تبدیل شدن به مادری خوب

یک نظر اضافه کنید
16 دقیقه مطالعه

همه چیز در مورد تبدیل شدن به مادری خوب

بهشت زیر پای مادران است، این جمله را بسیار در احادیث مختلف دیده و شنیده‌ایم. کتاب‌های بسیاری وجود دارند که به جایگاه ویژه مادر اشاره می‌کنند، اما به راستی این سوال جایز است که از خود بپرسیم آیا صرف مادر بودن کافی است که موجودی را به دنیا بیاوریم؟ چکار کنیم تا وظایف مادری را به خوبی در حق فرزندان ادا کنیم؟ یا تبدیل شدن به مادری خوب چگونه است؟

حتما در اطراف خود با مادرهایی رو به رو شده‌اید که دائما با خود درگیر هستند و نگرانند از اینکه آیا وظایف مادری خود را به درستی انجام می‍دهند یا خیر؟ و آیا مادر خوبی هستند؟ این سوال‌ها در ذهن یک مادر طبیعی است به خصوص که اگر بچه کار خطایی انجام دهد. در این هنگام است که مادر از خود می‌پرسد: آیا من کاری کرده‌ام که سبب بروز این رفتار شده‌است؟ و آیا من مادر خوبی هستم؟ تبدیل شدن به مادری خوب

تبدیل شدن به مادری خوب چگونه است؟

به طور حتم برای مادران لحظاتی وجود دارد که در آن با دیدن رفتار کودک  شروع به تجزیه و تحلیل بیش از حد رفتارهای خود می‌کنند و دائم این سوال در ذهن آن‌ها می‌آید که به دسته مادران خوب تعلق دارند یا خیر. بعضی از آن‌ها به دنبال تحقیق در مورد ویژگی‌های یک مادر خوب هستند و می‌خواهند بدانند که این افراد آیا ویژگی خاصی دارند؟ نحوه تربیت فرزندان چگونه باید باشد؟ باید به بچه بیشتر بله بگویند یا خیر؟

در درجه اول این سوال مطرح می‌شود که مادر خوب کیست؟ وقتی که ما در مورد مادر خوب صحبت می‌کنیم باید توجه داشته باشیم که منظور ما کمال نیست چون همه ویژگی‌های خوب در یک انسان وجود ندارد و فقط سعی میکنیم در مسیر درست گام برداریم.

یک مادر خوب همیشه سعی می‌کند تا بهترین عمل خود را انجام دهد. ممکن است در طول انجام وظایف مادری مرتکب خطاهایی شود، اما قاطعانه آن‌ها را می‌پذیرد و سعی در جبران و تلاش مجدد دارد. زیبایی یک مادر خوب شدن این اسهت که او همواره سعی می‌کند بهترین خود را انجام دهد.

یک مادر خوب فداکاری‌هایی را در حق فرزندانش انجام می‌دهد، اما باید بداند که زمان‌هایی را باید به خودش اختصاص دهد که بتواند از خانواده‌اش مراقبت کند. مادران خوب همیشه سعی در آموزش فرزندانشان دارند که بتوانند درست را از غلط به آن‌ها یاد بدهند هر چند که این کار برای آن‌ها سخن باشد. آنها در هنگامی که بچه‌ها به وجودشان نیاز دارند در دسترس هستند، اما در زمان مناسب که بچه‌ها آماده باشند و از پس کارهایشان برآیند و اوج بگیرند، به آنها اجازه عمل می‌دهند. درست مانند جوجه‌های یک پرنده تا زمانی که وقت آن برسد و آشیانه را ترک کنند، پدرو مادر از آن‌ها حمایت می‌کنند.

زمانی که کودک زمین میخورد، مادر آنجاست تا او را از زمین بلند کند، لباسش را بتکاند و او را تشویق کند که راهش را ادامه دهد. ویژگی‌های بسیاری وجود دارد که در تبدیل شدن به مادری خوب نقش دارند، اما چگونه می‌توانیم به دسته مامان‌های خوب برسیم.

تبدیل شدن به مادری خوب

چگونه یک مادر خوب باشیم؟

یک سوال کلیشه‌ای و قدیمی وجود دارد در مورد اینکه چگونه مادر خوبی باشیم؟ چگونه در زمره مادران خوب قراربگیریم. البته ناگفته نماند که عشق و علاقه مادر به فرزند باعث می‎شود که مادر از هیچ تلاشی در حق فرزندش فروگذار نباشد، اما در اینجا سعی داریم چند نکته برای خوب بودن در انجام وظایف مادری بیاوریم که بتوانید انجام دهید.

منتقد درونی خود را رها کنید

مادر خوب بودن به این معنا است که شما بتوانید منتقد درونی خود را رها کنید. هیچ مادری نباید خود را با والدین دیگری مقایسه کند. درست مانند بچه‌ها، هیچ دو مادری شبیه به هم نیستند و شیوه‌های تربیتی مختلفی دارند. ما همیشه بدترین منتقد خودمان هستیم و این کار بسیار ساده است که خود را با دیگر افراد مقایسه کنیم.

ما همیشه در ذهنمان به این فکر می‌کنیم چرا نمی‌توانیم به خوبی فلان شخص باشیم، اما در این لحظه فراموش میکنیم که بدترین وضعیت خود را با بهترین حالت دیگران مقایسه می‌کنیم و گاهی قضایا همانطور که از دور نشان می‌دهند، نیستند و ما باطن کار خود را با ظاهر کار دیگران مقایسه می‌کنیم. پس زمانی که منتقد درونی خود را آزاد کنیم به این احساس می‌رسیم که وظایف خود را به بهترین شکل انجام می‌دهیم و خود را در رده مادران خوب می‌دانیم.

بهترین عملکرد شما کافی است

همه ما در تلاش هستیم که بهترین کار خود را به نمایش بگزاریم، اما مشکل از جایی شروع می‌شود که ما احساس کنیم بهترین عملکرد ما به اندازه کافی خوب نیست. مهم نیست که چه کاری انجام می‌دهید، شاید به نطر برسد که تلاش‌های ما کوتاه هستند، اما چند لحظه به این فکر کنید که پسر یا دختر شما چگونه آن را می‌بیند، مخصوصا اگر کوچکتر باشند.

آیا آن‌ها به این فکر می‌کنند که مادر ما پول کافی برای خرید لباس مورد نظر جشن را نداشت؟ یا اینکه به زمان‌های شادی که برای دوخت لباسش صرف کردید، فکر می‌کنند حتی اگر این لباس‌ها درست از آب در نیاید اما خاطره شیرین آن همیشه همراه کودک است و می‌داند ک شما برای او ارزش و احترام قائل هستید و برای نیازهای او وقت می‌گذارید.

شاید کودکان چیزهایی را که روزی داشته‌اند را فراموش کنند، اما هرگز لحظاتی که با شما گذرانده‌اند و تبدیل به خاطره شده‌است را فراموش نمی‌کنند.

از خودتان مراقبت کنید

مراقبت از خود یکی از مهم‌ترین اقدامات در تبدیل شدن به مادری خوب است و باعث موفقیت در این زمینه می‌شود. مادری که نتواند مراقب خود باشد، قطعا نمی‌تواند از فرزندانش مراقبت کند. مثلا مادری که به شدت احساس بیماری دارد اما برای رفتن به دکتر برای خودش وقت نمی‌گذارد، باعث می‌شود که بدنش ضعیف و ضعیف‌تر شود تا جایی که نتواند از جایش بلند شود و به بچه‌اش غذا بدهد. در عوض اگر به دکتر مراجعه کرده بود با مصرف دارو  بیماریش تا این حد شدت نمی‌گرفت و ظرف چند روز حالش بهتر می‌شد. مشابه این قضیه در مادران سالم نیز وجود دارد.

مادری که در طول روز برای خودش وقت نمی‌گذارد، استرس دارد و فکر می‌کند مورد علاقه نیست. وقتی که او این احساسات را داشته باشد، دیگر نمی‌تواند دیگران به خصوص فرزندانش را دوست داشته باشد.

پس به عنوان مادر زمان‌هایی را به خود اختصاص دهید. کتاب بخوانید، به شنا بروید، ورزش کنید و به ناخن‌هایتان برسید. هر کاری که باعث می‌شود که در مورد خودتان احساس خوب و تازگی داشته باشید را انجام دهید که به شما کمک کند که مادر خوبی باشید.

تبدیل شدن به مادری خوب

تمرکز بر کارهای کوچک

معمولا بچه‌ها وقتی که در سنین پایین‌تر هستند از چیزهای ساده در زندگی لذت می‎برند. بچه‌ها زمانهایی را که برای برگزاری یک جشن تولد عالی اختصاص داده‌اید یا انبوه هدایا را به یاد نمی‌آورند، اما آن‌ها یک کادو کوچک خاص را به یاد می‌آورند یا آن مادر خاص را که با آن‌ها در بستنی فروشی قرار می‌گذاشت.

تمرکز کودک به یک لحظه روی بسیاری از چیزها پراکنده می‌شود، اما این لحظه‌های کوتاهی را که خلق می‌کنید، بر خاطرات کودکتان نور درخشانی را می‌تاباند.

برقراری ارتباط

برقراری ارتباط کلید اصلی در تبدیل شدن به مادری خوب است. صرف نظر از اینکه فرزندتان چقدر با شما صحبت می‌کند، برقراری ارتباط بسیار فراتر از تعداد کلماتی است که از دهان فرزند شما بیرون می‌آید. ارتباط به این صورت است که خود را به صورت مستقیم و فعال با علایق کودک درگیر کنید. لحظه‌هایی را به شنیدن آهنگ‌های پسرتان اختصاص دهید یا بنشینید و با او بازیهای فکری یا کامپیوتری انجام دهید.

دانستن علایق فرزندتان و مشارکت در آن‌ها به شما چنان بینشی می‌دهد که هرگز نمی‌توانید به دست آورید، حتی اگر بخواهید که گفت و گو با او را شروع کنید. پس سعی کنید از راه شناخت علایق وارد شوید حتی میتوانید گاهی نظر او را در مورد بازی‌های مورد علاقه‌اش بپرسید. مهم نیست زمانی که فرزندتان با شما صحبت می‌کند، چقدر مشغول باشید. در این زمان کودک ممکن است به شما خیلی احتیاج داشته باشد. گفت و گوی خوب را از سالهای اول با فرزندانتان تمرین کنید تا زمانی که بخواهید آن‌ها را راهنمایی کنید این مدل ارتباط را تمرین کرده باشید.

با فرزندتان قرار بگذارید

هر فرزندی نیاز دارد که حس مهم بودن را تجربه کند و یکی از بهترین راه‌ها برای ایجاد این حس این است که با هر یک از آن‌ها به صورت فردی و مستقل وقت بگذرانید. وقت گذاشتن برای خانواده بسیار مهم است، اما باید مطمئن شوید که جدا از آن برای هر یک از بچه‌ها زمان کافی اختصاص می‌دهید. از این زمان میتوانید برای گفت و گو و دانستن علایق آن‌ها استفاده کنید.

انتظارات منطقی داشته باشید

انتظار منطقی داشتن یکی از رازهای کلیدی در تبدیل شدن به مادری خوب است. وقتی بچه‌های شما شیطون و بازیگوش باشند، نمی‌توانید توقع داشته باشید که خانه مرتب و دست نخورده باشد یا اگر نوجوانی در منزل دارید از او بخواهید تمام جزئیات زندگی خود را به شما بگوید.

زمانی که ما به عنوان مادر انتظارات منطقی داشته باشیم باعث می‌شود که شادتر باشیم و استرس کمتری داشته باشیم و زندگی برای تک تک افراد خانواده با آرامش بیشتری همراه است.

تبدیل شدن به مادری خوب

کارهای خود را سبک‌تر کنید

گاهی مادرها احساس می‌کنند که باید مانند شخصیت‌های اول فیلم که یک شهر را نجات می‌دهند، لباس مخصوص و شنل بپوشند و تمامی کارها را انجام دهند و خستگی‌ناپذیر باشند.

بسیاری از مادرها فکر می‌کنند که هم باید خانه را تمیز کنند، به تکالیف بچه‌ها برسند، کارهای بیرون از منزل را تمام و کمال به پایان برسانند و به اهل خانه سرویس دهند و صبحانه و ناهار و شام به صورت کامل و شگفت انگیزی همیشه مهیا باشد. البته انجام تمامی این کارها در آن واحد بسیار سخت است و شما برای اینکه بتوانید ذهنی آرام داشته باشید بهتر است کارهای خود را اولویت بندی کنید. مثلا به ترتیب اهمیت کارها آنها را داخل لیستی بنویسید و مورد اول را با تمرکز بالا و تمام و کمال انجام دهید و اگر وقت اضافه آوردید به ترتیب کارهای دیگر را انجام دهید.

شاید شما در کار آشپزی خوب نباشید، اما در زمینه‌های دیگر از جمله تحقیق و سخنرانی مهارت دارید. شما فقط باید بر خروجی کار خود متمرکز باشید و گاهی اگر سرتان بسیار شلوغ است شام را از بیرن منزل تهیه کنید و بعد به انجام تکالیف فرزندتان مشغول شوید.

برقراری نظم و تنبیه

کودکان معمولا ضرورت وجود نظم را در زندگی‌های خود احساس نمی‌کنند. مادر خوب معمولا از هر فرصتی برای یاد دادن مفهوم نظم استفاده می‌کند و متناسب با عمل فرزندش تنبیهی را برای آن در نظر می‌گیرد. اگر بچه‌ها به اندازه کافی بزرگ هستند، از آن‌ها در مورد تنبیه معقول سوال کنید تا ارزیابی درستی داشته باشید. اگر فرزندتان کوچک است و درکی از این موضوع ندارد مطمئن شوید که او می‌داند تنبیهش به خاطر کاری است که انجام داده‌است.

به فرزندانتان فرصت اشتباه کردن بدهید

والدین همیشه نباید به دنبال فرزندشان باشند که بخواهند تمامی اشتباهات آن‌ها را درست کنند. البته این نکته بسیار حائز اهمیت است که اگر فرزندتان اشتباه بزرگی انجام داد شما پیش او باشید تا جذب عشق صورت بگیرد و او بداند حامی او هستید و هر موقع که بخواهد بتواند به شما رجوع کند و از راهنمایی‌های شما استفاده کند. اما گاهی ضروری است که به فرزندانمان فرصت آزمون و خطا بدهیم که تجربه کسب کنند.

اگر دوستان او از او شاکی هستند که دیگر زمان کافی برای ما نمیگذارد و به دنبال بازی‌های کامپیوتری است، بگذارید که این نکته را خودش بفهمد. بسیار مهم است که به او بگویید در چه جاهایی مرتکب اشتباه شده‌است، اما نباید تمامی اشتباهات او را پاک کنید.

اگر مادر همیشه اشتباهات او را اصلاح کند دیگر نخواهد دانست که در طول زندگی چگونه مشکلات خود را حل کند. پس در تبدیل شدن به مادری خوب باید به این ریز نکته‌ها نیز توجه داشته باشید. این نکته را هیچ وقت فراموش نکنید که شما برای مادری به اندازه کافی خوب هستید فقط باید خودتان را باور کنید.

تبدیل شدن به مادری خوب

کلام آخر

تولد نوزاد و مادر شدن هدیه خداوند است به انسان. از اینجا است که وظایف مادری شروع می‌شود. بسیاری از افراد در این مورد حالت وسواس گونه دارند، اما باید بدانند که به اندازه کافی خوب هستند فقط باید باور داشته باشند. تبدیل شدن به مادری خوب نیازمند چند راهکار است و با به کار بستن آن‌ها به هدفمان می‌رسیم.

 

منابع:

 

 

 

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx