نحوه لباس پوشیدن برای موفقیت

نظرات 3
12 دقیقه مطالعه

در این مقاله قصد داریم شما را با نحوه لباس پوشیدن برای موفقیت آشنا کنیم. نوع لباس پوشیدن می‌تواند به شما کمک کند احساس اعتماد به نفس و موفقیت داشته باشید. چه در یک مصاحبه شرکت می‌کنید یا از منزل خارج می‌شوید و بیرون می‌روید، علاوه بر انتخاب لباس‌های مناسب، همیشه مطمئن شوید که لباس‌های شما تمیز و بدون چین و چروک است. اگر کمد لباس شما به یک به روز‌ رسانی نیاز دارد نگران نباشید! صبر داشته باشید و مجموعه خود را به تدریج بسازید.

نحوه لباس پوشیدن برای موفقیت

روش اول: برای موقعیت (کار/مناسبت) لباس مناسب بپوشید. 

1- خود را به سِت کردن لباس‌های فرم عادت دهید. 

چه شغل جدیدی را آغاز می‌کنید یا چه در یک رویداد شرکت می کنید، ببینید دیگران برای آن موقعیت چگونه لباس می‌پوشند. از یک کارمند در مورد آداب و رسوم آن شرکت بپرسید یا عکس‌های صفحات اجتماعی آن‌ شرکت را ببینید. اگر در حال تعیین لباسی مناسب برای مراسمی می‌باشید با میزبان مشورت کنید یا دعوت نامه را بررسی کنید تا ببینید چه فرمی را برای مراسم تعیین کرده‌اند. 

* اگر در مورد لباس فرم خود مطمئن نمی‌باشید، بهتر است همیشه به خصوص در موقعیت‌های شغلی، آراسته باشید و لباس‌های مناسب و خوب بپوشید.

2- در مصاحبه‌ها، سخنرانی‌ها و جلسات مهم، لباس رسمی بپوشید.

برای داشتن ظاهری مردانه، کت و شلوار تیره یا کمرنگ، مثلا خاکستری،سرمه‌ای یا آبی نفتی با پیراهن سفید و یک کراوات ساده (بدون الگوهای جسورانه، عجیب و غریب و گرافیکی)  و برای داشتن ظاهری زنانه رنگ روشن بپوشید. 

 * کفش‌های تان را با کمربند خود ست کنید، که همیشه این موارد باید با لباس مردانه پوشیده شوند. اگر می‌خواهید کراوات بزنید باید سگک کمربند شما را بپوشاند (روی سگک کمربند بیفتد). 

* پاشنه کفش‌ها باید کمتر از 6 سانتی‌متر باشند. 

لباس پوشیدن برای موفقیت

3- برای ظاهر غیر رسمی کار خود دکمه‌های لباس را با شلوار ست کنید.

نکته بعدی درباره لباس پوشیدن برای موفقیت این است که ست کنید. در حالی که لباس رسمی برای مشاغل و مصاحبه‌های شغلی و مناسبت‌های مهم مناسب و بهتر است، لباس کار غیر رسمی معمولا لباسی می‌باشد که روزانه بر تن می‌کنید. هر شرکت و صنعتی تعریف خاص خودش را از لباس دارد، اما لباس‌های معمولی شامل: شلوار خاکی رنگ با پیراهن یقه دار، بلوز شلوار یا بلوز دامن می‌باشند. 

* از آنجا که کسب ‌و کارها آسان‌تر می‌گیرند، بولیز و پیراهن‌های طرح‌دار قابل قبول هستند. ژاکت و جلیقه نیز مناسب است.

* کروات در صنایعی مانند امور مالی و حقوقی ترجیح داده می‌شوند. از طرف دیگر، در زمینه‌های خلاقانه، مانند تبلیغات و سرگرمی، از انعطاف‌پذیری بیشتری برخوردار می‌باشند. حتی لباس جین تیره و تمیز در برخی موقعیت‌ها قابل قبول است.

4- لباس‌های مرتب، مناسب و تمیز را جفت کنید.

شما هنوز هم باید برای موفقیت در رویدادهای اجتماعی کم اهمیت و انجام کارهای روزانه آماده باشید و لباس مناسب بپوشید. برای مثال: شلوار جین تیره به همراه یک تیشرت یا یک سارافون تابستانه شیک. 

* وقتی بیرون از منزل (یا با دوستان) هستید تیشرت یا پیراهن‌های پاره پوره، شلوار ورزشی، شلوار کوتاه و بَگی نپوشید. 

* وقتی می‌خواهید باشگاه یا برای دویدن بروید ایرادی ندارد که لباس ورزشی بپوشید. فقط مطمئن شوید که آن‌ها مناسب و تمیز هستند.

روش دوم: ظاهر خود را آراسته کنید.

1- عادات نظافت را تمرین کنید.

نکته بعدی درباره لباس پوشیدن برای موفقیت این است که ظاهر خود را آراسته کنید. علاوه بر اینکه بهترین لباس خود را می‌پوشید، مطمئن شوید که تمیز، مرتب و آراسته هستید. دوش بگیرید، دئودورانت بمالید و دندان‌های خود را مسواک و نخ دندان بزنید تا مطمئن شوید که بوی خوبی می‌دهید. موهای خود را به خوبی نگه دارید و ناخن‌های خود را اصلاح و تمیز کنید. اگر می‌خواهید لاک بزنید و در موقیعت‌های شغلی یا محل کار خواهید رفت، رنگ ساده و روشن بزنید. 

* در حالی که باید بوی خوبی بدهید به این نکته دقت کنید که از ادکلن و عطرهایی با بوی تند به خصوص در موقعیت‌های مهم استفاده نکنید. علاوه بر این، به جای آدامس جویدن که شما را غیرحرفه‌ای و ناشایست جلوه می‌دهد، دهان و نفس خود را با نعناع (قرص نعناع) خوشبو کنید. 

2- اطمینان حاصل کنید که لباس‌های شما تمیز و بدون چین و چروک است.

لباس‌های خود را اتو بزنید و از بیرون رفتن با لباس چین و چروک خودداری کنید. لباس‌های خود را از نظر لکه‌ها، دکمه‌های افتاده بررسی کنید. عاقلانه است که لباس خود را ماهوت پاک کن بزنید، مخصوصا اگر حیوان خانگی دارید. 

* هرچقدر هم که لباس شیک و مناسب پوشیده باشید، اگر کثیف و چروک باشند به درد نمی‌خورد. 

لباس پوشیدن برای موفقیت

3- با لوازم جانبی به خودتان رنگ و بو و جلوه بدهید.

رنگ‌های خنثی و کم رنگ مانند: خاکستری، سرمه‌ای، آبی نفتی یا مشکی معمولا در موقعیت‌های حرفه‌ای و شغلی بیشتر ترجیح داده می‌شوند. اما فرصت‌هایی هم وجود دارند که به لباس‌هایتان جان دهید. کراوات، پوشِت، روسری و سایر لوازم‌های جانبی روش‌های خوبی برای اضافه کردن رنگ‌های مختلف به لباس شما هستند.

* به عنوان مثال، یک پشت جیبی یا کراوات نارنجی به همراه کت و شلوار آبی نفتی در کنار هم زیبا خواهند شد. 

* ساعت، دکمه سر دست، جواهرات ساده و سایر لوازم کوچک نیز می‌توانند به تکمیل ظاهر شما کمک کنند.

4- در زمان مناسب لباس‌های خود را بدوزید.

وقتی صحبت از ظاهری آراسته به میان میاید، هیچ چیزی بهتر از لباس‌های تمیز و کاملا مناسب تن (اندازه تن) نمی‌باشد. می‌توانید یک کت و شلوار بسیار گران قیمت بخرید، اما اگر اندازه تن شما نباشد، ارزان به نظر میرسد. به همین ترتیب، یک لباس ارزان قیمت اما اندازه تن می‌تواند شیک و گران قیمت به نظر برسد.

* اگر بودجه محدودی دارید، با دوختن یک کت و شلوار و اگر ممکن بود حداقل 1 یا 2 پیراهن یقه دار شروع کنید. اینگونه می‌توانید در مصاحبه‌ها و سایر مناسبت‌های رسمی به بهترین وجه خود ظاهر شوید. 

روش سوم: کمد لباس تان (منظور لباس) را با توجه به بودجه خود بسازید.

1- مواردی را با رنگ‌های خنثی و کم رنگ انتخاب کنید تا بتوانید آن‌ها را ست کنید.

نکته بعدی درباره لباس پوشیدن برای موفقیت این است که رنگ های کم رنگ را انتخاب کنید. برای شروع، به عنوان مثال مجموعه‌ای از 5 تا 10 پیراهن یقه‌دار و حداقل 5 عدد شلوار پارچه‌ای یا دامن خریداری کنید. به جای لباس‌های مُد روز یا لباس‌های با طرح‌های تُند و عجیب غریب، مواردی که ساده می‌باشند و زمان کمتری می‌گیرند و به راحتی میتوان آن‌ها را با لباس‌های دیگر ست کرد انتخاب کنید. 

* به عنوان مثال: شلوار پارچه‌ای، پیراهن یا تیشرت و دامن با رنگ‌های آبی نفتی، خاکستری، بِژ، مشکی و سفید نسبت به بولیز‌های خال خالی و جین‌هایی با رنگ سبز فسفری انتخاب‌های بهتری می‌باشند.

2- از مغازه‌ها یا فروشگاه‌های تخفیف خورده یا فروشگاه‌های خیریه و دست دوم فروشی‌ها خرید کنید.

شما می‌توانید لوازم مناسب و با کیفیت را با تخفیف و از دست دوم فروشی‌ها بخرید. مغازه‌هایی در مناطق مرفه برای خرید وسایل و لباس‌های حراجی مناسب می‌باشند. 

* سعی کنید بفهمید که چه زمانی یک مغازه ویترین خود را تغییر می‌دهد و در آن روزها به آن مغازه‌ها بروید تا از کالاهای جدید دیدن کنید.

* چیزهای مفت و ارزان را پیدا کنید، اما بیشتر از کمیت به دنبال کیفیت باشید. به جای لباس‌هایی که در طی چند ماه خراب شده و از بین می‌روند بر روی مواردی که خوب ساخته شده‌اند و برای چندین سال دوام میاورند سرمایه‌گذاری کنید.

3- به دنبال حراجی‌ها و ارزان فروشی‌های آخر فصل بروید.

علاوه بر خرید دست دوم، به دنبال فروشگاه‌هایی که لباس‌های برند می‌فروشند و به دلیل پایان فصل حراج زده‌اند و به زبان ساده به دنبال حراجی‌ها باشید. اگر چند ماه صبر کنید و در پایان فصل لباس بخرید، اغلب می‌توانید مواردی را پیدا کنید که 50٪ یا بیشتر تخفیف دارند. 

* اهمیت خرید پایان فصل این است که می‌توانید چیزهایی را خریداری کنید که خوب دوام آورده‌اند. یک پیراهن یقه‌دارسفید یا بلوز در فصل بعد از مُد نخواهد افتاد. از طرف دیگر، طرح‌های عجیب غریب، چین‌دار و سایر جزئیات مُد روز ممکن است سال بعد چندان مُد و رایج نباشند.

لباس پوشیدن برای موفقیت

4- مواظب لباس‌های خود باشید تا بیشتر عمر کنند.

با خوب مراقبت کردن از لباس‌های خود، اقلام با کیفیت آن‌ها می‌توانند سال‌ها ماندگار شوند. لباس‌های خود را مطابق دستورالعمل‌های نوشته شده بر روی اتیکت‌ها بشویید و برای محافظت از پارچه لباس، آن‌ها را فورا تا کرده یا آویزان کنید. 

* سعی کنید درجه ماشین خشک کن را روی حداقل بگذارید به خصوص برای پیراهن‌ها و شلوارک‌ها. به جای آن می‌توانید پوشاک خود را آویزان کرده و اجازه دهید تا توسط هوا خشک شوند. 

* برای لکه‌ها، آن‌ها را با آب سرد بشویید و اگر نیاز بود با مواد شوینده ملایم می‌توانید لکه‌ها را ظرف چند دقیقه از بین ببرید. همچنین لکه جوهر را به جای آب با الکل می‌توانید پاک کنید. 

5- برای مناسبت‌های رسمی روی یک کت و شلوار چند کاره سرمایه‌گذاری کنید.

ممکن است پول خود را به خاطر یک دست کت و شلوار خوب و اتو کشیده هدر دهید اما اصلا ارزش ندارد. به جای لباس‌های راه راه، طرح‌دار و رنگ‌های جیغ (پُر زرق و برق)، لباس‌های با رنگ خنثی و کم رنگ انتخاب کنید. رنگ‌های آبی نفتی و خاکستری گزینه‌های خوبی هستند، زیرا از نظر رنگی متنوع تر و شیک‌ تر از رنگ سیاه می‌باشند.

* کت و شلوار ممکن است یکی از گران‌ترین موارد کمد لباس شما باشد، اما می‌توانید از آن استفاده زیادی کنید. علاوه بر پوشیدن آن در مصاحبه‌ها و رویدادهای رسمی، می‌توانید کت (بلند یا کوتاه) و شلوار را با سایر لباس‌های خود ترکیب کنید. 

4.4/5 - (13 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

3 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
3
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx