آیا می دانید چرا ثروتمند نمی شوید

نظرات 31
15 دقیقه مطالعه

carmen-rios

«چکار کنیم ثروتمند شویم؟»، «چرا پولدار نمی شوم؟» یا «چرا پولدار نمیشم؟» در کشوری مثل کشور ما، با فرصت‌ هایی که پیش رویمان است، چرا فقط تعداد کمی از افراد هستند که با استقلال مالی بازنشسته می‌ شوند؟ اخیراً پاسخ این سوال را پیدا کرده‌ ام. به نظر من اینها ۵ دلیل اصلی است که جلوی پولدار شدن افراد را می‌ گیرد.

کی، من؟

مهمترین این دلایل، این است که هیچوقت برایشان اتفاق نمی‌ افتد. فرد متوسط در خانواده‌ ای بزرگ شده است که هیچوقت کسی که پولدار باشد را نمی‌ شناخته و ندیده است. به مدرسه می‌ رود و با آدمهایی معاشرت می‌ کند که پولدار نیستند. با آدم‌ هایی کار می‌ کند که پولدار نیستند. هیچ الگوی پولداری روبروی خود ندارد. اگر این برای ما هم پیش ‌آمده است، البته تا سن بیست سالگی، می‌ توانیم به یک فرد بالغ و کامل در جامعه تبدیل شویم اما هیچوقت برایمان پیش نیامده که بفهمیم ما هم می‌ توانیم یکی از افراد ثروتمند جامعه شویم.

به همین دلیل است که کسانیکه در خانواده‌ هایی که والدینشان پولدار هستند به دنیا می‌ آیند، احتمال اینکه در بزرگسالی افرادی ثروتمند شوند بسیار بیشتر است. بنابراین اولین دلیل اینکه چرا بیشتر ما پولدار نمی‌ شویم این است که هیچوقت برایمان اتفاق نمی‌ افتد. و البته، اگر هیچوقت برایمان اتفاق نیفتد، آنوقت هیچکدام از قدم‌ های لازم برای به واقعیت تبدیل کردن آن را برنخواهیم داشت.

 

not-rich-yet

تصمیم بگیریم!

دومین دلیل که باعث می‌ شود پولدار نشویم این است که هیچوقت برای آن تصمیم نمی‌ گیریم. حتی اگر فردی کتاب بخواند، در جلسات سخنرانی شرکت کند، یا با افرادیکه از نظر اقتصادی موفق بوده‌ اند نشست و برخاست کند، تا زمانیکه برای متفاوت شدن تصمیم نگیرد، هیچ اتفاقی نمی‌ افتد. اگر برای برداشتن اولین قدم‌ ها تصمیم نگیرد، همان جا که هستیم خواهیم ماند. اگر به انجام کارهایی که همیشه می‌ کنیم، ادامه دهیم، به همان جایی خواهیم رسید که همین امروز هستیم.

چرا ما پولدار نیستیم؟ دلیل اصلی عدم موفقیت و شکست این است که اکثریت آدم‌ ها برای موفق شدن تصمیم نمی‌ گیرند. هیچوقت یک تعهد محکم و روشن یا یک تصمیم قطعی برای پولدار شدن نمی‌ گیرند. دلشان می‌ خواهد و قصدش را دارند و آرزو می‌ کنند که یک روز پولدار شوند. دعا می‌ کنند و دعا می‌ کنند که پول زیاد به دست بیاورند اما هیچوقت تصمیم نمی‌ گیرند که، «من می‌ خواهم که پولدار بشم!» این تصمیم قدم مهمی برای رسیدن به استقلال مالی است.

شاید فردا

سومین دلیل پولدار نشدن آدمها انداختن کار امروز به فرداست. آدمها همیشه برای شروع نکردن کاری که لازم است برای رسیدن به استقلال مالی انجام دهند، بهانه دارند. همیشه ماه خوبی نیست، فصل خوبی نیست یا سال خوبی برای شروع نیست. وضعیت و شرایط اقتصادی در صنعت خوب نیست، بازار کساد است یا باید ریسک کنند یا امنیت خودشان را زیر پا بگذارند. شاید سال بعد.

برای به تعویق انداختن کارها همیشه دلیل هست. در نتیجه، ماه به ماه و سال به سال این کار را عقب می‌ اندازند تا جایی که دیگر دیر می‌ شود. حتی اگر برای یک نفر اتفاق بیفتد که بتواند پولدار شود، تصمیمش را هم بگیرد اما برای وارد عمل شدن امروز و فردا کند، همه برنامه‌ هایش آینده روشنی نخواهند داشت.

هزینه‌ اش را بپردازیم

چرا من پولدار نیستم؟ چهارمین دلیل اینکه مردم معمولاً فقیر بازنشسته می‌ شوند، چیزی است که اقتصاد دان‌ ها به آن تأخیر پاداش می‌ گویند. اکثریت زیادی از افراد وسوسه می‌ شوند که هر یک ریال آخرشان را هم خرج کنند و حتی باز هم قسطی خرید کنند. اگر نمی‌ توانیم پاداشمان را به تأخیر بیندازیم و خودمان را در خرج کردن هر پولی که درمی‌ آوریم محدود نکنیم، نمی‌ توانیم پولدار شویم. اگر نتوانیم صرفه‌ جویی را بعنوان یک عادت طولانی‌ مدت تمرین کنیم، برایمان غیرممکن خواهد بود که به استقلال مالی برسید. همانطور که دبلیو. کلمنت استون می‌ گوید، «اگر نمی‌ توانید پول پس‌انداز کنید، بذر سربلندی در شما نیست.»

چشم‌ انداز بزرگتر را ببینیم

پنجمین دلیل که باعث می‌ شود افراد فقیر بازنشسته شوند، به اندازه بقیه دلایل مهم است. این دلیل نداشتن چشم‌ انداز زمانی است. در یک تحقیق طولانی‌ مدت که توسط دکتر ادوارد بانفیلد در دانشگاه هاروارد در دهه پنجاه میلادی انجام گرفت و در سال ۱۹۶۴ در مجله The Unheavenly City به چاپ رسید، دلایل تحرک اقتصادی-اجتماعی روبه‌ بالا بررسی شد. او می‌ خواست بداند چطور می‌ توان پیشبینی کرد که یک خانواده یا فرد به سمت بالا در حرکت است یا خیر و اینکه گروه‌ های اقتصادی-اجتماعی در نسل بعد ثروتمندتر خواهند شد یا خیر.

همه این تحقیقات او را به یک عامل رساند که باعث شد نتیجه‌ گیری کند که درست‌ تر از سایر عوامل در پیشبینی موفقیت است. آنها آن را چشم‌ انداز زمان نامیدند. تعریف آن میزان زمانی است که برای برنامه‌ ریزی فعالیت‌ های روزانه و گرفتن تصمیمات مهم زندگی‌ هایمان اختصاص می‌ دهیم.

یک نمونه از چشم‌ انداز درازمدت عادت متداول خانواده‌ های سطح‌ بالای انگلستان برای ثبت‌ نام فرزندانشان در دانشگاه آکسفورد یا کمبریج به محض متولد شدن آن کودک است، حتی بااینکه ممکن است به هجده یا نوزده سالگی نرسد. به این چشم‌ انداز درازمدت در عمل می‌ گویند. زوج جوانی که ۱۵۰ هزار تومان در ماه خود را برای هزینه تحصیل فرزند خود کنار می‌ گذارند، زوجی با چشم‌ انداز زمانی درازمدت هستند. آنها حاضرند برای اطمینان از گرفتن نتیجه بهتر در طولانی‌ مدت، در کوتاه‌ مدت خود را قربانی کنند. افرادیکه چشم‌ انداز درازمدت دارند در مسیر زندگی‌ شان رشد اقتصادی خواهند داشت.

فکر می کنید ثروتمند شدن یک امتیاز برای دیگران است و نه شما.

ما در یک جامعه ی سرمایه داری زندگی می کنیم ، این بدان معناست که شما به اندازه هر کس دیگری شانس کسب ثروت دارید. تا زمانی که شما مایل به تلاش برای ایجاد ارزش برای دیگران باشید نخواهید توانست باور کنید که شما هم می توانید همین اندازه ارزشمند باشید.

فکر نمی کنید که به اندازه کافی باهوش باشید.

فقدان آموزش های اولیه یا عالی هرگز مانع پیشرفت یا دست پیدا کردن به موفقیت های بزرگ نشده بلکه حتی به دلیل نادرست بودن اصول اولیه این آموزش ها باعث پسرفت افراد هم شده است. بنیانگذاران مایکروسافت ، فیس بوکIKEA ، ،ALDI ، Luxottica و Dell Computer همه یا ترک تحصیلات دانشگاه کرده اند و یا حتی هرگز در کالج حضور نداشته اند.

فکر نمی کنید که ثروتمند باشید، زیرا بلندپرواز نیستید.

افراد ثروتمند جاه طلب تر نیستند و تمایل بیشتری برای ثروتمند شدن نسبت به شما ندارند. آنها فقط به خود ایمان بیشتری دارند تا رویاهای خود را به واقعیت تبدیل کنند. برای اینکه بتوانید به تنهایی پولدار شوید باید بیشتر به خودتان اعتقاد داشته باشید.

شما بر صرفه جویی در هزینه در مقابل کسب درآمد بیشتر تمرکز می کنید.

این را اشتباه نفهمید. ثروتمندان پول خود را نیز پس انداز می کنند ، اما آنها فقط آن را در حساب پس انداز کم بهره در بانک قرار نمی دهند. آنها پول خود را عاقلانه از راههایی ذخیره می کنند که از طریق سرمایه گذاری ها و بازدهی بالاتر آنها را کسب می کند.

آیا شما به تمام توانایی های خود واقف هستید؟

ارزیابی پتانسیل زندگی Lifehack را جستجو کرده و انجام دهید و بر اساس نقاط قوت منحصر به فرد خود ، گزارشی را دریافت کنید و بدانید که چگونه زندگی ایده آل خود را شروع کنید و به پتانسیل کامل خود برسید. این یک ارزیابی رایگان است!

فکر می کنید تنها راه برای کسب درآمد بیشتر ، کار کردن در ساعات بیشتر است.

مطمئناً ، اگر ساعتی کار کنید و اضافه کاری کنید، در حقوق بعدی خود چند تومن دیگر نیز کسب خواهید کرد. مطمئنا میدانید که این راهی برای ثروتمند شدن نیست. افراد ثروتمند به دنبال راه هایی برای یافتن راه حل هایی برای مشکلاتی هستند که درآمدشان را به همراه خواهد داشت. انجام این کار به این معنا نیست که چندین ساعت در روز از خود کار بکشید و با کمترین انرژی و حقوق کم نتیجه کارتان را ببینید.

شما از شکست خوردن می ترسید.

بسیاری از برجسته ترین ثروتمندان هزاران بار قبل از رسیدن به موفقیت بزرگشان شکست خورده اند. از اشتباه کردن نترسید. فقط با شکست هایتان به شکل گام های یادگیری در مسیر موفقیت رفتار کنید. شکست مثل یک معلم برای شما است و پایان همه چیز نیست، بلکه شروعی برای قدم های بزرگتر و محتاطانه تر است.

شما از شکست خوردن می ترسید.

شما با افراد مناسب معاشرت ندارید.

همه ما دوستانمان را دوست داریم. اما ، اگر دوستانتان فقیر هستند و دارای روحیه ضعیفی هستند ، وقت گذراندن به صورت مداوم با آنها به شما کمک نمی کند. افراد ثروتمند با افراد ثروتمند دیگر ارتباط برقرار می کنند نه به این دلیل که آنها فقیر نیستند، بلکه به این دلیل که آنها از یکدیگر یاد می گیرند و به آنها تکیه می کنند. اگر می خواهید ثروتمند باشید ، اطرافیانتان را افرادی ثروتمند انتخاب کنید و از تجربیات آنها استفاده کنید.

شما معتقدید که زندگی قرار است یک مبارزه باشد.

به مردم آموخته شده است که از آنچه دارند سپاسگزار باشند. این درست است ، اما به این معنی نیست که دارای هایشان برایشان کافی باشد. ثروتمندان به دنبال تلاش بیشتر هستند و شما نیز باید اینگونه باشید. هرگز به چیزی که دارید راضی و قانع نباشید. بلند پرواز باشید و رویاهای بزرگ در سر بپرورانید.

از نظر ذهنی قوی تر شوید.

برای آموزش خودتان که از نظر ذهنی قدرتمند شوید و بتوانید مسئولیت زندگی را به دست بگیرید، مثل یک لیدر یا راهنمای رایگان برای خود عمل کنید و خودتان را با استفاده از تجربیاتی که از دیگران کسب می کنید آموزش دهید. زیرا تنها فردی که می تواند در راه ثروتمند شدنتان به شما کمک کند به شکلی که اعتماد کامل به او داشته باشید خود شما هستید.

شما اعتقاد دارید پول داستان های پیچیده ای برایتان بوجود می آورد.

پول شر نیست. پول برای خرید چیزهای اساسی و لازم برای زندگی ضروری است. پول ثروتمندان بیشتر از نیازهای اساسی شان است. پول ابزاری مثبت است که می تواند برای به دست آوردن پول بیشتر مورد استفاده قرار گیرد ، به شما آزادی عمل دهید تا آنچه را که می خواهید انجام دهید همچنین اینکه به شما اجازه می دهد بدون نگرانی زندگی کنید.

شما از ثروتمندان خشمگین می شوید.

بسیاری از مردم بر این باورند که ثروتمندان کلاهبردار ، دروغگو ، هنرمند در کلاهبرداری ، خسیس، وقیح و بسیار خودشیفته و سردمزاج هستند، به صورتی که شما نمی توانید با آنها ارتباط برقرار کنید. واقعیت این است که بسیاری از ثروتمندان افراد بسیار سخاوتمندی هستند که بخش عمده ای از پول و وقت خود را به خیرات و علل ارزشمند اهدا می کنند. آنها همچنین بیش از این مایل هستند که به شما در یادگیری چیزهایی که در طول راه یاد گرفته اند، کمک کنند.

بنابراین سعی کنید دید خود را نسبت آنها تغییر دهید تا بتوانید با آنها ارتباط برقرار کرده و از زندگی شان الگو برداری کنید. هیچ فردی با خساست و ویژگی های بدی که در مورد ثروتمندان در ذهن شماست ثروتمند نشده. آنها با فکرشان ثروتمند شده اند. درواقع اولین کاری که کرده اند این بوده که فکرشان را تغییر داده اند. بنابراین شما هم سعی کنید با تغییر دادن افکار خود و بینش های خود یک قدم به آنها نزدیک شوید.

برای راهنمایی بیشتر در مورد تغییر ذهنیت خود در مورد پول و درک اینکه چرا ثروتمند نیستید، توصیه می کنم کتاب استیو سیبولد را بخوانید، ” افراد ثروتمند چگونه فکر می کنند” استیو میلیونری خودساخته است که با بیش از 1200 فرد ثروتمند مصاحبه کرده و افکار و توصیه های آنها را در نوشته های خود گردآوری کرده است.

4.2/5 - (23 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

31 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
31
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx