10 روشی که افراد موفق توسط آنها تصمیمات هوشمندانه ای می گیرند

4 comments
11 Min Read

دوستان عزیز سایت پرورش افکار در این مقاله قصد داریم ۱۰ روشی که افراد موفق توسط آنها تصمیمات هوشمندانه ای می گیرند را بررسی کنیم .

تصمیمات عالی به طور تصادفی اتفاق نمی افتد. در این مقاله که در ابتدا در LinkedIn Pulse منتشر شده است، دکتر تراویس بردبری یک فرآیند اثبات شده ای را به اشتراک گذاشته است که به موجب آن ما می توانیم از آنها پیروی کنیم تا انتخاب هایی که می کنیم را بهبود ببخشیم.

روزهای شما سرشار از تصمیمات می باشد. یک مطالعه از دانشگاه کلمبیا نشان داد که ما در روز  درگیر ۷۰ تصمیم خوب می شویم. برخی از تصمیمات جزئی هستند، مانند غذا خوردن، انتخاب مسیر برای رفتن به محل کار یا به یک کار دشوار رسیدگی کردن.

دیگر تصمیمات دشوارتر هستند، مانند   دو پیشنهاد تصمیم گیری بین دو پیشنهاد شغلی، اینکه آیا برای شخصی که دوستش دارید به یک شهر جدید بروید یا اینکه یک شخص سمی را از زندگی خود بیرون کنید.

با تصمیمات بسیاری که هر روز اتخاذ می شود، یادگیری اولویت بندی آنها برای موفقیت و خوشبختی شما ضروری است. اگرچه استراتژی های بسیاری وجود دارد که افراد موفق برای تصمیم گیری مؤثر از آن استفاده می کنند،  اما آنچه در زیر عنوان شده است گلچینی از بهترین ها می باشد.

۱- افراد موفق تصمیمات کوچک را به روتین تبدیل می کنند.
تصمیم گیری مانند یک ماهیچه کار می کند: همانطور که در طول روز از آن استفاده می کنید، ماهیچه ها برای عملکرد بهتر، بیشتر دچار خستگی می شوند.

یکی از بهترین استراتژی هایی که افراد موفق هنگامی که در تصمیم گیری های خود خسته می شوند، از آن استفاده می کنند این است که تصمیمات کوچکتر را به امور روزمره خود تبدیل می کنند. با این کار ، منابع ذهنی برای تصمیمات پیچیده تر آزاد می شود.

استیو جابز مشهور، برای کار کردن هر روز یک یقه اسکی مشکی می پوشید. مارک زاکربرگ هنوز هم سوئی شرت می پوشد. هر دو مرد اظهار داشته اند که این تصاویر نمادین، نتیجه ی ساده ای از کارهای روزمره برای کاهش خستگی در تصمیم گیری است.

آنها هر دو از توانایی روزانه ما در تصمیم گیری خوب آگاه بودند، همانند باراک اوباما، که گفت،

شما می بینید که من فقط لباس های خاکستری یا آبی می پوشم. من در حال تلاش برای تصویب تصمیماتم هستم. من نمی خواهم درباره آنچه می خورم یا می پوشم تصمیم بگیرم، زیرا تصمیم های بسیار زیاد دیگری برای گرفتن دارم.

۲- آنها تصمیمات بزرگ را در صبح می گیرند.

یکی دیگر از راههای عالی برای از بین بردن خستگی در تصمیم گیری، این است که تصمیمات کوچک را برای بعد از کارتان نگه دارید (زمانیکه خستگی تصمیم گیری زیاد است) و در صبح تصمیمات پیچیده و بزرگ بگیرید(وقتی ذهن شما تازه و سرحال است).

هنگامی که با تصمیم گیری های مهمی روبرو هستید، یک ترفند عالی این است که قبل از اینکه درگیر تعدادی از تصمیمات کوچک گیج کننده بشوید (تماس های تلفنی، ایمیل هایی که ارسال می شوند)؛

زودتر از خواب بیدار شوید و روی پیچیده ترین وظایف خود کار کنید. یک استراتژی مشابه هم این است که چیزهای کوچکتر را یک شب قبل انجام بدهید تا روز بعد از نو شروع کنید.

۳- آنها به احساسات خود توجه می کنند.

یک جمله قدیمی وجود دارد:

تصمیمات دائمی را بر اساس احساسات موقتی اتخاذ نکنید

که قطعاً درست است. افراد موفق عواطف خود را (از جمله شدت و تأثیر آنها بر رفتارشان) را می شناسند و درک می کنند، به گونه ای که می توانند تا حد امکان عینی و عقلانی به تصمیمات بنگرند.

متأسفانه، اکثر مردم در مدیریت یا حتی شناخت احساساتشان خوب نیستند. تلنت اسمارت بیش از یک میلیون نفر را آزمایش کرده است و دریافت که تنها ۳۶ درصد از ما قادر به تشخیص دقیق احساسات خود در هنگام وقوع شان هستیم.

از سوی دیگر، تصمیم گیرندگان قوی می دانند که یک روحیه بد می تواند باعث شود آنها خشن شوند، مورد سرزنش قرار بگیرند و یا اخلاقشان عوض شود. در صورتی که یک روحیه خوب به راحتی می تواند باعث اعتماد به نفس زیاد و بی پروایی شود.

۴-  آنها نظرات خود را به صورت عینی ارزیابی می کنند.
هنگامی که افراد موفق واقعاً تصمیمی گرفتند، گزینه های خود را در برابر معیارهای از پیش تعیین شده می سنجند. زیرا آنها می دانند که این کار تصمیم گیری را آسانتر و موثرتر می کند. در اینجا معیارهای مفیدی وجود دارد که باید آنها را در نظر بگیرید:

  • این تصمیم چه نفعی برای من دارد؟
  • چگونه به من صدمه میزند؟ چه صدمه ای به من میزند؟
  • چه نفعی برای ——— دارد؟
  • چه صدمه ای به ——- میزند؟
  • آیا از گرفتن این تصمیم پشیمان می شوم؟
  • آیا از اینکه این تصمیم را نگیرم پشیمان می شوم؟
  • آیا این تصمیم ارزش های من را منعکس می کند؟

۵- آنها بر روی تصمیمات خود فکر می کنند (تصمیمات را به تاخیر می اندازند).

فکر کردن بر روی تصمیمات این اطمینان را حاصل می کند که وقتی شما روز بعد با آن رو به رو شدید، شفافیت فکری خواهید داشت. همچنین به شما امکان می دهد تا احساسات تان مسیر خود را طی کند.

وقتی خیلی سریع عمل می کنید، تمایل دارید واکنش نشان دهید، اما هنگامی که به تصمیم خود توجه می کنید و زمان بیشتری به آن اختصاص می دهید ، جنبه های مهمی از آن را که قبلاً ندیده اید، برای شما آشکار خواهد شد.

۶-  آنها خیلی طولانی صبر نمی کنند.
افراد موفق اهمیت جمع آوری هر چه بیشتر اطلاعات را می دانند، اما درعین حال، مطمئن می شوند که دچار فلج تحلیلی (به تحلیل بیش از حد شرایط یا فکر کردن بیش از اندازه به آن گفته می‌شود که در نهایت به گرفته‌نشدن هیچ تصمیمی می‌انجامد) نشوند.

افراد موفق به جای اینکه صبر کنند تا ستاره ی بخت آنها بدرخشد (اتفاق بسیار خوبی ک انتظار نداری برات بیفته) می دانند که برای رسیدن به تصمیم خود، باید جدول زمانی داشته باشند و از آن پیروی کنند.

۷- آنها برای اینکه دوباره سرحال بشوند، ورزش می کنند.

10 روشی که افراد موفق توسط آنها تصمیمات هوشمندانه ای می گیرند

استرس یک تصمیم بزرگ به طور طبیعی کورتیزول تولید می کند، ماده ی شیمیایی ای که سبب پاسخ به جنگ و گریز می شود. کورتیزول توانایی شما در تفکر واضح و منطقی را تحت تاثیر قرار می دهد.

وقتی در  اتخاذ یک تصمیم دچار استرس شدید، سعی کنید ورزش کنید. ۳۰ دقیقه زمان لازم است تا اندورفین ایجاد شود و به وضوح ذهنی بازگردید.

ورزش می تواند با تولید کورتیزول به شما در پشت سر گذاشتن حالت جنگ و گریز کمک کند. تحقیقات نشان می دهد که ورزش طولانی مدت باعث بهبود عملکرد کلی مناطقی از مغز که مسئولیت تصمیم گیری را بر عهده دارند خواهد شد.

۸- آنها همیشه پایبند اخلاقیات هستند.

افراد موفق هنگام اتخاذ تصمیم مهم، اهمیت پایبندی به اخلاقیات خود را می دانند. وقتی احساسات، شما را به سمت دیگری سوق می دهد، اخلاقیات به عنوان یک راهنمای قابل اعتماد عمل می کند.

۹- آنها به دنبال مشاوره (پند) های بیرونی هستند.

هنگامی که نزدیک به گرفتن تصمیمی می شویم، ما تمایل طبیعی داریم به اینکه به جای جمع آوری اطلاعات و سپس انتخاب یک سمت، گزینه دیگری را انتخاب کرده و سپس اطلاعاتی را برای پشتیبانی از آن جمع آوری کنیم (که سو گیری تاییدی نام دارد).

یک راه برای جلوگیری از سو گیری تاییدی این است که به دنبال توصیه های بیرونی و نظرات افرادی باشید که دیدگاه های مختلفی را برای وضعیت شما به ارمغان می آورند.

دیدگاه های آنها به شما کمک می کند تا گزینه های خود را به صورت عینی تر بسنجید و تمایلات ذهنی یا غیرعقلانی خود را مشخص کنید.

۱۰- آنها بر روی تصمیمات قبلی خود فکر می کنند.

مارک تواین ماهیت پیچیده تصمیم گیری را چنین توصیف می کند:

تصمیمات خوب ناشی از تجربه است، اما تجربه از تصمیم گیری های بد ناشی می شود.

این به این معنا نیست که تنها راه تبدیل شدن به یک فرد تصمیم گیرنده بزرگ؛ انجام دادن خرورارها اشتباه است؛ این فقط بدان معنی است که مهم است که تصمیمات گذشته را در ذهن داشته باشیم.

افراد موفق به اندازه کافی از تصمیمات گذشته آگاه هستند تا در هنگام بروز چیزی مشابه، از آنها به نفع خود استفاده کنند.

با نتیجه گیری هایی که می تواند روزها، هفته ها و حتی سال ها به طول انجامد، تصمیم گیری های عالی تلاشی است که ارزش حتی مقدار کمی از وقت و انرژی شما را دارد.

 

https://www.success.com/10-ways-successful-people-make-smart-decisions/

۵/۵ - (۱ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

4 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
4
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx