چگونه خاطرات بد را در ذهنمان کم رنگ کنیم ؟

نظرات 4
13 دقیقه مطالعه

خواه یا ناخواه ، همه افراد تجربیاتی دارند که  ترجیح می دهند آن ها را فراموش کنند. خوشبختانه برای کنار آمدن با خاطرات منفی ، روش هایی برای آموزش ذهن شما وجود دارد. در این مقاله قصد داریم در مورد حذف خاطرات بد از ذهن صحبت کنیم.

ایجاد الگوهای فکری سالم برای حذف خاطرات بد ذهنی

از اشیاء و مکان هایی که بخش خاطره ذهن شما را تحریک می کنند و یا به سمت خاطرات منفی تان سوق میدهند دوری کنید. آیا هنگام رفتن به مکان هایی خاص یا حول چیزهایی خاص ، خاطرات منفی تان یادآوری می شوند؟

شاید شما متوجه نشده باشید که آن انجام یا مکان ها همان چیزی هستند که خاطرات شما را زنده می کنند. به عنوان مثال ، شاید خاطره بد شما مربوط به حادثه ای باشد که در مدرسه ابتدایی شما اتفاق افتاده است  و هر بار که از آنجا می گذرید ، به خاطر می آورید که چه اتفاقی افتاده است.

اگر صبح ها از مسیر جدیدی برای رفتن به محل کار خود استفاده  کنید و از خیابانی که مدرسه ابتدایی شما در آنجا قراردارد ، دوری کنید ، می توانید کمی  ذهن خود را دور از آن خاطرت بد نگه دارید.

اگر می توانید از مواردی که باعث یادآوری خاطرات بد شما می شود ، به طور کامل اجتناب کنید ، زیرا در نهایت ممکن است آن خاطره در ذهن شما از بین برود و همچنان که به زندگی ادامه می دهید خاطرات بد با افکار مهم تر جایگزین شوند.

البته ، همه محرک ها کاملاً قابل اجتناب نیستند  مثلا شاید شما دوست نداشته باشید مسیر رفتن به محل کار خود را تغییر دهید یا مجموعه کتابهای علمی تخیلی خود را به کس دیگری اهدا کنید ، یا از گوش دادن به آهنگ گروه مورد علاقه خود فقط به این دلیل که آخرین بارکه به آن آهنگ گوش می دادید شبی بوده که نامزد سابقتان با شما ارتباطش را تمام کرده ، بپرهیزید.اگر اجتناب کردن از محرکان خاطرات بد برای شما امكان پذیر نیست ، روش های دیگری برای مقابله با آنها اتخاذ کنید.

به آن خاطرات تا زمانی که قدرت خود را از دست بدهند فکر کنید. 

این مرحله برای بسیاری از افراد، کارآمد است . اولین باری که چیز بدی را به خاطر می آورید ، ممکن است باعث ایجاد احساس اضطراب و ترس در شما شود. در آن لحظه ممکن است شما بخواهید تا حد ممکن از فکر کردن در مورد آن خودداری کنید ، اما تلاش برای سرکوب کردن خاطره می تواند قدرت بیشتری به آن بدهد . به جای اینکه برای حذف خاطرات بد تلاش کنید، خوب به آن فکر کنید و به یاد بیاورید که چه اتفاقی افتاده است. تا زمانی به آن خاطره فکر کنید که قدرت خود را از دست بدهد. سرانجام ، شما  فکر کردن در مورد آن را متوقف خواهید کرد  و یا وقتی به آن فکر کنید، دیگر برای شما دردناک نخواهد بود.

سعی کنید این واقعیت را در نظر بگیرید که عامل آن خاطره به پایان رسیده است و از این بابت احساس راحتی کنید.

 هر اتفاقی که افتاده است – افرادی که به زمین خوردن شما خندیده اند یا وضعیت خطرناکی که متحمل شده اید – همگی در گذشته بوده اند.

در برخی موارد ، فکر کردن در مورد یک خاطره بد می تواند کمی اعتیادآور شود. احساسات خود را در هنگام یادآوری خاطراتتان را در نظر بگیرید. اگر متوجه شدید که حتی بعد از مدت ها فکر کردن در مورد آن خاطره ،هنوز هم قدرت آسیب رساندن به شما را دارد ،  از روش دیگری  برای خلاص شدن از آن خاطره ی بد استفاده کنید.

حذف خاطرات بد با تکنیک تغییر دادن خاطره

 بر اساس نحوه ی کارکرد ذهن ،هر وقت چیزی را به خاطر می آورید ،  کمی تغییر می کند. مغز شما با جایگزین کردن اطلاعات کاذب ، باعث ایجاد شکافهای ناچیزی در خاطرات  شما می شود. شما می توانید با جایگزین کردن قسمتهای بد یک خاطره با اطلاعات کاذب ، از نحوه کار مغز خود بهترین استفاده را بکنید. در نهایت ، شما شروع به یادآوری نسخه تغییر یافته خاطره ی خود خواهید کرد.

سعی کنید بخشی از خاطره را که باعث می شود احساس بدی کنید را تغییر دهید. اگر هر بار به جای احساس بد روی احساسات خوب تمرکز کنید ، خاطره شروع به تغییرمی کند. شاید این امر از بد بودن خاطره نکاهد ، اما ممکن است آن خاطره قدرت صدمه زدن به شما را از دست بدهد.

بر روی خاطرات شادتر تمرکز کنید

بعضی اوقات مغز ما به سمت خاطراتی می رود که عبور از آن دشوار است. اگر معمولا خود را زیاد در خاطرات بدتان غرق می کنید ، به ذهن خود آموزش دهید تا به جای آن به خاطرات شاد تر بپردازد.  به خاطره های بدتان به قدری زمان ندهید که بتوانند  حال و هوای شما را تغییر دهند یا باعث شوند شما احساس اضطراب كنید. درعوض ،دقیقا لحظه ای که به ذهن شما می آیند ، تفکر خود را به سمت یک خاطره شادتر سوق دهید. تا زمانی که دیگر به طور خودکار در آن جریانات ذهنی منفی قرار نگیرید .

سعی کنید خاطرات بد خود را با یک خاطره خوب جفت کنید. 

به عنوان مثال ، اگر نمی توانید از فکر کردن در مورد زمانی که از پس سخنرانی به خوبی برنیامدید  و کل کلاس به شما خندیدند ،دست بردارید آن خاطره را با خاطره زمانی که سخنرانی خوبی داشته اید و مورد تحسین قرار گرفتید جفت کنید.در این صورت می توانید هر بار که به خاطره بدتان فکر می کنید ، افکار خود را به سمت خاطره خوبتان سوق دهید.

حذف خاطرات بد

یاد بگیرید که در زمان حال زندگی کنید.

 توجه بیشتر به زمان حال ، ذهن آگاهی نامیده می شود. این بدان معناست که به جای این که به گذشته بپردازید یا به فکر آینده ای که هنوز نیامده باشید ، بر زمان حال متمرکز شوید. هوشیاری راهی عالی برای رفع استرس و استفاده ی  بیشتر از زندگی است. به جای صرف وقت و انرژی برای نگرانی در مورد چیزهایی که نمی توانید تغییر دهید ، باید یاد بگیرید در زمان حال حضور داشته باشید.

اغلب اوقات ، مردم اجازه می دهند ذهن شان  در طول فعالیت های روزانه به ناکجا آباد برود . به جای ادامه دادن به  این روند ، وقت بگذارید تا به جزئیات کوچک ، مانند صداها یا بوهایی که معمولاً به آنها توجه نمی کنید، توجه کنید. این به شما کمک می کند ذهن شما به جای تثبیت کردن خاطرات بد ، به حال و جریانات فعلی بپردازد.

هنگامی که افکار شما به مکانهایی که نمی خواهید می روند می توانید بگوییدمن اینجا هستمیامن زنده ام“.

این کار به شما کمک می کند تا دریابید که حق انتخاب دارید.

توجه کنید که بدن شما باید زمان حال را احساس کند . به حواس خود توجه کنید: چه چیزی را می شنوید ، چه چیزی را می بینید ، چه طعم و یا بویی را حس می کنید ؟ اطمینان حاصل کنید که حواس خود را به خاطرات گذشته تان محدود نکنید.

مدیتیشن را امتحان کنید برای حذف خاطرات بد از ذهنتان

 بیشتر اشکال مدیتیشن مربوط به ذهن آگاهی هستند. تمرکز روی تنفس و رهایی ذهن شما از عوامل حواس پرتی به شما کمک می کند تا زندگی کامل تری در زمان حال داشته باشید. تمرین منظم مدیتیشن نه تنها به شما در تمرکز بهتر کمک می کند بلکه نشان داده شده است که باعث بهبود روحیه کلی شما می شود.

چشم انداز مثبتی داشته باشید.

آنچه را که از رویداد های بد زندگیتان آموخته اید در نظر بگیرید. حتی وحشتناک ترین تجربه ها می توانند چیزی را به ما یاد دهند. ممکن است برای درک آنچه آموخته اید ،به مدت زمان زیادی نیاز داشته باشید ، به خصوص اگر حادثه تازه رخ داده باشد. اما اگر بتوانید به عقب نگاه کنید و ببینید که از اوضاع بد خود چیزی به دست آورده اید ، خاطره بد شما بخشی از تلخی اش را از دست می دهند. آیا می توانید نکته ی مثبتی را که قبلاً متوجه آن نشده اید پیدا کنید؟

به یاد داشته باشید که تجربیات منفی بخش اجتناب ناپذیری از زندگی ما هستند. تجربیات دشوار ،ما را قوی تر می کنند و به ما کمک می کنند تا لحظات لذت بخش زندگی را درک کنیم. بدون اینکه حداقل یک بار احساس بد داشته باشیم ، نمی توانیم از احساس خوب قدردانی کنیم.

برای حذف خاطرات بد نعمت هایی که دارید را بشمارید

لیستی از مواردی را تهیه کنید که اکنون از آنها سپاسگزار هستید.

خاطرات خوب جدید بسازید.

با گذشت زمان ، خاطرات بد به طور طبیعی  محو می شوند. شما می توانید این روند  را با  ایجاد خاطرات خوب جدید سرعت ببخشید . وقت خود را صرف انجام کارهایی کنید که  شما را خوشحال می کنند . هرچه خاطرات مثبت بیشتری داشته باشید ، در طولانی مدت خاطرات منفی کم رنگ تر به نظر می رسند.

 رفتن به مکانهایی که قبلاً نرفته اید میتواند کمک کننده باشد، زیرا می توانید تجربیات کاملاً جدیدی داشته باشید که به هیچ وجه ردی از گذشته در آن وجود نداشته باشد.  به یک شهر جدید سفر کنید ، یا در شهر خود به گشت و گذار بپردازید و به محله ای بروید که معمولاً به آن جا نمی روید.

اگر سفر کردن را دوست ندارید ، به رستوران جدیدی بروید که هرگز نرفته اید ، یک غذای چالش انگیز بپزید ، یا دوستان خود را به صرف شام دعوت کنید.

زندگی شلوغی داشته باشید.

 برنامه خود را کاملا پر کنید ، در این صورت وقت کمتری برای تأمل در افکار منفی خواهید داشت. زمان بیشتری را  با دوستانتان بیرون بروید ، یا  خود را با یک کتاب خوب مشغول کنید ، یا یک سرگرمی جدید انتخاب کنید. هرچه بیشتر وقت خود را به بطالت بگذرانید و هیچ کاری نکنید ، بیشتر احتمال دارد که روی خاطرات قدیمی تمرکز کنید.

5/5 - (3 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

4 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
4
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx