راهنمای کامل فرآیند تصمیم گیری

Add a Comment
9 Min Read

راهنمای تصمیم گیری

همه چیز در انتخاب ها خلاصه می شود. این یکی از معدود تجربیات مشترک بین انسان ها است. همه ما تصمیم می گیریم. همه ما با نتایج تصمیماتی که می گیریم زندگی می کنیم. ما همچنین با نتایج تصمیماتی که دیگران می گیرند زندگی می کنیم.

در نهایت، ما فقط بر تصمیماتی که می گیریم کنترل داریم. این سخت است زیرا تصمیمات اشتباه می تواند منجر به نتایج ضعیف و پشیمانی شود. خبر خوب این است که مراحلی وجود دارد که همه می توانند برای کمک به هدایت فرآیند تصمیم گیری خود دنبال کنند.

راهنمای کامل فرآیند تصمیم گیری

تصمیم بگیرید (یا نه)

گاهی اوقات باید سریع تصمیم گرفت. زمانی برای تاخیر وجود ندارد. در حقیقت، این خیلی نادر است. بسیاری از انتخاب ها می توانند و باید به تعویق بیفتند. اگر هر یک از موارد زیر درست است، سرعت خود را کم کنید. چه یک ساعت باشد یا یک سال، به احتمال زیاد تصمیم شما احتیاج به صبر دارد. موارد زیر فرض می کند که وضعیت اضطراری وجود ندارد.

۱. برای تصمیم گیری توسط شخص دیگری تحت فشار قرار می گیرید.

۲. گرسنه، عصبانی، تنها یا خسته هستید. (HALT)

۳. این تصمیم می تواند تاثیر قابل توجهی بر زندگی شما داشته باشد.

۴. این تصمیم می تواند تأثیر قابل توجهی بر دیگران داشته باشد.

۵. شما همه ی حقایق را نمیدانید یا در مورد صحت حقایقی که دارید مشکوکید.

۶. شما بیش از حد احساساتی هستید.

۷. هیچ ضرری از انتظار برای تصمیم گیری ایجاد نمی شود.

۸. اگر صبر کنید ممکن است گزینه های بیشتر یا بهتری در دسترس باشد.

۹. شخص دیگری باید تصمیم بگیرد و از شما می خواهد که مسئولیت آن را بپذیرید.

اگر شانس معقولی برای آسیب رساندن وجود ندارد، هرگز در مورد به تعویق انداختن یک تصمیم احساس گناه نکنید. در برخی موارد، بهتر است اصلاً تصمیم نگیرید. اگر احساس می کنید آمادگی ندارید، اما نمی توانید مدت زیادی صبر کنید، مراحل بعدی را امتحان کنید.

راهنمای کامل فرآیند تصمیم گیری

عواملی که می تواند منجر به یک تصمیم بد شود را بشناسید و کاهش دهید

ابتدا، اگر HALT مشکل است، با آن مقابله کنید. غذا بخورید، استراحت کنید، با یک دوست تماس بگیرید و روی احساسات خود کار کنید.

آنها را بپذیرید، مدیتیشن کنید، چند تمرین تنفس عمیق را امتحان کنید یا احساسات خود را بنویسید. اگر می ترسید یا ناراحت هستید همین کار را انجام دهید. با احساسات خود ارتباط برقرار کنید و سپس آنها را کنترل کنید.

در مرحله بعد، به اطلاعاتی که دارید بروید. آیا همه چیز قابل اعتماد است؟ آیا باید بیشتر تحقیق کنید؟ آیا گزینه های بیشتری از آنچه که فکر می کردید وجود دارد؟ حالا در مورد انگیزه های خودت چطور؟ آیا گزینه هایی را در نظر می گیرید که در نهایت خودخواهانه هستند؟ آیا شما با آن موافق هستید؟ آیا اکنون به دنبال یک تصمیم آسان یا بدون تعارض هستید، حتی اگر تصمیم درستی نباشد؟

حتی اگر انتخاب تغییر زندگی نباشد، اجتناب از مشکلات و به تعویق انداختن باز هم می تواند باعث ایجاد ناراحتی در مسیر شود.

راهنمای کامل فرآیند تصمیم گیری

به نتایج کارتان فکر کنید

هیچ راهی برای پیش بینی کامل نتیجه هر تصمیمی وجود ندارد. با این حال، اکثر انتخاب ها در خلاء انجام نمی شوند.

به احتمال زیاد، می توانید بر اساس دانش خود از افراد درگیر، و با انجام کمی تحلیل صادقانه و تاریخی، پیش بینی های بسیار خوبی انجام دهید. برای اینکه بتوانید تأثیرات احتمالی را در نظر بگیرید، نیازی به تجربه دقیق ندارید.

در اینجا چند سوال وجود دارد که باید از خود بپرسید:

۱.  در گذشته زمانی که من تصمیم مشابهی گرفته ام، چه اتفاقی افتاده است؟

۲.  آیا من یا هر کس دیگری در موقعیت مشابه رفتار یا واکنش متفاوتی نشان خواهیم داد؟

۳.  همه پیامدهای منفی بالقوه برای هر یک از انتخاب های ممکن من چیست؟

۴.  پیامدهای مثبت آن چیست؟

۵.  آیا مجهولات واقعی وجود دارد؟

۶.  نتایج در یک روز، هفته، ماه یا سال چگونه خواهد بود؟

برای اینکه این کار موفق باشد، باید با خودتان صادق باشید. سعی کنید به این فکر کنید که چه چیزی احتمالاً درست است، نه آنچه که دوست دارید درست باشد.

بیایید تصور کنیم که در حال برنامه ریزی برای تعطیلات اروپایی با دوستان هستید. شما مدت‌هاست که به عنوان (منظم) تعیین شده‌اید، و بسیاری از برنامه‌ریزی‌ها به شما واگذار شده است. برای کمک کردن مشکلی ندارید، اما از اینکه بیشتر کار را انجام می دهید، کمی آزرده می شوید. یکی دیگر از دوستان پیشنهاد می کند که برخی از وظایف آماده سازی تعطیلات را انجام دهد. تنها مشکل اینجاست که او خوش نیت است اما غیر قابل اتکا.

با بررسی سوالات بالا، شما صادقانه شک دارید که اگر برای انجام کارهای سنگین به دوست خود تکیه کنید، نتیجه خوب خواهد بود. شما مطمئناً نمی خواهید مجبور شوید هر گونه آشفتگی را پاک کنید. بنابراین، تصمیم می گیرید که بیشتر برنامه ریزی ها را خودتان انجام دهید. این شامل یافتن یک سرویس قابل اعتماد است که در آن شما می توانید هر چیزی را ترجمه کنید تا مطمئن شوید که همه اسناد سفر مورد نیاز خود را دارند.

راهنمای کامل فرآیند تصمیم گیری

به دنبال دانش و اطلاعات باشید

این مهمترین قدم است. بیشتر بدانید. گزینه های خود را بررسی کنید منابع قابل اعتماد را بیابید و تا حد امکان اطلاعات جمع آوری کنید. دیدگاه افرادی که به آنها اعتماد دارید را دریافت کنید. اگر شما حقایقی را دارید اما از آنها مطمئن نیستید، صحتشان را بررسی کنید.  مراقب منابع مغرضانه و افراد دارای برنامه باشید. برای تحقیق وقت بگذارید.

در صورت امکان برای نتایج آماده شوید

اگر می توانید، سعی کنید نتایج احتمالی را پیش بینی کنید. سپس خود را آماده کنید. به عنوان مثال، اجازه بدهید بگوییم که شما لازم است تصمیم بگیرید که تابستان به دانشگاه بروید یا نه.

شما همه چیز را در نظر می گیرید و تصمیم می گیرید در سه کلاس ثبت نام کنید. می دانید که یکی از عواقب آن این است که زمان زیادی از کار نخواهید داشت. این سخت است، زیرا ترم آخر سخت خواهد بود. همچنین برای پرداخت بیمه، گاز، غذا و هزینه های زندگی باید پاره وقت کار کنید.

برای اینکه کارها قابل تحمل تر باشد، قصد دارید کارهای زیر را انجام دهید:

۱.  کلاس ها و در دسترس بودن کار خود را طوری برنامه ریزی کنید که حداقل یک روز در هفته استراحت داشته باشید.

۲.  سه ساعت در هفته را در باشگاه به تمرین بپردازید تا کمی استرس داشته باشید.

۴.  در پایان، ماهیگیری تابستانی را به عنوان پاداشی بزرگ برای سخت کوشی خود برنامه ریزی کنید.

۵. مطمئن شوید یکی از درسها را نمره عالی میگیرید.

آن را رها کنید و احساس اطمینان کنید

هیچ تضمینی وجود ندارد، اما اگر این راهنما را دنبال کنید، می توانید احساس بهتری در مورد تصمیماتی که می گیرید داشته باشید. به هر حال، هیچ کاری نمی توانید انجام دهید جز اینکه تا حد امکان آگاه باشید، با خودتان صادق باشید، همه نتایج ممکن را در نظر بگیرید و برای نتایج آماده شوید.

منبع:

  • https://www.successconsciousness.com/blog/personal-development/guide-to-decision-making
به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx