مزایای سرگردانی ذهنی که هیچ گاه به آن فکر نکرده اید

یک نظر اضافه کنید
14 دقیقه مطالعه

به راستی که چرا برخی احساسات همانند بوی باران حتی وقتی که بارانی  نمی بارد به صورت کاملا ملموس در ذهن ما خیالی ناگهانی حس می شود؟ این افکار و احساساته آنی چگونه خیلی غیر منتظره برای ما اتفاق می افتند؟ مزایای سرگردانی ذهنی چیست؟ برای آشنایی بیشتر با این وقایع تلخ یا شیرین ما با ما همراه باشید.

سرگردانی ذهنی چیست؟

احتمالا برای شما اتفاق افتاده که به هنگام صحبت کردن درباره  مزه  یک غذای بسیار دلچسب بدون اینکه غذا جلوی شما در بشقابی حاضر باشد متوجه مزه  آن شده اید.

امثال این اتفاقات از ذهن شما نشات می گیرند. بوی بارانی که حتی الان وجود ندارد ولی شما با ظرافت آن را احساس می کنید.

سرگردانی ذهنی به آن معناست که شما در حال پردازش من در آوردی در ذهنتان هستید که هیچ وجود فیزیکی از آن احساس نمی شود.

به طور خیلی ناخود آگاه از دنیای فیزیک اطرافتان در لحظه، رها می شوید؛ وارد دنیای افکارتان با تمامی فانتزی هایتان می شوید، مثل رانندگی در جاده ای خالی از هرچیزی در مسیری نامعلوم.

ناراحتی یکی از پر تاثیرترین فاکتورهایی است که به موجب آن، چنین شک غیرواقعی و سرگردانی افکار آدمی می شود. روانشناسسان به تازگی به از مزایای چنین واقعه متافیزیکی درسترسی پیدا کرده اند که در ادامه به آنها می پردازیم.

مزایای سرگردانی ذهنی

مزایای سرگردانی ذهنی

دانشمندان با توجه به نتایج گزارشاتی که طی تحقیقات به دست آوردند، متوجه تاثیر آن بر زندگی روزمره آدمی شده اند که در اینجا سه مورد از این تاثیرات را برای شما جمع آوری کرده ایم.

قضاوت هایی که در ذهن درباره برخی اتفاق می  افتد.

تحقیقات نشان داده که انسان همواره به طور بسیار سریع در ذهن خود به قضاوت اتفاقات یا افراد مشغول است. اگر این قضاوت ها بر اساس منابع درست باشد، قطعا نتیجه آن مثبت خواهد بود. برای انجام همچنین اتفاقی ما نیاز به ضمیر ناخود آگاه خود داریم. زیرا که باید به صورت خیلی اتفاقی و براساس وقایع انجام شده در بازه زمانی رخ دهد، که بسیار هم درست پیش می رفت خواهد داشت.

در حالت عادی ما انسان ها مشتاق این هستیم که ببینیم کسانی وجود دارند تا از رفتارهای ما کپی (تکرار) کنند. شاید برای شما جالب باشد، اما این کپی کردن در کمال ناخود آگاهی فرد انجام  می شود. تمامی این رفتارها را ما مدیون ذهنمان هستیم. ذهنی که شاید در حالتی به نظر خیلی ساده یا ساکن میبینیم.

ولی در واقع ذهن ما در پس زمینه هایی از ساختار خود دارای حافظه ای است که با توجه به اتفاقات آنی بازخوردی کاملا غیر منتظره اما کاملا درست و در 90% مواقع منطقی انجام می دهد. یک نکته برای جذب بیشتر مردم به خود که می توانیم به آن اشاره کنیم، با کپی کردن شما از رفتارهای افراد، به صورت کاملا غیر مستقیم گوینده این موضوع هستید که به آنها توجه زیادی دارید.

بنابراین شخص مبدا شما بعد اینکه متوجه شد که به او توجه می کنید جذب شما می شود و خواستار برقراری ارتباط با شما است.

احساس گرمی یا سردی (علاقه مندی یا برعکس)

در برخی گزارشات شواهد بیان کننده این بودند که نحوه  برخورد با افراد باعث ایجاد گرمی یا سردی رابطه درون افراد می شود؛ اما چگونه؟

تصور کنید، هوای یک اتاق سرد است. شما یک مصاحبه گر یا یک آنالایزر هستید. تعدادی برای صحبت توسط شما به جلسه ای دعوت شدند. در این جلسه شما ابتدا برای سلام و احوال پرسی کاملا محترمانه و خیلی سرد (رفتاری خشک) به میزبانی رفته اید. سپس حین جلسه شما بسیار گرم با افراد در حال معاشرت هستید.

به خاطر داشته باشید که همچنان هوای محیط همچنان سرد است، اما این سردی هوا فقط زمانی ملموس بود که شما خیلی خشک با آنها معاشرت می کردید. حال که خیلی دوستانه و صمیمی با آنها در حال صحبت کردن هستید، هیچ فردی متوجه سردی هوای اتاق نیست.

در این مورد ذکر شده همه افراد حاضر مجلس در حال کپی کردن رفتارهای یک فرد اجتماعی به شکل خیلی ناخواسته هستید. این کار باعث بروز صمیمیت در ذهن ناخودآگاه افراد موجود در آن جلسه شده است، بدون اینکه حتی متوجه این موضوع شوند.

برای شناخت شخصی فقط کسری از ثانیه نیاز است

طی مطالعات انجام شده برای برخی از افراد آزمایشی طراحی شده بود که در باید حدث می زدند که چه کسی چه شخصیتی دارد. نتیجه خیلی تعجب برانگیز بود، فقط کسری از ثانیه نیاز است تا شخصی را برای خود آنالایز کنیم یا شخصیت فرد مورد نظر را برای خود حدث بزنیم.

شاید باورش سخت باشد، اما با نتایج بدست آمده از این آزمایش دانشمندان متوجه شدند که فقط 0.1 (یک دهم) ثانیه برای انجام چنین عملی کافی است. پس برای اینکه بفهمیم کسی ارزش تکیه کردن یا اطمینان دارد فقط نیاز داریم تا یک دهم ثانیه وقت صرف کنیم. هرچند میزان زمانی که برای افرادی شناخته نیاز داریم با توجه به انتظاراتشان مقداری بیشتر است.

هرچی دایره صمیمیت محدودتر باشد یا بهتر است گفته شود شرایط یک رابطه خشک تر یا سرد باشد قضاوت صحیح ما درباره ی مورد اطمینان قرار گرفتن افراد ناشناس بهتر است.

سرگردانی ذهنی باعث افزایش خلاقیت می شود

افرادی که زمان بیشتری برای سپری کردن و غرق شدن در افکار خود استفاده می کنند، بسیار خلاق ترند. به این صورت که چنین فردی همیشه مشغول به فکر کردن، ساختن، تجسم کردن یا پیدا کردن راه حلی برای موضوعی است برای بروز خلاقیت خود در تلاش است.

رابطه بسیار عمیقی بین سرگردانی ذهن و خلاقیت وجود دارد. با توجه به مشغله های هر فرد، افکاری که در ذهن او در حال گذر هستند، شخصیت روحی او را تحت تاثیر خود قرار می دهند.  به عنوان مثال شما در حال انجام کارهای شرکت خود هستید، به طور خیلی ناگهانی و در کمال ناخودآگاهی در حال پیدا کردن راه حل هایی برای مشکلات به وجود آمده خود هم مشغولید.

در بیشتر مواقع این سرگردانی موجب دست به کار شدن فرد می شود که می تواند به خلق یک اثر منجر شود. اکثر موسیقیدان ها، نویسنده ها همیشه درحال پرورش یا ساختن فضاهای در ذهن خود هستند که در آخر همان افکار را به یک اثر هنری نظیر یک داستان، رمان، فیلم یا یک قطعه موسیقی تبدیل می کنند.

برای استفاده از چنین قدرت نهفته بهتر است همیشه مثبت بیندیشم و سازنده فکر کنیم. به طوری که در آخر به عملی منجر شود که کیفیت زندگی ما را به سوی پیشرفت سوق دهد. افرادی که دارای قدرت فانتزی گرایی یا خلاقیت بسیار دارند، نسبت به افراد دیگر فرکانس بیشتری برای تولید افکار یا چیزی سازنده دارند.

دیگر مزایای سرگردانی ذهنی

مزایای سرگردانی ذهنی

به تازگی علم های جدید متازیکی به وجود آمده که به وسیله آن زندگی افراد را در حیطه های مختلف تحت تاثیر خود قرار می دهند. برخی از این مطالعات به شرح ذیل هستند.

  • جذب ثروت
  • جذب موفقیت
  • جذب عشق
  • تشکیل روابط موفق
  • قانون جذب
  • قانون راز
  • رشد فردی

هرکدام از این موضوعات یا بهتر است به عنوان شاخه علمی از آنها یاد کرد، حیطه تخصص متفاوتی دارند که از با توجه به متقاضیان یا شخصیت آنها نتایج متفاوت دارند.

جذب ثروت و موفقیت

از دیگر مزایای سرگردانی ذهنی می توان به علمی نظیر فنگشوی (Feng Shui) اشاره کرد.

این علم زندگی فرد، نحوه قرارگیری وسایل های داخل خانه و دیگر فاکتورهارا مطالعه می کند. با ایجاد زیرساختی ذهنی و متافیزیکی برای فرد متقاضی، او را کمک می کند تا راه و روش کسب بیشتر ثروت را با توجه به قدرت های ذهنی ماوراء طبیعی را بیاموزد.

آموختن و انجام چنین اعمالی فرد را به کسب ثروت یا موفقیت هایی در زندگی نزدیک یا فرد را ترقیب می کنند. از آنجایی که کسب ثروت و موفقیت دغدغه همه انسان ها است، درک چنین موضوعاتی و عمل به آنها باعث تاثیرات مثب می شوند.

جذب عشق

برای تمامی انسان ها داشتن عواطف یک موضوع بسیار مهم است؛ چه بسا که شما دچار شکست هایی شده باشید و هم اکنون به دنبال راهی برای حل این موضوع هستید.

در این حوزه شخصیت فرد ارزیابی می شود. پس از درک بهتر وی، راهی برای فراموشی شکست ها و همچنین راهی برای جذب یک شخص مناسب برای فرد هموار می شود.

تشکیل روابط موفق

برای زنده ماندن یا پیشرفت در جامعه ما نیاز به ارتباطات داریم. ارتباطات موفقی که باعث طی کردن پله های ترقی می شوند. به کسانی احتیاج داریم تا در زمان درماندگی به به کمک ما بشتابند.

برای درک بهتر این روابط یا سود بردن از ایجاد روابط ما نیاز به راهنمایی یا کسب علم و دانش درباره چگونگی روابط اجتماعی داریم. در این شاخه متخصصان با مشاوره دادن به ما و باز کردن مسیرهایی که در آنها ما با مکشلات موجه شدیم به کمک ما می پردازند.

مزایای سرگردانی ذهنی

قانون جذب

انسان به طور انتزاعی همانند یک آهنربا عمل می کند. در واقع ما در حال انجام کارهایی هستیم که برای ما چیزهایی به ارمغان بیاورد. اما چطور؟ چگونه جذب صورت می گیرد؟

برای درک بهتر این موضوع و روش ها نیاز به شناخت چگونگی جذب و پتانسیل های فردی خود هستیم. در این شاخه به شناخت این پتانسیل ها پرداخته می شود و تمامی مسیرها، باید ها و نبایدهای انجام یک کار به افراد آموزش داده می شود.

قانون راز

تمامی افکار ما باید به صورت راز باقی بمانند. نگه داشتن این رازها برخی اوقات بروز مشکلات یا قابل پیش بینی شدن ما می شود. برای جلوگیری از چنین اتفاقاتی بهتر تمامی وقایع زندگی خود را یک راز نگه داریم. اما برخی افراد با رازدار بودن مشکل دارند و به صورت خیلی ناخواد آگاه به اصطلاح راز از دهانشان پرت می شود. پس برای جلویگیری از چنین عملی ما نیاز به تمرین داریم که توسط این شاخه مطالعه و راه حل یا تمرینات برای ما برآورده می شود.

پیشرفت فردی

تمامی انتظاراتی که در ذهن ما شکل می گیرد، همگی بخاطر همین ذهن سرگردان ما است. اگر ما به پردازش و ساختن افکار تخیلی نپردازیم، هیچگاه در زندگی خود موفقیت را کسب نمی کنیم. پرورش دادن این ذهن مشغول باید با دانش پیش برود، چراکه می تواند عوارض بسیار مخربی به همراه داشته باشد.

به زبان دیگر

همواره بدون آنکه متوجه چنین علمی باشیم، در حال شکل دادن زندگی خود به کمک این ذهن سرگردان هستیم. تمامی انتطارات شخصی هر فرد، خواسته های، عواطف و رفتارهای انسان ها تحت تاثیر ذهن ما شکل می گیرند.

هر روز ما درحال قضاوت کسانی هستیم ک نمیشناسیم یا میشناسیم. انتخاب می کنیم با چه کسانی در ارتباط باشیم یا با چه کسانی قطع رابطه کنیم. چگونگی ظاهر ما و لباس پوشدن ما همه برگرفته از ذهن ما است.

نتیجه گیری

برای درک بهتر مزایای سرگردانی ذهنی به خود و رفتارتان دقت کنید، اگر با مشکلاتی روبرو هستید بهتر است به متخصص مراجعه کنید تا در تمامی حیطه های زندگی به شما کمک کند. اگر به دنبال پیشرفت و جذب ثروت هستید نیاز دارید تا خودتان را اول بشناسید تا راه برای شما همراه شود.

این شناخت با استفاده از آنالایز افکار و رفتار شما صورت می گیرد. شاید کار بسیار عجیبی برای کسی باشد، درحالی که تمام این اتفاقات از خود ما یعنی ذهنمان نشات می گیرند. پس برای ارتقای کیفیت زندگی خود سعی کنید ذهن خودرا بیشتر به چالش بکشید و به آن نظم در راستای عملی شدن ببخشید.

رفرنس:

·        https://happyproject.in/mind-wandering-benefits/

·        https://www.mindful.org/taming-the-wandering-mind/

·        https://greatergood.berkeley.edu/article/item/how_to_focus_a_wandering_mind

·        https://academic.oup.com/nc/article/2019/1/niz014/5602511

5/5 - (2 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx