رشد مهارت های شخصی با چند راهکار فوق العاده

یک نظر اضافه کنید
18 دقیقه مطالعه

همه افراد در زندگی خود دارای مهارت هایی هستند که باید برای کسب موفقیت آن ها را پرورش دهند. مهم ترین نکته در رشد مهارت های شخصی در وهله اول شناخت آن ها و یافتن راهی برای پرورش مهارت ها خواهد بود.

همانطور که می دانید بسیاری از افراد علاقه و مهارت خود را نادیده می گیرند و مجبور هستند مشغول به کار دیگری شود. درحالی که اگر همان وقت و انرژی را برای پرورش مهارت های خود اختصاص دهند موفقیت های بیشتری به دست می آورند.

با وجود این شرایط در پرورش این مهارت ها حرف اول را می شزند. گاهی اجازه نمی دهد که افراد به سراغ علاقه خود بروند. در این مقاله قصد داریم که چند راهکار ساده را در اختیار شما قرار دهیم که به راحتی بتوانید مهارت های شخصی خود را به خوبی پرورش دهید.

مهارت های شخصی چیست؟

قبل از هر چیز بهتر است با مهارت های شخصی آشنا شوید و بدانید که به چه چیزی مهارت شخصی می گویند. توانایی ها و ویژگی هایی که هر فرد به صورت مجزا و شخصی برای انجام کار ها دارد را مهرات شخصی می گویند.

این توانایی و استعداد ها در هر فرد متفاوت است و نمی توان یک مهارت را به همه افراد اختصاص داد. از این رو واجب است که هر فرد مهارت خود را شناسایی کند و آن را تقویت نماید. زیرا اینگونه می تواند در شغلی متناسب با روحیات. و توانایی های خود پیدا کند و موفق شود.

برای مثال بسیاری از افراد توانایی انجام کار های هنری را به بهترین شکل ممکن دارند و می توانند آثار فوق العاده ای را خلق کنند. این در حالی است که فرد دیگری هیچ توانایی در درک هنر ندارد و در عوض می تواند کار های فنی را به خوبی انجام دهد.

اگر این دو فرد در انتخاب شغل جایشان عوض شود و شغلی نامتناسب با توانایی های خود داشته باشند، قطعا نمی توانند هیچ گونه موفقیتی را کسب کنند.

چرا پرورش مهارت های شخصی مهم است؟

همانطور که گفته شد رشد مهارت های شخصی می تواند اثرات مثبتی را در زندگی شما بگذارد و فوایدی را به همراه داشته باشد. یکی از آن ها موفقیت های شغلی است که برای بسیاری از افراد اهمیت دارد. معمولا همه افراد دوست دارند که در شغل خود پیشرفت کنند که برای این به دست آوردن این موفقیت بهتر است مهارت شخصی خود را به خوبی تقویت کنید.

از طرفی دیگر شناخت مهارت های شخصی و پیشرفت در آن ها باعث می شود که شما احساس بهتری نسبت به انجام کار خود داشته باشید. این رضایت درونی موجب علاقه مندی شما به شغلتان خواهد شد که نتیجه های خوبی را به همراه دارد.

چگونه مهارت های شخصی خود را تقویت کنیم؟

شما با رعایت چند نکته ساده می توانید مهارت های شخصی خود را به بهترین شکل ممکن پرورش دهید و تقویت کنید. در این بخش با تعدادی از این نکات ساده آشنا خواهید شد.

ترس های خود را کنار بگذارید

یکی از مهم ترین نکاتی که در رشد مهارت های شخصی شما نقش دارد کنار گذاشتن ترس هایتان است. این ترس ها مانع پیشرفت شما خواهند شد و نمی گذارند که طعم واقعی موفقیت را بچشید. بهتر است برای کنار گذاشتن این ترس ها از کلاس های آموزشی یا افراد متخصص کمک بگیرید که راحت تر بتوانید این مشکل را حل کنید.

مطالعه

کتاب همیشه یکی از بهترین مواردی است که در همه مشکلات می تواند راهگشای شما باشد. حال کتاب های آموزشی وجود دارند که در جهت پرورش مهارت های شخصی شما نوشته شده اند و می توانند کمک بزرگی برای شما باشند.

سعی داشته باشید که در طول ماه حداقل یک کتاب آموزشی و انگیزشی بخوانید که کمکی به تقویت مهارت هایتان کند.

یادگیری نکات جدید

افرادی که به فکر پرورش مهارت های شخصی خود هستند همیشه به دنبال یادگیری چیزهای جدید می گردند که بتوانند به آن ها کمک کند. نکات جدید و کاربردی در موفقیت افراد نقش بسیاری دارد. این یادگیری مختص به کسانی است که ذهن خود را به دانش قبلی خود محدود نکرده اند و اشتیاقی برای افزایش علم و توانایی خود دارند.

رشد فردی برای بانوان

راه های رشد مهارت های فردی

از نظرات دیگران استقبال کنید

بسیاری از افراد دوست ندارند که درباره دستاورد های خود نظری از دیگران بشنوند، اما گاهی اوقات همین نظرات در صورتی که مثبت باشد می تواند موفقیت های بی شماری را برایتان رقم بزند. از این رو بهتر است برای رشد مهارت های شخصی خود از نظرات سازنده و مثبت دیگران استقبال کنید و در مقابل آن ها جبه نگیرید.

گاهی اوقات لازم است که شخصی بی طرف درباره نظرات یا دستاورد های شما نظر بدهد که بتوانید موفقیت های بیشتری را بدست آورید و موقعیت خود را متوجه شوید.

با افراد مثبت ارتباط برقرار کنید

افرادی که همیشه از زندگی خود و دیگران می نالند یا حسود هستند می توانند جلوی پیشرفت شما را بگیرند. از این رو باید در انتخاب اطرافیان خود دقت کنید و افراد مثبت را برای مشورت در نظر بگیرید. افراد منفی را از اطراف خود کنار بزنید و اجازه ندهید که انرژی منفی آن ها روی شما تاثیر بگذارد و مانع پیشرفتتان شود.

در عوض تا می توانید به افراد مثبت اندیش با انرژی های خوب نزدیک شوید و از توصیه های آن ها برای دریافت انگیزه استفاده کنید. این روش تاثیر زیادی در تقویت مهارت های شخصی شما خواهد داشت و می تواند اثرات خوبی را به دنبال داشته باشد.

اینترنت

همانطور که در جریان هستید امروزه همه کارها به وسیله اینترنت انجام می شود و همه افراد در شبکه های اجتماعی با یکدیگر تعامل دارند. حال شما نیز می توانید برای تقویت مهارت های شخصی خود از اینترنت کمک بگیرید و در شبکه های اجتماعی با افرادی که در این زمینه فعالیت دارن آشنا شوید.

گاهی اوقات جرقه موفقیت شما در همین شبکه های اجتماعی و اینترنت زده می شود و راه های موفقیت برایتان هموار خواهد شد. از این رو سعی کنید زمانی را برای بررسی شبکه های اجتماعی و اینترنت نیز اختصاص دهید که به خودتان کمک کرده باشید.

رشد فردی برای بانوان

کمک به رشد مهارت های فردی

یادداشت های شخصی

افراد موفق به صورت روزانه یادداشت هایی برای خود خواهند داشت که از آن ها به عنوان هدف خود و برنامه ریزی روزانه استفاده می کنند. در بسیاری از مواقع نوشتن می تواند ذهن شما را آرام کند و اجازه و یک برنامه درست را برایتان به ارمغان بیاورد.

این یادداشت ها می تواند به صورت شخصی و در یک دفتر شخصی باشد یا به عنوان یک وبلاگ نویس در صفحه اجتماعی شما قرار بگیرد که دیگران نیز بتوانند از آن استفاده کنند. هریک از این موارد به سلیقه شما بستگی خواهد داشت.

اضطراب را از خود دور کنید

یکی از کارهایی که باید برای رشد مهارت های شخصی خود بلد باشید دور کردن اضطراب و استرس خواهد بود. استرس بیش از حد می تواند ذهن شما را درگیر کند و مانع کسب موفقیت های بیشتر شود. از این رو ورزش های هوازی یا مدیتیشن می تواند در حفظ آرامش درونی به شما کمک کند.

اگر فکر می کنید که استرس شما به قدری است که مانع هرکاری حتی فکر کردن می شود، بهتر است ورزش مدیتیشن را یاد بگیرید که در هر زمان و هرجایی که هستید بتوانید از آن استفاده کنید. یکی دیگر از کارهایی که می تواند به حفظ آرامش شما کمک کند دور نگه داشتن افکار منفی خواهد بود.

ورزش های هوازی و مدیتیشن به پرورش افکار شما کمک خواهد کرد و باعث می شود با آرامش بیشتری فکر کنید یا تصمیم بگیرید.

یک راهنمای کاربلد داشته باشید

برخی مواقع شما توانایی تشخیص استعداد های خود را ندارید و نیاز دارید که با یک مربی یا مشاور صحبت کنید. کسی که بتواند به راحتی استعدادتان را تشخیص دهد و شما را در مسیر درست قرار دهد. تشویق این مربی و مشاور تاثیرات زیادی در آینده شغلی و موفقیت هایتان خواهد داشت. بنابراین با اطمینان خاطر به توصیه های او گوش دهید و در راه موفقیت خود گام بردارید.

رشد فردی برای بانوان

تاثیر رشد مهارت های فردی در کار

نقش مهارت های فردی در محل کار

همانطور که گفته شد مهارت های فردی می تواند تاثیرات زیادی را در زندگیتان داشته باشد و باعث رشد فردی شما شود. حال این تاثیرات در محل کار شما بیشتر خواهد بود و بیشتر با ان سر و کله خواهید زد. در این بخش تعدادی از این موارد را برای شما شرح خواهیم داد.

شنونده خوب

یکی از مواردی که می تواند در رشد مهارت های شخصی شما در محل کار کمک کند شنونده خوب بودن است. شما به عنوان یک فرد موفق در کارتان باید توانایی شنونده بودن را داشته باشید. به طوری که به همه مکالمات موثر از طرف همکاران یا حتی مراجعه کنندگان خود گوش دهید.

شنونده خوب بودن در همه کارها کمک رسان شما خواهد بود و باعث پیشرفتتان خواهد شد. از این رو سعی کنید این مهارت را بالا ببرید.

کارگروهی

کار کردن شما به صورت گروهی باعث می شود که اتحاد بین شما و دیگر همکاران بیشتر شود و در نتیجه موفقیت های بیشتری در انتظارتان خواهد بود. در کارهای گروهی تمام اعضا موظف هستند که علاوه بر انجام کارهای خود در مواقع خاص به یکدیگر نیز کمک کنند.

این مسئولیت پذیری تیمی علاوه بر اینکه مهارت های فردی را افزایش می دهد باعث خواهد شد که مهارت های گروهی را نیز به خوبی یاد بگیرید و از آن ها در تمام مراحل کاری خود استفاده کنید.

زمان بندی مناسب

اگر دوست دارید در کار خود پیشرفت چشمگیری داشته باشید، باید یک برنامه ریزی دقیق همراه با زمانبندی مناسب تنظیم کنید. برنامه شما باید طوری تنظیم شود که به راحتی بتوانید به همه کارهای خود رسیدگی کنید و حتی سریع تر از قبل کار های خود را انجام دهید.

زمان بندی مناسب در تمام طول زندگی شما تاثیر خواهد داشت، اما تاثیر آن در کار و شغلتان می تواند بیشتر از هر زمان دیگری خود را نشان دهد. بنابراین این قضیه را جدی بگیرید و یک برنامه دقیق برای انجام کارهای خود داشته باشید.

رشد فردی برای بانوان

تصمیم گیری بهتر با رشد مهارت های فردی

توانایی تصمیم گیری در شرایط سخت

در بسیاری از مواقع پیش می آید که شرایط کمی سخت می شود و تصمیم گیری برای افراد با مشکل خواهد بود. یک فرد موفق باید بتواند بهترین تصمیم ها را در بدترین شرایط بگیرد. این توانایی نقش بسیار مهمی در زندگی خواهد داشت و کمک های زیادی به شما خواهد کرد.

زیرا شرایط چالش برانگیز در طول زندگی کم نخواهد بود و تصمیم های درست مسیر زندگی را به کلی تغییر خواهد داد. همچنین شما را از شرایط سخت و بحرانی به راحتی خلاص خواهد کرد.

به خود ایمان داشته باشید

در همه مراحل زندگی و کاری افرادی هستند که می خواهند سد راهتان باشند و با تصمیمات شما مخالفت می کنند. شما در این مواقع باید انقدر خود را باور داشته باشید که به راحتی روی تصمیم خود بمانید و پافشاری کنید. به طوری که نظر دیگران را به خود جلب کنید و به آن ها اطمینان دهید که تصمیمتان کاملا درست و به جا خواهد بود و هیچ مشکلی در آن ایجاد نمی شود.

انعطاف پذیری

افرادی که به راحتی خود را با همه شرایط وفق می دهند و با تغییرات هماهنگ می شوند در رشد مهارت های شخصی خود توانایی بی نظیری خواهند داشت. زیرا با تغییرات محیطی یا شرایط دچار سردرگمی نمی شوند و به سادگی می توانند کارهای خود را به بهترین شکل ممکن انجام دهند.

همیشه زندگی و کار به وفق مراد شما نخواهد بود و در مواقعی مجبور هستید که متحمل تغییراتی شوید. بنابراین قبل از ایجاد شرایط سخت این توانایی را در خود بالا ببرید و تقویت کنید که بعد ها با مشکلات جدی مواجه نشوید.

صداقت

راستگویی و صداقت در کار بسیار مهم است حتی در مواقعی که به ضرر شما باشد. این صداقت باعث جلب اعتماد و ایجاد صمیمیت بین شما و همکاران خواهد شد. درست است که راستگویی در همه امور مهم است، اما در کار این مسئله اهمیت بیشتری دارد.

با نهادینه شدن این ویژگی همه افراد از شما به عنوان یک فرد راستگو و با صداقت یاد می کنند و در همه امور به شما اعتماد خواهند کرد. اعتماد کاری در موفقیت شما اهمیت بسیاری دارد و موجب پیشرفت های روز افزون و صمیمیت شما با همکاران خواهد شد.

رشد فردی برای بانوان

دوره رشد مهارت های شخصی

تعهد و وجدان کاری

مسئولیت پذیری و داشتن تعهد کاری می تواند شرایط خوبی را برایتان به وجود آوردن. این مسئولیت پذیری باعث می شود که کارهایتان را به بهترین شکل ممکن انجام دهید و تمام تلاش خود را انجام دهید که نتیجه خوبی حاصل شود.

وجدان کاری کیفیت کارهایتان را بالا می برد و موقعیت های شغلی بهتری را در اختیارتان قرار می دهد. زیرا همه کارفرمایان به دنبال فردی با وجدان کاری می گردند که بتوانند به او اعتماد داشته باشند و کارهایشان را به او بسپارند. در نتیجه همیشه وجدان کاری را سرلوحه خود قرار دهید و تعهد کاریتان را حتی در بدترین شرایط حفظ کنید.

کمک به دیگران

بسیاری از افراد هستند که با وجود داشتن دانش و توانایی بالا در کار به دیگران کمک نمی کنند. و به بیانی دیگر از پیشرفت دیگران لذت نمی برند. درحالیکه افراد موفق سعی می کنند که علاوه بر بالا بردن توانایی های خود به دیگران نیز کمک کنند که کارهایشان را به درستی انجام دهند.

این افراد از پیشرفت دیگران خوشحال می شوند و تنها به دنبال پیشرفت کار ها خواهند بود. راهنمایی کردن دیگران در مواقعی ممکن است موفقیت های بیشتری را برای شما نیز به همراه داشته باشد. در رشد مهارت  های شخصی نیز در مواقعی به کمک افراد دیگر لازم است و برای شناخت این توانایی ها باید از یک فرد کاربلد کمک بگیرید.

به دلیل اینکه در مشاغل معمولا افراد به صورت گروهی کار می کنند همگی باید به یکدیگر کمک کنند و باعث پیشرفت هم شوند. زیرا این پیشرفت ها راندمان کار را بالا می برد و باعث موفقیت های بیشتر کاری خواهد شد.

سخن اخر

رشد مهارت  های شخصی در افراد باید در سنین خاصی صورت بگیرد که به خوبی نتیجه دهد. معمولا بهتر است که این توانایی ها در زمان کودکی تشخیص داده شود که در پرورش این استعداد ها به مشکل بر نخورید. با این وجود هر زمانی که احساس کردید توانایی خاصی دارید به دنبال تقویت و پیشرفت آن باشید. زیرا هیچگاه برای کسب موفقیت های خود دیر نخواهد بود و ماهی را هروقت از آب بگیرید تازه است.

 

9 Ways To Improve Your Personal Development Skills | Indeed.com

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx