راهنمای جامع برنامه ریزی به سبک بولت ژورنال

Add a Comment
48 Min Read

بسیاری از افراد وجود دارند که از زندگی روزمره خود خسته شده و به دنبال داشتن هدف و برنامه ریزی هایی برای زندگی می گردند. اما آیا تا به حال این موضوع به ذهن شما خطور کرده است که بخواهید زندگی خود را بر اساس برنامه ریزی و داشتن یک روتین منظم پیش ببرید؟ شاید بسیاری از شما با کلمه برنامه ریزی به سبک بولت ژورنال آشنایی داشته باشید. این نوع سبک برنامه ریزی به شما کمک می کند که کارهایتان را با داشتن یک سازماندهی منظم پیش ببرید و کاملاً مطابق با نیازها و شیوه زندگی شما است.

عناوین مقاله
اول از هر چیز با معنی بولت ژورنال آشنا شویدراهنمای بولت ژورنالنحوه تنظیم بولت ژورنال: راهنمای گام به گاممرحله اول: تهیه وسایلمرحله دوم: فهرست سربرگ ایجاد کنیدمرحله سوم: گزارشاتی برای آینده خود تهیه کنیدمرحله چهارم: گزارش ماهانه را تنظیم کنیدمرحله پنجم: فعالیت های روزانه خود را بنویسیدچه مواردی را می توان در بولت ژورنال اضافه کرد؟۷ مواردی که ارزش اضافه شدن به لیست تان را دارد۱. خاطرات خود را ثبت کنید۲. شکرگزاری خود را ثبت کنید۳. خود را تایید کنید!۴. برنامه ای برای روند غذایی خود داشته باشید۵.  خواب مناسب را برای خود تعیین کنید۶. فعالیت های تفریحی خود را یادداشت کنید۷. به خودتان پاداش دهیدردیاب عادت را روی برنامه ریزی خود نصب کنیدمی توانید از طراحی های زیادی استفاده کنیدمجموعه ها چه اهمیتی در برنامه ریزی به سبک بولت ژورنال دارد؟روش های بهینه سازی دفتر برنامه ریزیایجاد عادات برای استفاده از دفتر برنامه ریزیاز فعالیت های کوچک شروع کنیدمشکلات روند برنامه ریزی۱. در این مسیر خودتان را خسته نکنید۲. امکان اشتباه و خطا وجود دارداما به نظرتان راهی برای برطرف کردن این مورد وجود دارد؟مراحل موفقیت در این مسیربه پایان رساندن دفترچه برنامه ریزیکلام آخر

 در ابتدا برنامه ریزی به سبک بولت ژورنال می تواند کمی ترسناک به نظر برسد! اما نگران این موضوع نباشید، زیرا در ادامه می خواهیم این موضوع را کاملا بررسی کنیم و به چند راهنمایی های مورد نیاز بپردازیم . با ما همراه باشید تا زندگی به سبک بولت ژورنال را امتحان کنیم.

اول از هر چیز با معنی بولت ژورنال آشنا شوید

ممکن است ندانید که بولت ژورنال به چه معنا است و در چه جاهایی می توان از این مورد استفاده کرد. سیستم برنامه ریزی بولت ژورنال یک روش برنامه ریزی و بهره روری از اهداف است که توسط فردی به نام رایدر کارول تاسیس شده است. روش برنامه ریزی به سبک بولت ژورنال به شما کمک می کند که بتوانید افکار و وظایف خود را به صورت دقیق و منظم سازماندهی کرده و برنامه های آینده خود را به راحتی برنامه ریزی کنید.

این موضوع از چندین عنصر مختلف تشکیل شده است که می توان به فهرست گزارش ماهانه، گزارش روزانه، مجموعه ها و گزارشات آینده و دیگر موارد اشاره کرد که هر یک از این موارد ویژگی های خاص خودش را برای این عنصر ارائه می دهد. به عبارت دیگر برنامه ریزی به سبک بولت ژورنال این امکان را به شما می دهد که برای آینده خود برنامه ریزی داشته باشید، گذشته را ردیابی کرده و از زمان حال خود نهایت استفاده را ببرید.

در این روش شما می توانید افکار و وظایفی را که به ذهن شما خطور می کند را تثبیت کنید. اما نکته قابل توجهی که باید در این موضوع به آن توجه ویژه ای داشته باشید این است که سعی کنید اهداف و تفکرات خود را از ذهن خود بیرون آورده و روی کاغذ به ثبت برسانید . به این ترتیب می توانید آرامش بیشتری داشته باشید و با دقت به مسائل خود رسیدگی کنید.

برنامه ریزی به سبک بولت ژورنال

راهنمای بولت ژورنال

اگر شما به دفاتر اداری بسیاری از شرکت ها مراجعه کنید، با راهرو و دیوارهایی پر از برنامه ریزی مواجه خواهید شد و متوجه می شوید که افراد با دقت کارهای روزانه خود را برای فراموش نکردن به ثبت رسانده اند.

آیا شما می خواهید که مانند این افراد سازماندهی و برنامه ریزی هایی را امتحان کنید؟ اگر از روند زندگی کسل کننده خود خسته شده اید، در ادامه با چند مراحل لازم برای شروع داشتن یک برنامه ریزی به سبک بولت ژورنال را به شما ارائه می دهیم که می تواند زندگی شما را دگرگون کند! پس این مطالب را از دست ندهید.

برنامه ریزی به سبک بولت ژورنال

نحوه تنظیم بولت ژورنال: راهنمای گام به گام

شما می توانید در عرض پنج یا ده دقیقه یک برنامه ریزی به سبک بولت ژورنال را برای خود تنظیم کنید. تنها کاری که نیاز است انجام دهید این است که پشت میز خود نشسته و مقداری لوازم مورد نیاز را داشته باشید . تنها چیزی که برای این روش و برای شروع آن نیاز دارید مقداری کاغذ و یک خودکار است. اگر می خواهید برنامه ریزی خود زیبا و جذاب به نظر برسد، می توانید از برخی هایلایتر ها و برچسب ها نیز استفاده کنید. اما تنها چیزی که واقعاً به آن نیاز دارید که کار شما را به راحتی انجام دهد، تنها یک خودکار و کاغذ است!

سپس برای شروع صفحات خود را فهرست بندی کنید. به عنوان مثال می توانید در سربرگ خود کلماتی مانند گزارشات آینده، گزارشات ماهانه و گزارشات روزانه را دسته بندی کنید. تمام شد! این موارد تنها چیزی بود که شما برای داشتن یک برنامه ریزی به سبک بولت ژورنال نیاز دارید. بریم در ادامه به مراحل و نکات ریز بینانه آن نگاهی بیندازیم.

مرحله اول: تهیه وسایل

همانطور که به آن اشاره کرده ایم در مرحله اول شما نیاز دارید که تنها یک خودکار و یک برگه برای داشتن برنامه ریزی به سبک بولت ژورنال تهیه کنید. اگر می خواهید برنامه ریزی منظم و مرتبی داشته باشید، می توانید از یک دفترچه برای این کار استفاده کنید. اما در مراحل اولیه برای اینکه دست شما به این روند آشنا شود تنها داشتن همان خودکار و برگه کافی است و می توانید در روزهای آینده روش خود را ارتقا دهید.

برای انجام این کار سعی کنید از خودکار و برگه ای استفاده کنید که به آن علاقه دارید. این روش شاید نکته بی اهمیت و کوچکی باشد، اما می تواند انگیزه ای را در ناخودآگاه شما به وجود بیاورد.

مرحله دوم: فهرست سربرگ ایجاد کنید

کاری که باید در مرحله دوم از برنامه ریزی به سبک بولت ژورنال انجام دهید معروف به ستون فقرات بولت ژورنال است. اولین گامی که باید در این برنامه ریزی طی کنید، داشتن یک فهرست مناسب است که برنامه های شما را به خوبی و با دقت تنظیم می کند. این روش راهی سریع و آسان برای سازماندهی مطالب به شمار می آید.

صفحه فهرست دقیقا همان چیزی است که باید همانند یک کتاب از آن انتظار داشته باشید. سعی کنید در این فهرست شماره صفحات، موضوعات و دیگر موارد مربوط به برنامه ریزی خود را با دقت بنویسید و هر بار که صفحه جدیدی را در برنامه ریزی خود به ثبت می رسانید فهرست خود را نیز آپدیت کنید. این روش به شما کمک می کند که بتوانید به راحتی و هرچه سریع تر صفحات قدیمی خود را پیدا کنید.

برای راه اندازی این صفحات تنها کافی است دو برگ اول صفحات خود را جدا کرده و عنوان فهرست را روی این صفحات نام گذاری کنید. برای راحتی کارتان بهتر است برگه های خود را شماره گذاری کنید. دو روش برای انجام این کار قابل استفاده است که اولین مورد این است که می توانید همه صفحات را یک جا شماره گذاری کنید یا آن ها را در حین نوشتن برنامه های روزانه کاری خود صفحه بندی کنید.

به روز رسانی و گسترش برنامه ریزیتان به فهرست از اهمیت ویژه ای برخوردار است. پس سعی کنید به مرور صفحات برنامه ریزی به سبک بولت ژورنال خود را بروزرسانی کنید.

مرحله سوم: گزارشاتی برای آینده خود تهیه کنید

ساخت و تنظیم موضوعات طولانی مدت مجموعه ای از همه رویدادهایی است که می خواهید در آینده اتفاق بیفتد یا انجام دهید. در این نوع از برنامه ریزی به سبک بولت ژورنال شما نیاز دارید که یک تقویم ساده به سبک لیست در صفحات خود ایجاد کنید.

در ابتدایی ترین شکل خود شما می توانید مواردی مانند تعطیلات آینده، روزهای تولد، سایر تاریخ های مهم، قرار ملاقات ها و دیگر موارد را تنظیم کنید. این مورد سبب می شود که شما به راحتی برنامه ریزی های منظم و دقیقی داشته باشید و برای مشاهده آن ها به این صفحه مراجعه کنید.

برای انجام این کار شما نیاز دارید صفحه مشخصی را در صفحات خود انتخاب کرده و در بالای سربرگ آن موضوع فعالیت های آینده را به ثبت برسانید و صفحات را شماره گذاری کرده و در آخر فراموش نکنید که این صفحات را به فهرست اصلی خود اضافه کنید.

صفحات موضوع فعالیت آینده خود را به چند ماه مورد نیاز تقسیم بندی کنید به عنوان مثال می توانید هر دو صفحه را با دو خط افقی از بالا به صورت مستقیم تقسیم بندی کرده و در مجموع شش قسمت را برای شش ماه در سال تنظیم کنید.

در آخر سعی کنید تمام رویدادهای مهمی که در آینده نیاز به انجام آن دارید را به ثبت برسانید. به یاد داشته باشید که این ها تنها یک وظیفه نیستند، بلکه رویدادهای مهمی به شمار می آیند که باید به خاطر بسپارید.

مرحله چهارم: گزارش ماهانه را تنظیم کنید

یکی از نکاتی که می توان به عنوان یک ویژگی مثبت از آن یاد کرد این است که می توانید در هر ماه که بخواهید برنامه ریزی به سبک بولت ژورنال خود را آغاز کنید. این بدان معنا است که نیازی نیست برای رسیدن ماه تیر یا شروع سال تحصیلی جدید صبر کنید. می توانید از هر ماهی برای انجام فعالیت های خود استفاده کنید.

برای شروع فعالیت های ماهانه خود مانند مواردی که به آن اشاره کرده ایم، می توانید صفحه ای را جدا کرده و ماه مورد نظر خود را ثبت کنید. ایده دیگری که می توانید برای برنامه ریزی به سبک بولت ژورنال ماهانه خود انجام دهید این است که در این فهرست بهتر است کلمات اول هفته را بنویسید که این روش به شما کمک بزرگی برای راحتی در مسیر برنامه ریزیتان می کند.

روش دیگری که می توانید در برنامه ریزی ماهانه خود از آن استفاده کنید این است که دو برگ از صفحات خود را جدا کرده و در سمت راست تاریخ ماه ها و در سمت چپ وظایف خود را ثبت کنید . این روش تمیز و مرتبی از برنامه ریزی شما را به ارمغان می آورد. در این فهرست می توانید موضوعاتی مانند قرار ملاقات های هفتگی، فعالیت هایی که می خواهید مثلا در دوشنبه شب انجام دهید و دیگر موارد را یادداشت کنید.

ایجاد برنامه ریزی ماهانه می تواند یکی از مورد علاقه های شما واقع شود. اما چرا این طور به نظر می رسد؟ به این دلیل به شما این فرصت را می دهد که از تمام جزئیات در برنامه ریزی به سبک بولت ژورنال ماهانه خود بهره ببرید.

مرحله پنجم: فعالیت های روزانه خود را بنویسید

نوبتی هم باشد نوبت تنظیم برنامه های روزانه شما در برنامه ریزی به سبک بولت ژورنال است. نوشتن برنامه های روزانه شما در دفتر برنامه ریزی به عنوان قلب تپنده سیستم برنامه ریزی بولت ژورنال به حساب می آید. همانند کارهایی که در گزارش ماهانه و فعالیت های آینده به ثبت می رسانید، انجام دهید. برای گزارش برنامه ریزی روزانه نیز باید همین کار را انجام دهید که صفحه ای را انتخاب کرده و همانند روش های قبل کار خود را طی کنید. تنها موردی که نیاز نیست در لیست روزانه انجام دهید این است که لازم نیست صفحات روزانه را به فهرست اصلی اضافه کنید. کافی است شماره صفحه لیست فعالیت های روزانه را وارد فهرست اصلی کنید که بتوانید سریع تر به بخش برنامه ریزی های روزانه خود دسترسی داشته باشید.

برنامه ریزی به سبک بولت ژورنال

برای نوشتن برنامه ریزی روزانه خود کافی است هنگامی که از خواب بیدار می شوید پس از صرف صبحانه شروع به نوشتن فعالیت های روزانه خود کنید. همچنین در طول روز اگر نیاز به افزودن کارهای اضافه دارید می توانید آن ها را نیز به لیست خود اضافه کنید.

در آخر بعد از اینکه فعالیت های روزانه خود را انجام داده اید، برای تشویق و انگیزه دادن به خود کافی است موارد انجام شده را در لیست خود خط بزنید. باید به این نکته توجه داشته باشید که اگر مواردی از لیست روزانه خود را انجام نداده اید، ایرادی ندارد! با این دید به مسائل خود نگاه کنید که اگر مواردی را در روز تعیین شده خود انجام نداده اید، می توانید فردای آن روز به بررسی و انجام کارهای ناتمام خود رسیدگی کنید  یا اگر به طور کامل از رسیدگی کردن به برخی موارد روزانه خود دلسرد شده اید، امکان نوشتن کلمه لغو یا انجام نشده را در کنار فعالیت های روزانه خود دارید.

به دلیل صرفه جویی در مصرف کاغذ اگر در یک روز فضای خالی در صفحه مورد نظر داشته اید، می توانید برنامه ریزی روزانه خود را در همان صفحه یادداشت کنید.

چه مواردی را می توان در بولت ژورنال اضافه کرد؟

تا اینجای موارد به چگونگی ساخت یک برنامه ریزی به سبک بولت ژورنال را برای شما ارائه داده ایم. اما به نظر شما به جز نوشتن اهداف روزانه می توانید چه موارد دیگری را در این لیست برنامه ریزی خود اضافه کنید؟ آیا تمایل دارید یادداشت های روزانه خود را نیز ثبت کنید؟ یا به نظرتان می توانید موارد لذت بخشی که در هنگام انجام دادن فعالیت هایتان برای شما رخ داده است را در کنار عنوان  خود ثبت کنید؟

اگر می خواهید بدانید که چه موارد دیگری را قادر هستید در لیست برنامه ریزی به سبک بولت ژورنال خود اضافه کنید، خواندن ادامه مطالب را فراموش نکنید .

۷ مواردی که ارزش اضافه شدن به لیست تان را دارد

خب تا اینجای مسیر به تمام اصول های اولیه اشاره کرده ایم، اما نکته جالب دیگری وجود دارد که به شما فرصت کاوش و سرگرمی در صفحات خالی و باقیمانده را می دهد. مجموعه هایی وجود دارد که به شما برای کشف و ایده های جدید کمک می کند و می تواند در روند زندگی، موفقیت و رشد فردی شما تاثیر به سزایی بگذارد.

ممکن است بسیاری از شما نخواهید که برخی از مواردی که در ادامه ارائه می دهیم را در لیست برنامه ریزی به سبک بولت ژورنال خود اضافه کنید. اما می توانید هر کدام از آن ها که بخواهید را قرض بگیرید و به دلخواه در لیست برنامه ریزی خود ثبت کنید. برویم نگاهی به این موارد بیندازیم.

۱. خاطرات خود را ثبت کنید

یکی از نقاط قوت و انگیزشی داشتن برنامه ریزی به سبک بولت ژورنال این است که شما می توانید بدون هیچ گونه تلاش اضافی دفتر برنامه ریزی خود را نیز به یک دفتر خاطرات تبدیل کنید. با انجام این کار شما می توانید با ورق زدن لحظات زندگی خود را از طریق یادداشت خاطرات به یاد بیاورید.

اگر نمی خواهید صفحات شما شلوغ و شلخته به نظر برسد، می توانید تنها چند مورد از خاطرات دلنشین ماهانه خود را در فهرست ماهانه ثبت کنید. تنها کافی  است بعد از هر ماه فضایی را برای گزارشات خاطرات خود اختصاص دهید. به یاد داشته باشید که در پایان هر ماه چند نکات و ویژگی های دلنشین را ثبت کنید. در ابتدا نوشتن خاطرات دلنشین هر ماه می تواند کسل کننده به نظر برسد اما بهتر است به ما اطمینان داشته باشید و هر ماه برخی خاطرات دلنشین خود را ثبت کنید.

راهنمای جامع برنامه ریزی به سبک بولت ژورنال

 به مرور زمان این شادی های کوچک انگیزه های بزرگ را برای شما به ارمغان می آورد که اغلب پس از گذشت روزمرگی های زندگی ممکن است از خاطرات شما محو شود یا ممکن است برخی خاطرات مبهمی در ذهن شما وجود داشته باشد که با نگاه کردن به یادداشت خاطرات خود می توانید تمام جزئیات آن را به یاد بیاورید.

اگر بخواهم مثالی در این مورد برای شما بزنم می توانم به آن خاطره اشاره کنم که روزی در دفتر کارم با سنجابی مواجه شدم که سرگرم خوردن یک تکه کامل پیتزا بود! حدود شش ماه بعد هنگامی که به دنبال پیدا کردن موردی در دفتر برنامه ریزی به سبک بولت ژورنال خود بودم، ناگهان چشمم به این خاطره برخورد کرد که به دلیل روزمرگی و فعالیت های روزانه سبب شده بود از ذهنم برود و این خاطره را فراموش کنم.

به نظر شما سبک زندگی سبب تغییر من شده بود که دیگر آن خاطره را به یاد نمی آوردم؟ پاسخ شما هر چه که باشد می توان گفت که من از نوشتن آن خاطره روی دفتر برنامه ریزی بسیار خشنود بودم. زیرا توانست دقایقی من را خوشحال کند و آن خاطره در ذهن من ثبت شود. به عبارت دیگر می توان گفت نوشتن یک صفحه خاطرات، یک هدیه به شخص آینده شماست و می تواند انرژی و شادمانی را به روح شما عرضه کند.

۲. شکرگزاری خود را ثبت کنید

بسیاری از شما ممکن است با این موضوع روبه رو شده باشید که بسیاری از افراد می گویند بهتر است دفتری برای شکرگزاری خود تهیه کنید. این موضوعی است که شما با آن بارها مواجه می شوید و دلیل اصرار این موضوع تاثیرات مثبت آن است. تمرین قدردانی و شکرگزاری یکی از روش هایی برای حمایت از سلامت روانی شما به حساب می آید.

گرفتن یک مجله سپاسگزاری می تواند از ذهن شما برود، اما بهتر است به جای خرید آن، این کار را در دفتر برنامه ریزی به سبک بولت ژورنال خود انجام دهید. به این دلیل که شما دفتری دارید که هر روز با آن برخورد می کنید و با داشتن کلمات شکر گذاری روی دفتر سبب کسب انرژی بیشتر شما می شود. در نتیجه نوشتن شکرگزاری در دفتر برنامه ریزی هایتان روش فوق العاده برای شروع شمارش نعمت های روزانه تان به شمار می آید.

۳. خود را تایید کنید!

از آنجایی که نوشتن شکرگزاری در دفتر برنامه ریزی به سبک بولت ژورنال می تواند به شما انگیزه و انرژی دهد، نوشتن گزارش تایید می تواند روند متفاوتی را برای شما ایجاد کند. تاییدیه به شما کمک می کند که بتوانید شیوه صحبت کردن، رفتار و کردار خود را تغییر دهید. به عنوان مثال اگر در طول روز شما از انجام دادن کاری ناراضی بوده اید، می توانید در گوشه ای از دفتر خود یادداشت کرده و تلاش برای سازماندهی و ارتقا رفتار خود کنید. با تمرین روزانه روی این مورد می توانید انرژی های مثبت را روانه روح خود کنید.

به عنوان مثال اگر در طول روز حتی به نکات و انرژی منفی فکر کرده اید، بهتر است کمی خود را سرزنش کرده و به خود بگویید که این روش مناسب شما نیست. با تلنگر و انتقاد کوچک از خود سبب بهتر شدن رشد فردی خود می کنید اما باید در این مسیر به این نکته توجه داشته باشید نیازی نیست آنقدر نسبت به خود در این زمینه سخت گیر باشید و بهتر است از کلمات امیدوار کننده و انرژی زا استفاده کنید و روزانه این جملات را به خود بگویید.

همانطور که می دانید، گفتن انرژی منفی تاثیر بسیار زیادی روی روحیه و رفتار شما می گذارد. به عنوان مثال اگر به خود بگویید “من نمی توانم این کار را انجام دهم” تنها باورهای غلط را در ذهن خود تقویت می کنید. اما به جای گفتن این جملات می توانید از جملاتی مانند “من توانایی انجام این کار را دارم” یا “در این کار موفق می شوم” و دیگر موارد استفاده کنید با انجام این روش باورهای شما به سمت تغییر و محوریت مثبت پیش می رود و تایید خود یک راه عالی برای این است که بتوانید روزانه فعالیت خود را به بهترین نحو انجام دهید.

راهنمای جامع برنامه ریزی به سبک بولت ژورنال

۴. برنامه ای برای روند غذایی خود داشته باشید

یکی از بزرگترین چالشی که بارها و بارها افراد بزرگسال با آن روبه رو می شوند این سوال است که: ” شام چه چیزی درست کنم؟!” همه ما می دانیم که در این زمینه برای پیدا کردن یک غذای مناسب به مشکل بر می خوریم. در نتیجه داشتن برنامه ریزی غذایی یکی از مواردی است که بسیاری از افراد آن را فراموش می کنند و اغلب به سمت غذاهای فست فودی روی می آورند.

اما اگر کمی دقت داشته باشید متوجه می شوید که فضای این موضوع در دفتر برنامه ریزی به سبک بولت ژورنال شما خالی است. پس به راحتی می توانید برنامه غذایی خود را در این دفتر تنظیم کنید و ایده های خوبی که در طول هفته به ذهنتان خطور می کند در آن یادداشت کنید. با این روش دیگر شما نگران نداشتن غذای خود نباشید و همیشه یک غذای مناسب برای درست کردن وجود دارد!

۵.  خواب مناسب را برای خود تعیین کنید

یکی دیگر از مواردی که به رشد فردی و موفقیت شما می تواند کمک شایانی کند، داشتن یک برنامه ریزی مناسب برای زمان خواب کافیتان است. اگر شما بتوانید یک برنامه روتین منظم خواب را برای خود فراهم کنید، می توانید روز خود را با انرژی زیادتری آغاز کنید.

همانطور که می دانید محققان درباره داشتن خواب کافی و نکات ویژه ای در این مورد تاکید زیادی می کنند و داشتن خواب کافی هفت یا هشت ساعت برای هر فردی در طول شبانه روز واجب است.

 پس شما هم می توانید با نوشتن یک برنامه روتین خواب مناسب در دفتر برنامه ریزی به سبک بولت ژورنال خود این امکان را فراهم کنید. به عنوان مثال شما قادر هستید در گوشه ای از دفتر برنامه ریزی خود زمان استراحت و خواب خود را یادداشت کنید که بتوانید هر روز از آن پیروی کرده و به یک روتین جامع خواب دست پیدا کنید.

۶. فعالیت های تفریحی خود را یادداشت کنید

درست است که این دفتر برنامه ریزی به سبک بولت ژورنال به حساب می آید، اما آیا کمی خسته کننده به نظر نمی آید که فقط فعالیت کاری خود را بنویسید؟ شما می توانید در کنار فعالیت روزانه و کاری کمی تفریح برای خود کنار بگذارید.

به عنوان مثال در این دفتر از تفریحاتی که به آن علاقه دارید انجام دهید ولی به خاطر فعالیت شلوغ روزانه تان وقت نشده است، می توانید به آن اشاره کنید. یا از تفریحات دست نیافتنی که باید برای رسیدن به آن مدت زمان زیادی را صبر کنید، بنویسید.

 اگر بخواهم خودم را برای شما مثال بزنم می توانم به مواردی اشاره کنم که توی دفتر برنامه ریزی به سبک بولت ژورنال خودم در مورد دستورالعمل غذایی که دوست داشته ام در آینده، در زمان مناسب و با انرژی و روحیه فوق العاده این غذا را آماده کنم، نوشته ام. دیدید؟ بسیار ساده است. شما هم می توانید تمام تفریحات مورد علاقه خود را در این دفتر یادداشت کنید.

برنامه ریزی به سبک بولت ژورنال

۷. به خودتان پاداش دهید

همه ما انسانیم و برای پیشرفت و موفقیت نیاز به تشویق و تعریف در زندگیمان داریم. اگر شما زندگی پر مشغله ای دارید و صبح تا شب مشغول به انجام فعالیت های روزانه و کاری خود هستید، می توانید یک روز را به هدیه و پاداش دادن به خودتان صرف کنید. اگر بدانید این موضوع چه لذتی را می تواند برای شما به همراه بیاورد هیچ وقت از این مورد غافل نمی شوید! در این روش می توانید خود را با رستوران مورد علاقه یا کادویی که مدت ها آرزویش را داشته اید، خوشحال کنید.

باید به این نکته توجه داشته باشید که در زندگی هیچ کس به اندازه خود شما نمی تواند پاسخگوی تمام نیازهایتان باشد و بتواند شما را خوشحال کند. وجود یک پاداش کوچک در زندگیتان می تواند شما را فرسنگ ها در هدف خود جلو بیندازد و با نیرو و انگیزه پرقدرت به انجام فعالیت هایتان ادامه دهید.

اما در برخی شرایط فرد به پاداشی از نظر کادو و یا مورد دیگری نیاز ندارد و تنها چیزی که نیاز دارد این است که یک یا چند روز به خود استراحت دهد. در چنین شرایطی شما قادر هستید که آخر هفته خود را به سفری بروید که بتواند آرامش شما را برگرداند و روحیه از دست رفته تان دوباره به شما بازگردد.

ردیاب عادت را روی برنامه ریزی خود نصب کنید

شاید بعد از خواندن این تیتر کمی تعجب کنید که چگونه می توانید روی دفتر برنامه ریزی به سبک بولت ژورنال خود ردیاب عادت را نصب کنید؟ یا اصلا ردیاب عادت چیست و به چه معنا است؟!  این موضوع به این معنا است که شما عادات و رفتاری را که می خواهید روی آن ها تمرکز داشته باشید و در زندگی روزمره خود از آن ها استفاده کنید را در دفتر برنامه ریزی به ثبت می رسانید.

برنامه ریزی به سبک بولت ژورنا

به عنوان مثال اگر می خواهید یک عادت روتین ورزشی داشته باشید، نیاز دارید که آن را در دفتر برنامه ریزی خود ثبت کنید. با ثبت این مورد روزهایی که به تمرین و ورزش کردن سپری کرده اید را در دفتر خود علامت بزنید و برای روزهایی که وقت نکرده اید به ورزش بپردازید، خالی بگذارید. بعد از گذشت هفته یا حتی ماه ها می توانید الگوی رفتاری مناسب خود را کسب کرده باشید.

پس در نتیجه ردیاب عادت می تواند در مورد همه چیز اعم از رفتار، خواب، ورزش، غذا و دیگر موارد باشد که شما آن ها را به صورت روزانه و هفتگی پیگیری می کنید.

می توانید از طراحی های زیادی استفاده کنید

اگر شما دوست دارید که دفتر برنامه ریزی به سبک بولت ژورنال خود کمی زیبا و جذاب به نظر برسد، کافی است کلمه بولت ژورنال را در دنیای مجازی جستجو کنید. با جستجوی این کلمه عکس ها، مقاله ها، طرح بندی های متفاوت زیادی برای دفتر برنامه ریزی پیدا خواهید کرد.

فراتر از رسانه های اجتماعی تعداد زیادی وبلاگ ها وجود دارند که مقالات عالی در مورد بولت ژورنال را منتشر کرده اند که می توانید از راهنمایی های آن ها برای طراحی دفتر برنامه ریزی خود بهره مند شوید.

مجموعه ها چه اهمیتی در برنامه ریزی به سبک بولت ژورنال دارد؟

موارد زیادی را برای برنامه ریزی به سبک بولت ژورنال ارائه داده ایم که می توان هر یک از آن ها را که بخواهید برای خود در نظر بگیرید. قسمتی از این موارد مجموعه ها به شمار می آید که این مجموعه ها مشابه ردیاب ها عمل می کنند اما بر اساس زمان طی نمی شوند و به شما این امکان را می دهد که انواع خاصی از اطلاعات را در مورد یک موضوع خاص جمع آوری کنید.

به عنوان مثال شما می توانید مجموعه ای از کتاب هایی را که می خواهید در کتابخانه خود داشته باشید جمع آوری کنید. حال جمع آوری این کتاب ها می تواند ماه ها به طول بینجامد. شاید شما مجموعه ای از کتاب هایی را انتخاب می کنید که هنوز برخی نسخه های آینده  آن منتشر نشده باشد به همین دلیل نیاز دارید که زمان زیادی را برای این روند طی کنید. ایجاد لیست کارهای برای یک فصل یا یک سال از جمله دیگر مواردی است که می توان از آن ها در این مجموعه یاد کرد.

همچنین مجموعه ها می توانند اطلاعاتی را برای شما سازماندهی کنند که به طور مرتب به آن ها رجوع کرده و اطلاعاتی را به یاد بیاورید. به طور معمول این اطلاعات تغییر نمی کند بلکه وظیفه یادآوری برخی موارد را برعهده دارند.

روش های بهینه سازی دفتر برنامه ریزی

بسیاری از افراد بعد از ایجاد دفتر برنامه ریزی به سبک بولت ژورنال دچار سردرگمی و گیجی می شوند و بیشتر مشکلات آن ها این است که با وجود صفحه بندی و فهرست های مناسب نمی توانند به راحتی صفحات مورد نظر خود را پیدا کنند. اما به نظر شما چه کارهایی می توانید انجام دهید که صفحات مورد استفاده خود را گم نکنید؟

شما می توانید از تم و طراحی های زیبا برای بخش های متفاوت دفتر خود استفاده کنید. از آنجایی که این دفتر شما موضوعات متفاوتی را در بر می گیرد بهتر است طراحی و طرح های متفاوت را برای هر بخش ارائه دهید. این طراحی ها می توانند شامل نقاشی ها، طرح بندی ها یا حتی برچسب هایی باشد که شما با سلیقه و علاقه خود آن ها را طراحی می کنید.

به عنوان مثال می توانید برای بخش برنامه ریزی ماهانه خود تم های متفاوتی را برای هر ماه در نظر بگیرید. اگر بخواهیم برای هر ماه مثالی بیاوریم شما می توانید برای هر ماه این تم ها را امتحان کنید:

 • فروردین: تم مهمانی
 • اردیبهشت: تم بهار و شکوفه
 • خرداد: تم گل
 • تیر: تم آب و هوا
 • مرداد: تم تابستان
 • شهریور: تم کهکشان
 • مهر: تم کوه
 • آبان: برگ های پاییزی
 • آذر: تم پروانه
 • دی: تم رنگین کمان
 • بهمن: تم زمستان
 • اسفند: تم شروعی دوباره

اگر زمان کافی برای طراحی و نقاشی های بسیار بزرگی در دفتر برنامه ریزی خود به سبک بولت ژورنال را ندارید، می توانید از طرح های کوچک و مینیمالیستی استفاده کنید. طرح های مینیمالیستی علاوه بر کوچک بودن، جذابیت های خاص خودش را دارد که می توانید از آن ها بهره مند شوید. مطمئن باشید با طرح های مینیمالیستی هر فردی را جذب دفتر برنامه ریزی خود می کنید.

ایجاد عادات برای استفاده از دفتر برنامه ریزی

همانطور که همه ما می دانیم استفاده از هر چیزی در ابتدای مسیر می تواند سخت و دشوار باشد. در این مورد هم استفاده از دفتر برنامه ریزی به سبک بولت ژورنال هم می تواند کمی سخت باشد و در ابتدا فراموش کنید که موارد را در آن یادداشت کنید. پس برای اینکه بتوانید به راحتی کارها و فعالیت های خود را در این دفتر بنویسید بهتر است به چند نکات توجه داشته باشید.

برنامه ریزی به سبک بولت ژورنا

از فعالیت های کوچک شروع کنید

برای اینکه داشتن برنامه ریزی در ذهنتان ثبت شود سعی کنید در ابتدا فقط چند مورد که مهم و نیاز است را در دفتر برنامه ریزی خود یادداشت کنید. لازم نیست که در ابتدای مسیر همه موارد را یک جا وارد دفتر کنید! فهرست هفتگی و ماهانه خود را پیدا کرده و تنها چند ویژگی و فعالیت های مورد نیاز را یادداشت کنید.

 یادداشت کار و فعالیت های کوچک در مورد ردیاب و مجموعه ها هم به همین صورت صدق می کند. به یاد داشته باشید که با انجام این روند به مرور زمان دفتر شما از داده و اطلاعات مهم برای انجام دادن، پر می شود. پس نگران نداشتن فعالیت یا کارهای روزانه نباشید.

با این روند در ذهن شما ثبت می شود که باید روزانه عاداتی را بنویسید و رفتارهایی را در خود نهادینه کنید. به مدت پنج دقیقه بعد از بیدار شدن یا قبل از خواب دفتر برنامه ریزی به سبک بولت ژورنال خود را بررسی کنید. با این روش شما می توانید کارهای انجام شده در یک روز و فعالیت های روزهای آینده خود را مشاهده کنید و با داشتن روحیه و انگیزه بیشتر به خواب رفته و صبح ها از خواب بیدار شوید.

بنابراین با تلاش برای انجام فعالیت هایی به صورت روزانه، این روند به صورت عادت در شما ایجاد می شود. تحقیقاتی که روی این مورد انجام شد متوجه شدند که عادت های جدید با عادت های قبلی جفت می شوند. بنابراین سعی کنید برای ایجاد عادات جدید در برنامه ریزی به سبک بولت ژورنال خود عادات را به نوعی انتخاب کنید که قبلاً در شما وجود داشته باشد و بتواند آن ها را تقویت کنید.

مشکلات روند برنامه ریزی

این امر کاملاً طبیعی است که شما در طول برنامه ریزی کارها و فعالیت های خود دچار مشکل شوید و نتوانید آن ها را به خوبی انجام دهید و این امر سبب سرخوردگی و سرد شدنتان نسبت به برنامه ریزی هفتگی یا ماهانه شما می شود.

کافی  است در چنین مراحلی برنامه های مهم تر خود را انجام دهید و سایر برنامه ها را به زمانی دیگر موکول کنید. در ادامه به چند نکاتی برای رفع این اشتباهات به شما می گوییم که می تواند کاملا موثر باشد.

۱. در این مسیر خودتان را خسته نکنید

وقتی می گوییم فعالیت های روزانه خود را از موارد اندک و کوچک شروع کنید حتما دلیلی دارد! اگر شما در این مسیر سعی کنید با اهداف بزرگ خود شروع به فعالیت کنید و تمام روز خود را به کارها و فعالیت بپردازید، ممکن است در آخر هفته دیگر رمقی برای ادامه دادن فعالیت های خود نداشته باشید و از برنامه ریزی به سبک بولت ژورنال دل زده شوید.

به همین دلیل هنگامی که شروع به انجام کاری می کنید بهتر است آن ها را بیش از اندازه انجام ندهید. متاسفانه بسیاری از افراد برنامه ریزی به این سبک را ترک می کنند و تنها دلیل آن این است که در روند انجام فعالیت های خود زیاده روی می کنند. پس سعی کنید تا آنجایی که می توانید شما جزء این دسته از افراد نباشید. اگر بتوانید در این مسیر روندی با سرعت مناسب را پیش بگیرید قطعاً به موفقیت و رشد فردی خود دست پیدا خواهید کرد.

۲. امکان اشتباه و خطا وجود دارد

بسیاری از افراد وجود دارند که در استفاده از برنامه ریزی به سبک بولت ژورنال خود موفق هستند و بسیاری دیگر می خواهند از این افراد تقلید کنند. اما بلافاصله ترسی در آن ها به وجود می آید که نکند در این وسیله نتوانم موفق شوم یا ضعف هایی را از خود بروز دهم.

اما در این مسیر باید به این نکته توجه داشته باشید که برای بهبود و پیشرفت خود باید تلاش های بسیاری کنید. اگر به افراد موفق نگاهی بیندازید، متوجه می شوید که در طول مسیر خود مرتکب آزمون و خطاهایی شده اند و اشتباه های فراوانی را در زندگی خود تجربه کرده اند و باید این مورد را بدانید که وجود اشتباه در روند برنامه ریزی خود کاملا منطقی است و سبب پیشرفت و کسب تجربه های بیشتر شما می شود و اگر در این مسیر اشتبا هی مرتکب شده اید، سعی کنید از خود یا برنامه ریزی دلسرد نشوید.

برنامه ریزی به سبک بولت ژورنا

اما به نظرتان راهی برای برطرف کردن این مورد وجود دارد؟

اگر شما در طول روند فعالیت خود دچار مشکل شده اید یا برخی رفتارهایی را انجام داده اید که از آن ها خوشتان نمی آید، چطور می توانید به اصطلاح راه حلی برای آن مورد پیدا کنید که بتوانید از صفحه روزگار محوش کنید؟! اگر این موارد حس منزجر کننده ای نسبت به خودتان را در شما به وجود می آورد، کافی است به وسیله یک خط کش چند خط متوالی را روی قسمت برنامه ریزی آن روز خود بکشید یا می توانید با استفاده از برچسب های رنگی و طرح های مختلف روی آن قسمت را کاملاً بپوشانید.

نکته ای که باید در این مورد با توجه داشته باشید این است که همانطور که در بالا به آن اشاره کرده ایم وجود برخی اشتباهات کاملاً طبیعی است و بخشی از زندگی روزمره شما به حساب می آید.

مراحل موفقیت در این مسیر

نوشتن برنامه ریزی به سبک بولت ژورنال می تواند در برخی موارد به نوعی طی شوند که نتوانید آن چیزی که برنامه ریزی کرده اید را پیش ببرید. اما در شرایط دیگری وجود دارد که شما می توانید با داشتن اطلاعات کافی از برخی ویژگی ها به موفقیت های بیشتری دست پیدا کنید. در ادامه نگاهی به این موفقیت ها بیاندازیم.

این را در نظر بگیرید که همه در حال مبارزه و برنامه ریزی کردن هستند: بسیاری از افراد وجود دارند که برای رسیدن به اهداف و فعالیت های خود از برنامه ریزی به سبک بولت ژورنال استفاده می کنند و به نوعی همه این افراد در حال مبارزه، جنگیدن و بررسی فالیت های خود هستند. اگر شما بخواهید در این مسیر با داشتن برنامه ریزی مناسب به موفقیت برسید، نباید در این مسیر کم بیاورید. پس سعی کنید به فعالیت خود ادامه دهید و پیشرفت و رشد فردی خود را تقویت کنید.

مبتدی بودن ایرادی ندارد: همه افراد برای شروع یکی از فعالیت های زندگی خود در ابتدا مبتدی هستند و تجربه کافی را ندارند. این مورد هم از این موضوع مستثنا نیست و برای پیشرفت و عادت کردن به برنامه ریزی شما نیاز دارید به فعالیت خود ادامه دهید.

بیایید یک رازی را به شما بگویم! برای شروع برنامه ریزی به سبک بولت ژورنال خود در چند ماه اول نتوانستم کارهای خود را به صورت برنامه ریزی شده طی کنم و همانطور که می دانید در ابتدا شروع هر موردی سخت است. اما می دانید که چرا در این مسیر توانستم به یک ثبات و موفقیت برسم؟

 آن هم به این دلیل بود که در این مسیر با ادامه دادن و یادگیری مهارت های جدید توانستم برنامه ریزی به سبک بولت ژورنال را در خود ارتقا دهم و هر روز به آن عادت کنم. شما هم می توانید با ادامه دادن به این نقطه دست پیدا کنید.

به پایان رساندن دفترچه برنامه ریزی

بسیاری از افراد در ابتدا به این روش خود ایمان ندارند و از دفترچه های کوچک برای برنامه ریزی به سبک بولت ژورنال استفاده می کنند. اما همین که شیرینی این روند به دندان های آن ها مزه می کند، متوجه این موضوع می شوند که دیگر برگه ای در دفترچه خود وجود ندارد که بتوانند برنامه های روزانه خود را در آن ثبت کنند.

برای همین نمی دانند که اگر دفترچه جدید برنامه ریزی خود را تعویض کنند، چه مواردی را باید دوباره در آن دفترچه منتقل کنند و در برخی موارد متوجه می شوید که این افراد تعداد دفترهای زیادی را با خود منتقل می کنند و تنها به این دلیل است که دفترچه مناسب را از ابتدا انتخاب نکرده اند.

برنامه ریزی به سبک بولت ژورنا

برای این که شما با این مشکل مواجه نشوید بهتر است از همان ابتدا از دفتری با برگ های زیادی را انتخاب کنید که در اواسط راه به مشکل بر نخورید. این موضوع یکی از نکات مهم برای قبل از شروع برنامه ریزی به سبک بولت ژورنال به حساب می آید.

کلام آخر

ترکیب بهره وری و سرگرمی می توان یک شاهکار را ایجاد کند و این روند به طوری پیش می رود که نتوانید از آن دست بکشید. این ترکیب سبب تشکیل برنامه ریزی به سبک بولت ژورنال را برای شما فراهم می کند که زندگی شما بعد از آن دیگر مثل قبل نیست.

با توجه به مطالبی که در بالا برای شما قرار داده ایم به نظر می رسد اکنون شما آماده اید که برنامه ریزی به سبک بولت ژورنال خود را آغاز کنید. در ابتدای این امر کمی بزرگ و استرس زا به نظر می رسد، اما اگر شما خود را در مسیر جریان قرار دهید متوجه می شوید که چقدر این رود سبب موفقیت و رشد فردی شما می شود.

در زندگی همه ما داشتن برنامه ای برای موفقیت بسیار مهم است و از اهمیت بالایی برخوردار است. بیشتر افراد تمایل دارند که در زندگی خود یک برنامه روتین روزانه را دنبال کنند اما در این مسیر بسیاری از افراد وجود دارند که با شروع این برنامه ریزی به سبک بولت ژورنال پس از مدتی آن را ترک می کنند.

 روندی که در این مسیر اتفاق می افتد ممکن است مانند انتظارات غیر واقعی، کمال گرایی، عدم مهارت مدیریت زمان و دیگر موارد باشد. پس اگر بخواهید به این روند خود پایبند باشید، سعی کنید این موارد را دنبال نکنید زیرا سبب شکست و سرد شدن شما در برنامه ریزیتان خواهد شد. اگر شما شروع به انجام این فعالیت کرده اید، دوست داریم در مورد حس خود برای ما بگویید که در این روند با چه مشکلاتی مواجه شد ه اید یا چه مواردی از آن را دوست داشته اید.

منبع:

://littlecoffeefox.com/ultimate-bullet-journal-cheat-sheet/

//sarahmaker.com/bullet-journal-setup-guide/

//www.planningmindfully.com/bullet-journal-habit/

://www.planningmindfully.com/how-to-bullet-journal/

۴.۶/۵ - (۱۷ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx