آیا میانگین دامنه توجه کاهش یافته است؟

یک نظر اضافه کنید
9 دقیقه زمان مطالعه

آیا میانگین دامنه توجه کاهش یافته است؟

مدت زمان توجه شما چقدر است؟ اندازه گیری کرده اید؟ به نظر می رسد که افت شدیدی در میانگین دامنه توجه اکثر افراد به خصوص کودکان و جوانان وجود دارد. آیا به آن توجه کردید؟

این افت شدید در میانگین فاصله توجه چند سال قبل شروع شد و سال به سال شتاب بیشتری می گیرد. دلایل اصلی کاهش دامنه توجه اینترنت، کامپیوتر، گوشی های هوشمند و شبکه های اجتماعی است.

اضافه بار اطلاعاتی وجود دارد که دائماً در حال رشد است و کنترل آن دشوار است. اگر یک بار، زمانی که به اطلاعات نیاز داشتید، کتاب یا فرهنگ لغت را باز کردید. در حال حاضر، تعداد بی شماری از منابع اطلاعاتی موجود است. در این شرایط نمی توانید تمام اطلاعات ارائه شده را بخوانید یا مطالعه کنید و بنابراین سریع و سطحی به آن نگاه می کنید.

این بدان معناست که اکثر افراد اطلاعات را اسکن می کنند و سپس برای یافتن اطلاعات بیشتر به منبع دیگری می روند. این برعکس تمرکز است. این رفتار باعث عدم تمرکز و کوتاه شدن دامنه توجه می شود.

اگر ایمیل، پیام یا تماس تلفنی زیادی دارید، نمی توانید بیش از چند لحظه تمرکز کنید. اگر دائماً نیاز به خواندن پست در فیس بوک، واتساپ و سایر شبکه های اجتماعی دارید، باید سطحی و سریع باشید. این وضعیت تمرکز را مختل می کند، افراد را بی حوصله، نا کارآمدتر و سطحی تر می کند. همچنین عصبانیت و تنش ایجاد می کند.

آیا میانگین دامنه توجه کاهش یافته است؟

اطلاعات بیشتر در مورد دامنه توجه

محدوده توجه طبق ویکی پدیا:

دامنه توجه مقدار زمان متمرکز روی یک کار بدون حواس پرتی است. اکثر مربیان و روانشناسان موافق هستند که توانایی تمرکز بر یک کار برای دستیابی به اهداف بسیار مهم است.

شما نمی توانید همزمان توجه خود را به بیش از یک فکر یا کار معطوف کنید. اگر سعی کنید چندین کار را همزمان انجام دهید، توجه شما دائما تغییر خواهد کرد. این باعث بی قراری ذهنی، استرس و ناتوانی در تمرکز می شود.

ذهن می خواهد از خود در برابر این بهمن اطلاعات و وظایف محافظت کند. نمی تواند از عهده آن برآید و بنابراین، یاد می گیرد که سریع از یک موضوع به موضوع دیگر حرکت کند. البته این سطحی نگری تولید می کند.

در اثر اضافه بار اطلاعات و دامنه توجه

به دلیل بار بیش از حد اطلاعات، افراد از کاری به کار دیگر می پرند، بدون اینکه توجه زیادی به کاری که انجام می دهند داشته باشند. آنها احساس می کنند که باید بلافاصله پیام های متنی خود را بخوانند، پاسخ دهند، وضعیت ها را پست کنند، ایمیل را چک کنند، چت کنند، گشت و گذار کنند و موارد دیگر. همیشه چیزی وجود دارد که توجه را به خود جلب یا منحرف می کند که در حال حاضر بسیار مهم به نظر می رسد.

همه این‌ها باعث می‌شود میانگین دامنه توجه به میزان قابل توجهی کاهش یابد. باعث می شود ذهن قدرت خود را برای تمرکز روی یک کار از دست بدهد. این امر توانایی یادگیری، مطالعه و جذب دانش را مختل می کند.

آیا میانگین دامنه توجه کاهش یافته است؟

چند وظیفه ای

تلاش برای انجام بسیاری از کارها به طور همزمان، چند وظیفه ای نامیده می شود. در مالتی تسکینگ، روی یک چیز تمرکز نمی کنید. ذهن شما مدام از چیزی به چیز دیگر تغییر می کند. این استفاده بهینه از انرژی و زمان شما نیست. وقتی روی یک چیز تمرکز کنید تا زمانی که به آن دست یابید، به چیزهای بیشتر و بهتری دست پیدا می کنید.

تنش و بی حوصلگی

من با چند جوان صحبت کردم و متوجه شدم که آنها همیشه در حالت تنش هستند. بی حوصلگی و میل به دریافت آنی همه چیز وجود دارد، در غیر این صورت یا ناامید می شوند یا بلافاصله به سراغ چیز دیگری می روند.

این افراد حوصله سرمایه گذاری در پروژه هایی که نیاز به زمان، تلاش و آموزش دارند را ندارند.

چیزهای خوب و مهم برای به دست آوردن نیاز به زمان و تلاش دارند.

شما نمی توانید فوراً هیچ چیز مهمی به دست آورید، مگر اینکه نوعی ابرمرد یا ابرزن باشید. چیزهای خوب و مهم نیاز به زمان و تلاش دارند تا رشد کنند و به ثمر بنشینند. خودسازی، رشد معنوی و پیشرفت در هر زمینه ای نیازمند صبر و تلاش مستمر است.

چسبیده بودن به رایانه یا گوشی هوشمند خود و زندگی در دنیای دیجیتال، همانطور که اکثر مردم امروزی زندگی می کنند، باعث نمی شود که نمرات خوبی در مدرسه بگیرید، زبان جدیدی یاد بگیرید، عضلات خود را تقویت کنید، وزن کم کنید، کسب و کار بسازید، یاد بگیرید مدیتیشن کنید یا تمرکز و انضباط خود را بهبود بخشید.

عدم تمرکز در دنیای واقعی کمکی نمی کند. با اسکن یک مقاله یا کتاب، به جای خواندن آن، اطلاعات مفید زیادی را از دست می دهید. همچنین به ذهن شما یاد می دهد که تمرکز نکند.

آیا میانگین دامنه توجه کاهش یافته است؟

نکاتی برای بهبود دامنه توجه

در مورد انجام چند تمرین ساده، برای تقویت دامنه توجه و بهبود نظم و انضباط، تمرکز و صبر خود. در اینجا چند نمونه هستند:

۱. قبل از ارسال پست در فیس بوک، واتساپ یا پاسخ دادن به یک پیام ایمیل، چند دقیقه صبر کنید.

۲. گوشی خود را هر روز به مدت سی دقیقه خاموش کنید.

۳. یک بار در روز، روی یک کار تمرکز کنید تا زمانی که آن را کامل کنید.

۴. یک بار در روز، یک مقاله از ابتدا تا انتها بخوانید.

۵. هر از چند گاهی نگاه خود را از روی صفحه گوشی خود بردارید و به دنیای اطراف خود نگاه کنید. از دنیا، از مردم، صداها و بوها آگاه شوید.

آیا می توانید این کار را انجام دهید؟

آیا با انجام این تمرینات ضرر خواهید کرد؟ نه شما ضرر نخواهید کرد.

آیا پیامک ها و آنچه دوستانتان در فیس بوک، توییتر یا سایر شبکه های اجتماعی می نویسند، موضوع مرگ و زندگی است یا در مورد مسائل بی اهمیتی هستند که در چند لحظه فراموش خواهید کرد؟

همیشه از خود بپرسید که چه کسی ارباب ذهن شماست، شما یا دوستانتان، پیام هایتان، تلفن یا اینترنت.

تمرینات ذکر شده در بالا را تمرین کنید و کنترل بیشتری بر دامنه توجه خود به دست خواهید آورد. اگر می خواهید در مورد تمرکز و توجه بیاموزید و بر ذهن و توجه خود کنترل داشته باشید (توجه خود را متمرکز کنید) را بخوانید.

این کتاب شامل توصیه های کاری و تمرین های ساده است که تفاوت زیادی در زندگی شما ایجاد می کند. این تمرینات برای همه ضروری است، به خصوص زمانی که عدم تمرکز در حال تبدیل شدن به استاندارد است.

در صورت تمایل می توانید این کتاب را روی صفحه نمایش رایانه خود بخوانید یا آن را چاپ کنید. همچنین می توانید آن را با خود، روی گوشی هوشمند یا تبلت خود حمل کنید.

منبع:

 

۵/۵ - (۱ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
دوره آموزش کارشناس جذب شوید
دوره برتری شدید
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx