3 گام کلیدی برای قرار گرفتن در میان دوستان صمیمی

1 نظر
9 دقیقه مطالعه

چگونه ما هم دوستان صمیمی داشته باشیم؟

چگونه ما هم دوستان صمیمی داشته باشیم؟

بیایید با هم صادق باشیم. شما چند دوست صمیمی دارید؟ اگر شما یک فرد مذکر باشید، پس احتمالاً مثل خیلی از هم جنسان خود، دوست دارید تنها و یکه تاز باشید. پس تعداد دوستان صمیمی و نزدیک شما کم است.

اما زنان، با توجه به روحیه و توانایی بالایشان برای ارتباط برقرار کردن با زنان دیگر و همچنین عواملی مانند فضای مجازی، باز هم نتوانستند دوستان صمیمی زیادی برای خودشان دست و پا کنند. ممکن است شما هم صدها دوست مجازی داشته باشید. اما کدامشان در ساعت دو صبح به کمک شما خواهند آمد؟

بیایید یک دهکده ی کوچک را تصور کنیم. جایی که همه، شما و شغلتان را می شناسند. هیچ جایی برای قایم شدن در این دهکده وجود ندارد. وقتی متوجه می شوید که همه حواسشان به شما هست، احساس امنیت خواهید کرد. یادم است که در یک مجله می خواندم که انباری در یک دهکده سوخت و به خاکستر تبدیل شد. اما دوستان صاحب انبار به او کمک کردند تا انبار بزرگتر و مجهزترین بسازد. این ها همان دوستان صمیمی و نزدیکی هستند که مد نظر ما می باشند.

به همین منظور در این مقاله، سعی داریم تا قدم به قدم نحوه ی ساختن یک دوستی عمیق را برای بودن در کنار دوستان صمیمی و دوری از دشمنان را به شما بیاموزیم. همچنین به شما خواهیم گفت که چگونه دوستان صمیمی و مناسبی را برای خود بیابید که در هنگام سختی شما را تنها نخواهند گذاشت و برای رسیدن به موفقیت و رشد فردی کمک شایانی به شما خواهند کرد.

چگونه با استفاده از فرمول آقا، در روابط دوستی مان پیشرفت کنیم؟

چگونه با استفاده از فرمول آقا، در روابط دوستی مان پیشرفت کنیم؟

بیایید با همان دهکده شروع کنیم. طبق گفته ها، همه همدیگر را و شغل های یکدیگر را می شناسند. جایی برای قایم شدن وجود ندارد، و همه مراقب یکدیگر هستند و احساس امنیت حاکم است.

بعد از اینکه متوجه شدم که پس از پایان دبیرستان هیچ دوست نزدیکی ندارم، نقشه ای برای این کار ریختم. یک گروه ساختم. گرووهی متشکل از کسانی که به دنبال دوستان صمیمی و پایدار می گردند. این گروه رشد کرده و حالا می توانیم به افراد بسیار زیادی مانند شما عزیزان در زمینه ی دوست یابی کمک کنیم.

هسته ی گروه ما، فرمولِ «آقا» بود: آرامش داشتن، قابل دسترسی و ارتباط بودن و در نهایت امکان ارتباط برقرار کردن با دیگران. این سه استراتژی می توانند در پیدا کردن دوستان صمیمی و عمیق به شما کمک کند تا به موفقیت و رشد فردی در زندگی خود دست پیدا کنید.

قدم اول: آرامش داشتن

ما در دنیایی زندگی می کنیم که خیلی سریع حرکت می کند و این امر اصولاً به مزاج ما خوش نمی آید. در نتیجه و در یک واکنش طبیعی، بدن ما سعی می کند که حداقل با فضای اطراف هماهنگ شود. شما هیچوقت متوجه نمی شوید که ذهن یا بدن شما چگونه می تواند بر روی عملکردهای شما تاثیر بگذارد.

به محض اینکه بتوانید تجربیات و سرعت خود و زندگی تان را قبول کنید، می توانید به آرامش برسید و ریلکس کنید. در امر ریلکس کردن نیز ممکن است با استرس مواجه شوید. اما اشکالی ندارد، هرچیزی در برابر تغییر مقاومت می کند.

این رویه ممکن است یک عمر طول بکشد. نیازی نیست که یک روزه در آن استاد شوید. تنها چیزی که نیاز دارید، نتیجه است. زندگی کردن در حال و برخورداری از آرامش، بزرگترین ابزار برای رسیدن به خواسته هایتان است.

قدم دوم: قابل دسترس و ارتباط بودن

وقتی قادر باشید بدن، ذهن و احساساتتان را بپذیرید، خواهید توانست که برای دیگران آسیب پذیر باشید. این آسیب پذیری، در حقیقت شاه کلید رسیدن به دوستی های عمیق است. بدون آسیب پذیری در محضر دیگران، شما نمی توانید دوستان صمیمی و روابط عمیق داشته باشید؛ تنها چیزی که در آن صورت دارید، یک فعل و انفعال ساده است.

هر رابطه ای، چه رمانتیک و چه دوستانه، بر پایه ی آسیب پذیری بنا شده است. بدون آسیب پذیری، فرد مقابل در واقع فقط با نقاب های روزانه ی شما برخورد دارد. ترسناک است، قبول دارم. ممکن است پس زده شوید، آسیب بینید یا شرمگین شوید.

اما به محض آسیب پذیر بودن، شما به خود واقعی تان تبدیل می شوید. ممکن است بعضی ها از این واقعیت خوششان نیاید، اما اساس دوستی عمیق و پیدا کردن دوستان صمیمی همین است.

قدم سوم: ارتباط برقرار کردن

به محض اینکه به آرامش رسیدید و قابل دسترسی بودید، آماده ی ارتباط برقرار کردن با دیگران و دوستان صمیمی هستید. اگر آسیب پذیری کلید رسیدن به دوستی بود، ارتباط برقرار کردن دربِ آن است. تغییر حالت از یک فرد منفعل به یک فرد فعال، می تواند کنترل زندگی را به شما بدهد. اگر دوستان صمیمی و جدیدی می خواهید، این استراتژی ها را از همین امروز به کار ببندید.

یک فضای امن ایجاد کنید

یک فضای امن ایجاد کنید

این یکی از مهم ترین نکات، فرمول آقاست. وقتی شما در حالت ناامنی قرار بگیرید، فیزیولوژی بدن شما تغییر می کند و در وضعیتِ نجات قرار می گیرد. وقتی بدن شما حس کند که در خطر است، شما هم به طور طبیعی نسبت به این دوستی یا فرد مقابل، بی میل می شوید.

اگر احساس ناامنی کنید، به احتمال بالا فرد مقابل نیز به طبع نسبت به شما احساس ناامنی می کند. شما می توانید با سرکوب کردن احساسات و بعد روانی تان، همه چیز را نادیده بگیرید و به گفت و گو ادامه دهید. اما بهتر است که به خودتان اجازه ی بروز دادن احساسات تان را بدهید و از غرایزتان پیروی کنید.

وقتی از اتفاقاتِ پیش آمده در زندگی تان صحبت می کنید و رازهایتان یا احساساتتان را آشکار می کنید، اطرافیان شما آسوده خاطر می شوند. به طور مثال اگر به زبان بیاورید که مضطرب هستید، دیگران با علم به موضوع، معذب نشده و خیالشان آسوده خواهد شد. فضای امن به مسابه ی یک ماده ی حیاتی برای داشتن دوستان صمیمی است.

خواسته هایتان را واضح سازی کنید

وقتی روند دوست یابی تان کندتر باشد، شانس شما در پیدا کردن دوستان صمیمی و درست بیشتر می شود. زیرا در این صورت فرصت فکر کردن و تصمیم گیری دارید.

اگر دوستانی می خواهید که عاشق طبیعت هستند، پس نباید در کافی شاپ ها به دنبالشان بگردید. بلکه بهتر است به دنبال گروه های حمایت از طبیعت بگردید و در آنجا دوست یابی را شروع کنید.

چیزی که نمی خواهید را صراحتاً رد کنید

واضح سازی می تواند خواسته های شما را روشن کند. اما گاهی از اوقات، یک سری چیزها می توانند به صورت اضافه بر سازمان ظاهر شوند؛ چیزهایی که شما دوستشان ندارید. مثلاً بعضی خصوصیت ها را نمی توانید تحمل کنید. بعضی اخلاقیات برای شما شدیداً اشتباه به نظر می رسند. پس دوستان آینده ی شما نباید شامل چنین اخلاقیاتی باشند.

نباید طوری باشد که وقتی شماره ی دوستتان را روی صفحه ی گوشی می بینید، برای جواب دادن بدان بی میل باشید. اگر زندگی شما با روابط اشتباه پر شده است، پس خواهشاً این بار از تامل بیشتری بهره ببرید. با طرف مقابلتان صحبت کنید و خواسته ها و انتظاراتتان را بیان کنید.

دیگران ممکن است از حد و مرزها و حریم های شخصی صحبت کنند. اما چنین چیزی امکان ندارد. دوستان صمیمی، مورد اعتماد یکدیگر هستند و نیازی به ثبت و وضع حریم خصوصی ندارند. البته بعضی چیزها باید پنهان بماند اما به هر حال… خودتان منظورم را متوجه شدید.

امیدواریم با این نکاتی که به شما عزیزان گفتیم بتوانید دوستان صمیمی خود را پیدا کنید و روابط دوستانه عمیقی با اطرافیان خود داشته باشید.

3.7/5 - (4 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
1
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx