چگونه بر دیگران تاثیر مثبت بگذاریم

نظرات 3
10 دقیقه مطالعه

همان طور که می دانید انسان موجودی اجتماعی است و همواره برای ادامه زندگی نیاز به روابط اجتماعی با دیگر افراد دارند. این مهم است که ما چگونه تاثیر مثبت بر دیگران داشته باشیم؛ زیرا انسان ها همواره بر یکدیگر تاثیراتی می گذارند که مسئله مهم ایجاد یک رابطه موفق است.

اما این مهم است که ما چگونه بر دیگران اثر خوبی بگذاریم؛ برای مثال خراب کردن شخصیت یک فرد برای خوب جلوه دادن و تاثیر بر دیگران یک کار غلط است و حتی نتیجه عکس می دهد.

این تاثیرات می توانند خوب یا بد باشند و مسئله مهم این است که ما همواره باید به سمت تغییرات مثبت حرکت کنیم، در ادامه و در آکادمی پرورش افکار خواهید خواند که چگونه می توانیم فردی تاثیر گذار باشیم و با راه های آن آشنا می شویم.

راه های تاثیر مثبت بر دیگران

راه ها و روش هایی وجود دارند که شما با عمل به آن ها می توانید در مسیر یک الگو شدن و یک فرد تاثیر گذار در جامعه قدم بردارید پس در آکادمی پرورش افکار همراه ما باشید تا با آنها بیشتر آشنا شویم.

تاثیر بر فرد تاثیر گذار

بله، درست متوجه شدید، افرادی که معمولا تاثیر گذار هستند می توانند پر از نقاط قوت و جذابیت باشند؛ به آن ها دقت کنید چه چیز آن ها برای شما جذاب است و دوست دارید در چه مواردی مانند آن ها باشید یا عمل کنید.

برای مثال اگر لباس پوشیدن شخصی برای شما جذاب است به آن دقت کنید و از خود بپرسید: آیا من هم قادر هستم که مانند او لباس بپوشم؟ یا الگو های مدی را دنبال کنم که او نیز دنبال می کند؟

اگر جواب شما به سوال بالا منفی باشد باید دوباره جست و جو کنید و دنبال عوامل دیگری باشید، اما اگر جواب مثبت است، پس دست به کار شوید و تغییری اساسی در صنعت مد و پوشاک زندگی تان ایجاد کنید.

به توانایی ها و نقاط قوتتان نگاه کنید

هر فردی در زندگی در یک یا نهایتا چند زمینه خوب عمل می کند، پس قدم اول این است که شما با شناخت درست از خودتان و شناخت مهارت ها، توانایی ها و استعداد هایتان و برجسته کردن آنها می توانید بر دیگران تاثیر بگذارید.

حتما نیازی نیست که در زمینه های بی شماری خوب عمل کنید و تمرکز بر یک یا چند نکته برجسته می توانید به هدف خود برسید.

فرد مقابلتان را بشناسید

برای تاثیر مثبت بر دیگران نیاز است که با داشتن شناخت از فردی که می خواهید روی او تاثیر بگذارید که عواملی که برای او جذاب ترند یا برای او مهم است را بشناسید و سعی کنید خود را در آن زمینه ها تقویت کنید یا حداقل قوی نشان دهید. این گونه می توانید روی شخص مقابل تاثیر بگذارید.

هدف دار عمل کنید

در مواجهه با فردی این سوال را در ذهن خود مطرح کنید که چرا می خواهید روی او تاثیر بگذارید؟ آیا اصلا نیازی به این کار هست؟ آیا در مواجه با یک فرد خاص فقط باید در یک زمینه خاص خوب به نظر برسم؟

همه این پرسش ها شاید در نگاه اول بیهوده به نظر برسند؛ اما می توانند ما را در اینکه چگونه رفتار کنیم یاری کنند.

برای مثال درباره شخصی که فقط قرار است برای یک بار یا تنها برای مدت کوتاهی با او معاشرت داشته باشید، نیازی نیست که انرژی زیادی را صرف تاثیرگذار بودن کنید. اما در مورد شخصی که می خواهید با او رابطه عاطفی بلند مدت برقرار کنید باید سعی کنید به مرور خود واقعی تان را نشان دهید؛ زیرا شما نمی توانید زمان زیادی را نقش بازی کنید و این کار شمارا دلسرد می کند. چراکه شخص مقابل باید شمارا همان گونه که هستید، بپذیرد.

مناسب با محیط به ظاهرتان رسیدگی کنید

اولین رکنی که در مورد هر فردی در مرحله اول به نظر می رسد، شکل ظاهری اوست. سعی کنید با شناخت محیط و شرایط لباس بپوشید، قرار نیست که حتما یک لباس رسمی و شیک در همه موقعیت ها تاثیرگذار به نظر برسد. برای مثال لباس رسمی در یک مهمانی صمیمی ساحلی جذاب نخواهد بود.

به اندازه بخوابید

 شاید فکر کنید که خوابیدن چه تاثیری می‌تواند روی دیگران داشته باشد، اگر به اندازه نخوابید، نمی توانید بهترین نسخه از خودتان را نشان دهید. اما نکته مهم این است که شما با خوابیدن به اندازه و استراحت کافی توانایی لازم برای  انجام هر کاری که قصد انجام آن را دارید پیدا می کنید.

کم خوابیدن باعث می شود که نتوانید تصمیمات درستی بگیرید، در این زمان شما نمی توانید به خوبی فکر کنید و بهترین جملات خود را ارائه دهید. خوابیدن به اندازه شما را برای یک ملاقات آماده می کند و می توانید با آرامش سعی کنید که یک تصویر ذهنی خوب از خودتان در ذهن طرف مقابل ایجاد کنید، پس شب قبل از روزی که فردای آن یک ملاقات مهم دارید به خوبی استراحت کنید.

به ظاهرتان اهمیت دهید

همان طور که گفته شد ظاهر هر فرد اولین رکن است که در نظر شخص مقابل جلب می شود. نیازی نیست حتماً خودتان را اذیت کنید، یک لباس شیک و مناسب می‌تواند تصویر خوبی از شما ایجاد کند.

 اگر می خواهید تاثیر مثبت بر دیگران بگذارید باید یک کار خاص برای تاثیر گذار بودن انجام دهید، می توانید از یک عطر یا ادکلن خوشبو استفاده کنید. رایحه خوب از مواردی است که در ذهن می نشیند و هنگامی که شخص می خواهد از شما یاد کند، حتماً به یاد عطری که استفاده کرده اید می افتد.

ورزش کنید

 شاید عجیب به نظر برسد اما ورزش کردن می‌تواند در تاثیرگذاری شما بر دیگران موثر باشد. هنگامی که شما ورزش می کنید، هورمونی به نام آندروفین در مغز شما ترشح می شود. این هورمون باعث بهبود وضعیت عاطفی شما شده و ثبات شخصیت بیشتری پیدا می کنید، پس اگر روزی که قرار دارید نیم ساعت پیاده روی یا ورزش کنید، متوجه تاثیرات مثبتی که در شما ایجاد می کند می شوید.

وقت شناس باشید

 هیچ چیز مانند دیر رسیدن به سر قرار نمی تواند وجهه شما را در نظر شخص مقابل خراب کند. پس بهتر است چند دقیقه قبل از موعد قرار در محل حاضر شوید. اینکار علاوه بر نشان دادن وقت شناسی شما در کاهش استرس نیز بسیار موثر است، زیرا شما با محیط ارتباط بر قرار کرده اید و در زمان گفت و گو بهتر می توانید آن را کنترل و هدایت کنید.

از زبان بدن استفاده کنید

استفاده کردن از دست ها هنگام صحبت با شخص مقابل می تواند در شما ایجاد اعتماد به نفس کند. اگر قبلا این کار را انجام نمی دادید و تازه قصد شروع کردن آن را دارید می توانید از یک آینه کمک بگیرید. شاید در ابتدا برای شما کمی دشوار باشد، اما هرچه جلوتر بروید بهتر می توانید روی آن کنترل کنید.

در مورد زبان بدن تماس چشمی را فراموش نکنید ، تماس چشمی می تواند اقتدار شما را در بحث نشان دهد. پس در زمان گفت و گو به جای نگاه کردن به اطراف با فرد مقابل یک تماس چشمی موثر برقرار کنید که به قاطع بودن شما پی ببرد.

تاثیر مثبت بر دیگران

سخنور خوبی باشید

این مهارت به طور ذاتی در کسی وجود ندارد و این خود ما هستیم که باید تلاش کنیم که بتوانیم یک سخنرانی تاثیر گذار انجام  دهیم.  باید روان و بدون عجله و همچنین خالی از استرس سخن بگوییم تا بتوانیم حرف هایمان را در ذهن طرف مقابل بنشانیم. این کار نیز مانند بسیاری از مهارت ها نیازمند تمرین و تکرار است.

کلام آخر

شما تا اینجا فهمیدید که چه راه هایی برای تاثیر مثبت بر دیگران لازم است، اما نکته ای که باید بدانید این است که اگر در یک ملاقات شما بخواهید به تنهایی سخنرانی را به عهده بگیرید، به شخص مقابل این حس را القا می کند که فقط نظر خودتان برای شما اهمیت دارد و برای او و نظراتش هیچ اهمیتی قائل نیستید.

مردم دوست دارند که دیگران به حرف آنها اهمیت دهند و درکشان کنند پس به طرف مقابل نیز برای صحبت وقت دهید. در این بین به حرف او گوش دهید و آن ها را تایید کنید که او مطمئن شود که به حرف هایش گوش می دهید.

منابع:https://www.tonyrobbins.com/leadership-impact/10-easy-ways-to-make-a-big-impact

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

3 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
3
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx