راههای افزایش هوش مالی کدامند

نظرات 3
6 دقیقه مطالعه

financial-intelligence-for-wealth-building-diploma-course-p238-598_zoom 

روش های افزایش هوش

بالا بردن آی کیو هیچ‌ وقت تضمین کننده موفقیت مالی نبوده و نخواهد بود، این موضوع را می‌ توانیم با بررسی وضعیت مالی باهوش‌ ترین کسانی که می‌ شناسیم بررسی کنیم البته هر چند استثنا نیز وجود دارد اما حقیقت امر این است که برای پولدار شدن به چیزی بیشتر از آی‌ کیو نیاز داریم.

آیا می‌ دانید هوش مالی چیست؟

ما یک IQ یا بهره‌ ی هوشی داریم، که سرواژه‌ ی intelligence quotient است، و سطح کلی هوش ما را ارزیابی می‌ کند، و یک آی‌ کیوی هیجانی (emotional IQ) هم داریم، که میزان توانایی‌ ما در کنترل هیجان‌ هایمان را می‌ سنجد. آی‌ کیو یا بهره‌ ی هوشی مالی ما با هوش مالی‌ مان سنجیده می‌ شود، این‌ که ما چقدر خوب از پس مسائل مالی بر می‌ آییم!

داشتن هوش مالی بالا یعنی ما بیشتر به موفقیت‌ های مالی دست می‌ یابیم. می‌ توانیم هوشمندانه عمل کنیم و درآمد خوبی بسازیم، اما اگر هوش مالی پایینی داشته باشیم یعنی ما در برابر پول‌ مان غیرمسئولانه عمل می‌ کنیم. هوش ‌مالی بالا به معنی این است که ما تصمیمات مالی هوشمندانه‌ تری اتخاذ می‌ کنیم و اقدامات درست‌ تری برای بهبود شرایط مالی‌ مان انجام می‌ دهیم. افراد با هوش‌ مالی بالا دقیقاً می‌ فهمند که برای مدیریت پولشان چه‌ کاری باید انجام دهند و از چه‌ کاری اجتناب کنند.

هر شخصی می‌ تواند هوش مالی‌ اش را افزایش دهد. و برای انجام این ‌کار نیازی به یک دانش‌ آموخته‌ ی هاروارد نیست، فقط کافی است کاملاً به بهبود وضعیت مالی‌ مان متعهد و علاقمند باشیم. صرف‌ نظر از این‌ که ما چگونه پول می‌ سازیم، می‌ توانیم از همین حالا هوش مالی‌ مان را افزایش دهیم. این‌ توصیه‌ ها به ما قدرت مالی می‌ بخشند. آماده هستید؟

اینجا ۴ روش وجود دارد که با کمک آنها همین امروز می‌ توانیم هوش مالی‌ مان را بسازیم!

quote_finance

1- تمرد را کنار بگذاریم

اگر ما از وظایف کاری‌ مان که واقعاً دوست نداریم انجام‌ شان دهیم سر باز زنیم یا از انجام آنها تمرد و چشم‌ پوشی کنیم، فکر می‌ کنیم رئیسمان چند وقت ما را سرکار نگه می‌ دارد؟ طول نمی‌ کشد، مطمئن باشید! شغلمان، منبع مالی و درواقع پول ماست.

وقتی ما به پول یا امور مالی خود به نحوی شایسته توجه کنیم آنگاه می‌ توانیم تغییر را ببینیم. ممارست برای بهبود رابطه با پول‌ مان، هوش مالی ما را افزایش می‌ دهد.

2- به خودمان آموزش دهیم

به شما پیشنهاد نمی‌ کنیم به دوران مدرسه برگردید تا درباره‌ ی امور مالی چیزهایی بیاموزید یا در کلاس‌ های آموزشی سهام و اوراق قرضه ثبت‌ نام کنید. مادامی که ما می‌ توانیم یک مشاور موثق استخدام کنیم تا در تصمیمات و انتخاب‌ های مالی کمک‌ مان کند، ضرورتی ندارد خودمان تمام زیر و بم سرمایه‌ گذاری را بدانیم. فهمیدن چگونگی تغییر راه‌ های رفتاری ما با پول‌ مان مهم است. توجه داشته باشیم که چگونه با پول‌ مان رفتار می‌ کنیم و روزانه چه تصمیماتی اتخاذ می‌ کنیم که وضع مالی‌ مان را بهتر یا بدتر می‌ کند. به این مسئله که فقط رفتاری را از خود بروز دهیم که به نفع ماست متعهد باشیم. این باعث تقویت هوش مالی می شود.

3- تفکرمان را تغییر دهیم

اغلب مواقع این تفکر ما است که در جایی که هیچ رشد فکری نداریم نگه‌ مان می‌ دارد. برای افزایش هوش‌ مالی و احساس کامیابی مالی، طرز تفکرمان را تغییر دهیم. به جای این‌ که فکر کنیم زندگی بدون خریدن فلان چیز گران‌ قیمت برای‌ مان پوچ است، بیشتر درباره‌ ی ثروت ساختن بیندیشیم. وقتی روی خرج کردن تمرکز کنیم، هوش مالی‌ مان پایین نگه داشته می‌ شود، اما وقتی به این می‌ اندیشیم که چگونه می‌ توانیم پول بیشتری بسازیم، هوش مالی‌ مان افزایش می‌ یابد و به اتخاذ تصمیماتی می‌ پردازیم که در پس آن تفکرمان تغییر می‌ یابد. باهوش‌ تر بودن یعنی هوشمندانه‌ تر اندیشیدن.

4- زمان‌ مان را عاقلانه بگذرانیم

افزایش هوش مالی شامل تخصیص زمان‌ مان به انجام کارهایی است که واقعاً برای زندگی سالم‌ تر با پول به آن نیاز داریم. برای اینکه رابطه‌ مان با پول بهتر باشد نیاز داریم کارهای بهتری با پول انجام دهیم. رهاسازی خودمان از بدهی‌ ها، هوش مالی‌ مان را افزایش می‌ دهد، بنابراین خرج روزانه‌ مان را شدیداً کنترل کنیم. به جای اینکه منتظر بمانیم و به این بیندیشید که آیا می‌ توانیم از پس خواسته‌ هایمان برآییم، هر ماه زمانی را به این اختصاص دهیم که برنامه‌ ای را برای امور مالی‌ مان بنویسیم و دقیقاً پولی را که به‌ دست می‌ آوریم و نیز انتخاب‌ هایمان برای چگونگی خرج کردنش  را مشخص کنیم. انجام این کار قدرت کنترل بیشتر پول‌ مان را به ما می‌ دهد.

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

3 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
3
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx