10 عامل استرس زا در زندگی و نحوه کنار آمدن با آنها

Add a Comment
17 Min Read

۱۰ عامل استرس زا در زندگی و نحوه کنار آمدن با آنها

کت ترومن

عوامل استرس‌زای بزرگ در زندگی – آن‌هایی که همه ما از آن‌ها می‌ترسیم و بدون شک بسیاری از ما در مقطعی از زندگی‌مان آن‌ها را تجربه می کنیم – می‌توانند دنیای ما را به یک چرخش تبدیل کنند و شخصیت ما و زاویه دید ما نسبت به جهان را برای همیشه تغییر دهند. آنها همچنین این پتانسیل را دارند که در نهایت ما را قوی تر کنند، اما اگر بتوانیم یاد بگیریم کمی متفاوت با مسائل برخورد کنیم. بگذارید توضیح بدهم.

همانطور که می دانیم، استرس بخشی طبیعی از شرایط انسانی است – بخشی که بیشتر ما ترجیح می دهیم آن را حذف کنیم. برخی افراد بیشتر از دیگران مستعد احساس استرس هستند و استرس به دلیل خلق و خوی، ویژگی های شخصیتی ذاتی و نحوه واکنش به موقعیت های چالش برانگیز (مستقیم و غیرمستقیم) بر افراد تأثیر متفاوتی می گذارد. برخی از افراد به طور طبیعی انعطاف پذیرتر هستند، در حالی که برخی دیگر نسبت به استرس حساس تر و واکنش پذیرتر می باشند.

خبر خوب این است که اگرچه ما نمی‌توانیم ساختار طبیعی خود را عوض کنیم، اما مطالعات نشان می‌دهد که می‌توانیم گام‌هایی برای بهبود انعطاف‌پذیری خود برداریم.
هشدار اسپویل: یکی از این مراحل 《تلقیح استرس》 نامیده می شود.

10 عامل استرس زا در زندگی

۱۰ عامل استرس زا در زندگی

اما قبل از اینکه در مورد اینکه چگونه می‌توانیم انعطاف‌پذیری خود را بهبود بخشیم و با استرس‌هایی که افراد با آن روبرو هستند مقابله کنیم، ابتدا باید بدانیم که آنها چیستند. در زیر ده عامل استرس زا در زندگی آورده شده است.

 1. مرگ یکی از عزیزان

در سطح جهانی، این احتمالاً سخت ترین رویدادی است که باید آن را بگذرانیم. وقتی یکی از نزدیکانمان می میرد، می توانیم احساسات بی شماری را احساس کنیم و به سختی جایگاه خود را در جهان، بدون آن شخص، پیدا کنیم.

غم و اندوه یک فرآیند پیچیده است که برای همه یکسان نیست. کنار آمدن با مرگ یکی از عزیزان نیازمند صبر، درک و شفقت نسبت به خودمان است.

 1. طلاق یا جدایی

طلاق یا جدایی می تواند به دلایل زیادی از نظر روانی آسیب زا باشد، به طوری که بسیاری از افراد شوک، احساس ناتوانی، خیانت، سردرگمی و دلشکستگی را تجربه می کنند. درست مانند مرگ یک عزیز، بازیابی هویت خود در جهان می تواند دلهره آور باشد.

 1. نقل مکان، خرید یا فروش خانه

از هزینه مالی جابجایی، بر عهده گرفتن بار وام (گاهی اوقات برای اولین بار)، قرار گرفتن در یک محیط ناآشنا گرفته تا فرآیند خرید یا فروش واقعی خانه، جابجایی، خرید یا فروش خانه استرس ایجاد می کند. حتی برای آرام ترین مردم.
به طوری که ۴۰ درصد از آمریکایی ها می گویند که خرید خانه استرس زاترین اتفاق در زندگی مدرن است.

10 عامل استرس زا در زندگی

 1. بیماری یا جراحت وخیم

این رویداد تغییر دهنده زندگی می تواند ما را به روش های چالش برانگیزی تحت تاثیر قرار دهد. توانایی ما برای امرار معاش و روشی که با آن عادت کرده‌ایم بخشی از جامعه باشیم – و در آن مشارکت داشته باشیم – ناگهان می‌تواند زیر سوال رود، به عدم اطمینان در مورد آینده و ناراحتی از وابستگی به دیگران برای کمک به/کاهش اسنقلال اشاره نمی کنیم.

 1. از دست دادن شغل

از دست دادن شغل می تواند شبیه از دست دادن بخش بزرگی از هویت ما باشد، به خصوص در این کشور که اولین سوالی که هر کسی هنگام ملاقات از شما می پرسد این است که «چه کار می کنی؟»

از دست دادن شغل بر توانایی ما برای تأمین مایحتاج خود یا خانواده تأثیر می گذارد. این باعث ایجاد عدم اطمینان در مورد آینده می شود و می تواند ناامنی ما را افزایش دهد.

 1. ازدواج

ازدواج یک نوع استرس زای خوب است، بله اما ازدواج مدت هاست که برای بسیاری از ما به عنوان یک تطبیق و سازگاری شناخته شده است. یادگیری زندگی با شخص دیگری و عادت کردن به آنچه که عضوی از مجموعه  یک «زوج متاهل» است، از جمله افزایش انتظارات و مسئولیت ها، می تواند چالش برانگیز باشد.

 1. افزایش تعهدات مالی و تصمیمات مربوط به پول

به عهده گرفتن بار مالی بیشتر یا تصمیم گیری های بزرگ در مورد پول، می تواند با مرکز اصلی برخی از بزرگترین ناامنی ها و ترس های ما مانند کمبود و ارزش خود ارتباط داشته باشد.

علاوه بر این، احساس گرفتار بودن در شغل خود و احساس این که باید در مسیر حرکتی صعودی باشید تا از عهده تعهدات مالی خود برآیید، می تواند هر کسی را شب بیدار نگه دارد.

 1. بازنشستگی

فکر کردن به بازنشستگی یکی دیگر از عوامل استرس زا «سرگرم کننده» است به این معنا که بسیاری از ما کل زندگی خود را برای لحظه ای برنامه ریزی می کنیم که بتوانیم در نهایت بازنشسته شویم.
برای کسانی که این کار را انجام می دهند، این نیز نشان دهنده یک تغییر عمده زندگی و یک هویت جدید است. داشتن درآمد ثابت بیشتر و درک اینکه در نیمه دوم زندگی خود هستید می تواند دلهره آور باشد.

10 عامل استرس زا در زندگی

 1. مراقبت از یک عضو خانواده مسن یا بیمار

این نه تنها از نظر جسمی و روحی خسته کننده است، بلکه تلفاتی که می تواند بر مردم وارد کند بسیار زیاد است. با افزایش قابل توجه مسئولیت گاهی اوقات در تمام ساعات شبانه روز، بسیاری از مراقبان قادر به مراقبت کافی از خود نیستند و درها را برای انبوهی از مشکلات جسمی و عاطفی خود باز می گذارند.

 1. رویداد آسیب زا (فاجعه طبیعی، جنایت، خشونت، همه گیری)

چالش‌های زیادی وجود دارد که می‌توانند در این دسته قرار گیرند، اما به نظر می‌رسد که موضوع همه گیری ریشه در احساس ناتوانی دارد.

چگونه باید با استرس کنار بیاییم؟

از آنجایی که استرس بر روی افراد مختلف تأثیرات متفاوتی می‌گذارد، بهترین راه‌حل‌ها و استراتژی‌ها نیز تا حدودی فردی هستند، به این معنی که هیچ دستور العملی برای همه افراد وجود ندارد. یک برنامه استراتژیک طراحی شده بر اساس هر فرد واقعا موثرترین راه برای مدیریت استرس است.

توجه به این که چگونه استرس خود را به خوبی مدیریت می کنیم، نشان دهنده این است که چگونه رویدادهای تغییر دهنده زندگی را مدیریت خواهیم کرد.

انجام عادات سالم و مداوم، اساس مدیریت استرس است. انتظار برای اجرای استراتژی ها تا زمانی که یک رویداد آسیب زا رخ دهد، کارآمدی آن استراتژی را سخت تر می کند.

من که کمی اهل تنیس هستم، دوست دارم از مقایسه حضور در فینال ویمبلدون و نیاز زدن یک ضربه عالی برای پیروزی در مسابقه استفاده کنم. اگر سرویس ضربه خود را تا لحظه ای که به آن نیاز دارید تمرین نکرده باشید، چقدر موفق خواهید بود؟ احتمالا خیلی محتمل نیست، درست است؟

همین امر در مورد مدیریت استرس نیز صادق است. اگر منتظر بمانید تا استرس‌زاترین، آسیب‌زاترین و متحول‌کننده‌ترین رویدادها در زندگی اتفاق بیفتد و سپس سعی کنید عادت‌های جدید را اجرا کنید، رسیدن به نتیجه‌ای که می‌خواهید دشوارتر خواهد بود.

در اینجا ۱۲ نکته برای مقابله موثر با عوامل استرس زا در زندگی آورده شده است.

10 عامل استرس زا در زندگی

 1. از احساسات خود آگاه باشید.

آگاه باشید و به خود اجازه دهید احساسات خود را در مورد یک رویداد استرس زا پردازش کنید. این مهمترین چیز برای شروع است.

همه این رویدادها می توانند احساسات بزرگی را برانگیزند. آگاهی از آن احساسات و انتخاب یک خروجی برای آنها به شما این امکان را می دهد که در نهایت به جلو بروید. شاید شما کسی باشید که دوست دارید یادداشت برداری کنید، با یک دوست صحبت کنید یا احساسات خود را نقاشی کنید.

اگر مطمئن نیستید چه چیزی ممکن است برای شما مفید باشد، چیزی را انتخاب کنید و آن را برای مدت کوتاهی (حتی پنج تا ده دقیقه) امتحان کنید و از همانجا شروع کنید.

 1. با خود صحبت کنید.

خودگفتاری بخش مهمی از چگونگی تفسیر درونی استرس در زندگی مان است. روی احساسات/عواطف خود کار کنید (همانطور که گفتیم)، اما حواستان باشد که با گفتن چیزهای منفی و قضاوتی به خودتان در مورد موقعیت یا نحوه مدیریت آن، استرس خود را افزایش ندهید.

تلاش کنید تا نظرات منفی را متوقف کنید و به جای آن کمی همدلی و مهربانی به خود نشان دهید و در حین پشت سر گذاشتن این دوران استرس زا در زندگی، خود را تشویق کنید – دقیقاً مثل اینکه دوست یا یکی از عزیزانتان را تشویق می کنید.

 1. تغذیه خوبی داشته باشید.

خوب غذا خوردن نه تنها به حمایت از سیستم ایمنی سالم کمک می کند، بلکه انرژی را نیز بهبود می بخشد و می تواند به تنظیم سطح کورتیزول کمک کند.
تحت استرس بودن باعث می شود که ما هوس غذاهایی کنیم که استرس ما را بدتر می کنند (مانند شکر و غذاهای فرآوری شده). به جای آن باید غذاهایی را امتحان کنید که استرس و اضطراب را کاهش می دهند، مانند غذاهای غنی از پروتئین و غذاهای سرشار از ویتامین B

10 عامل استرس زا در زندگی

 1. هیدراته بمانید.

یکی از بدترین کارهایی که می توانید در هنگام استرس انجام دهید این است که به خود اجازه دهید آب بدنتان کم شود. حتی کم‌آبی خفیف می‌تواند باعث احساس اضطراب، افسردگی، کاهش انرژی و دشواری بیشتر در داشتن تفکری واضح شود.

 1. سعی کنید به اندازه کافی بخوابید.

این یکی واقعا سخت است، زیرا بر خلاف هیدراته ماندن (که می توانیم خود را مجبور به انجام آن کنیم)، زمانی که چیزهای زیادی در ذهن دارید، خوابیدن چندان آسان نیست.
خواب بهتر با مدیریت راحت‌تر احساسات و حتی بهبود سریع‌تر از یک رویداد استرس‌زا مرتبط است.

 1. کمی ورزش کنید.

تحقیقات زیادی وجود دارد که از تحرک داشتن به عنوان راهی برای مقابله با استرس یاد می کند. نشان داده شده است که فعالیت باعث افزایش اندورفین، بهبود خواب، بهبود خلق و خو، پاکسازی ذهن و کمک به نفی اثرات منفی استرس می شود.

 1. نسبت به محیط اطراف خود انتخابگر باشید.

محیط اطراف خود را انتخاب کنید، این شامل محیط فیزیکی شما، افرادی که با آنها معاشرت می کنید، برنامه های تلویزیونی که تماشا می کنید یا اخباری که می خوانید نیز می شود. این یکی از اصول نوروپلاستیسیته است.

مغز ما مانند یک اسفنج است که آنچه را که در معرض آن قرار می دهیم جذب می کند و دنیای درونی خود را از آنجا ایجاد می کند. اگر مغزتان را در معرض افراد و محیط‌های آرام، ساکت و دوست‌داشتنی قرار دهید، آن را جذب می‌کند. اگر آن را در معرض مخالف این محیط ها قرار دهید، آن را نیز جذب خواهد کرد.

10 عامل استرس زا در زندگی

 1. محدودیت ها و مرزهایی را تعیین کنید.

دانستن آنچه می توانید در زمان های استرس زا تحمل کنید بسیار مهم است. محافظت از انرژی خود، تعیین محدودیت ها و مرزها و پایبندی به آنها بسیار مهم است.

اشکالی ندارد که برای خودتان و آنچه به آن نیاز دارید، صحبت کنید. مردم خواهند فهمید. اگر نمی فهمند، احتمالاً دلیل دقیقی برای هستند که شما باید مرزها را تعیین کنید.

 1. نفس بکشید. مدیتیشن کنید. آروم باشید.

مقداری ذهن آگاهی را در روز خود بگنجانید تا متمرکز و از فشار خارج شوید. مطالعات نشان می دهد که ذهن آگاهی ساختار و فعالیت مغز را در مناطق مرتبط با توجه و تنظیم احساسات تغییر می دهد. ساختار مغز خود را برای بهتر شدن تغییر دهید.

 1. یک سیستم پشتیبانی خوب داشته باشید.

با دیگران ارتباط برقرار کنید. گذراندن وقت با دوستان، خانواده، کلیسا، تیم تنیس، باشگاه، یا یک گروه حمایتی بارها و بارها به عنوان ابزاری موثر در مدیریت استرس نشان داده شده است، زیرا احساس اعتماد، امنیت و راحتی را تقویت می کند که باعث کاهش پاسخ بدن به استرس می شود.

 1. روتین خود را حفظ کنید.

دانستن انتظارات روزانه به کاهش اضطراب و استرس کمک می کند. علاوه بر این، روتین ها می توانند سرگرم کننده باشند و سلامت کلی روحی و جسمی را ارتقا دهند.

و در نهایت، شگفت‌انگیزترین راه مقابله با استرس که علم می‌گوید ممکن است مهم‌ترین باشد:

10 عامل استرس زا در زندگی و نحوه کنار آمدن با آنها

 1. راهی برای پذیرش استرس بیابید.

برخی از جدیدترین تحقیقات توسط استادیار روانشناسی استنفورد، آلیا کرام، انجام شده است. کرام توصیه می کند که برای داشتن ذهنیتی که استرس را در بر می گیرد، تلاش کنیم.

این کمی دیوانه کننده به نظر می رسد، درست است؟ در نگاه اول، احتمالاً بله. اما پذیرش استرس مهم است زیرا نحوه درک ما از استرس، نحوه واکنش ما را به آن نشان می دهد.

کرام توصیه می کند که سعی کنید باورهای متفاوتی را در مورد استرس ایجاد کنید، مانند ۱(اینکه خود را قادر به کنترل استرس بدانید، حتی بدانید که از چالش هایی که با آن روبرو هستید یاد خواهید گرفت و رشد خواهید کرد و ۲) استرس را بخشی عادی از زندگی تلقی کنید.

بسته به آنچه در مورد موقعیت استرس زا به خود می گویید، می توانید چیزی را ایجاد کنید که تلقیح استرس نامیده می شود. به نظر می رسد که مغز ما چندین ساعت پس از یک رویداد استرس زا، تنظیمات جدیدی را اعمال می کند. این تنظیمات مجدد تأثیری در مغز ما ایجاد می‌کند که به ما کمک می‌کند دفعه بعد که یک اتفاق استرس‌زا رخ می‌دهد، مسائل را مدیریت کنیم.

همچنین شایان ذکر است، مطالعات نشان می دهد که وقتی استرس را به عنوان چیزی مضر می بینیم، بیشتر به سمت روش های مخرب مقابله با آن، مانند الکل و مواد مخدر، روی می آوریم.

سخن آخر

متأسفانه، اگر شما یک انسان هستید، رویدادهای بزرگ و تغییر دهنده زندگی را تجربه خواهید کرد. هیچ کس نمی تواند به طور کامل برای این موارد آماده باشد، اما داشتن عادات روزانه خوب می تواند تحمل این طوفان را کمی آسان تر کند.

گاهی اوقات، استرس می تواند طاقت فرسا باشد. لطفاً حتماً به پزشک خود بگویید که چه احساسی دارید و در صورت نیاز از او کمک بخواهید.

منبع:

 • https://www.lifehack.org/912143/stressors-in-life
به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx