هرآنچه باید از برنامه ریزی کودکان بدانید

Add a Comment
12 Min Read

هرآنچه باید از برنامه ریزی کودکان بدانید

برنامه ریزی برای کودکان با توجه به بازه حساسی که در آن قرار دارند، بسیار سخت و حساس است. بر این اساس توجه داشته باشید که برای تدوین برنامه مناسب برای آنها در ابتدا بهتر است، درک درستی از توانایی و قابلیت های آنها داشته باشید.

بر این اساس بهتر است، در برای ساختن آینده ایی متناسب با توانایی های آنها از کودکی برای برای شناخت توانایی و قابلیت های آنها تلاش کنید. به این موضوع توجه داشته باشید که برنامه ریزی کودکان باید بسیار منعطف و متناسب با روحیات آنها باشد.

با توجه به این موضوع در ادامه به بررسی بیشتر موارد مهم در برنامه ریزی کودکان و رشد فردی آن­ها می پردازیم.

بایدها و نبایدهای برنامه ریزی برای کودکان

 برنامه ریزی برای کودکان بهتر است، بر اساس سن و توانایی های جسمی و ذهنی آنها باشد. بر این اساس سعی کنید، برای تنظیم برنامه هایی متناسب با توانایی های آنها از معلمان و افرادی که شناخت کافی از کودکان دارند، استفاده کنید.

با ما همراه باشید که در ادامه به موارد بیشتری از گام های برنامه ریزی کودکان بپردازیم.

شناخت توانایی های کودکان

برای ساختن برنامه مناسب کودکان در سنین مختلف اولین قدم شناخت توانایی و قابلیت های آنها است. بر این اساس توجه داشته باشید که برای آشنایی با توانایی و قابلیت های کودکان در ابتدا بهتر است، بدون قضاوت به انها زمان دهید که مهارت های مختلف را امتحان کنند و در نهایت با توجه به شناختی که از آنها به دست می آورید، تصمیم درستی راجع به برنامه ریزی آنها بگیرید.

ساختن برنامه منعطف

اصول مهم دیگری که در رابطه برنامه ریزی برای کودکان و موفقیت باید به آن توجه داشته باشید، انعطاف است. بر این اساس می توان گفت، با توجه به بازه سنی آنها ایجاد برنامه ایی متناسب با توانایی های آنها فضا و زمان بیشتری برای رشد را به آنها می دهد که در نهایت دستاوردهای مهمی را در بزرگسالی برای آنها به همراه می آورد.

برنامه ها را به کودکان تحمیل نکنید

به این موضوع توجه داشته باشید که تحمیل برنامه به کودکان در آینده از آنها فردی مستقل نمی سازد. هدف از تنظیم برنامه ریزی برای کودکان ساختن فردی مستقل از آنها است. بر این اساس بهتر است، به کودکان فضا دهید که در نهایت خودشان برای انجام فعالیت های مورد علاقه شان تصمیم بگیرند.

 برنامه ریزی کودکان

نسخه واحدی برای برنامه ریزی وجود ندارد

هر کودک موجود منحصر به فردی است. بر این اساس می توان گفت، نسخه واحدی برای رشد و پیشرفت آنها وجود ندارد. در نتیجه بهتر است، برای تدوین برنامه ایی مناسب کودکان صبور باشید که در نهایت از آنها فردی مستقل و مشتاق در زندگی شخصی و کاری خود بسازید.

عادت بسازید

به جای تحمیل برنامه های روزانه بهتر است، برای کودکان عادت های مناسب در راستای توانایی آنها برای رشد و پیشرفت بسازید. بر این اساس توجه داشته باشید که ساختن عادت های مثبت در زندگی آنها موفقیت و رشد را در بزرگسالی تضمین می کند.

در حالی که تحمیل برنامه به آنها در نهایت باعث آسیب های روحی و روانی جبران ناپذیر به آنها می شود.

احساس مسئولیت ایجاد کنید

ایجاد احساس مسئولیت به کودکان در بزرگسالی از آنها افرادی مسئولیت پذیر و با اراده می سازد. بر این اساس توجه داشته باشید که برای تدوین برنامه ایی متناسب با نیازهای کودکان سعی کنید، مسئولیت هایی را به آنها بسپارید که در نهایت با انجام دادن آنها به درک واضحی از خود و مسئولیت هایشان در زندگی اجتماعی برسند.

توجه به جنبه های مختلف زندگی کودکان

به این موضوع توجه داشته باشید، برنامه ایی برای کودکان مناسب است که جنبه های مختلف زندگی آنها را در بر بگیرد. توجه به ابعاد مختلف روحی و جسمی کودکان در نهایت از آن ها فردی مسئولیت پذیر و موفق می سازد.

بر این اساس توجه داشته باشید که برنامه ریزی کودکان بهتر است، جنبه های مختلف زندگی آنها را در بر بگیرد.

 برنامه ریزی کودکان

مفهوم زمان را به آنها آموزش دهید

یکی از مفاهیم مهمی که باید به کودکان آموزش دهید، زمان است. بر این اساس توجه داشته باشید که آموزش مفهوم زمان به کودکان تاثیر زیادی در شکل گیری شخصیت مطلوب برای بزرگسالی آنها دارد، در نتیجه سعی کنید، از کودکی درک درستی از زمان برای کودکان ایجاد کنید.

اولویت بندی را به کودکان آموزش دهید

آموزش اولویت بندی به کودکان در نهایت از آنها افراد مسئولیت پذیر می سازد. بر این اساس توجه داشته باشید که برای ساختن آینده مناسب برای کودکان لازم است که از سال های ابتدایی زندگی آنها برنامه ایی متناسب با قابلیت های انها در نظر بگیرید.

آموزش اولویت بندی به آنها این امکان را می دهد که قدرت تشخیص و انتخاب فعالیت های مختلف را داشته باشند و در نهایت بر اساس قابلیت های خود فعالیت مناسبی را در نظر بگیرند.

تمرکز در قسمت های مختلف

تمرکز نقش مهمی در زندگی افراد دارد. بر این اساس توجه داشته باشید که آموزش تمرکز به کودکان آینده آنها را تعیین می کند. در ادامه لازم به ذکر است که برخی از کودکان دچار اختلال تمرکز هستند که اگر این اختلال در کودکی تشخیص داده شود، در بزرگسالی مشکلی برای آنها به وجود نمی آورد و در نهایت این افراد نیز به جایگاه مناسبی در اجتماع میرسند.

تقویم ماهانه تهیه کنید

به این موضوع توجه داشته باشید که تهیه تقویم ماهانه به کودکان این امکان را می دهد که در تسلط کافی بر فعالیت های خود داشته باشند. بر این اساس می توان گفت، تسلط کافی بر زمان و فعالیتهای آنها در نهایت باعث ایجاد نظم و ترتیب کافی در زندگی شخصی و کاری آنها در آینده می شود.

پاداش در نظر بگیرید

برای اینکه کودکان انگیزه و توانایی لازم برای انجام برنامه های روزانه خود را داشته باشند، بهتر است، هدیه کوچکی را به عنوان پاداش برای آنها در نظر بگیرید. بر این اساس لازم است که برای انجام دادن فعالیت های مشخصی در روز هدیه ایی به کودکان بدهید که در نهایت وظایف و برنامه های خود را به بهترین شکل انجام دهند.

والد حمایتگر باشید

برای اینکه فرزندان شما درک درستی از برنامه ریزی داشته باشند و به فعالیت های خود متعهد به مانند، لازم است که شرایط مناسبی را برای آنها فراهم کنید و از آنها حمایت کنید. بر این اساس توجه داشته باشید که برای حمایت از فرزندان خود لازم است که در مراحل مختلف همراه آنها باشید و به چالش های مختلف آنها اهمیت دهید.

 برنامه ریزی کودکان

همراه بی قید و شرط باشید

برای متعهد ماندن فرزندان به برنامه های خود لازم است که همراهی بی قید و شرط با آنها داشته باشید. بر این اساس توجه داشته باشید که برای همراهی ایده آل با آنها بهتر است، در هر شرایطی فرزندان خود را بپذیرید و برای دستاوردهای آنها هر چند محدود و کوچک ارزش قائل شوید.

دوستی و همراهی بی قید و شرط به فرزندانتان این امکان را می دهد که در نهایت با پذیرش خود به آرامش ذهنی و روحی مناسبی برسند و در فعالیت های خود موفق شوند.

در ادامه به بررسی مواردی که در برنامه ریزی روزانه کودکان باید به آن توجه داشته باشید، اشاره می کنیم.

زمانی برای بازی در نظر بگیرید

به این موضوع توجه داشته باشید که در نظر گرفتن زمان مشخص برای بازی کودکان در نهایت از آنها فردی شاد و خوشحال می سازد. برخی افراد بر این باورند که اختصاص دادن زمان مشخص برای بازی کودکان از آنها فردی بی مسئولیت و تنبل می سازد.

این باور اشتباهی است که در نهایت باعث آسیب های روحی و روانی جبران ناپذیری برای آنها می شود، بر این اساس می توان گفت، اختصاص دادن زمان مناسب برای بازی کودکان را جدی بگیرید.

زمانی برای مطالعه کتاب در نظر بگیرید

اختصاص دادن زمانی برای مطالعه کودکان در نهایت باعث رشد فکری آنها می شود. به این موضوع توجه داشته باشید که مطالعه کتاب های مورد علاقه آنها در نهایت باعث رشد ذهنی آنها در بزرگسالی می شود.

بر این اساس سعی کنید درک درستی از علاقه کودکان داشته باشید که در نهایت با خواندن کتاب های مورد علاقه آنها از آنها فردی موفق در آینده بسازید.

 برنامه ریزی کودکان

زمانی برای ورزش در نظر بگیرید

با توجه به اینکه کودکان انرژی زیادی دارند، اختصاص دادن زمانی برای ورزش در برنامه روزانه آنها در نهایت باعث افزایش روحیه و شادابی بیشتر برای آنها می شود. در ادامه لازم به ذکر است، برنامه ورزشی کودکان باید بر اساس قدرت بدنی و شرایط روحی آنها باشد که در نهایت باعث ایجاد آسیب های جبران ناپذیر به آنها نشود.

ورزش هایی مانند شنا، ژیمناستیک و… نه تنها باعث سرگرمی و تخلیه انرژی کودکان می شود، بلکه در طولانی مدت کمک زیادی به زیبایی اندام آنها می کند.

وقت گذراندن با همسالان

معاشرت کودکان با همسالان خود در نهایت از آنها فردی اجتماعی می سازد. بر این اساس توجه داشته باشید که برای ساختن بزرگسالان اجتماعی و موفق بهتر است، از کودکی افراد را به برقراری رابطه با همسالان خود تشویق کنید که در نهایت توانایی ایجاد ارتباط موثر با همسالان خود را داشته باشند.

سخن آخر

در این مقاله بررسی موارد مهمی که در برنامه ریزی کودکان باید به آن توجه داشته باشید، پرداخته شد. بر این اساس توجه داشته باشید که رشد و پیشرفت در زندگی بزرگسالی درصد زیادی به برنامه و ثبات در سنین کودکی مربوط است.

بر این اساس بهتر است، از اوایل کودکی برنامه مناسبی جهت رشد و پیشرفت فرزندان خود داشته باشید که در نهایت به موفقیت های مناسبی در زندگی شخصی و کاری خود برسند.

توجه داشته باشید، برنامه ریزی کودکان باید شامل بخش های مختلفی برای رشد و پیشرفت آنها در زمینه های مختلف باشند که در نهایت در زندگی بزرگسالی توانایی اداره کردن بخش های مختلف زندگی را داشته باشند.

منبع:

https://www.googleadservices.com

۵/۵ - (۱ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx