10 راهکار ساده برای بهبود خود (قسمت اول)

یک نظر اضافه کنید
7 دقیقه زمان مطالعه

۱۰ راهکار ساده برای بهبود خود

شاید بخواهید روی خودسازی سرمایه گذاری کنید تا افق دید بهتری داشته باشید، مهارت های جدید بیاموزید، یا الهام بخش دیگران باشید؛ اما چگونه خود را بهبود می بخشید؟

در حالی که هیچ راهی برای بهبود خود وجود ندارد، برخی از استراتژی‌ های امتحان شده و واقعی وجود دارد که ارزش ذکر کردن را دارند.

پیشنهادات زیر انرژی و انگیزه لازم برای شروع این سفر خودسازی را فراهم می کند.

10 راهکار ساده برای بهبود خود (قسمت اول)

خودسازی چیست؟

خودسازی را می توان به عنوان یک فرآیند مادام العمر توصیف کرد. اگر می‌خواهیم در پایان زندگیمان در نقطه Z باشیم، خودسازی فرآیندی است که باعث می‌ شود از A به B به C حرکت کنیم… همراه با تمام مراحلی که برای رسیدن به آخرین مرحله و انجام زندگیمان نیاز داریم.

مرحله آخر برای هر یک از ما متفاوت است و مرحله میانی نیز؛ اما هرکسی می‌تواند این فرآیند را طی کند و معنی و لذت گسترش خود و امکان وقوع مراحل جدید را تجربه کند.

«مهم ترین نگرشی که می توان شکل داد، تمایل به ادامه یادگیری است.»

جان دیویی

خودسازی شامل آگاهی، آموخته ‌های جدید، اکتشافات در مورد اینکه چه کسی هستیم و چه چیزی ما را منحصر به ‌فرد می‌ کند و بینش ‌ها و لحظاتی است که در آنها زندگی و موقعیت ‌ها را به وضوح می ‌بینیم. روند توسعه مستمر ما را عمیقاً به ذات خود متصل می کند.

هرکسی که یک سفر خودسازی را آغاز می ‌کند، می‌ گوید که این فرآیند ارزشش را دارد، اما گاهی اوقات آشفته و دردناک است. برای حرکت رو به جلو و غلبه بر ترس‌ هایمان، باید گاهی هم به سایه‌ هایمان نگاه کنیم و این ممکن است ترسناک باشد. وقتی بازی سخت می شود، چه کنیم تا باز هم به سمت جلو پیش برویم؟

یکی از کلیدهای هدایت رشد این است که به خاطر بسپاریم چرا این کار را انجام می دهیم و آنچه را که تجربه می کنیم عادی و بخشی ضروری از سفر هر انسانی است.

10 راهکار ساده برای بهبود خود (قسمت اول)

 

چرا ارتقای خود مهم است؟

دلایل زیادی برای اتخاذ یک طرز فکر رشد و پذیرش خودسازی وجود دارد. من پاسخ های خودم را فهرست کردم (اگرچه لیست کامل نیست) :

 • انسان از نقاط ضعف و قوت خود آگاه می شود.
 • انسان آنچه را که در زندگی برای او امکان پذیر است کشف می کند و به روزهای خود معنا می بخشد.
 • انسان زندگی اصیل تری دارد و به معنا و تحقق نزدیک تر می شود.
 • انسان استانداردهایش را بالا می برد و با این کار، دیگران را هم به انجام این کار تشویق می کند.
 • انسان اصول زندگی را توسعه می دهد که زمینه محکمی برای ایستادن در روزهای سخت فراهم می کند.
 • انسان درک می کند که این فرآیند چقدر دردناک و دشوار است و با این درک، از سفر دیگران آگاه تر و مهربان تر می شود.
 • انسان یاد می گیرد که از دیگران کمک بخواهد، چرا که بسیاری از امور در زندگی با کمک دیگران قابل مدیریت تر است.
 • انسان بر سفر خود تمرکز می کند و می داند که هرکسی با سرعت خودش حرکت می کند و هیچ چیز دیگری غیر از اعمال ما در کنترل ما نیست.

افرادی که خودسازی را انتخاب می کنند، انرژی قدرتمندی دارند. آن ها به خاطر آنچه هستند می درخشند و روشنایی آن ها الهام بخش و روشن کننده مسیر دیگران نیز است.

 

10 راهکار ساده برای بهبود خود (قسمت اول)

استراتژی های خودسازی

 1. مطالعه

مطالعه یکی از در دسترس ترین و مقرون به صرفه ترین راه ها برای گسترش دانش و دنیای ما است. کتاب‌ ها همراهان خوبی در سفر خودسازی ما هستند، مهم نیست که چه چیزی را می ‌خواهیم بهبود ببخشیم.

 1. یادداشت کردن و ثبت وقایع

نوشتن افکار به ما کمک می کند تا آنها را با وضوح بیشتری ببینیم. حفظ منظم یک دفتر خاطرات به ما امکان می دهد الگوها و ایده های تکرار شونده را کشف کنیم و بعداً ممکن است تصمیم بگیریم روی آنها کار کنیم. یکی دیگر از ابزارهای عالی برای بهبود خود، نگه داشتن یک دفتر یادداشت سپاسگزاری است، یعنی هر روز حداقل چند مورد را فهرست کنید که برای آنها سپاس گزار هستید. این منجر به خودآگاهی و عزت نفس بهتر می شود.

 1. عبارات تاکیدی

جملات تاکیدی روشی قدرتمند برای بیان مقاصد و یادآوری آنچه برایمان ارزش قائل هستیم است. جملات تاکیدی روزانه به ما این امکان را می دهد که عمداً روی چیزی که به آن اهمیت می دهیم تمرکز کنیم و بیشتر آن را وارد روزهای خود کنیم.

10 راهکار ساده برای بهبود خود (قسمت اول)

 1. ورزش بدنی

ورزش باعث تناسب اندام و منظم سازی افکارمان می شود. بدن منبع عالی اطلاعات است و دائما به ما نشان می دهد که به چه چیزی نیاز دارد. مراقبت از بدنی که در آن زندگی می کنیم راهی زیبا برای مراقبت از خود و حفظ رشدمان است.

 1. به نوع کلماتی که استفاده می کنید توجه کنید

توجه به عبارات و کلماتمان ممکن است کمک زیادی به شکل دادن به زندگی روزمره ما کند. توجه به آنچه می گوییم و نحوه بیان آن اولین قدم برای درک بهتر خودمان است!

 1. کاری جدید را برای اولین بار انجام دهید

از منطقه امن خود خارج شوید و چیز جدیدی را امتحان کنید! یکی از سوالات مورد علاقه من این است که «آخرین باری که برای اولین بار کاری را انجام دادید کی بود؟» این به من یادآوری می کند که مانند کودکان به اکتشاف بپردازم و کنجکاوی برای ناشناخته ها پرورش دهم.

منبع:

 • https://www.betterup.com/blog/ways-to-start-working-on-self-improvement

 

 

۵/۵ - (۳ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
دوره آموزش کارشناس جذب شوید
دوره برتری شدید
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx