مزایا و معایب تفکر انتقادی

Add a Comment
15 Min Read

هر آنچه در مورد مزایا و معایب تفکر انتقادی باید بدانید

برای اینکه بتوانید از تفکرها و سبک های مختلف اطلاع پیدا کنید، بهتر است که ابتدا نسبت به شناخت مزایا و معایب تفکر انتقادی آشنا شوید. آنگاه قادر هستید که گزینه های مختلف را کنار یکدیگر گذاته و نتیجه مطلوب را به دست آورید.

حواستان باشد که با این کار متوجه خواهید شد که هدف کجا قرار دارد و باید چه تلاشی را به خرج دهید. سعی کردیم که در این مقاله نکات مختلفی را در این باره برایتان جمع آوری کنیم. بهترین حالت هیچ گاه فرا نمی رسد، مگر اینکه تلاش کنید و بتوانید به نتیجه مطلوب برسید.

اهدافتان را بر اساس عیوب و خوبی های این کار چیدمان کنید و بازنگری انجام دهید. دانستن علت و همچنین نتیجه، باعث خواهد شد که در مسیر ثابت قدم حرکت کنید و بدون مشکل به نتیجه برسید.

مزایا و معایب تفکر انتقادی

شرکتی ممکن است برخی افراد را هیئت مدیره خطاب کند. اینها فقط کارگران عادی شرکت نیستند. آن ها می نشینند، مشکل را شناسایی و سپس آن را تجزیه و تحلیل می کنند.

ایده هایی را برای یافتن راه حل توسعه می دهند و سپس تصمیم می گیرند که کدام راه حل بهترین است. رهبری بدون تفکر انتقادی مساوی با شکست است. رهبری که انتقادی فکر می کند می داند که در هر نقطه استراتژیک برای شرکت چه کاری باید انجام شود.

مزایا و معایب تفکر انتقادی

مزایا و معایب تفکر انتقادی

 

رهبر نقاط قوت و ضعف افراد را درک و از مهارت های تفکر انتقادی خود برای تنظیم سازمان گروه یا شرکت استفاده می کند. مزایا و معایب تفکر انتقادی به رهبران در تمام سطوح کمک می کند که تأثیر تصمیمات خود را بر کل سازمان درک کنند.

به این ترتیب رشد فردی و موفق شدن نزدیک خواهد بود. برای اینکه یک رهبر باشید، باید مانند رهبر فکر کنید. در اینجا برخی از مزایای تفکر انتقادی آورده شده است.

۱. ایجاد مهارت های رهبری

به عنوان رهبر، از شما انتظار می رود که تصمیمات اشتباهی نگیرید یا از طرف پیروان خود مجبور به گرفتن تصمیمات اشتباه نباشید. همچنین رهبر با الگو گرفتن و یکی از ابزارهایی که برای برتری به عنوان یک رهبر به آن نیاز دارید، تفکر انتقادی است.

مزایا و معایب تفکر انتقادی

مزایا و معایب تفکر انتقادی و رهبری

 

این سبک تفکر، رهبران را در هر سطحی قادر می سازد تا تأثیر تصمیمات خود را بر کسب وکار به عنوان یک کل درک کنند و همسویی با اهداف سازمانی و مسئولیت پذیری نتایج را تضمین می کند. به نظر می رسد که تفکر انتقادی دقیقاً همان چیزی است که رهبران برای رهبری صحیح و الگوسازی لازم است. برای موفقیت یک سرمایه گذاری یا سازمان باید تصمیمات دقیقی برای بهبود و پیشرفت شرکت گرفته شود.

۲. وضوح دید

نکته دوم از قسمت مزایا و معایب وضوح و شفافیت در دیدن است. تفکر انتقادی کار را آسان تر می کند، زیرا دید را واضح می سازد، به جای اشتباه گرفتن پیامدهای مشکل با ماهیت آن، به کشف حقیقتش کمک می کند. فکر کردن به صورت انتقادی فقط یک بله یا خیر را بدون بررسی استدلال ها به عنوان پاسخ نمی پذیرد.

متفکر انتقادی به جای اینکه گیرنده منفعل پاسخ هایی باشد که توسط شخص دیگری ارائه شده است، پرسشگر فعال ایده ها با دیدگاهی گسترده است. وقتی مراحل را طی می کنید، مشکلات بزرگ بسیار آسان می شوند و بهترین رویکرد را برای حل آن ها می دانید.

۳. رهایی از وابستگی عاطفی منقضی شده

انسان ها موجوداتی احساسی هستند و اغلب به وابستگی های محبت آمیز و تجربیات گذشته خود اجازه می دهند که آینده را تعیین کنند.

گاهی اوقات در گوشه های تنگی قرار می گیرید که پرسش ها مدام مطرح می شوند. همچنین در بیشتر موارد تمایل دارید که برای مقابله با این سؤالات به قلب و احساسات خود تکیه کنید. وقتی انتقادی فکر می کنید، به شما آزادی می دهد که از همه جهات ببینید.

وابستگی عاطفی افراد به ویژه زمانی که با مسائل و چالش های مشابهی روبرو می شوند، وارد عمل می شود، اما حقیقت این است که وقتی موقعیت را با توجه به زمان و منابع تحلیل می کنید، راه های بهتری برای حل مشکلات وجود دارد.

۴. امکانات

شامل تجزیه و تحلیل مشکلات و یافتن ایده است. این فکر درهایی را به روی احتمالات باز می کند. متفکر در مسائل احتمالات را می بیند.

در بالا گفتیم که انتقادی بودن به جا اشتباه گرفتن پیامدهای مشکل با ماهیت آن، به کشف می پردازد. این نشان می دهد که از هر موقعیت سختی هر چقدر هم که در ابتدا سخت به نظر برسد راهی وجود دارد. نکته مهم در مورد مشکل این است که همیشه راهی برای خروج وجود دارد.

۵. تصمیم گیری بهتر

این که کسانی که انتقادی فکر می کنند، بهترین انتخاب را انجام می دهند، خبری نیست. این کمک خواهد کرد که با مسائلی که پیش می آیند، کنار بیایید. محصول نهایی تفکر، تصمیم گیری درست است، بنابراین بسیار دشوار خواهد بود که نقادانه فکر کنید و در عین حال در نهایت با تصمیم بد روبرو شوید.

مزایا و معایب تفکر انتقادی

مزایا و معایب تفکر انتقادی و تصمیم گیری بهتر

 

از حسن هایی است که می تواند دو پهلو باشد و هم زمان مزایا و معایب را به همراه داشته باشد.

۶. تقویت مهارت های حل مسئله

فکر به حالت انتقادگونه و حل مسئله درهم تنیده شده اند. وقتی انتقادی فکر می کنید، مهارت های حل مسئله را بهبود می بخشید. این به عنوان راهنمای هر تصمیمی است که برای دستیابی به راه حل مشکل می گیرید.

برای حل مسئله، باید یک انتقادی باشید. این به شما کمک می کند تا مهارت های حل مسئله خود را توسعه دهید، و این مهارت ها به مرور زمانی که تفکر انتقادی را در بیشتر فعالیت های روزانه خود درگیر می کنید، تیزتر می شوند.

مزایا و معایب تفکر انتقادی

مزایا و معایب تفکر انتقادی و مهارت حل مسئله

۷. خلاقیت را افزایش می دهد

وقتی درگیر تفکر انتقادی هستید، به ایده یا راه حل نمی چسبید. بنابراین، طیف گسترده ای از ایده ها را در اختیار شما قرار می دهد که به شما امکان می دهد بتوانید انتخاب کنید که کدام یک مناسب شماست یا کدام یک قابل اعتمادتر است.

۸. استقلال را تسهیل می کند

راه دیگری که تفکر انتقادی کمک می کند این است که استقلال را تقویت می کند. این شجاعت می دهد که تنها بایستید و درست بایستید. همچنین این امکان را می دهد که معضل را فهمیده و ارزیابی کنید، ایده هایی را در مورد اینکه چگونه می توانید مشکل را حل کنید توسعه دهید و کمک می کند تا بهترین ایده های ممکن را انتخاب کنید.

این همان چیزی است که در حال حاضر برای اکثر شرکت های نوپا که ما در اطراف داریم اتفاق می افتد. آنها مشکل را می بینند و سپس ایده هایی را برای کمک به حل مشکل توسعه می دهند. تفکر مستقل از مهم ترین مهارت ها برای تبدیل شدن به متفکر بزرگ، بلکه رهبر بزرگ است. زمانی که نتایج مثبت به دست می آید، متفکر تمایل به کسب اعتماد به نفس بیشتری دارد.

۹. یادگیری را بهبود می بخشد

بحرانی فکر کردن طیف گسترده ای از دیدگاه ها را در مورد یک موضوع خاص تشویق می کند؛ بنابراین، در مورد اطلاعات جدید، ایده های جدید و شخصیت هایی که با آن ها اهداف مشترکی دارید، یاد می گیرید. خودسازی و ساختار ذهنی را تسهیل می کند. کمک می کند که ارزش های مهم خود را بازتاب و توجیه کنیم. برخی از محققان حتی دریافته اند که تفکر انتقادی عملکرد تحصیلی فرد را بهبود می بخشد. همچنین در تعیین اهداف بلند مدت و کوتاه مدت کمک می کند.

 

مزایا و معایب تفکر انتقادی

مزایا و معایب تفکر انتقادی و یادگیری

۱۰. رویکرد

با تفکر انتقادی، یکی از پیشرفت های مهم یادگیری، آگاهی از رویکردهای مختلف به مشکل، در کنار توانایی ارزیابی انتقادی آن رویکردها است. به جای تکیه بر روش استاندارد و یکنواخت حل مسئله، می توانید یاد بگیرید که چگونه رویکردهای دیگر، اغلب ارزشمندتر را شناسایی کنید و به ناچار موفقیت خود را افزایش دهید.

همچنین در زمان صرفه جویی کنید. قبلاً می دانید که همه اطلاعات مربوط به تصمیم گیری نیست، اما اغلب نمی دانید چگونه موارد نامربوط را از مربوطه فیلتر کنید.

فکر نقادانه می آموزد که چگونه زمان و منابع خود را با تجزیه و تحلیل آنچه برای فرآیند ضروری است اولویت بندی کنید. این همچنین به شما کمک می کند تا بدانید که یک تصمیم در نهایت یک تصمیم خوب است.

۱۱. جهان بینی

درک جهان بینی های متفاوت نتیجه مستقیم یادگیری نحوه همدلی با سایر دیدگاه ها است. تفکر انتقادی شما را قادر می سازد تا فراتر از هنجارهای فرهنگی را ببینید، نه قضاوت کنید و یاد بگیرید که چگونه عوامل دیگری را که می توانند بر تصمیم گیری تأثیر بگذارند، درک کنید. این همدلی و درک برای کار گروهی و رهبری مؤثر بسیار مهم است.

ارتباطات پیشرفته تفکر انتقادی با آموزش تجزیه و تحلیل و ایجاد شواهد برای هر فرض معین، می تواند شما را به ارتباط مؤثرتری تبدیل کند. نکات منسجم و مرتبط برای حمایت از تئوری شما در انتقال ماهرانه پیشنهاد یا ایده بسیار مهم است. هنگامی که چیزهای خود را بدانید، آنها نیز خواهند دانست.

توانایی های تصمیم گیری با رویکرد تفکر منتقدانه دگرگون شده و بسیار آسان تر می شود. همچنین شهود یا تصمیم گیری حدس و گمان را پشت سر می گذارید و شروع به کار بر اساس تحلیلی تر و سنجیده تر می کنید که در نتیجه تصمیمات درست تری خواهید گرفت.

۱۲. دلیل

نه تنها حلال مسئله منطقی تر و متعادل تری خواهید شد، بلکه دو نوع استدلال استقرایی و قیاسی را می فهمید. حتی در کاربرد و زمانی که مناسب است از یکی بر دیگری استفاده کنید، خواهید آموخت. تصمیم گیری های مبتنی بر عقل و منطق بر احساس یا غریزه باعث حل مؤثر مشکل می شود.

نقطه ضعف

نقطه ضعف، دقیقا جایی است که باید مزایا و معایب تفکر انتقادی را وزن دهی کند. جایی که می توان فهمید آیا برایتان این کار مفید است یا خیر؟

مهارت های تفکر منتقدانه این است که می توانند شما را به قلمروی جدید و ترسناک هدایت کنند. ممکن است متوجه شوید که ارزش ها، حتی دینی را که توسط آن بزرگ شده اید، زیر سؤال می برید.

آرامش وجودی خاصی در شخص دیگری وجود دارد که به شخص خودتان می گوید جهان چگونه کار می کند، سپس کورکورانه به آن اصول چسبیده است. بهای این راحتی ساده، چشم پوشی از درک عمیق تر از نحوه کار جهان و همه فرصت هایی است که این تفکر عمیق تر فراهم می کند.

در حالی که می توانید از مهارت های تفکر خود برای یافتن اصول جدید منطقی، نسخه اصلاح شده آن اصول اولیه یا درک جدیدی از آن اصول اولیه استفاده کنید، ممکن است هنگام حرکت بین نقاط A و B احساس گم شدن کنید.

چند نکته کوتاه درباره مزایا و معایب تفکر انتقادی

حواستان باشد که به هیچ وجه نمی توان تک شاخه در موضوع مزایا و معایب تفکر انتقادی حرکت کرد و انتظار به نتیجه رسیدن داشت. برای رسیدن به قله بهتر است که موارد مختلفی را مورد ارزیابی قرار دهید.

نکته مهم تر این است که هیچ گاه افراد درک درستی از مرز بین خوبی و بدی ندارند و گاه ممکن است که دیگران نیز در قضاوت به مشکل بخورند. برای این موضوع بهتر است که لحنی خوب و کاملاً نرم داشته باشید تا برای خودتان مشکلی پدید نیاید.

رسیدن به تفکر منتقد گونه نیاز به مسیری طولانی دارد که باید جانب انصاف در آن رعایت شود. یک طرفه به قاضی نرفته و در هنگام صحبت احتیاط را چاشنی کنید. به هیچ وجه سعی نکنید که صحبت هایی تلخ انجام دهید که باعث شود، اطرافیان به مشکل بربخوردند. تمامی حرف ها باید بر اساس دلیل باشد، نه اینکه احساس من فلان چیز را گفت.

دلالت عقلانی بهترین گزینه است. پیش داوری نکنید و بدون هر گونه زمینه بحث انجام دهید.

سخن آخر

مزایا و معایب تفکر انتقادی بسیار زیاد هستند و باید هدف را مشخص و با توجه به همین اصول اقدام به حرکت کنید. سعی کردیم در اینجا گوشه کوچکی را برایتان بیان کنیم که بتوانید در تصمیم گیری از آن بهره ببرید.

منبع:

  • https://classroom.synonym.com/critical-thinking-decisionmaking-processes-8794282.html

 

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx