مزایای سحرخیز بودن چیست؟

یک نظر اضافه کنید
13 دقیقه زمان مطالعه

همه ی ما در مورد اینکه اگر سحرخیز باشیم بهتر از این است که دیر بیدار شویم شنیده ایم و همانطور که مشاهده میکنیم روز به روز بر تعداد افراد شب زنده دار افزوده میشود که بالتبع در نتیجه ی آن با افراد کسل و بی حوصله و بیمار بیشتری رو به رو میشویم. اگر دقت کرده باشید جوانان سهم بیشتری در این جامعه ی آماری دارند که بسیار برای سلامت جامعه خطرناک است. زیرا سرمایه ی هر جامعه جوانان آن میباشد که اگر آنها دچار آسیب شده باشند، آینده ی آن جامعه و بچه های آن افراد نیز در خطر میباشد که زنجیره وار ادامه پیدا میکند تا این که در سال های آینده همه ی افراد جامعه را درگیر میکند. بنابراین برای داشتن جامعه ای سالم تر باید با دلایل سحرخیز بودن در ابتدا آشنا شویم.

۱- گرفتن نمرات بهتر برای دانش آموزان و دانشجویان

طبق مطالعات انجام شده در ایالات متحده و اروپا در مورد دانشجویان دانشگاه ، افرادی که صبح زود برخاستند ، نمراتشان در امتحانات به طور قابل توجهی بالاتر بود و به طور مداوم معدل متوسط ​​بالاتری را نسبت به هم کلاسی های شب زنده دار خود داشتند. بخش اعظم آن ممکن است به این واقعیت تبدیل شود که دانش آموزانی که هر روز صبح با یک ساعت ثابت و مرتب بیدار میشوند ، وقت خود را به خوبی مدیریت می کنند و از کارهایشان باز نمی مانند – از این رو ، آنها به احتمال زیاد به دلیل سحرخیز بودن خواب بیشتری نیز دارند.

اما در مورد مدیریت زمان خوب چیزهای دیگری برای گفتن وجود دارد. شما با ایجاد عادت خواب در جایی که هر روز صبح در اوقات مشابه بلند می شوید ، بدن خود را نیز با ریتم شبانه روزی نگه می دارید. این کار مثل یک ساعت داخلی عمل میکند که بدن شما را به انجام کارهای معین در ساعات مشخصی از روز وا میدارد. این الگوی ریتمیک سلامت کلی خواب شما را پشتیبانی می کند و یک مؤلفه مهم است که بر چگونگی عملکرد مغز شما تأثیر می گذارد.

۲- ایجاد چشم انداز مثبت

به طور کلی اگر شما جزو افراد شب زنده دار باشید ، آن افراد سحرخیز صبح ها عموماً شما را اذیت می کنند. همچنین اینکه باعث می شود آنها شما را به سخره بگیرند و دست بیاندازند تنها به این علت که شما مدت بیشتری را در رخت خواب به سر برده اید.

اما از آنجا که افرادی که زودتر از خواب بلند می شوند اغلب زودتر به رختخواب می روند ، به احتمال زیاد هفت تا نه ساعت خواب پیشنهاد شده برای خواب شبانه بزرگسالان را دریافت می کنند. از آنجایی که با خوابیدن به مقدار کافی آنچه که برای یک بدن و ذهن سالم تر لازم است ، بدست می آید که مثبت بودن نگرش صبحگاهی آنها به طور مستقیم با استراحت آنها ارتباط دارد.

۳- بهتر حل کردن مشکلات

بدیهی است که ذهنی که استراحت کرده برای آنچه باید در طول روز انجام دهد آماده تر است. از آنجا که شما با خواب کافی سازمان یافته تر و با انرژی تر خواهید شد (همانطور که در ادامه توضیح داده شده است) ، با سحرخیز بودن شما همچنین آماده هستید تا آنچه را که زندگی به شما می بخشد انجام دهید. نه تنها از لحاظ روحی و روانی برای رسیدگی به هر مشکلی که پیش می آید ، مجهز تر خواهید بود ، بلکه مشکلات طولانی مدت به دلیل توانایی مغز شما برای حل مشکل در صورت استراحت شب خوب ، بیشبهتر و راحت تر حل می شوند.

۴- داشتن انرژی بیشتر

استراحت بهتر برابر با انرژی بیشتر است. و افراد پر انرژی معمولاً از الگوهای خواب بهتری نسبت به شب زنده دارها برخوردارند. یک دسته از اتفاقات وقتی رخ می دهد که بدن شما سرانجام در خواب آرام باشد و همه اینها برای سلامتی جسمی طولانی مدت شما و همچنین سلامت روان مفید می باشند.

هنگامی که به چرخه های عمیق تری از خواب فرو می روید ، فشار خون کاهش می یابد ، تنفس کند می شود ، عضلات آرام می شوند ، دمای بدن کاهش می یابد و خون رسانی به عضلات شما افزایش می یابد. این منجر به ترمیم بافت و استخوان و همچنین اصلاح سلول می شود. هورمون های رشد نیز آزاد می شوند که برای رشد عضلات ضروری هستند.

۵- بهداشت روانی بهتر

هر آنچه در بالا توضیح داده شد با یک ساختار حمایتی برای سلامت روانی بهتر برابر است. عملکرد بهتر مغز، فقدان فشار جسمی و استرس و خواب کافی همه مؤلفه های یک معادله هستند که منجر به توانایی شما در رهایی اضطراب و نزدیک شدن به زندگی ایده آل می شود. جای تعجب نیست که ، متخصصان بهداشت روان مدیریت و سازماندهی خوب وقت را با یک استراحت شب خوب و ذهن سالم تر مرتبط می کنند. خواب بیش از حد و خواب غیرمعمول منجر به بروز افسردگی و بیماری های روانی بیشتر می شود.

۶-  ایجاد زمان بیشتر برای ورزش

چند نفر از شما روال تمرین روزانه را آغاز کرده اید و به خودتان وعده داده اید که هر شب به جای تماشای فوتبال یا ورزش در یک محیط غمناک در صفحه ی نمایشگر بروید و در باشگاه ورزش کنید؟ با پایان یک روز کاری طولانی ، ما معمولاً از نظر ذهنی و جسمی خسته می شویم ، و حتی فکر کردن به ورزش برایمان خسته کننده است.

همانطور که گفته شد در صورتی که بتوانید ساعت بدن خود را تنظیم کنید و در ساعات معین خواب و بیدار شوید قطعا بعد از کارتان در این حد احساس خستگی ندارید که حتی نتوانید به ورزش کردن فکر کنید. با این حال ، بیشتر سالن های بدنسازی صبح روزها کلاس های خود را برگزار می کنند ، زیرا غروب غالباً با دانش آموزان مدرسه و خانواده ها پر می شود و باعث می شود زمان کمی برای کارهای اضافی مانند ورزش باقی بماند.

برای سحرخیز بودن ، شروع روز با انجام یک تمرین ورزشی نه تنها باعث خستگی زودرس شما نمیشود بلکه ذهن و بدنتان را سالم و شاداب تر میکند! این کار باعث می شود که کالری بیشتری بسوزانید و بعد از اتمام ورزش با سرعت بالاتری به انجام کارهایتان بپردازید ، بعلاوه به شما کمک می کند شب ها بهتر بخوابید. ورزش اندورفین ها را نیز آزاد می کند ،که باعث می شود حس بهتری داشته باشید و روزتان را با شادابی و به خوبی آغاز کنید.

۷- ایجاد حس بهتر ، استراحت عمیق تر

من قبلاً ذکر کرده ام که چگونه تنظیم خواب شما بر ریتم شبانه روزی شما تأثیر می گذارد ، و این به طور مستقیم با چگونگی استراحت شما در هر شب نیز ارتباط دارد. هنگامی که خود را در چرخه مداوم از خواب و بیدار شدن قرار می دهید، اثربخشی مراحل طبیعی خواب بدن را برای بهبود و ارتقا عملکرد سالم مغز افزایش می دهید.

سحرخیز بودن

چرخه خواب چندین بار در طول شب اتفاق می افتد و به طور مستقیم با نحوه پردازش مغز ما اطلاعات و ذخیره حافظه ارتباط دارد. در حقیقت، بسیاری از مطالعات حاکی از آن است که بخش عمده ای از حل مسئله در این زمان اتفاق می افتد و اطمینان از قطع این مسئله بسیار مهم است. به علاوه ، بدن شما در هنگام استراحت از نظر جسمی قادر به بازسازی و بهبودی است.

۸-  رفت و آمد کمتر / آسان تر

حتما تا کنون متوجه شده اید که چگونه فقط پنج دقیقه اختلاف زمان می تواند در ترافیک ساعت کار صبحگاهی ایجاد تاثیر کند. اگر شما کارمند هستید و صبح خود را تا آخرین لحظه برنامه ریزی کرده باشید، مطمئناً آن ۵ دقیقه تأخیر را تجربه کرده اید که باعث شده بود هم صبحانه تان را نیمه کاره رها کنید و هم به جلسه ی هیئت مدیره تان نرسیده باشید.

چرا این کار را با خودتان انجام دهید وقتی که می توانید با سحرخیز بودن و نتظیم یک ربع تا نیم ساعت زمان تا این حد به مشکل و استرس برنخورید. همینطور اینکه آن ۵ دقیقه خواب بیشتر چقدر تاثیر در روند خواب شما گذاشته است؟ تنظیم ساعت خواب باعث کاهش استرس در طول زمان مدیریت کارهایتان می شود و این فرصت را به شما می دهد تا استراحت کنید و به بقیه روزهای خود فکر کنید.

۹- داشتن عادت غذایی سالم تر

همه ی شما در مورد تغذیه سالم و آرام غذا خوردن تا به حال چیزهای زیادی شنیده اید. اگر فردی شب زنده دار هستید و دائما از همه جا باز می مانید قطعا تجربه ی با سرعت و عجله غذا خوردن را داشته اید. همچنین اینکه تجربه ی حاضری غذا خوردن را هم داشته اید. اگر شما زمان کافی برای انجام کارهایتان نداشته باشید، زمان کافی برای خوردن غذای سالم هم ندارید. که همه ی اینها در نتیجه ی ساعات خواب و بیداری نامنظم بوجود می آید.

به دنبال فرار از سحرخیز بودن ممکن است بعضی از شما حتی وعده ی صبحانه را از زندگی خود حذف کرده باشید که باید بگویم خیانت محض در حق خودتان کرده اید. اما افراد سحرخیز برای تمام وعده های غذایی خود زمان کافی را دارند و نیز زمان کافی برای تهیه یا پخت غذای مناسب را برای خود در نظر می گیرند و چون که ساعات خواب کافی و دقیق دارند افراد شاداب تری هستند و با روحیه ی بهتری به تامین غذا برای بدن خود می پردازند.

نتیجه

اگر هرگز دلیل مناسبی برای سحرخیز بودن نداشتید ، امیدوارم اکنون این کار را انجام دهید. فواید زود بیدار شدن بسیار بیشتر از ۵ دقیقه یا حتی ۵ ساعت خواب بیشتر است که در نهایت باعث میشود با کسلی و بی حوصلگی محض از خواب بیدار شوید.

همچنین می تواند نقش مهمی در سلامت روحی و جسمی شما بازی کند و ممکن است منجر به بهتر شدن حال فیزیکی و شادابی شما شود! اگر شما یک فرد سحرخیز هستید قطعا تمام موارد و فوایدی که در این باره توضیح داده ایم را تجربه کرده اید و بنابراین آنها را با افرادی که در اطراف شما شب زنده دار هستند به اشتراک بگذارید تا بتوانیم هر چه سریعتر به جامعه ای سالم تبدیل شویم.

۴.۶/۵ - (۹۵ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
دوره آموزش کارشناس جذب شوید
دوره برتری شدید
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx