر آن تمرکز کنید، داشته باشید. آیا با چیزی که تصور می کردید یکسان است؟ اگر این طور نیست، بررسی برخی افکار و احساسات مربوط به آن ها ضروری است. این مسئله کاملا به شما وابسته است.

اگر می گوییم انرژی ما از احساسات ما می آید، به این معناست که شما قدرت تغییر احساسات را دارید.

لغت احساس در زبان لاتین از لغت emovere نشات گرفته شده است که به معنای تحریک و حرکت کردن است.

بیایید این انرژی را تحریک کنید و به حرکت در آورید! در ادامه 5 راهکار درباره چگونگی کنترل انرژی احساسی و سلامت روان آورده شده است.

1-کارهایی که دوست دارید و از آن لذت می برید را انجام دهید

به اندازه کافی ساده به نظر می رسد! به گذشته بیندیشید؛ آخرین برای که برای انجام کاری که دوست داشتید وقت گذاشتید، چه زمانی بود؟ اگر زمان زیادی را به فکر کردن مشغول شدید، احتمالا از رخ دادن این اتفاق زمان زیادی گذشته است.

در آخر این هفته چند ساعت برنامه ریزی کنید و کاری را که به آن علاقه دارید انجام دهید. شما شایسته آن هستید!

انرژی احساسی و سلامت روان را بشناسیم

انرژی احساسی و سلامت روان

2-با افراد مثبت که به شما در پیشرفتتان کمک می کنند در ارتباط باشید

خود را با افراد مثبت احاطه کنید. از هرگونه فرد منفی دوری کنید. اگر این فرد منفی باف عضو خانواده شما است و رابطه سمی تشکیل شده است، سعی کنید وقت کمتری را صرف او کنید! قطعا ممکن است در ابتدای کار برایتان سخت و دشوار باشد، اما اگر از ارتعاشات با فرکانس بالا استفاده می کنید، انرژی شما آن ارتعاشات را بالاتر می برد.

3- نه گفتن را تمرین کنید

گفتن نه هیچ مشکلی را ایجاد نخواهد کرد. برخی مواقع نه گفتن به دیگران به معنی بله گفتن به خودتان است. شما باید برای خود مهم ترین فرد این دنیا باشید. اگر شمایی وجود نداشته باشد، دیگر کسی نیست که از کسانی که به آن ها علاقه دارید مراقبت کند.

قبل از کمک به دیگران، ماسک اکسیژن را بر روی صورت خودتان قرار دهید! مراقبت از خود، به معنی خود خواهی نیست.

4-باید؟! بایدی وجود ندارد!

کلمات بسیار پر قدرت هستند. نحوه بیان و استفاده ما از کلمات قدرت این را دارد که برای ما تجربه به دست بیاورد. لغت نباید را از دایره لغات خود پاک کنید! این کلمه وزن زیاد، بار و پشیمانی و قضاوت را با خود حمل می کند.

انرژی احساسی و سلامت روان

باید ها و نباید ها در کنترل انرژی احساسی و سلامت روان

کلمه نباید را حذف کنید و ببینید چگونه این جملات را تغییر می دهد:

 • نباید اینقدر تلویزیون نگاه می کردم: من خیلی تلویزیون تماشا کردم
 • نباید وقتم را در این موضوع تلف می کردم: من برای این کار وقت زیادی را تلف کردم
 • این اتفاق نباید رخ می داد: این اتفاق افتاد

حذف نباید ها باعث خنثی شدن عمل یا رویداد می شود. بحث را از موضوعی منفی به موضوعی واقعی و خنثی تبدیل می کنید. این بی طرفی باعث می شود به سمت مسئولیت پذیری حرکت کنید.

اگر چیزی است که نباید انجام می دادید، از خود بپرسید چه چیزی انجام دادم؟

اگر در باید ها گیر بیفتید، این امر شما را در گذشته حبس می کند. ما توانایی تغییر گذشته را نداریم. این کار شما را به حسرت و سرزنش می کشاند.

سوال مهم دیگری که می توانید از خود بکنید این است که به جای آن چه کاری می توانستم انجام دهم؟ بیاموزید، فکر کنید و به جلو حرکت کنید.

کلمه باید را با انتخاب کردن عوض کنید.

 • من باید برای ورزش و دویدن آماده شوم: من ورزش و دو را انتخاب می کنم
 • من باید صبور تر باشم: من صبور بودن را انتخاب می کنم

با جایگزینی انتخاب کردن به جای باید ها، شما تحت کنترل خواهید بود. شما انتخاب خود را دارید و هیچ بایدی وجود ندارد. این انتخاب باعث می شود شما مالکیت و مسئولیت پذیری را تجربه کنید.

5-تفکر و آگاهی

یکی دیگر از راه های کنترل انرژی احساسی و سلامت روان این است که توجه به احساساتمان را تمرین کنیم. وقتی کنجکاوی وجود داشته باشد، قضاوت راهی برای ورود ندارد و وقتی قضاوتی وجود نداشته باشد، پذیرش به آسانی به دست می آید.

بسیاری از تحقیقات و مطالعات نشان می دهند که آگاهی و تفکر و مدیتیشن در کاهش استرس و اضطراب بسیار مهم هستند و می توانند با تغییر نگرش مغز در راهی مفید، به سلامت روحی و جسمی فرد کمک کنند.

محققان بیش از 200 تحقیق در مورد ذهن آگاهی در بین افراد سالم جامعه را انجام داده اند و به این نتیجه رسیدند که درمان استرس و فشار با استفاده از تفکر و آگاهی بسیار موثر خواهد بود.

انرژی احساسی و سلامت روان

با داشتن انرژی احساسی و سلامت روان، شادی را به خود هدیه دهید

کلام پایانی

مسئولیت انرژی صرف شده در طول زندگی با شما است. هنگامی که این موضوع را درک کنید، قدرتمند می شوید. این یعنی شما قدرت کنترل بر انرژی احساسی و سلامت روان را دارید؛ نه محیط اطرافتان و نه افراد دیگر، فقط خود شما!

شما در صندلی رانندگی مسیر زندگی خود قرار گرفته اید؛ برای شروع آماده اید؟!

: منبع https://www.lifehack.org/901867/emotional-energy

2.5/5 - (4 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
1
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx