چگونه عادت های خوب را با قانون جذب بسازیم؟

1 نظر
12 دقیقه مطالعه

این موضوع احتمالا یکی از پر تکرار ترین موضوعاتی است که در گوگل جستجو شده است. اگر شما نیز به دنبال جستجوی آن هستید با ما همراه باشید تا راز ایجاد عادت‌های خوب با قانون جذب را بیان کنیم.

موضوع اصلی در ایجاد عادت‌های خوب با قانون جذب درباره ایجاد آن ها در زندگی و تداوم روزمره آنها است. عادت هایی که هر روز صبح، هر روز عصر، در محل کار و زندگی انجام بدهیم. ما همچنین می خواهیم درباره عادات روزانه افراد دیگر، بخصوص عادات خوب افراد موفق بیشتر بدانیم و از آنها پیروی کنیم. چون وقتی روشی در ایجاد عادت های خوب برای آنها نتیجه بخش بوده است، قطعا برای ما هم امکان پذیر است.

من هم مثل بقیه علاقمند به داشتن عادت های روزانه خوب دارم اما تصور می کنم که همیشه تاکید بسیاری بر روی نیاز به ایجاد و خلق عادت های خوب در زندگی بوده است ولی به اندازه کافی درباره دلایل این اتفاق یا چگونگی خلق چنین عادت هایی صحبت نشده است.

یک سوال

بگذارید برای درک توان ایجاد عادت‌های خوب با قانون جذب این را بپرسم که اگر قرار بود از شما دلیل خلق عادت ها را بپرسیم، احتمالا شما چنین پاسخی می دادید: برای اینکه کار خوبی را بدون سختی و تلاش زیاد و به قدر کافی انجام دهیم. البته این پاسخ در حالت کلی درست است اما جزییاتی نادیده گرفته شده اند. احتمالا این را هم شنیده اید که برای از بین بردن و کنار گذاشتن عادت های بد، عادت های جدید بهتری را جایگزین کنید. البته این یک هدف بزرگ است اما در سطح کلی.

همه ما می دانیم که اگر عادت داریم که وقتی از سر کار برمی گردیم، روی مبل لم می دهیم و با یک ظرف پر از چیپس و یک لیوان نوشیدنی جلوی تلویزیون ساعت ها وقت می گذرانیم. اگر من به شما توصیه کنیم که به جای این ظرف چیپس از یک غذای سالم تر و به جای آن نوشیدنی مضرر از یک لیوان آب یا شیر استفاده کنید تا این عادت های تان را کمی عوض کنید به معنی این نیست که به راحتی بتوانید این کار را انجام دهید.

تلاش های کوتاه

ممکن است ابتدا چند روز سعی کنید تا این عادت های ناسالم را کمی تغییر دهید و تا حدودی هم موفق شوید، اما طولی نمی کشد که دوباره به همان عادت ها برمی گردید و با هر گازی که به تکه های چیپس می زنید، از خودتان بدتان می آید که چرا نتوانستید عادت خوب تان را بسازید.

دلیل این اتفاق بسیار ساده است؛ شما اساسا به دنبال خوردن غذاهای سالم نیستید. آب یا شیر به اندازه آن نوشیدنی برایتان لذت بخش نیست.

دلیل اینکه چرا ایجاد عادت های خوب و سالم و ادامه دادن به آنها چندان ساده نیست، این است که شما به شکل اصولی به دنبال پر کردن روزتان با غذاها یا رفتارهای سالم مورد علاقه تان نیستید و از همه مهم تر اینکه انجام کار یا عادت خوب و سالمی که از آن تنفر دارید، اصلا نمی تواند یک عادت خوب تلقی شود.

عادت های بد ( چیزهای مضری که مشتاق به انجام دادن هستید) به راحتی قابل تغییر و ترک کردن نیستند. شما نمی توانید به راحتی خودتان را مجبور به ایجاد عادت های بهتر و سالم تر کنید که علاقه ای به انجام آنها ندارید و امیدی هم به تدام آنها ندارید.

هدف از ایجاد عادت‌های خوب با قانون جذب

اجازه دهید نگاهی دوباره به تعریف شما از ساختن یک عادت بندازیم: هدف شما از ایجاد یک عادت این است که کاری را همیشه و هرروز انجام دهید که بعد از یک مدت چنان عادی شود که هیچ زحمتی برایتان نداشته باشد و بدون هیچ مقاومتی آن را انجام دهید.

با وجود این تعریف، ما وقتی می خواهیم خودمان را مجبور به انجام کاری کنیم، ابتدا برای انجام آن مقاوت می کنیم. همیشه با چنین چالشی در ایجاد هر نوع عادتی روبرو هستیم.

مثلا شما درحالی که با همکارتان که مشغول صرف میان وعده غذایی خود طبق برنامه ریزی هر روزه اش است، درحال صحبت کردن هستید و از عادت های خوب او و پایبندی به برنامه های روزانه اش لذت می برید، در ذهن خود برای خودتان برنامه ای پر از عادت های خوب ترسیم می کنید.

مثلا اینکه بعد از بازگشت از کار به جای رفتن به کافه یا مکان های تفریحی نه چندان مفید، به کلاس های مختلف بروید، به جای خوردن میان وعده های بسیار شیرین و چرب از میان وعده های طبیعی، تازه و پرخاصیت استفاده کنید، میزان آب مصرفی تان در طول روز را در یک برنامه موبایلی ثبت کنید و مدام سطح آب بدن تان را چک کنید و سایر برنامه های مراقبت از سلامت که مثل عادت های روزانه همیشه تکرارشان کنید.

اما نکته اینجاست که به راحتی نمی توان عادتی را که علاقه ای به انجام آن ندارید و از انجام آن لذت نمی برید، بسازید.

کلید ایجاد عادت‌های خوب با قانون جذب

کلید این مسئله برای ایجاد عادت‌های خوب با قانون جذب این است که این عادت ها را تبدیل به علایق و سلیقه های تان کنید تا انتخاب شما برای انجام روزانه آنها بی زحمت و راحت باشد. دراین صورت دربرابر انجام آنها مقاومت نخواهید کرد، انجام آنها برایتان سخت و چالش برانگیز نیست و به ندرت آنها را ترک خواهید کرد.

من هم تجربه ای از ساختن عادت های خوب و سالم در زندگی داشته ام. مثلا دلم می خواست برای حفظ سلامتی ام و برای داشتن اندامی مناسب کاری بکنم. تصمیم گرفتم به کلاس های ورزشی بروم. ابتدا در دوره های از کلاس های فشرده ورزشی و سبک بوتکمپ شرکت کردم. من چندان علاقه ای به این سبک ورزش نداشتم. با این حال سعی کردم در استمرار آن کوشا باشم و چند روز در هفته به این کلاس می رفتم چون فکر می کردم یک بخش ضروری برای یک عادت ورزشی سالم است.

اما همان الگوهای همیشگی تکرار شد. ابتدا حس خوبی نسبت به این ورزش داشتم ( به دلیل ترشح هورمون شادی حین انجام ورزش) اما پس از گذشت سه یا چهار جلسه، بدنم به شدت خسته و ضعیف شد و در مقابل انجام آن مقاومت نشان داد. در لحظه انجام آن تمرینات ذهنم هر جایی به جز آن نقطه بود. مدام با خودم می گفتم که واقعا نمی خواهم اینجا باشم، تا کی قرار است طول بکشد؟ هنوز فقط ۲۰ دقیقه گذشته است. دلم می خواست الان یک پیتزای بزرگ جلویم بود!

کلید علاقه

وقتی دست از انجام این کار اجباری کشیدم و خودم را از این ورزش اجباری رها کردم، تصمیم گرفتم که کاری را که دوست دارم و ورزشی را که با انگیزه و علاقه انجام می دهم مثل یوگا را شروع کنم. در یوگا، بدنم و ذهنم هیچ مقاومتی در انجام روزانه آن از خود نشان نمی داند و به مرور ، بدونم بدون هیچ زحمت و تلاشی آن را انجام می داد.

دیگر ورزش کردن برایم کار سختی نبود و خیلی راحت این کار را انجام می دادم چون واقعا می خواستم این تمرینات را هر روز انجام دهم و مانند یک هدف برایم بود. از طرفی اینکه بالاخره توانسته بودم یک ورزش مفید برای سلامتی ام و همچنین یک فعالیت لذت بخش را به شکل یک عادت روزانه انجام دهم، خوشحال بودم. اکنون دیگر برای انجام این تمرینات روزانه خیلی با خودم کلنجار نمی روم و در حین انجام این کار هم به طور کامل و با تمام حواسم حضور دارم.

این یک تمایز تعیین کننده است که باید آن را ساخت. انجام یوگا برای من یک انتخاب بی زحمت است که هر روز مثل یک عادت تکرارش می کنم چون عاشقش هستم و در من حس خوب و هیجان ایجاد می کند. البته همیشه برای انجام آن تلاش می کنم و با خودم در انجام حرکات آن رقابت می کنم تا در آن پیشرفت کنم و برای زندگی ام بیشتر فایده داشته باشد‌.

کلید قانون جذب

عادت تان باید با روحیات شما متناسب باشد

بنابراین نکته اساسی دیگر در ایجاد عادت‌های خوب با قانون جذب این است که انجام آن کار به شما و زندگی تان خدمت کند و فایده ای برای تان داشته باشد و زندگی تان را چه از نظر روحی و فکری و چه از نظر جسمی بهتر کند.

بنابراین توصیه من به کسانی که می پرسند برای ایجاد عادت‌های خوب با قانون جذب چکار کنیم و یا چطور به عادت های خوب مان برگردیم و چطور عادت های خوبمان را حفظ کنیم این است که اگر انجام این عادت ها از نظر فکری برایتان سخت است، باید تغییرشان دهید. شما باید چیزهایی را پیدا کنید که برایتان لذت بخش و بخشی از اهداف تان در زندگی باشند. طوری که وقتی هر روز صبح از خواب بیدار شوید، با خودتان بگویید: من می خواهم این کار را انجام دهم، نه اینکه بگویید: من مجبورم این کار را انجام دهم.

ترفند دیگر برای ایجاد عادت‌های خوب با قانون جذب و حفظ آن ها این است که انجام آن را برای خود راحت کنید. مثلا اگر علاقه به ورزش دارید، در همان خانه تان و روی تشکی مناسب روی کف زمین و قبل از رفتن به سر کار انجام دهید.

اگر مشتاق خوردن غذاهای سالم، تازه و خوشمزه هستید ولی زمان کافی برای تهیه آنها ندارید، کافیست قبل از دوش گرفتن، ظرف غذا را روی اجاق بگذارید تا چند دقیقه ای کبابی شود و تا برگشتن شما از حمام غذا آماده خوردن می شود. با توجه به این نکات و برنامه ریزی های به این شکل برای روزهای تان، طولی نمی کشد که عادت های خوب در زندگی تان شکل می گیرند و مهم تر از آن، عادت ها به سادگی شما را ترک نمی کند.

5/5 - (1 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
1
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx