فرمول واقعی موفقیت: 3 استراتژی برای دستیابی به اهداف 

نظرات 19
13 دقیقه مطالعه

فرمول واقعی موفقیت مبحثی است که در این مقاله قصد بررسی آن را داریم. همانطوری که سال و دهه جدید به سرعت نزدیک می‌شود، ممکن است در نظر بگیرید که می‌خواهید به چه اهدافی برسید. اما چگونه می‌توانید پیشرفت کنید و به یک آمار ناراحت کننده دست نیابید؟

 موفقیت در هر زمینه ای از زندگی شما از درون به بیرون آغاز می‌گردد. برای هر تغییری که می‌خواهید در زندگی خود مشاهده کنید (رابطه، سلامتی، تجارت)، ابتدا باید از آنچه به خودتان می‌گویید شروع کنید. گفتگوی درونی شما با خودتان موفقیت بیرونی شما را تعیین می‌کند. به عنوان مثال، افکاری مانند من در این وضعیت بد گیر افتاده‌ام، نه تنها موجب احساس نا امیدی می‌شود، بلکه از هرگونه اقدامی که در جهت ایجاد تغییر صورت می‌گیرد جلوگیری می‌کند. 

خوشبختانه می‌توانید آنچه را که در ذهن شما ایجاد می‌شود را کنترل کنید. مطمئن باشید، من در مورد تصدیق‌های سطحی صحبت نمی‌کنم. منظورم این است که آیا شما تا به حال سعی کرده‌اید خود را با چیزهایی مانند ” من میتونم این کار را انجام بدم یا من خودم را باور دارم” متقاعد کنید.

با توجه به این موضوع، کنترل افکار درونی به شما این امکان را می‌دهد تا دنیای بیرونی خود را تغییر دهید و یک راه برای انجام این کار استفاده از فرمول اصلی موفقیت است. 

فرمول اصلی موفقیت چیزی است که من پس از دو دهه کار با مشتریان خود طرح کرده‌ام. به عنوان یک روانشناس و مربی که با مدیران، کارآفرینان و چهره‌های ورزشی همکاری می‌کند، مشتریان من تمایل دارند که ” بر روی کاغذ” موفق باشند نه در عمل و هنوز فکر می‌کنند که یک چیزی کم است ( یک جای کار می‌لنگد). البته، آن‌ها ثروت قابل توجهی را به دست آورده‌اند و به نقاط عطف برجسته ای دست یافته اند، اما وقتی از آن‌ها سؤال می‌شود که آیا موفق هستند، آن‌ها اشاره می‌کنند که باید برای موفقیت بیشتر تلاش کنند و کارها را به اتمام برسانند. 

اینجاست که فرمول اصلی موفقیت وارد می‌شود. این فرمول واقعی موفقیت شامل سه عامل اساسی می‌باشد که در ایجاد و لذت بردن از موفقیت واقعی در زندگی شما مهم است: 

عشق : انرژی مثبت حتی در زمان‌های سخت

هدف: که یک معنی در زندگی شما داشته باشد

افراد: که روابط شما را بهینه می‌کنند

چگونه فرمول واقعی موفقیت می‌تواند به شما در رسیدن به اهداف کمک کند؟

1- اولین فرمول واقعی “عشق”: تقویت انرژی مثبت

یک فرمول واقعی موفقیت عشق است. وقتی می‌گویم عشق؛ منظورم رابطه عاشقانه نیست، بلکه در مورد انرژی مثبت صحبت می‌کنم: در عین حال که برای ایجاد تغییرات مثبت در زندگی هیجان زده هستید، در مورد آنچه که در حال اتفاق افتادن است یا اتفاق افتاده است شکرگزار باشید. وقتی توسط عشق انگیزه به دست می آورید؛ از آنچه که در حال اتفاق افتادن است قدردانی می‌کنید و این توانایی را در خود ایجاد می‌کنید که همه چیزها را بهتر کنید. 

فرمول واقعی موفقیت

این موضوع کاملا با قربانی شدن در تضاد است.  وقتی ما در جایگاه یک قربانی هستیم، برای ایجاد تغییرات احساس درماندگی می‌کنیم. قربانی شدن در اشکال مختلفی ظاهر می‌شود: سرزنش وضعیت (حالت) بیرونی ( ای کاش زیاد کار نداشتم)، افراد دیگر( ای کاش شریک یا همسرم بیشتر حامی من بود) و گذشته (من در گذشته سعی خود را کردم؛ ولی گیر افتادم). در حالی که همیشه نمی‌توانیم اوضاع را تغییر دهیم، اما همیشه می‌توانیم واکنش خود را نسبت به آن تغییر دهیم. 

ترس به شکل کمال گرایی (فلان کار یا فلان چیز باید کامل باشد)، تعویق (انجام این کار وحشتناک خواهد بود، بنابراین من قصد دارم آن را کنار بگذارم) نیز می‌تواند ما را از شور و اشتیاق دور کنند.

یکی از راه‌های استفاده از شور و عشق (اشتیاق) در زندگی خود که بتواند به شما در دستیابی به اهداف تان کمک کند این است که از سرزنش کردن خود دست بردارید. در نظر بگیرید که هر چند وقت یکبار( یا چند بار) اشتباهات خود را بارها و بارها مرور می‌کنید. مثلا شاید یک سخنرانی کرده‌اید و ناخواسته اشتباه لپی در گفتن کلمات برای شما رخ داده است و یا شاید یک جر و بحث شدید با کسی داشته‌اید و پس از آن یک حرف یا نظر خیلی عالی به ذهنتان میرسد که در آن لحظه به ذهنتان نیامده بود که عنوانش کنید. هر چند وقت خود را به خاطر آن‌ها (گذشته) سرزنش می‌کنید؟

یک مربی شغلی از مشتریانم می‌خواست که رهبر بهتری در خانه و محل کار خود باشد. هنگامی که او استرس داشت، نسبت به اطرافیان خود زود رنج و تند خو می‌شد. پدرم به من گفت: ” من هم اینطوری بودم، این در ژن من است” (طرز فکر و ذهنیت یک قربانی را می‌شنوید؟) وقتی ما بررسی کردیم که چگونه او می‌تواند به هدف خود برسد، موضوع مراقبه مطرح شد. پدرم می‌گفت: “من قبلا امتحانش کردم، بی فایده است”. ناامیدی پدرم از “شکست” های گذشته مانع از ادامه تلاش برای ایجاد تغییرات مثبت می‌شد. 

من یک گفته یا به اصطلاح ضرب المثلی برای خود دارم: ” این شکست نیست، اطلاعات است”. منظورم از اطلاعات؛ دانسته‌هایی است که می‌توانید از آن‌ها برای یادگیری و رشد استفاده کنید. از لحاظ نظری یا تئوری، مدیتیشن می‌تواند راهی عالی برای کاهش استرس و تحریک‌پذیری، متمرکز ماندن و بیشتر خوش‌بین بودن باشد. 

موانع اصلی کسلی و زمان بود. برای حل این مشکل؛ ما در تقویم او روزانه 5 دقیقه استراحت در نظر گرفتیم که آن 5 دقیقه را باید مراقبه می‌کرد پس اپلیکیشنی را در گوشی او دانلود کردیم که به کمک و راهنمایی آن برنامه مراقبه‌ای که بیشتر برای او جذاب باشد را فراهم می‌کرد. 

2. دومین فرمول واقعی موفقیت “هدف”: “چرا”ی خود را پیدا کنید.

دیگر فرمول واقعی موفقیت هدف است. معمولا وقتی تازه شروع به کار می‌کنیم؛ آسان‌تر انگیزه به دست میاوریم ( انگیزه راحت‌تر ایجاد میشه) و برای دستیابی به اهدافتان ذوق و شوق زیادی دارید. اگر تا به حال در چند هفته اول ژانویه به باشگاه رفته‌اید، منظورم را متوجه می‌شوید. 

اما چه اتفاقی می‌افتد وقتی که دوران خوشی تصمیم‌گیری شما کم کم کاهش پیدا می‌کند؟ یعنی چه زمانی ” زندگی مانع می‌شود؟” اینجا همان جایی است که طرز فکر و ذهنیت؛ من خیلی مشغله دارم و سرم شلوغه، زمان کافی ندارم و من واقعا هرگز نمیتونم آن را انجامش بدم؛ همه چیز را تحت سلطه و کنترل خود قرار می‌دهد.  

هدف؛ می‌تواند از وقوع این امر جلوگیری کند. هدف شما “چرا”ی شما یا معنای تغییراتی است که می‌خواهید ایجاد کنید. همه ما داستان‌هایی را از مادربزرگ‌هایی شنیده‌ایم که نوه‌هایشان در دردسرهای بزرگ گیر کرده‌اند ( یا نا امید شده‌اند) و مادر بزرگ‌ها هم آن‌ها را از مخمصه نجات داده‌اند. این موارد، یادآور قدرت هدف است. 

فرمول واقعی موفقیت

امیدوارم هرگز در چنین شرایط وخیمی قرار نگیرید.  تمرکز بر روی “چرا” ی خود به شما کمک می‌کند تا ابر قهرمان زندگیتان باشید. 

دکتر یکی از مشتریانم به او گفته بود که BMI او نزدیک به عدد 30 است که معیاری برای نشان دادن اضافه وزن است. بنابراین او تصمیم گرفت که بر روی این مشکل کار کند، اما همانطور که زمان می‌گذشت، با دلایل مختلفی در مورد اینکه چرا نمی‌تواند به باشگاه برود مواجه شد. 

وقتی از او پرسیدم که چرا می‌خواهد وزنش را کاهش دهد؛ او گفت: ” چون نمیخوام چاق بشم” ، وقتی از او خواستم که اشتیاق خود را برای انجام این کار بیشتر توضیح بدهد او عنوان کرد که: ” چیزی که واقعا میخوام اینه که الگوی خوبی برای فرزندانم باشم.” فرزندانش جا پای او می‌گذاشتند و از او تقلید می‌کردند. 

هدف این مادر این بود که الگوی خوبی برای فرزندانش باشد تا آن‌ها عادات سلامت پایداری را داشته باشند و همین موضوع یک انگیزه قوی برای او بود و باعث شده بود که به برنامه‌های تمرین خود ادامه دهد. نتیجه اش چه شد؟ به هدف خود رسید و در نهایت به وزن مناسب خود دست یافت.

3- سومین فرمول واقعی موفقیت” افراد”: اشخاص عالی و مناسب را در اطراف خود داشته باشید.

اخرین فرمول واقعی موفقیت افراد هستند. ما موجودات اجتماعی هستیم به همین ترتیب، بهینه سازی روابط خود با دیگران یک مولفه مهم برای دستیابی به موفقیت است. وقتی صحبت از دستیابی به اهداف به میان می‌آید، این رکن یک فرصت بسیار خوب برای اخذ کمک می‌باشد. این موضوع می‌تواند به این معنا باشد که شریک شما علاقه به حمایت شما از تغییرات دلخواهتان را دارد یا خیر، داشتن یک شریک مسئول و پاسخگو (کسی که بشود روی او حساب کرد) و استخدام مربی یا پیوستن به گروهی از افراد هم فکر. 

فرمول واقعی موفقیت

ما (رفتار، طرز فکر) میانگین 5 نفر از افرادی هستیم که با آن‌ها وقت می‌گذرانیم. اگر با افراد منفی باف (افرادی که برای چرایی نرسیدن به اهداف خود هر دلیلی می آورند و افرادی که گذشته را دلیل وضعیت فعلی خود می‌دانند) در ارتباط هستید، احتمال بسیار زیاد در وضعیت قربانی شدن قرار دارید. نتیجه این امر دستیابی به اهداف و حفظ وضع موجود نمی‌باشد. متأسفانه، حفظ وضع موجود اغلب می‌تواند منجر به بروز مشکلات بیشتر شود. یکی از مشتریان من می‌خواست از منابع مالی خود مراقبت کند، اما شوهرش او را تشویق می‌کرد که  ” از زندگی اش لذت ببرد”. یک فرد می‌تواند بدون پرداخت هزینه هم از زندگی خود لذت ببرد، اما تعریف شریک زندگی او در این مورد این نبود. 

این طرز فکر همسرش نه تنها سبب اجرای اصول صرفه جویی هوشمند برای او نشد؛ بلکه باعث شد بیشتر از پولی که داشتند خرج کنند. نتیجه اش چه شد؟ وقتی زمان این رسید که فرزند ارشدش به دانشگاه برود، آن‌ها توانایی پرداخت هزینه‌ی دانشگاه را نداشتند. در حالی که این پایان دنیا نیست (بسیاری از خانواده‌هایی وجود دارند که نمی‌توانند این شهریه‌های نجومی را بپردازند)، اگر آن‌ها در پس‌انداز کردن عاقلانه برخورد می‌کردند، پسر آن‌ها در فصل‌های بعدی زندگی خود گزینه‌های بیشتری داشت. این موضوع همچنین منجر به استرس و تنش بین مشتری من و شوهرش شد. 

افرادی را در زندگی خود پیدا کنید که بتوانند از شما پشتیبانی کنند و بهترین نسخه از شما باشند. آن‌ها را در بین دوستان، همکلاسی‌ها، همکاران و اعضای جامعه جستجو کنید. این بدان معنا نیست که شما باید از شر همه افراد غیر حامی زندگی خود خلاص شوید. اگرچه این کار ممکن است مفید باشد، اما همیشه امکان پذیر نیست. بنابراین به دنبال شبکه‌ای از افراد باشید که به شما قدرت و توانایی می‌دهند و شما هم بر حسب آن می‌توانید به دیگران توانایی و قدرت بدهید. 

4.4/5 - (9 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

19 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
19
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx