شجاعت در مدرسه

یک نظر اضافه کنید
18 دقیقه مطالعه

شجاعت در مدرسه

یکی از گام های ابتدایی برای تقویت اعتماد به نفس، شجاع بودن در مدرسه است. جستجو در مسیرهای گوناگون شجاعت برای دست یابی به رشد فردی مورد نیاز برای دنیای واقعی لازم است. شجاعت در مدرسه اغلب با مواردی خود را نشان می دهند که عبارتند از: مثبت بودن در هنگام منفی بودن سایر افراد، شرکت در گروه های مختلف و پایبندی به احساسات فردی. شجاع بودن گاهی خود را به صورت خیلی ساده ای مانند بلند کردن دست و پرسش خود را نشان می دهند. در ادامه این مقاله چند روش برای ابراز شجاعت در مدرسه ارائه خواهد شد؛ پس تا انتهای مقاله را مطالعه کنید و این روش ها را با دقت مطالعه کنید. ممکن است این راهکارها را مناسب بدانید و آنها را در جهت اهداف خود به کار گیرید.

شیوه های شجاعت در مدرسه

در این بخش به یازده روش برای این که بتوانید شجاعت در مدرسه را نشان دهید، ارائه شده است.

صرف نظر از مقطع و سطح تحصیلی، ابراز شجاعت می تواند با دلهره همراه باشد. به طور معمول، تصور دانش آموزان این است که با انحراف از همسالان و جدا شدن از آنها می توانند شجاعت در مدرسه را نشان دهند؛ همچنین این دسته از دانش آموزان، دیگران را نیز به انجام این شیوه و قرار گرفتن در مسیر آن تشویق می کنند. شاید این دیدگاه درستی باشد، اما معنی شجاعت این است که کارهایی را انجام دهید که سبب خوشحالی شما خواهد شد و از درست بودن آنها مطمئن هستید.

شجاعت در مدرسه

نشان دادن شجاعت در مدرسه

در ادامه چند روش برای این که شجاعت در مدرسه را نشان دهید و در انجام این مسیر به دیگران کمک کنید، ارائه شده است:

1) روی پای خود ایستادن: راه های زیادی در ارتباط با مدرسه وجود دارد که از طریق آنها، امکان آسیب به احساسات سایرین توسط دانش آموزان وجود دارد. انجام این موارد اغلب عمدی نیست و می تواند ناامنی خود افراد را نمایان کند که تبدیل به شوخی و یا توهین نامناسب می شوند. به احتمال زیاد برای دسته ای از افراد که با سوقصد و شوخی نامطلوب مواجه شده اند جلوگیری از تکرار این موارد حائز اهمیت است. شما از این پتانسیل برخوردار هستید که شجاعت را نشان دهید و به وسیله آن، محافظت از فردی دیگر و یا جلوگیری از موقعیتی نامطلوب را به عهده گیرید. ممکن است دانش آموزی یک سوال را اشتباه بگیرد و به همین دلیل، سایر افراد این دانش آموز را مورد تمسخر قرار دهند؛ در چنین وضعیتی شما از رفتار تمسخر کنندگان، ابراز نارضایتی می کنید. این حالت نشان می دهد که شما تمایل به ابراز شجاعت دارید تا از این فرد در مقابل افراد تمسخر کننده حمایت کنید. انجام چنین اقدامی می تواند سبب به وجود آمدن تغییر در محیط مدرسه و همچنین نشان دهنده ابتکار عمل برای معلمان مدرسه باشد.

2) داشتن سبک خود: گاهی اوقات شجاعت این معنی را می دهد که کاری که دوست دارید را انجام دهید نه کاری مورد تایید هم سالان شما است. این رفتار در فرهنگ، ادبیات، سلیقه موسیقی و فیلم و سایر موارد مشابه نمایان می شود. به طور معمول، دانش آموزان با مواردی سازگاری پیدا می کنند که فقط با با هم سالان خود هماهنگی پیدا کنند؛ در حالی که ممکن است این موارد برای آنها جالب نباشد. مدرسه برای پیدا کردن خودتان و موارد دلخواه شما است تا با توجه به زمانی که دارید، به علایق خود رسیدگی کنید. اگر از مواردی که هم سالان شما به آنها تمایل دارند احساس نارضایتی می کنید پایبندی به احساسات خود را در نظر بگیرید و به سوی انجام کارهای مورد علاقه خود پیش بروید. این کار را می توان به عنوان شجاعت معرفی کرد.

شجاعت در مدرسه

سوال پرسیدن و شجاعت در مدرسه

3) سوال پرسیدن: شاید این موضوع که برای پرسیدن سوال خود در مدرسه، دست خود را بلند کنید برای شما سخت باشد. در صورتی که نگران احمقانه به نظر رسیدن این سوال از سوی اطرافیان خود باشید، این موضوع سخت تر و دشوارتر خواهد شد. این موضوع بنا به دلایل گوناگون و متعددی برای بسیاری از دانش آموزان، مشکلی بزرگ به شمار می رود. شاید این ایده که باید با باهوشی، درگیر آموختن مطالب قبل از کلاس درس شوید و در غیر این صورت صحبت نکنید زمینه ساز چنین مشکلی شود. در هر صورت، این مشکل به دلیل نادرست بودن باید برطرف و رفع شود. اگر در حال حاضر به دلیل این که موضوع جدیدی را فرا می گیرید و در حال سوال پرسیدن هستید باید با یک معلم مشورت کنید. در غیر این صورت نمی توانید مفهوم مورد نظر معلم را به طور کامل و صحیح دریافت و درک کنید. شاید فکر کنید که دیگران تصور خواهند کرد که شما احمق هستید اما دست خود را بالا ببرید و سوال بپرسید. به این ترتیب نه تنها دریافت و درک اطلاعات مورد نیاز شما برایتان اتفاق خواهد افتاد؛ بلکه این موضوع را نیز به دیگران انتقال خواهید داد که دانستن و درک مطالب نسبت به ترس از پرسش برای شما در اولویت قرار دارد. علاوه بر آن، پرسیدن هیچ سوالی احمقانه نیست. شجاعت در مدرسه، شامل سوال پرسیدن نیز هست.

شجاعت در مدرسه

آموختن تجربه و شجاعت در مدرسه

4) درس گرفتن از اشتباهات: بعد از توانایی سوال پرسیدن، باید توانایی پاسخ به آنها را نیز پیدا کنید. شاید برای شما هم دشوار باشد که برای پاسخ به یک سوال تلاش کنید تا در نهایت، پاسخ اشتباهی به آن بدهید. شاید این موضوع موجب شرمنده شدن بسیاری از دانش آموزان شود؛ اما اگر در حال فراگیری مطالبی به سر می برید باید از ارائه همه پاسخ ها را در نظر بگیرید. بسیاری از افراد و دانش آموزان، توانایی یادگیری از کتاب ها و سخنرانی ها را به تنهایی ندارند و باید یادگیری عملی را ضمیمه آن کنند که بحث های مختلف، ارائه های گوناگون و پروژه های آزمایشگاهی را در بر می گیرد. همه افراد انجام کارهایی را در گذشته داشته اند که آنها را ناراحت کرده است اما بهتر است که از این اشتباهات درس گرفت تا برای تبدیل شدن به فردی بهتر و به اصطلاح رشد فردی، کمک کننده باشد. فرصت دادن به خودتان برای انجام اشتباهات و پذیرش آنها و همچنین بر عهده گرفتن مسئولیت زندگی، بخش شجاعانه در این زمینه است. در صورت مرتکب شدن اشتباه، افکار نامناسب، صحبت نابجا و موارد مشابه در ابتدا آن را بپذیرید، درسی از آن فرا بگیرید و در نهایت باید آن را رها کنید. به این ترتیب، احساس بهتری به خود خواهید داشت.

5) نه گفتن به زورگویی: اگر از رفتار سایر افراد با فردی، احساس نارضایتی کنید و از چنین فردی حمایت کنید در واقع به زورگویی نه می گویید و این موضوع را ابراز می کنید. در هنگام تفکر درباره مقابله با زورگویی به این موضوع فکر می کنیم با این زورگوها مقابله کنیم. نه گفتن به زورگویی، شامل تذکر به دوستانتان در هنگامی که آنها مرتکب رفتار اشتباهی شده اند و یا نخندیدن به رفتارهای نامناسب سایر افراد می شود. اما معنای اصلی نه گفتن به زورگویی این است که خودتان چنین رفتارهایی را نداشته باشید. مرز بین شوخی و آسیب به احساسات سایر افراد بسیار باریک است؛ بنابراین بهتر است که از مطالب طنزی که امکان لطمه روحی به دیگران در آن وجود دارد اجتناب شود. پرداختن به موضوعات سرگرم کننده عمومی، روش مناسبی برای سپری کردن اوقات فراغت است. در نهایت نیز می توان برای افراد به طور واضح بیان کرد و در واقع به آنها تذکر داد که موجب ناراحتی شما و یا سایرین می شوند و بهتر است که این رفتار را تکرار نکنند.

شجاعت در مدرسه

ارتباط با دوستان و شجاعت در مدرسه

6) پایبندی به اصول خود: فرض کنید که انتقاد از فردی را به دلیل یک شوخی نامناسب را امروز انجام دهید و روز بعد از آن، همان شوخی را خودتان انجام دهید؛ به این ترتیب به اصول خودتان باز گشته اید. اگر از قوانین اخلاقی خودتان پیروی نکنید، در صورت بروز اشتباه و توصیه توسط شما، سایر افراد توصیه شما را مد نظر قرار نمی دهند و یا شما را باور نمی کنند. علاوه بر آن، در صورتی که احساس می کنید به کاری که تمایلی به آن ندارید وادار می شوید باید پاسخ منفی به آن بدهید. برای “نه” گفتن از ناراحت شدن طرف مقابل نترسید؛ با گذشت زمان متوجه بهتر بودن پاسخ منفی نسبت به انجام کار مورد نظر خواهید شد.

7) پیشنهاد کمک به دیگران: معنای کمک به دیگر افراد همیشه این نیست که در مقابل زورگویی از او حمایت کنید. کمک کردن از روی محبت قلبی به سایر افراد در هنگامی که آنها نیازمند کمک هستند، نوعی شجاعت به شمار می رود. این که هیچ کاری انجام ندهید بسیار آسان تر از انجام کارها و به خصوص کارهای خوب است. اگر کسی دچار عقب ماندگی از تکالیف مدرسه شده است و یا یادگیری مطالب برای وی دشوار است می توانید برای درس خواندن و فراگیری مطالب به او کمک کنید. شاید این همکلاسی، دوست صمیمی تان نباشد اما باز هم کمک کردن را در برنامه خود قرار دهید. گاهی اوقات، ترس از درخواست کمک دانش آموزان سبب خواهد شد که شما برای کمک به آنها مدت زمانی را صرف کنید و از این طریق مانع از احساس تنهایی آن دانش آموز شوید.

شجاعت در مدرسه

کمک به دیگران و شجاعت در مدرسه

8) پیدا کردن دوست: شاید پیدا کردن دوست با نگرانی همراه باشد اما انجام آن یکی از بهترین کارهای شما در طول زندگی خواهد بود. به طور معمول برای یافتن دوست، روش های مختلفی پیشنهاد می شود اما وجه مشترک بیشتر آنها این است که فرد باید در گرو ه های مشابه خودش که ویژگی مشترکی با آنها دارد، قرار بگیرد. برای مثال اگر به تئاتر علاقه دارید به گروهی ملحق شوید و یا اگر موضوعات علمی را دوست دارید پیوستن به تیم علمی به شما پیشنهاد می شود؛ به این ترتیب با افرادی آشنا خواهید شد که علاقه شما و آنها مشترک است. شاید هم پیوستن به یک گروه ویژه همیشه لازم نباشد؛ گاهی اوقات مراجعه به فردی دیگر در کلاس خود و برقراری ارتباط با او می تواند نتیجه خوبی به همراه داشته باشد. برای مثال از افراد همکلاسی خود بپرسید که به چه نوع موسیقی  علاقه مند هستند و یا اوقات  فراغت خود را چگونه سپری می کنند؟ برای آغاز یک گفتگو نباید حالت تهاجمی به خود بگیرید و اگر طرف مقابل، واکنش نامطلوبی از خود نشان داد ادامه ندهید و در زمانی دیگر دوباره سعی کنید که با او به گفتگو بپردازید. شاید هم هیچ واکنش مثبتی از هیچ فردی دریافت نکنید؛ در این صورت هم نباید ناامید شوید. باید به تلاش خود ادامه دهید تا فردی مناسب که دارای وجه اشتراک با شما باشد را بیابید. اطمینان حاصل کنید که افرادی مانند شما به تعداد بسیار زیاد وجود دارند. پس شجاعت در مدرسه را از طریق پیدا کردن دوست نیز نشان دهید.

9) تشویق دیگران به انجام کارهای خوب: تلاش کنید که دیگران را تشویق کنید تا کارهای مثبت و مطلوب انجام دهند. ابتدا باید خودتان چنین کارهایی را انجام دهید و سپس به دیگران توصیه کنید. سعی کنید این نکته را به دیگران منتقل کنید که رفتارهای نامطلوب نباید تایید شوند. البته این به معنای تلاش برای تغییر رفتار و یا شخصیت افراد دیگر نیست؛ زیرا این مسئولیت شما نیست. شما تنها می توانید با توصیه ای دوستانه به سایر افراد بگویید که تمایل به بهتر شدن شخصیت خودتان دارید و در این مسیر تلاش می کنید. به این ترتیب دیگران نیز ترغیب و تشویق خواهند شد که برای تبدیل به فرد بهتر تلاش کنند.

شجاعت در مدرسه

پیدا کردن دوست و شجاعت در مدرسه

10) شرکت در یک سخنرانی عمومی: یکی دیگر از مشکلات دانش آموزان مربوط به سخنرانی در جمع است. این موضوع می تواند شامل ارائه سخنرانی، خواندن آواز، تشویق در یک گردهمایی بزرگ و یا شاید ایستادن و پرسیدن یک سوال باشد. بهر حال باید سعی کرد که این موارد را با موفقیت انجام داد. سخنرانی عمومی برای یک بار هم که شده، برای تبدیل به فردی حرفه ای کمک کننده خواهد بود؛ زیرا در این صورت فرد احساس بهتری برای تلاش کردن و جلب توجه افراد حاضر در مجموعه خواهد داشت. علاوه بر آن موجب تقویت اعتماد به نفس و فراگیری مهارت های مهم و ارزشمندی درباره نحوه ارائه خواهد شد. پس باید از این فرصت ها استفاده کنید. این که تا حدی در سخنرانی و یا ارائه یک مطلب دچار آشفتگی و یا اضطراب شوید طبیعی است؛ باور کنید که همه افراد دچار این حالت می شوند. پس آمادگی لازم و کافی را پیدا کنید و تمام تلاش خود را به کار گیرید و در نهایت مطمئن باشید که نتیجه رضایت بخش خواهد بود.

11) پیوستن به یک باشگاه و یا تیم: انجام برخی از کارها همزمان با مدرسه رفتن برای دانش آموزان دشوار است. اغلب دانش آموزان تمایل دارند که بعد از اتمام زمان مدرسه و رسیدن به خانه، دیگر کاری انجام ندهند. اما سعی کنید که به یک باشگاه، تیم، گروه و یا سازمان جدید بپیوندید تا از این طریق دوستانی جدید را بیابید و به مشارکت با آنها بپردازید. برای مثال می توان به یادگیری یک مهارت جدید پرداخت و یا ساختن و اجرای موارد جدید دیگر ( برای مثال اختراع جدید) را آغاز کرد. سعی کنید که پیوستن به یک گروه و یا تیم جدید متناسب با علاقه شما باشد و از تجربیات افرادی که سابقه بیشتری در عضویت در این گروه ها دارند نیز استفاده کنید. گسترش علاقه مندی ها و داشتن پشتکار برای اندوختن تجربه می تواند نشان دهنده شجاعت در مدرسه باشد.

شجاعت در مدرسه

شرکت در گروه های گوناگون و شجاعت در مدرسه

اهمیت نشان دادن شجاعت در مدرسه در هنگام ارزیابی دانش آموزان توسط معلمان

شجاعت در مدرسه، کلاس درس، تیم ها و باشگاه های گوناگون می تواند عملکرد شما را از دیدگاه معلم ویا مدرس بهبود ببخشد و متناسب با آن بر نمره های مرتبط بیفزاید. شاید تمایل دارید که با تلاش مستمر و زیاد به جایگاه بالاتری در زمینه مورد علاقه خود برسید؛ در این صورت انتخاب مطلوب و شجاعت می تواند در مسیر دست یابی به هدف، کمک کننده باشد. ممکن است هدف شما افزایش نمره باشد، پس باید با پرسش و بحث در کلاس برای این هدف تلاش کنید. به این نکته توجه کنید که اگر یک و یا دو نمونه ها از مثال های مطرح شده را به کار گیرید، اعتماد به نفس شما را افزایش خواهد داد و شما را برای موفق شدن یاری خواهد کرد.

 

منبع :

 

 

5/5 - (1 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx