5 راز موفقیت جف بزوس

یک نظر اضافه کنید
8 دقیقه زمان مطالعه

جف بزوس می گوید این ۵ راز موفقیت است

داستان جف بزوس و ظهور بزرگ‌ترین خرده‌فروش آنلاین در جهان داستان جدیدی نیست، اما قدرت ماندگاری دارد. در عصری که تجارت بیش‌ازحد بر روی ایده بعدی، جدیدترین و درخشان‌ترین ایده متمرکز است، آمازون جرئت می‌کند آینده خود را بر روی مجموعه‌ای از اصول قرار بدهد که در سال ۱۹۹۷ نوشته شد زمانی که شرکت برای اولین بار عمومی شد. بزوس، با ثروت خالص نزدیک به ۱۳۰ میلیارد دلار، به‌ندرت از این ایده آل‌ها دور شده است و این باعث شده تا او عنوان ثروتمندترین فرد تاریخ را به خود اختصاص دهد. از آن زمان، او به صنایع مختلفی ازجمله مراقبت‌های بهداشتی و اکتشافات فضایی وارد شد. بزوس درباره اولین تصور خود به براد استون، نویسنده کتاب فروشگاه همه‌چیز می گوید:

5 راز موفقیت جف بزوس

«اگر می‌خواهید به حقیقتی در مورد آنچه ما را متفاوت می‌کند، برسید، این است: ما واقعاً مشتری محور هستیم، ما واقعاً بلندمدت محور هستیم و واقعاً دوست داریم اختراع کنیم. اکثر شرکت‌ها این‌طور نیستند. آن‌ها به‌جای مشتری، روی رقیب متمرکز هستند. آن‌ها می‌خواهند روی چیزهایی کار کنند که دو یا سه سال دیگر سود سهام را به همراه داشته باشد و اگر دو یا سه سال دیگر کار نکنند، به سراغ چیز دیگری می‌روند؛ و آن‌ها ترجیح می‌دهند به‌جای نوآفرین، پیروان نزدیک باشند، زیرا امن‌تر است، بنابراین اگر می خواهید حقیقت را در مورد آمازون بدانید، به این دلیل است که ما متفاوت هستیم. تعداد کمی از شرکت‌ها همه این سه عنصر را دارند.»

تمرکز بر بلندمدت همیشه سنگ بنای ذهنیت امپراتوری بزوس بوده است. فراتر از آن، در اینجا چند اصل کلیدی وجود دارد که او به کار می گیرد.

  1. اطراف خود را با بهترین تیم ممکن احاطه کنید.

آمازون یک فرآیند استخدام طولانی‌مدت دارد. کارمندان بالقوه می توانند انتظار داشته باشند که نمرات SAT را ارسال کنند و به سؤالاتی مانند «چند پمپ‌بنزین در ایالات‌متحده وجود دارد؟» پاسخ دهند. قرار نیست پاسخ درست باشد، بلکه هدف آن ارتقای مهارت‌های تفکر انتقادی است.

بزوس می‌گوید: «هر بار که فردی را استخدام می‌کنیم، او باید امتیاز استخدام بعدی را بالا ببرد، به‌طوری‌که استعداد کلی همیشه در حال بهبود باشد».

ارزیابی‌های کارکنان به‌جای فواصل سه‌ماهه یا سالانه، در زمان واقعی انجام می‌شود. نرم‌افزار رتبه‌بندی به همتایان این امکان را می دهد که به‌طور عمومی یکدیگر را ارزیابی، تبریک و حتی نقد کنند.

اجرای یک فرآیند ارزیابی انسانی و زنده در جریان کاری خود را در نظر بگیرید. کارآفرینان، از همسالان و دوستان مورد اعتمادتان درخواست کمک کنند و اغلب اوقات بازخورد صادقانه بخواهند.

  1. از اشتباهات خود درس بگیرید.

آمازون بیش از چند بار شکست‌خورده است. برای رقابت با eBay، بزوس یک‌بار نسخه خود را از مناقصه بازار راه‌اندازی کرد و شکست خورد، اما همچنان راه را برای شرکت‌های وابسته به آمازون هموار کرد و به فروشندگان خصوصی اجازه داد تا از سایت، حمل‌ونقل و حتی امکانات ذخیره‌سازی برای فروش کالاهای خود استفاده کنند.

5 راز موفقیت جف بزوس

اخیراً اولین گوشی آمازون بود که به‌طور گسترده به‌عنوان یک شیرین‌کاری تبلیغاتی در نظر گرفته شد. بدون شکست، نوآوری هرگز ممکن نخواهد بود؛ اما با نوآوری، سوءتفاهم همراه می شود، همان‌طور که بزوس به بحث در مورد آن مشهور است. او گنجاندن ۱۴ اصل رهبری فهرست شده در Amazon.com را به‌اندازه کافی مهم می‌داند: «[رهبران] از همه‌جا به دنبال ایده‌های جدید هستند و محدود به «اینجا اختراع نشده‌اند» نیستند. همان‌طور که کارهای جدید انجام می‌دهیم، می‌پذیریم که ما ممکن است برای مدت طولانی دچار سوءتفاهم شویم.»

درس گرفتن از شکست آسان و تمرین کردن سخت‌تر است. وقتی «آیا باید…» دست‌وپنجه نرم می کنید، داستان آمازون و شکست‌های متعدد آن را به خود یادآوری کنید.

  1. صرفه‌جو بمانید.

صرفه‌جویی تقریباً مخالفت مستقیم با شیوه‌های مدرن تجارت بزرگ است. بزوس از ابتدا آن را موعظه و تمرین کرده است. تصویری که اکنون مشهور است، بزوس را در پشت میزی نشان می‌دهد که از درب ساخته‌شده است که با تخته دو در چهار سرپا نگه‌داشته شده است. آمازون قبلاً در آن زمان یک شرکت سهامی عام بود. درب‌ها به‌سادگی ارزان‌تر از میزهای سنتی بودند و بزوس همیشه چیزی برای نمادگرایی داشت.

یک نسخه ارتقا یافته از میزها هنوز هم امروزه در مقر سیاتل استفاده می شود و نسخه‌های مینیاتوری به‌عنوان جوایزی برای کاهش هزینه نوآوری‌ها ارائه می شود. بزوس می‌گوید: «با کمتر کارهای بیشتری انجام دهید». محدودیت‌ها باعث ایجاد تدبیر، خودکفایی و اختراع می شود. هیچ امتیاز اضافی برای افزایش تعداد کارمندان، اندازه بودجه یا هزینه ثابت وجود ندارد.

نه شما لزوماً نیازی به خرید چند میز ندارید، اما در نظر بگیرید که کجا می‌توانید هزینه‌های غیرضروری را کاهش دهید. یک مزیت یا راحتی کوتاه‌مدت می تواند در درازمدت به شما آسیب برساند.

  1. محکم بایستید.

فقط در سال‌های اخیر بزوس با ظاهر اجتماعی رسانه‌ها را زیبا کرده است. برای سال‌ها، او راضی بود که پشت‌صحنه کار کند – نوعی ذهنیت «سرت را پایین بیانداز و سخت کار کن». ظهور اجتماعی اخیر او حکایت از یک نوع تکامل دارد. بزوس می‌داند که برای مرتبط ماندن و رشد کردن، باید تمایل به سازگاری و تطابق داشته باشید، اما شما همچنین باید بدانید که چه زمانی باید خودتان را وفق دهید. برای او، این به این معنا است که به رؤیای بزرگ خود بچسبید و درعین‌حال اجازه بدهید که قسمت‌های کوچک‌تر تحرک داشته باشند. برای بزوس، به خطر انداختن تجربه مشتری هرگز یک گزینه نبود. یک‌بار، او تقریباً کل بخش بازاریابی ایمیلی را پس‌ازاینکه یک ایمیل شرم‌آور مشتری مستقیماً برای او ارسال شد، تعطیل کرد. آن ایمیل جرقه بازنگری در بازاریابی را زد.

5 راز موفقیت جف بزوس

همان‌طور که او در اصول رهبری آمازون می نویسد، «رهبران اعتقاد دارند و سرسخت هستند. آن‌ها به خاطر انسجام اجتماعی سازش نمی کنند. زمانی که تصمیمی مشخص شد، آن‌ها کاملاً متعهد می شوند.»

فهرستی از آیتم‌های چشم‌انداز بزرگ خود تهیه کنید. آن را قاب کنید و در دسترس نگه‌دارید. این موارد غیرقابل سازش شما هستند. بقیه موارد قابل‌مذاکره است.

  1. بزرگ فکر کنید.

آمازون هرگز قرار نبود فقط یک کتاب‌فروشی آنلاین یا حتی فقط یک خرده‌فروش آنلاین باشد. در آن زمان کتاب‌ها ساده‌ترین راه ورود به بازار بودند؛ و برای بزوس، آمازون تازه‌کار بود. در سال ۲۰۰۰، او مخفیانه Blue Origin، یک شرکت اکتشاف فضایی را تأسیس کرد تا به رؤیاهای نهایی خود نه‌تنها کاوش در اعماق فضا، بلکه درنهایت استعمار سیارات دیگر به‌عنوان یک گزینه پشتیبان برای زمین، جامه عمل بپوشاند.

به رؤیاهای خود در مقایسه با ابزارهایی که برای رسیدن به آن استفاده می کنید؛ فکر کنید. این دو را باهم اشتباه نگیرید و به گزینه ساده‌تری بسنده نکنید.

منبع:

 

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
دوره آموزش کارشناس جذب شوید
دوره برتری شدید
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx