6 استراتژی برای غلبه بر موانعی که شما را از موفقیت باز می دارد ( قسمت اول )

Add a Comment
13 Min Read

معروف است که استیون کینگ اولین رمان خود را پس از سی امین بار رد شدن به سطل زباله انداخت ولی او پشتکار داشت و با بیش از ۵۰ کتاب به یکی از موفق ترین نویسندگان بین المللی تبدیل شد تنها به این دلیل که همسرش آن کتاب را از سطل زباله بیرون آورد. واضح است که غلبه بر موانع به طور طبیعی برای استیون کینگ اتفاق افتاد.

مری آنینگ یکی از تنها ۲ فرزندی بود که از ۱۵ خواهر و برادرش در هنگام پناه گرفتن در طوفان باران جان سالم به در برد. صاعقه همه را به جز مری کشت. خانه کوچک پدر و مادرش در کنار دریا زیر آب رفته بود، او نمی توانست به مدرسه برود تا خواندن و نوشتن بیاموزد، و با این حال او به یکی از مشهورترین فسیل یاب های عصر خود تبدیل شد که در آن زمان علم دیرینه شناسی را تحت تاثیر قرار داد. زمانی که زنان حتی اجازه رفتن به دانشگاه را نداشتند.

یکی از مراجعین مانع بزرگی را که با آن روبرو شده اند توضیح می دهد: «مندی، احساس می کنم دارم به یک دیوار بزرگ نگاه می کنم و هر کاری انجام می دهم هرگز نمی توانم از آن عبور کنم.» در کمتر از دو ساعت، ما آن دیوار ذهنی را فرو ریختیم و آن شخص اکنون به چیزهایی دست می یابد که فکر نمی کرد ممکن است. در این مقاله به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت که چگونه می توانید برای رسیدن به آنچه در زندگی می خواهید، بر موانعی که با آن روبرو هستید غلبه کنید.

هر چیزی که می خواهید باشید یا به آن برسید، باید موانع سر راه خود را پیدا کنید و از شر آنها خلاص شوید.

6 استراتژی برای غلبه بر موانعی که شما را از موفقیت باز می دارد ( قسمت اول )

اگر این کار را نکنید، در معرض خطر قرار دارید:

 • ناامیدی مداوم از اینکه موفقیت همیشه دست نیافتنی به نظر می رسد یا به شخص دیگری تحویل می شود (کمتر از شما لیاقتش را دارد).
 • احساس گناه می کنید که باید به موفقیت های بیشتری دست می یافتید، اما مهارت، هوش، اعتماد به نفس و توانایی لازم را ندارید. این تقصیر شما نیست، درست است؟
 • ناراحتی و افکار طاقت فرسا که می گویند نمی توانید این کار را انجام دهید، به این معنی است که دست از تلاش برمی دارید و شکست می خورید.
 • مکالماتی که بارها و بارها در ذهن شما تکرار می شوند و آرزو می کنید بتوانید به مردم بگویید که واقعا چه فکر می کنید و می خواهید به چه چیزی برسید.
 • خشم به این دلیل که همه از شما و آنچه را که می خواهید از زندگی به دست می آورید، مهم تر هستند.
 • استرسی که بر سلامت جسمی، عاطفی و روانی شما تأثیر می گذارد، زیرا هرگز به جایی که می خواهید نمی رسید.

اینها تنها چند راه هستند که عدم برخورد با موانع زندگی شما می تواند تأثیر طولانی مدت و مضری داشته باشد.

بیایید ۶ استراتژی بسیار موفق را به شما ارائه دهیم تا بر موانع خود در زندگی غلبه کنید و به موفقیتی که می خواهید (و شایسته آن هستید!) برسید.

 1. بسیار با دقت گوش کنید

ما به ندرت با دقت به صحبت های دیگران گوش می دهیم و حتی در گوش دادن به خودمان بدتر هستیم. مراجعین اغلب به من می گویند که چگونه در چیزی ضعیف هستند، اما به ندرت آنچه را که در مورد خود می دانند می شنوند. آن ها ترجیح می دهند به جای هر چیز دیگری که در مورد خودشان می دانند ، تنها روی افکار تکراری و انتقادی تمرکز کنند.

قبل از اینکه شروع به باور کردن چیزهای خوب کنید ، باید واقعا بفهمید که به خودتان چه می گویید. به ندرت موانع با تابلوی نئونی همراه می شوند که می گوید:« موانع اینجاست» بنابراین چگونه می توانید چیزی را که تحت نام یا فکر دیگری پنهان شده است، درست کنید؟

6 استراتژی برای غلبه بر موانعی که شما را از موفقیت باز می دارد ( قسمت اول )

در اینجا به برخی از افکار رایجی می پردازیم که به ما می گویند موانعی در زندگی آن ها وجود دارد:

 • همین طور هست که هست.
 • من به اندازه کافی باهوش نیستم.
 • من نمی توانم برای به دست آوردن آنچه می خواهم صحبت کنم. این کار انجام شده نیست.
 • من آنقدر خوب نیستم که به آنچه می خواهم برسم.
 • من زمان کافی برای انجام همه کارها ندارم.
 • من نمی دانم از کجا شروع کنم، بنابراین در نهایت هیچ کاری انجام نمی دهم.
 • من هرگز نمی دانم چه بگویم.
 • من آدمی نیستم که بتوانم به آن دست پیدا کنم.

یک دقیقه به افکاری فکر کنید که آزادانه در ذهن شما می آیند و بیشتر انرژی منفی دارند .

آنها چه احساسی در شما ایجاد می کنند؟ چه چیزی باعث می شود که باور کنید درست است؟

(طبق تجربه من، آنچه که ما می شنویم و باور می کنیم، اغلب علت اصلی بازدارندگی شما از دستیابی به چیزهای بیشتر و غلبه بر ناملایمات و موانعی است که زندگی سر راه شما قرار می دهد.)

به نظر شما چه نتایجی با این افکار مرتبط است؟

اگر جریان احساسات ، عواطف ، اعمال و نتایج خود را دنبال کنید ، می توانید آسیب واقعی افکار خود و تاثیر آن ها بر موانع زندگی خود را ببینید.

به یاد داشته باشید، توانایی شما در تصمیم گیری های خوب، سلامتی، بهره وری، خلاقیت و حتی توانایی شما در کسب درآمد می تواند تحت تاثیر افکار منفی قرار گیرد. ملوانان نیروی دریایی اطمینان حاصل می ‌کند که اولین کاری که در یک بحران انجام می‌ دهند، نفس کشیدن است. نه هیچ کار دیگری. نفس بکشید، زیرا شما را در یک حالت آرام قرار می دهد. یک ذهنیت آرام برای غلبه بر ناملایمات ضروری است.

6 استراتژی برای غلبه بر موانعی که شما را از موفقیت باز می دارد ( قسمت اول )

 1. بررسی کنید که آیا این یک مانع ذهنی یا واقعی است

غلبه بر برخی موانع به زمان، پشتکار، مهارت های جدید، عزم و انضباط نیاز دارد و برخی دیگر را می توان در عرض یک ساعت از بین برد! من مراجعین زیادی را دیده ام که اشک می ریختند و احساس می کردند که موانع آنقدر بزرگ هستند که نمی توان بر آنها غلبه کرد، اما در پایان جلسه ما با نگرش، طرز فکر و باوری کاملاً متفاوت در مورد مانعی که ساعتی پیش غیرقابل عبور بود، آنجا را ترک کردند. چه طور همچین چیزی امکان پذیر است؟

وقتی چیزی بزرگ به نظر می رسد، آنچه را که حس می کنیم باور می کنیم.

 • اگر فکر کنیم مستحق این افزایش حقوق نیستیم، دنیا به ما اطمینان می دهد که حق با ماست.
 • اگر فکر کنیم که صحبت کردن اشتباه است، در این صورت تأیید می کنیم که این درست است.
 • اگر احساس می کنیم مهارت نداریم، نیازی نیست سخت کار کنیم تا دلیل درستی را پیدا کنیم.

ذهن ما دوست دارد به ما ثابت کند که حق با ماست. وقتی ثابت شود اشتباه می کنیم، در ذهن ما چالش برانگیز است و می تواند باعث درد، ناراحتی و نگرانی شود، زیرا سعی می کنیم بفهمیم این فکر چالش برانگیز برای انسانی که هستیم چه معنایی دارد:

 • تاثیر آن بر اقدامات و نتایج ما چگونه خواهد بود؟
 • تاثیر آن بر گفتگوهای ما چگونه خواهد بود؟
 • تاثیر آن بر روابط ما چگونه خواهد بود؟
 • تاثیر آن بر شغل ما چگونه خواهد بود؟
 • تاثیر آن بر توانایی ما برای پول درآوردن و زندگی به گونه ای که می خواهیم چگونه خواهد بود؟

تغییر ادراک می تواند آسان تر از آن چیزی باشد که فکر می کنیم.

از خود بپرسید: « چه دلیلی برای اثبات این موضوع دارم ؟»

این به شما کمک می کند تا متوجه شوید که برخی از موانع در واقع زمانی که آنها را به چالش می گیرید بسیار کوچک تر هستند.

6 استراتژی برای غلبه بر موانعی که شما را از موفقیت باز می دارد ( قسمت اول )

 1. تصورات خود را تغییر دهید

اگر می خواهید درک خود از یک مانع را تغییر دهید، از خودتان شروع کنید.

به نظر شما چه چیزی در مورد خودتان صادق است؟

آیا شما استعداد دارید؟ باهوش هستید؟ مهربان هستید؟ موفق هستید؟ سخت کوش هستید؟ متعهد هستید؟ حامی هستید؟ از چه کلماتی برای توصیف خود استفاده می کنید؟ همین الان آنها را یادداشت کنید.

لیست را تجزیه و تحلیل و مرور کنید

هر کلمه ای که مثبت است را علامت بزنید و کلمات منفی را خط بزنید. چه چیزی برای شما باقی مانده است؟ صفحه ای از تقویت مثبت یا صفحه سرزنش به انسانی که هستید؟

دیدگاه دیگران

اکنون از دوستان، همکاران، خانواده و حتی دوستان رسانه های اجتماعی بپرسید، چگونه مرا توصیف می کنید؟

لیست خود را با عبارات داده شده مقایسه کنید

آیا با هم همخوانی دارند؟

در این مرحله، اگر اعتماد به نفس ندارید، می‌ توانید دیدگاه سخت ‌گیرانه خود را که حق با شماست و «مردم فقط لطف داشتند» را توجیه کنید. به من اعتماد کنید، آنها لطف نداشتند. شما واقعا آدم خوبی هستید که مردم دوستش دارند.

تفاوت بین آنچه در مورد شما شناخته شده است و آنچه شما معتقدید درست است، یکی از اولین ابزارهای مبارزه با موانع است. اگر می خواهید با چیزهایی که شما را عقب نگه می دارد مبارزه کنید، اعتماد به نفس خود را بالا ببرید.

سطح خوبی از اعتماد به نفس به شما کمک می کند تا بر هر مانعی اعم از واقعی یا درک شده غلبه کنید.

 1. باورهای جدید ایجاد کنید

چه آنها را شعار، باور، طرز فکر یا نگرش بنامید، باید اطمینان حاصل کنید که یک جمله قدرتمند در ذهن خود دارید که به برداشت های جدید شما از اینکه چه کسی هستید و چه توانایی هایی دارید، قبل از اینکه تصمیم بگیرید اقدام کنید، احترام می گذارد.

اگر می خواهید بر یک مانع غلبه کنید و با مشکلات زندگی خود مبارزه کنید و فقط چیزهای بد خود را باور کنید، چقدر احتمال دارد موفق شوید؟

لازم نیست پیچیده باشد. برای یکی از مراجعین، آنها بدون خانه، بدون پول، و بدون آینده (از نظر آنها) از یک رابطه سوء استفاده کننده فرار کرده بودند. آنها اکنون یک تجارت، یک رابطه جدید، یک خانه زیبا و آینده دارند. وقتی با موانعی در زندگی روبرو می شدند، به خودشان می گفتند که بر چه چیزی غلبه کرده اند. چقدر قدرتمند است!

منبع:

 • https://www.lifehack.org/880737/overcoming-obstacles

 

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx