اعتماد به نفس در دوران بارداری

یک نظر اضافه کنید
13 دقیقه مطالعه

اعتماد به نفس در دوران بارداری

در دوران بارداری بدن آنقدر سریع تغییر می کند که می تواند مادران را با کمبود اعتماد به نفس در دوران بارداری مواجه کند. قبل از این که بچه دار شوید کار های خود را انجام می دادید، شاید شما شغلی داشتید که در آن مسلط بودید یا تحصیلاتی داشتید که برای آن بسیار تلاش کرده بودید. سپس یک انسان کوچک جدید وارد صحنه می شود و ممکن است  به همینی علت اعتماد به نفس خود را از دست بدهید.

جنگ بین احساس خوشبختی برای باردار شدن و در عین حال مبارزه پایبندییش و تغیرات فیزیکی که در بدن شما به ارمغان می آورد، می تواند بسیار دشوار باشد. اما باید به یاد داشته باشید بارداری یک حالت دائمی نیست. بارداری به بدن آسیب هایی وارد می کند که می تواند با علائم نه چندان جالب روزهای ناراحت کننده ای را برای شما رقم بزند.

با در نظر گرفتن این موضوع هیچ ایرادی ندارد که شما عاشق بدن در حال تغییر خود نباشید. ما می خواهیم به شما کمک کنیم تا جایی که ممکن است رفتار های مهربانانه با بدن خود داشته باشید. ما فقط به کمی تشویق نیاز داریم تا به اعتماد به نفس خود کمک کنیم و آن را تقویت کنیم.

امروز ما فعالیت های مورد علاقه خود را داریم که زمانی که به تقویت اعتماد به نفس بدن نیاز داریم همیشه به آن ها روی می     آوریم. بنابراین نکته هایی وجود دارد که به شما کمک می کند اعتماد به نفس خود را تقویت کنید تا بتوانید احساس خوبی داشته باشید و با موفقیت این دوران را پشت سر بگذارید.

چگونه اعتماد به نفس در دوران بارداری را افزایش دهیم؟

اگر بتوانید از روش های خلاقانه ای که در ادامه به شما گفته ایم، استفاده کنید، مطمئن باشید که اعتماد به نفس در درون شما فوران خواهد کرد. در نتیجه این دوران را به راحتی و با لذت فراوان پشت سر خواهید گذاشت.

اعتماد به نفس در دوران بارداری

روزتان را با کلمات محبت آمیز شروع کنید

قدرت زیادی در کلمات وجود دارد به خصوص وقتایی که با خودمان صحبت می کنیم. به محض اینکه از خواب بیدار می شوید یک حرف محبت آمیز به خودتان بگویید. در کلمات مثبت قدرت بیشتری وجود دارد. عادت کنید از دید مثبت به خود نگاه کنید.

تمرینات سرگرم کننده

تمریناتی انجام دهید که سرگرم کننده هستند و نه اجباری. رقص و ورزش منظم یکی از بهترین راه ها برای تقویت عزت نفس است و اعتماد به نفس در دوران بارداری را بازیابی می کند. با این حال اگر تمرینات شما اجباری باشد، نمی توانید به یک برنامه ورزشی منظم پایبند باشید. ورزش باید به شما احساس خوبی بدهد.

خرید رفتن

احساس ما به لباس هایمان ارتباط زیادی با احساس ما نسبت به به بدنمان دارد. اگر لباس های فعلی تان احساس جذابیت به شما نمی دهد، به افزایش اعتماد به نفس تان کمک نمی کند، در نتیجه کمی خرید کنید. لازم نیست یک تغییر اساسی به کمد لباس های خود بدهید. اما چند قطعه که هنگام پوشیدن آنها احساس خوبی به شما بدهد می تواند یک درمان سالم باشد.

کتاب بخوانید

کتاب های مناسب درباره بارداری، زایمان،  فرزند پروری و رشد فردی می تواند کمک زیادی به شما کند تا این مسیر را به موفقیت طی کنید. کتاب ها اطلاعات زیادی را برای والدین جدید به همراه دارند. در مجموع مطالعه تمام ترس های شما را از بین می برد و به شما این امکان را می دهد که تولد فزندتان را به یک تجربه بسیار عالی تبدیل کند.

تفکر در مورد بدن

یک روش جدید برای تفکر در مورد بدن وجود دارد که همیشه در مورد نحوه فکر کردن در مورد بدن به آن توجه باید می کنیم. بدن شما معبد نیست، زیرا معابد را می توان تخریب کرد، بدن شما یک جنگل است، سایبان های درختان وگل های خوش عطر که زیر چوب جوانه میزنند بدون توجه به اینکه چقدر ویران شده اید بارها و بارها رشد خواهید کرد.

شبکه اجتماعی

دیدن مادرانی با استایل های بی عیب و نقص که به نظر می رسد همه چیز را با هم دارند، هیچ فایده ای ندارد. اگر متوجه شدید که افکار و انرژی منفی هنگام استفاده از رسانه های اجتماعی ایجاد می شود. توصیه ما این است که از اینترنت دور بمانید. اینترنت پر از اطلاعاتی است که شاید مفید نباشد بخصوص وقتی صحبت از آرام کردن ترس ها و ایجاد اعتماد به نفس باشد.

اعتماد به نفس در دوران بارداری

با خودتون خوب رفتار کنید

قانون طلایی را بر عکس عمل کنید. به ما در کودکی آموخته اند با دیگران همان طور رفتار کن که دوست داری با تو رفتار بشود. در این مورد ما از شما می خواهیم آن را به صورت معکوس استفاده کنید. هرگز به چیز هایی که به خود می گویید یا در مورد بدن خود فکر میکنید به دوست یا خواهر یا مادر خود می گویید؟ همان طور که با آنها صحبت می کنید با خود صحبت کنید. به خود عشق بورزید، زیرا شما شایسته آن هستید.

با دیگر مادران منتظر ارتباط برقرار کنید

بهترین راه برای کاهش ترس ها این است که با مادران باردار در ارتباط باشید. افکار امیدها و ترس های خود و یکدیگر را به اشتراک بگذارید. در مورد موضوعات مختلف مانند غذاهای دوران بارداری ، زایمان و مراحل مختلف صحبت کنید. گذران وقت با مادرانی که در انتظار تولد فرزند خود هستند، اعتماد به نفس در دوران بارداری را افزایش می دهد و شما را متوجه می کند که تنها نیستید.

آموزش

خود را در مورد بارداری و مادر شدن آموزش دهید. آموزش به عزت نفس و رشد فردی شما کمک می کند، هر چه بیشتر بدانید که چه اتفاقی برای بدنتان می  افتد، احساس کنترل بیشتری خواهید داشت و اعتماد به نفس بیشتری پیدا می کنید.

مدیتیشن:

یکی از ساده ترین راه حل ها برای اعتماد به نفس در دوران بارداری مدیتیشن است. سکوت برای چند دقیقه و در لحظه بودن «مدیتیشن» بسیار موثر و تاثیر گذار بر طرز فکر شما در زمان بارداری است. همچنین در کاهش اضطراب موثر است. در طول روز چند لحظه در مراقبه باشید سکوت کنید تا همه ترس ها از بین برود.

مثبت اندیشی:

اطراف خود را با پیام های مثبت احاطه کنید. مثبت اندیشی راهی برای شروع بهبود زندگی شماست. هر چه بیشتر پیام های مثبت بخوانید، بیشتر به آن ایمان می آورید و به اساس آن عمل می کنید. خواندن داستان های مثبت و چاپ جملات الهام بخش وکلمات تاکیدی همه راه های مثبت برای اعتماد به نفس شما در طول بارداری هست.

رژیم غذایی

تغذیه در دوران بارداری اهمیت زیادی دارد. هر غذایی که می خورید نقش بسیار مهمی در احساس شما از نظر فیزیکی و احساسی دارد. آنچه می خورید می تواند روی سلامت شما و خلق و خوی شما تاثیر بگذارد. یک رژیم غذایی سالم می تواند در مقابله با استرس کمک کند. سعی کنید با شادی غذا بخورید.

 

خستگی

یکی از علائم اصلی دوران بارداری خستگی است. خستگی ارتباط نزدیکی با افزیش احساس غم و اندوه و افسردگی دارد که همگی با کمبود اعتماد به نفس در دوران بارداری مرتبط هستند. خستگی و بارداری دست به دست می دهند تا شما افسرده شوید. انرژی خود را حفظ کنید سعی کنید تا جایی ممکن در طول روز استراحت داشته باشید.

اعتماد به نفس در دوران بارداری

با شریک زندگی خود صحبت کنید

در طول بارداری به احتمال زیاد تغیرات عاطفی زیادی را تجربه می کنید. از شادی شدید تا گریه های غیر قابل کنترل خشم و هیجان غیر قابل تحمل گاهی میتوانید تمام این احساسات را در پنج دقیقه تجربه کنید. ممکن است از زایمان یا اوایل بارداری از تغیرات فیزیکی یا تهوع صبگاهی ترس داشته باشید. همه این احساسات پیامد های تغیرات هورمونی هستند. نگرانی های خود را به همسر خود بگویید.

اگر نگرانی خود را بروز ندهید نمی توانید پشتیبانی و حمایت دیگران را داشته باشید. شریک زندگی شما باید بداند چه احساسی دارید بخصوص در دوران بارداری. شریک زندگی شما باید درک و پذیرش بیشتری داشته باشد. همدلی نقش کلیدی در رابطه شما در دوران بارداری دارد.

شریک زندگی شما ممکن است از نوسانات خلقی شما و فشار های ناشی از تغیر هورمونی شما ناامید شود. او نیز با شما در حال گذر از این تغیر زندگی است. نکته کلیدی این است به یکدیگر روی بیاورید و نه مخالف و دور از یکدیگر. اگر احساسی که شما دارید تجربه می کنید، منطقی نیست، دلیل نمی شود که اهمیت ندارد، البته که دارند. اما ممکن است به شما کمک کند با یادآوری این که آنها فقط احساس هستند و نه حقیقت احساس بهتری داشته باشید.

مشکلات سلامت روان

بارداری اغلب اوقات شاد و هیجان انگیز است. با این حال همه زنان این احساس را ندارند. برخی از زنان ممکن است احساسات منفی در مورد بارداری داشته باشند. ممکن است تغییرات ناشی از بارداری برای شما دشوار تر باشد. نگرانی زنان در مورد بارداری یا بچه دار شدن بسیار رایج است. استرس و اضطراب کاملا طبیعی است که کمک مناسب اغلب می تواند از این امر جلوگیری کند. مشکلات سلامت روان ممکن است در دوران بارداری یا پس از زایمان ایجاد شود. مشکلات سلامت روان به اندازه مشکلات جسمی مهم است. بهترین درمان درمان پزشکی و روان درمانی است.

استرس

بارداری حتی برای آرام ترین افراد می تواند یک زمان استرس زا باشد. استرس زیاد و طولانی مدت می تواند به شما و جنین آسیب وارد کند. سطح بالایی از استرس می تواند شرایط را بدتر کند. همچنین باعث بیمار شدن شما شود. استرس شدید می تواند در برخی موارد خطر ابتلا به سقط جنین ، زایمان زودرس ، نوزاد کم ورزن و غیره را در پی دارد. با یادگیری نحوه مدیریت استرس، پیاده روی، تنفس عمیق، یوگا یا حتی ماساژ می توانید سطح کورتیزول را کاهش دهید، اندورفین را تقویت کنید و احساس خوبی به دست آورید.

کلام آخر

همان طور که گفتیم بارداری باعث می شود که زنان احساس جذابیت کمتری کنند و به همین دلیل اعتماد به نفس در دوران بارداری کاهش پیدا می کند. علاوه بر این در دوران بارداری تغیرات هورمونی شدیدی را تجربه می کنند که همه این ها طبیعی هستند.

در سه ماه اول بیشتر زنان احساس بی حالی، بدخلقی و تهوع دارند. شکم آن ها بزرگ و بزرگ تر می شود. اکنون که شما و همسرتان تصمیم به بچه دار شدن گرفتید باید در مورد تغیرات زندگی خود صحبت طولانی داشته باشید. برای داشتن اعتماد به نفس در دوران بارداری باید باور داشته باشید که گران بها و با ارزش هستید. خوش بینی که با اطمینان از توانایی هایتان باشد میتواند به شما نیرو دهد که در این مسیر شجاعانه پیش بروید.

منبع:

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx