صبر و درمان آلزایمر

یک نظر اضافه کنید
19 دقیقه مطالعه

هر آنچه در مورد صبر و درمان آلزایمر باید بدانید

صبر و درمان آلزایمر شاید در نگاه اول بسیار سخت باشد، اما نگران نباشید. در حقیقت این موضوع بسیار ساده تر از آن است که بخواهید نسبت به هر گونه تفکر خواهد بود. در ادامه در این باره صحبت خواهیم کرد.

سفر صبر و درمان آلزایمر

مراقبت از فرد مبتلا به بیماری آلزایمر یا نوع دیگری از زوال عقل می تواند سفر طولانی، استرس زا و به شدت احساسی باشد. صبر و درمان الزایمر رابطه مستقیم خواهد داشت. شما تنها نیستید، در حقیقت بیش از 10 میلیون نفر از افراد مبتلا به زوال عقل مراقبت می کنند و میلیون ها نفر دیگر در سراسر جهان هستند.

از آنجایی که در حال حاضر هیچ درمانی برای آلزایمر یا زوال عقل وجود ندارد، اغلب مراقبت و حمایت شماست که بیشترین تفاوت را در کیفیت زندگی عزیزتان ایجاد می کند. این هدیه قابل توجه است.

با این حال، مراقبت نیز می تواند همه کاره شود. از آنجایی که توانایی های شناختی، فیزیکی و عملکردی فرد مورد علاقه تان به تدریج در طول زمان کاهش می یابد، به راحتی می توانید غرق شوید، ناامید شوید و سلامت و رفاه خود را نادیده بگیرید.

بار مراقبت می تواند مراقبت کننده را در معرض افزایش خطر مشکلات سلامتی مهم قرار دهد و بسیاری از مراقبان زوال عقل افسردگی، سطوح بالای استرس یا حتی فرسودگی شغلی را تجربه می کنند.

تقریباً همه مراقبان آلزایمر یا زوال عقل در برخی مواقع غمگینی، اضطراب، تنهایی و خستگی را تجربه می کنند. جستجوی کمک و حمایت در طول مسیر یک امر تجملی نیست. این یک ضرورت است.

همان طور که هر فرد مبتلا به بیماری آلزایمر یا زوال عقل به طور متفاوتی پیشرفت می کند، تجربه مراقبت نیز می تواند از فردی به فرد دیگر بسیار متفاوت باشد. با این حال، استراتژی هایی وجود دارد که می تواند به عنوان مراقب کمک کند. بهتر است که صبر و درمان آلزایمر را در کنار یکدیگر در نظر بگیرید.

چالش ها و پاداش های صبر و درمان آلزایمر

مراقبت از فرد مبتلا به بیماری آلزایمر یا زوال عقل اغلب می تواند مجموعه ای از تجربیات غم و اندوه به نظر برسد، زیرا می بینید که خاطرات عزیزتان ناپدید می شود و مهارت ها از بین می روند.

فرد مبتلا به زوال عقل تغییر کرده و به شیوه های مختلف، گاهی اوقات آزاردهنده یا ناراحت کننده رفتار می کند. هم برای مراقبین و هم برای بیمارانشان، این تغییرات می تواند باعث ایجاد گیجی، ناامیدی و ناراحتی شود.

در این لحظه تنها تأمل است که می تواند مسیر موفقیت و خروج از بحران را نشان دهد. با پیشرفت بیماری در مراحل مختلف، نیازهای عزیزان افزایش می یابد، مسئولیت های مراقبتی و مالی چالش برانگیزتر می شود و خستگی، استرس و گوشه گیری می تواند طاقت فرسا شود.

صبر و درمان آلزایمر

پاداش صبر و درمان آلزایمر

در عین حال، توانایی فرد مورد علاقه شما برای نشان دادن قدردانی از تمام زحماتتان فقط کاهش می یابد. مراقبت می تواند به معنای واقعی کلمه یک کار ناسپاس به نظر برسد.

مراقبت کردن بیان ناب عشق است. مراقبت از فرد مبتلا به آلزایمر یا زوال عقل، صبر و علاقه را در سطح عمیق و جدیدتری بیان خواهد کرد. اگر قبلاً نزدیک بودید، می تواند نزدیک ترتان کند. دیدگاه را نسبت به زندگی تغییر می دهد. هدف را فراهم می کند.

در این سفر و پیگیری از فرد مبتلا به آلزایمر، احساس نیاز و ارزشمندی پیدا خواهید کرد. همچنین می تواند ساختار و معنا را به زندگی تان بیفزاید. هر روز تغییرات زیادی در زندگی شخصی ایجاد می کنید، حتی اگر دیگر قادر به تصدیق آن یا ابراز قدردانی خود نباشند.

حس موفق شدن را اضافه می کند. یادگیری مهارت های جدید و تکنیک های مقابله می تواند اعتماد به نفس را افزایش دهد و غلبه بر چالش های جدید می تواند مهارت های حل مسئله را بهبود بخشد. علی رغم استرس، خواسته ها و درد دل، می تواند بهترین ها را در ما به ارمغان بیاورد تا به عنوان الگو برای فرزندانمان باشیم.

تمرین صبر و درمان آلزایمر در مراحل اولیه

در مراحل اولیه بیماری آلزایمر، فرد مورد علاقه ممکن است به کمک مراقبت زیادی نیاز نداشته باشد. در عوض، نقشتان در ابتدا ممکن است این باشد که به آنان کمک کنید تا با تشخیص خود کنار بیایند، برای آینده برنامه ریزی کنند و تا حد امکان فعال، سالم و متعهد بمانند.

تشخیص را بپذیرید

پذیرش تشخیص زوال عقل می تواند به همان اندازه برای اعضای خانواده دشوار باشد که برای بیمار. به خود و عزیزتان اجازه دهید تا زمان را پردازش کنید. در این موارد صبر و آرام بودن بهترین پیشنهاد خواهد بود.

با احساسات متضاد مقابله کنید

احساس خشم، ناامیدی، ناباوری، اندوه، انکار و ترس در مراحل اولیه آلزایمر یا زوال عقل هم برای بیمار و هم خودتان رایج است. به فرد مورد علاقه خود اجازه دهید که احساسات خود را بیان کند و او را تشویق کنید که به دنبال فعالیت هایی باشد که به زندگی او معنا و هدف می بخشد. برای مقابله با ترس ها، شک ها و غم های خود، دیگرانی را پیدا کنید که می توانید به آنان اعتماد کنید.

از منابع موجود استفاده کنید

منابع زیادی از جامعه و آنلاین وجود دارد که کمک می کند تا مراقبت مؤثری را در این سفر ارائه دهید. با یافتن انجمن آلزایمر در کشور خود شروع کنید. این سازمان ها پشتیبانی عملی، خطوط کمکی، مشاوره و آموزش را برای مراقبین و خانواده هایشان ارائه می دهند. آنها همچنین می توانند شما را با گروه های پشتیبانی محلی در تماس باشند.

هرچه می توانید در مورد زوال عقل عزیزتان بیاموزید. این کار به بالا بردن آستانه تحملتان بسیار کمک می کند. در حقیقت در حالی که تجربیات همه افراد از آلزایمر یا متفاوت است.

هر چه بیشتر در مورد این بیماری و چگونگی احتمال پیشرفت آن بیاموزید، بهتر می توانید برای چالش های آینده آماده شوید ناامیدی خود را کاهش دهید و انتظارات معقول را تقویت کنید. همچنین کتاب ها، کارگاه ها و منابع آموزشی آنلاینی وجود دارد که می توانند مهارت های مراقبتی را آموزش دهند.

برای راه پیش رو آماده شوید

با حمایتتان، عزیزتان ممکن است بتواند استقلال خود را حفظ کند و در مراحل اولیه زوال عقل به تنهایی زندگی کند. با این حال، رگرسیون شناختی و فیزیکی آنها به این معنی است که آنها در نهایت به کمک شبانه روزی نیاز دارند.

صبر و درمان آلزایمر

صبر و درمان آلزایمر در مسیر آینده

 

در حال حاضر برنامه ریزی برای مسکن و مراقبت آینده می تواند به کاهش استرس در آینده کمک کند، عزیزان را قادر می سازد در فرایند تصمیم گیری شرکت کرده و اطمینان حاصل کنند که خواسته های قانونی، مالی و بهداشتی آنان رعایت می شود.

حفظ استقلال کسی که دوستش دارید

اقداماتی را برای کند کردن پیشرفت علائم انجام دهید. در حالی که درمان هایی برای برخی علائم موجود است، تغییر سبک زندگی نیز می تواند سلاح های مؤثری در کند کردن پیشرفت بیماری باشد.

ورزش کردن، خوب خوردن و خوابیدن، مدیریت استرس و فعال ماندن از نظر ذهنی و اجتماعی از جمله مراحلی است که می تواند سلامت مغز را بهبود بخشد و روند زوال را کند. ایجاد تغییرات در سبک زندگی سالم در کنار عزیزانتان نیز می تواند به محافظت از سلامتی خودتان، سرعت بخشی در فرایند افزایش آستانه تحمل و مقابله با استرس ناشی از مراقبت کمک کند.

کمک به کاهش حافظه کوتاه مدت در مراحل اولیه، فرد مورد علاقه شما ممکن است به تذکرات یا یادآوری نیاز داشته باشد که به او کمک کند تا قرار ملاقات ها را به خاطر بسپارد، کلمات یا نام ها را به خاطر بیاورد و داروها را پیگیری کند.

برای کمک به فرد مورد علاقه خود در حفظ استقلالش، به جای اینکه خودتان همه کارها را به عهده بگیرید، سعی کنید به صورت شراکتی با هم کار کنید. به عزیزتان اجازه دهید نشان دهد که مثلاً چه زمانی برای به خاطر سپردن کلمه کمک می خواهد. آنها را تشویق کنید که از یک نوت بوک یا تلفن هوشمند برای یادآوری استفاده کنند.

صبر و درمان آلزایمر و مراقبت از شرایط در مراحل میانی

با پیشرفت علائم بیماری آلزایمر، به مراقبت بیشتری نیاز دارند و به عنوان نزدیکان او باید حمایت بیشتری انجام دهید. شاید صبر و درمان آلزایمر واقعاً اینجا محک خورده و معلوم شود که به چه میزانی آدم مراقبی خواهید بود.

فرد مورد علاقه به تدریج از دست دادن حافظه گسترده تری را تجربه می کند، ممکن است در محیط های آشنا گم شود، دیگر نتواند رانندگی کند و دوستان و خانواده را تشخیص ندهد. گیج شدن و گفتار گیج کننده آنان، می تواند ارتباط را به چالش بیشتری تبدیل کند و ممکن است تغییرات خلقی و رفتاری آزاردهنده همراه با مشکلات خواب را تجربه کنند.

صبر و درمان آلزایمر

صبر و درمان آلزایمر در مرحله میانی

 

باید مسئولیت های بیشتری را بر عهده بگیرید، زیرا عزیزتان استقلال خود را از دست می دهد، کمک بیشتری در فعالیت های روزمره زندگی به او می کنید و راه هایی برای مقابله با هر چالش جدید پیدا خواهید کرد. ایجاد تعادل بین این وظایف و سایر مسئولیت هایتان نیازمند توجه، برنامه ریزی و صد البته صبوری است.

کمک بخواهید

نمی توانید همه آن را به تنهایی انجام دهید. استراحت های مکرر در طول روز برای دنبال کردن سرگرمی ها و علایق خود برنامه ریزی کرده و از نیازهای سلامتی خود مراقبت کنید. این به معنای بی توجهی یا بی وفایی به عزیزتان نیست.

برای صبر کردن وقت بگذارید

در هر مرحله جدید از زوال، باید انتظارات خود را در مورد توانایی های عزیزتان تغییر دهید. با پذیرش هر واقعیت جدید و صرف زمان برای تأمل در مورد این تغییرات، می توانید بهتر با فقدان عاطفی کنار بیایید و از نقش مراقبت کنندگی خود رضایت بیشتری پیدا کنید.

برای ثبت و انعکاس تجربیات خود، دفتر روزانه داشته باشید. با نوشتن افکارتان، می توانید برای از دست دادن سوگواری کنید، موفقیت ها را جشن بگیرید و الگوهای افکار منفی را که بر خلق و خو و دیدگاهتان تأثیر می گذارند، به چالش بکشید.

نعمت هایت را بشمار. ممکن است در میان چنین چالش هایی غیر منطقی به نظر برسد، اما نگه داشتن لیست سپاسگزاری روزانه می تواند به فرار کردن از افسردگی و حتی آرامش یافتن کمک کند. همچنین می تواند کمک کند تا به جای توانایی هایی که عزیزانتان از دست داده اند، روی توانایی هایی که عزیزتان هنوز دارد، تمرکز کنید.

برای آنچه ممکن است ارزش قائل شوید

در مراحل میانی زوال عقل، فرد مورد علاقه هنوز توانایی های زیادی دارد. ساختار فعالیت ها را به گونه ای تنظیم کنید که آنها را در هر سطحی که ممکن است دعوت به مشارکت کنید.

آگاهی عاطفی خود را بهبود بخشید

درگیر ماندن، متمرکز و آرام در میان چنین مسئولیت عظیمی می تواند حتی تواناترین مراقبان را نیز به چالش بکشد و کاسه صبر را لبریز کند.

صبر و درمان آلزایمر

فضا باز و صبر و درمان آلزایمر

 

با این حال، با توسعه مهارت های آگاهی عاطفی خود، می توانید استرس را از بین ببرید، احساسات مثبت را تجربه کنید و آرامش و وضوح جدیدی را به نقش مراقبتی خود بیاورید. بدین ترتیب صبر و درمان آلزایمر کنار یکدیگر معنا می یابد.

برنامه های روزانه مفید را توسعه دهید

داشتن برنامه ها و فعالیت های روزانه عمومی می تواند حس ثبات را برای بیمار آلزایمری ایجاد کند و به کاهش نیازهای مراقبت کمک کند. البته، از آنجایی که توانایی فرد مورد علاقه در انجام وظایف رو به وخامت می رود، باید این روال ها را به روز کرده و تجدید نظر کنید. حواستان باشد که صبر و درمان آلزایمر روندی لذت بخش خواهد بود.

ساختار و آشنایی را حفظ کنید

سعی کنید زمان های روزانه را برای فعالیت هایی مانند بیدار شدن از خواب، زمان صرف غذا، لباس پوشیدن، پذیرایی از بازدیدکنندگان و زمان خواب ثابت نگه دارید.

نگه داشتن این موارد در 1 زمان و مکان می تواند به جهت دهی فرد مبتلا به زوال عقل کمک کند. برای تعیین زمان های مختلف روز از نشانه ها استفاده کنید. مثلاً صبح ها پرده ها را باز یا شب ها موسیقی آرام بخش پخش کرده تا زمان خواب را مشخص کنید.

عزیزانتان را تا جایی که می توانند در فعالیت های روزانه شرکت دهید. به عنوان مثال، ممکن است نتوانند بند کفش های خود را ببندند، اما ممکن است بتوانند لباس ها را در مانع قرار دهند.

فعالیت ها را برای تحریک حواس مختلف بینایی، بویایی، شنوایی، لامسه و حرکت تغییر دهید. به عنوان مثال، می توانید آواز خواندن، داستان گفتن، پیاده روی یا فعالیت های لمسی مانند نقاشی، باغبانی یا بازی با حیوانات خانگی را امتحان کنید.

زمانی را در فضای باز بگذرانید

رفتن به رانندگی، بازدید از پارک یا پیاده روی کوتاه می تواند بسیار درمانی باشد. حتی بیرون نشستن هم می تواند آرامش بخش باشد. فعالیت های گروهی را پیدا کنید که به طور خاص برای افراد مبتلا به آلزایمر طراحی شده است.

صبر و درمان آلزایمر

فضا باز و صبر و درمان آلزایمر

مراکز سالمندان، مراکز اجتماعی، یا برنامه های مراقبت روزانه بزرگسالان اغلب میزبان این نوع فعالیت ها هستند. با این دو کار، تمرین صبر و درمان آلزایمر را انجام دهید.

با تغییرات ارتباطات کنار بیایید

با پیشرفت آلزایمر عزیزتان، متوجه تغییراتی در نحوه ارتباط آنها خواهید شد. ممکن است در یافتن کلمات مشکل داشته باشند، کلمه را جایگزین کلمه دیگری کنند، موارد مشابه را بارها و بارها تکرار کنند یا به راحتی گیج شوند. افزایش حرکات دست، از دست دادن رشته فکری خود و حتی طغیان های نامناسب همگی رایج هستند.

صبر و درمان آلزایمر

صبر و درمان آلزایمر و ارتباطات

 

حتی اگر فرد در حفظ مکالمه مشکل داشته یا علاقه کمتری به شروع یک گفتگو دارد، تشویق به تعامل اجتماعی مهم است. ایجاد احساس امنیت در آنها به جای استرس، ارتباط را آسان تر می کند، بنابراین سعی کنید سطوح ناامیدی خود را با مدیریت کنترل انجام دهید.

صبور باشید

اگر فرد بیمار در به خاطرآوردن کلمه مشکل دارد، به او زمان بدهید. مضطرب شدن یا بی حوصلگی فقط از یادآوری آنها جلوگیری می کند. به آرامی کلمه را ارائه کنید یا به شخص بگویید که می توانید بعداً به آن مراجعه کنید.

از زبان بدن خود آگاه باشید و بدانید که فرد به حالت چهره پاسخ می دهد. همچنین تماس چشمی برقرار کرده، آرام بمانید و حالتی آرام و باز داشته باشید.

آهسته و واضح صحبت کنید. هر بار جهت بدهید یا سؤال بپرسید و در آن از جملات کوتاه استفاده کنید و به بیمار فرصت دهید تا آنچه را که گفته می شود پردازش کند. صبر و درمان آلزایمر رعایت همین نکات ساده خواهد بود.

سخن آخر

صبر و درمان آلزایمر در مراحل مختلف می تواند راهگشا باشد. در حقیقت در هر دو مرحله این شما خواهید بود که به عنوان مراقبت کننده قادر هستید که به بیمار کمک کنید. حواستان باشد که صبوری دلیل اصلی برای وخامت شرایط یا بهبود خواهد بود.

 

منبع:

 

3.8/5 - (5 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx