چگونه بر تنبلی غلبه کنیم

یک نظر اضافه کنید
8 دقیقه مطالعه

چگونه بر تنبلی غلبه کنیم – 12 نکته

دست از تنبلی بردارید

آیا قاطع، پرانرژی و انجام دهنده هستید یا تمایل به تعویق و انفعال را ترجیح می دهید؟ آیا گاهی از خود می‌پرسید چگونه تنبلی را کنار بگذاریم؟ آیا تعجب می کنید که چگونه وقتی چنین احساسی دارید تنبل نباشید؟

چگونه بر تنبلی غلبه کنیم

تنبلی چیست و چگونه می توانیم آن را تعریف کنیم؟

 • میل به بیکاری، انجام هیچ کاری، مقاومت در برابر تلاش، به تعویق انداختن انجام کارها است.
 • این حالتی از انفعال و اجازه دادن به چیزها به همان شکلی است که هستند.

گاهی اوقات از کمی تنبلی لذت می بریم، مثلاً بعد از چند ساعت کار سخت یا زمانی که در یک روز بسیار سرد در رختخواب می مانیم. با این حال، اگر به طور معمول تنبلی می کنید، باید کاری برای آن انجام داد. برای انجام وظایف، کارآمدی، زندگی کامل و رسیدن به موفقیت، باید یاد بگیریم که چگونه بر تنبلی غلبه کنیم. ما باید بتوانیم در برابر آن مقاومت کنیم، با آن مبارزه کنیم و بر آن غلبه کنیم.

 

نکات ساده برای غلبه بر تنبلی:

در اینجا چند نکته وجود دارد که چگونه تنبل نباشیم و در عوض، یک عمل کننده باشیم.

 1. یک کار را به کارهای کوچکتر تقسیم کنید

ما اغلب از انجام وظایف اجتناب می کنیم زیرا آنها را خیلی بزرگ، طاقت فرسا، خیلی خسته کننده می دانیم یا وقت زیادی از ما می گیرند. تقسیم یک کار به چند کار کوچکتر می تواند این مشکل را حل کند. سپس، هر کار چندان دشوار یا ترسناک به نظر نمی رسد. به جای داشتن یک کار بزرگ، یک سری کارهای کوچک خواهیم داشت که نیازی به تلاش زیاد ندارند.

این رویکرد را می توان نه تنها در مورد وظایف، بلکه در مورد اهداف و هر چیز دیگری که داریم یا نیاز داریم انجام دهیم، اعمال شود. این باعث از بین رفتن بسیاری از تنبلی و مقاومت درونی می شود که اغلب تجربه می کنیم.

چگونه بر تنبلی غلبه کنیم

 1. استراحت، خواب و ورزش

در برخی موارد تنبلی به دلیل خستگی و کمبود انرژی است. اگر این موضوع در مورد شما صادق است، باید استراحت و خواب مورد نیاز خود را به خود اختصاص دهید و همچنین باید به بدن خود ورزش و هوای تازه بدهید. استراحت، خواب و ورزش به بدن شما قدرت و شادابی لازم را می دهد.

 1. اهمیت انگیزه

در برخی موارد دلیل تنبلی به دلیل بی انگیزگی است. شما می توانید انگیزه خود را از طریق تاکیدات، تجسم و تفکر در مورد اهمیت انجام وظیفه یا کار یا دستیابی به هدف خود تقویت کنید.

 

 1. چشم اندازی از آنچه و چه کسی می خواهید باشید داشته باشید

تأمل مکرر در مورد فردی که می خواهیم باشیم، اهدافی که می خواهیم به آنها برسیم و زندگی ای که می خواهیم داشته باشیم، می تواند ما را به برنامه ریزی و اقدام برای رسیدن به آنها ترغیب کند.

 1. به مزایای آن فکر کنید

در صورت غلبه بر تنبلی و عدم اقدام، به جای فکر کردن به مشکلات یا موانع، به مزایایی فکر کنید که به دست خواهید آورد. تمرکز بر دشواری های انجام یک کار، موجب دلسردی، پرهیز از اقدام و تنبلی می شود. مهم این است که ذهن و توجه خود را بر روی مزایا متمرکز کنید، نه روی مشکلات.

چگونه بر تنبلی غلبه کنیم

 1. فکر کردن به عواقب

به این فکر کنید که اگر تسلیم تنبلی شوید و کار خود را انجام ندهید چه اتفاقی می افتد. اندیشیدن به عواقب عمل نکردن، می تواند شما را برانگیخته و به اقدام وادار کند تا از عواقب منفی جلوگیری کنید.

چگونه بر تنبلی غلبه کنیم – نکات اضافی

 1. انجام یک کار در یک زمان

روی انجام یک کار در یک زمان تمرکز کنید. اگر احساس می کنید کارهای زیادی برای انجام دادن دارید، احتمالاً به جای اینکه بر تنبلی غلبه کنید، احساس غرق شدن خواهید کرد و اجازه می دهید تنبلی بر شما غلبه کند. بسیاری از وظایف ممکن است راحت به نظر برسند، اما اگر هر بار فقط یک کار را انجام دهید و فقط روی آن تمرکز کنید، رسیدگی به امور آسان‌تر می‌شود.

 1. تجسم

تخیل شما تأثیر زیادی بر ذهن، عادات و اعمال شما دارد. خود را در حال انجام هر کاری به راحتی، با انرژی و با اشتیاق مجسم کنید. قبل از شروع هر کاری و همچنین زمانی که احساس تنبلی می کنید این کار را انجام دهید. همچنین زمانی که ذهنتان با شما زمزمه می کند که کاری را که انجام می دهید رها کنید، این کار را انجام دهید.

چگونه بر تنبلی غلبه کنیم

 1. جملات تاکیدی را تکرار کنید

تصدیق می تواند برای غلبه بر این عادت بسیار مفید باشد.

اغلب به خود بگویید:

 • (من می توانم به هدفم برسم.)
 • (من انرژی و انگیزه دارم تا هر کاری که می‌خواهم یا باید انجام دهم، انجام دهم.)
 • (انجام کارها مرا قوی تر می کند.)
 • (من قدرت درونی برای انجام هر کاری که می خواهم انجام دهم دارم.)
 • (من به راحتی می توانم انگیزه را در خود بیدار کنم.)
 • (انجام کارها باعث می شود چیزها اتفاق بیفتند.)
 • (من همه کارها را الان انجام می دهم، نه بعد.)
 1. وظایف را به عنوان تمرین هایی که شما را تقویت می کنند در نظر بگیرید

هر کار را به عنوان تمرینی در نظر بگیرید تا شما را قوی‌تر و قاطع‌تر کند. این فرصتی است تا قدرت درونی خود را به کار ببندید، از منطقه راحتی خود خارج شوید و یاد بگیرید که اقدام کنید.

از هر کار به عنوان فرصتی برای نشان دادن درونیات خود، قوی و بی باک استفاده کنید. این به شما کمک می کند تا توانایی مقابله با همه چیز در زندگی خود را با شجاعت و اعتماد به نفس ایجاد کنید.

چگونه بر تنبلی غلبه کنیم

 1. تعلل

از اهمال کاری که نوعی تنبلی است دوری کنید. اگر کاری هست که باید انجام دهید، چرا همین الان آن را انجام ندهید و از پس آن برآیید؟ چرا اجازه می دهید پشت سرتان آزاردهنده بماند؟

 1. از افراد موفق یاد بگیرید

افراد موفق را ببینید که چگونه اجازه نمی دهند تنبلی پیروز شود. از آنها بیاموزید، با آنها صحبت کنید و با آنها معاشرت کنید. غلبه بر عادت تنبلی از طریق یک سری اعمال و فعالیت های روزانه حاصل می شود. به جای منفعل ماندن، باید انتخاب کنید که عمل کنید.

از ترک منطقه راحتی خود نترسید. منطقه راحتی شما ممکن است راحت و دنج باشد، اما می تواند شما را در یک مکان نگه دارد و از پیشرفت شما جلوگیری کند. هر بار که بر تنبلی خود غلبه می کنید قوی تر می شوید. هر بار که تصمیم به عمل می گیرید، توانایی خود را برای پیروزی، رسیدن به اهداف و بهبود زندگی خود افزایش می دهید.

منبع:

 • https://www.successconsciousness.com/blog/personal-development/how-to-stop-being-lazy
4.4/5 - (54 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx