10 نکته عملی برای حل مشکلات شما

Add a Comment
8 Min Read

زمانی که با مانع بروبرو می شوید چه کار می کنید. چه کاری برای حل مشکلاتتان انجام می دهید؟ برای مثال، برخی افراد اجازه می دهند که چالش ها به طور کامل بر آنها تسلط یابند، دچار اضطراب و حس شکست شده و سردرگم و گیچ می شوند. در چنین شرایطی پیدا کردن راهی برای حل مشکلات شما شخت می شود.

اما، اغلب افراد موفق یک نقس عمیق می کشند و مهارت های ضروری و لازم حل مشکل برای پیدا کردن بهترین راه حل را بدست می آوردند و یاد می گیرند.

10 نکته عملی برای حل مشکلات شما

این ۱۰ مرحله یا قدم را برای فکر کردن به طور روشن و منظم یا سیستماتیک امتحان کنید; آن مهارت های تفکر خلاقانه شما را دگرگون و کامل کرده و می توانید از آن برای حل تقریبا هرمشکلی استفاده کنید.

۱۰ نکته عملی برای حل مشکلاتتان

  1. تغییر به زبان مثبت

اغلب ما مشکلات را با عبارت های منفی بیان می کنیم. شروع پروسه حل مشکل تغییر این زبان منفی به زبان مثبت است. به موقعیت فعالیت خودتان به عنوان یک فرصت نگاه کنید; این نوع از اصطلاحات سبب خوشبینی و اعتماد به نفس شما می شود که به نوبه خود به شما برای داشتن یک دید یا نگاه کامل و خلاقانه در زمان تولید یا ایجاد ایده ها کمک می کند.

  1. یک تعریف واضح و روشن ارائه کنید.

یک جمله ( یا چند جمله ) را پیدا کنید که چالشی را که با آن مواجه هستید را تعریف کند.

به طور دقیق چه چیزی باعث می شود حس اضطراب، غم یا ناراحتی، استرس یا ناآرام بودن داشته باشید؟ اگر نوشتن یک توصیف مختصر و مفید در ابتدا برایتان آسان نیست، بجای آن با نوشتن چند پاراگراف شروع کنید; چه اتفاقی دقیقا برای شما دراد اتفاق می افتد؟

یک بار که این کار را انجام دهید، توصیف را می توانید به شکل یک خلاصه کوتاه و مفید درآورید.

  1. از دیدگاه های متفاوت و متنوع استفاده کنید.

اگر چه می دانید که چطور باید مشکل را تعریف کنید، مطمئن باشید که از یک تعریف سطحی عبور کرده اید. بپرسید (( مشکل دیگه چیه؟ )) و به آن از زاویا و دیدگاه های مختلف نگاه کنید.

برای مثال، شاید موضوع سطحی تنش پیش آمده با همکارتان باشد، اما در زیر آن، موضوع عمیق تر نیاز به کسب رضایت دیگران است و این که اگر یک راه حل برای مسئله اول موثر  بوده لزوما برای مسئله دوم راه حل نخواهد بود. علاوه بر آن، از دیدگاه های مختلف در زمان طوفان مغزی ( Brainstrome ) برای راه حل ها در مورد هر چالشی استفاده کنید; به ندرت تنها یک راه حل برای یک مشکل وجود دارد.

  1. شکل کلی راه حل ایده آل را تهیه کنید.

سوال بعدی این است که چه راه حل ایده آلی موفق خواهد بود. باید جزئیات آن را درک کنید;چطور می خواهید به راه حل ایده آل برسید، راه حل ایده آل چه شکلی خواهد بود و چرا آن یک راه حل ایده آل است؟

ممکن است نیاز داشته باشید که یک تعداد کمی خروجی یا نتیجه را برای بدست آوردن حس اطمینان از این که بهترین کارایی و خدمت در جهت هدفتان دارید، در نظر بگیرید; برای متعجب شدن در این مورد یک ذهن باز و آماده باید داشته باشید، زیرا اولین فرضیه یا حدس درباره آن چیزی که برای شما بهترین است همیشه مورد صحیح و درست نیست.

  1. بهترین راه حل را انتخاب کنید.

اکنون که بار راه های مختلف فکر کردن درباره چالش هایتان آشنا شده اید و می دانید که راه حل های مختلفی وجود دارد، وقت آن است که بهترین راه حل را انتخاب کنید. برای این کار شرایط، زمینه، تبعات طولانی مدت و این که کدام راه حل به واقعیت نزدیک است را در نظر بگیرید.

  1. یک برنامه برای بدترین نتیجه تهیه کنید.

البته، همانطوریکه قانون جذب تشویق می کند، شما باید کاملا برروی بهترین نتیجه تمرکز کرده و ایمان داشته باشید که امکان بدست آوردن آن ممکن است. البته، بسیاری از افراد تنها زمانی این کار برایشان امکان پذیر می شود که از قبل با ایده ی بدترین نتیجه درگیر بوده اند و بنابراین این حس اعتماد به نفس را دارند که می دانند چگونه با آن مواجه شوند.

آماده باشید که اگر برنامه تان جواب نداد چیز دیگری را امتحان کنید، و بدانید چه کاری باید انجام دهید. بنابراین، اجازه دهید بدترین نتیجه اتفاق بیفتد، با این علم و دانش که می دانید که هیچ اتفاقی رخ نمی دهد.

  1. نمودار پیشرفت.

توجه کنید چگونه متوجه خواهید شد که به سمت پیدا کردن یک راه حل برای چالش حال حاضرتان در حال پیشرفت هستید. چه نشانه ها یا علائمی نشان دهنده ی میزان موفقیت شما خواهند بود؟ این را بفهمید و به طور مرتب معیار را برای این که ب بینید کجا هستید، بررسی کنید.

  1. مسئولیت کامل را قبول کنید.

هر تصمیمی که برای انجام دادن گرفته اید، مسئولیت انتخابتان را بپذیرید و آن را تکمیل کنید. بنابراین بسیاری از بهترین ایده ها هرگز به ثمر نمی رسند زیرا هیچ کسی مسئولیت انجام آن را نمی پذیرد. به خودتان بگویید که شما و تنها خودتان مطمئن خواهید بود که با چالش حال حاضر روبرو خواهید شد.

  1. برای مسئولیتان ددلاین تعیین کنید.

اگر تصمیم به انجام کاری بگیرید اما ددلاینی برای آن تعیین نکنید، ممکن است در انجام برنامه تان دچار سردرگمی و عقب افتادن از برنامه شوید. سعی کنید چندین ددلاین کوتاه تعیین کنید به طوریکه از همین الان تا زمان موفق شدن به انجام کار یک برنامه زمانی واضح و کامل دارید. این پروسه مطمئن خواهد کرد شما را که آیا از برنامه عقب هستید یا طبق برنامه پیش می روید.

  1. اجرا کنید و مسئله را حل کنید.

بلافاصله شروع کنید، یک حس اضطرار و فوریت نسبت به حل مسائل و رسیدن به اهداف در خودتان ایجاد کنید. این کار خلاقیت شما را تحریک خواهد کرد، انرژی تان را افزایش می دهد، یادگیریتان را سریع تر و سهل تر می کند و توانایی تان برای موفقیت حتی در بیشتر موانعی که در آینده با آنها مواجه خواهید شد را افزایش می دهد.

با استفاده از این ساختار دقیق و سخت، می توانید تقریبا به تمام چالش هایی که در زندگی حال حاضرتان دارید فائق آیید و هر هدفی که می خواهید برسید. نکته مهم و کلیدی استفاده از تمام پتانسیل ذهن خلاقتان و پایداری و استقامت داشتن، مداومت و پشتکار در کار داشتن تا زمان رسیدن به هر آن چه که می خواهید است.

۳.۶/۵ - (۵ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx