مهارت های هوش هیجانی

یک نظر اضافه کنید
19 دقیقه زمان مطالعه

هر آنچه در مورد مهارت های هوش هیجانی باید بدانید

در حالی که در دهه گذشته مهارت های هوش هیجانی به کلمه رایج تر تبدیل شده است، مفهوم آن حداقل ۲۵ سال است که وجود داشته است. چه آن را به عنوان ضریب عاطفی (EQ)، هوش هیجانی (EI) بشناسید یا به طور گسترده تری با ایده «مهارت های نرم» آشنا باشید، EI نقش مهمی در زندگی روزمره شما بازی می کند.

هوش عاطفی زیربنای روابط حرفه ای، ارتباطات بین فردی ما است و حتی با توانایی ما در ایجاد انگیزه در خودمان مرتبط است.

اگر تابه حال خود را نگه داشته اید، به خصوص زمانی که می خواهید سرزنش کنید، از قبل با روش کار EI آشنا هستید. مانند سایر جنبه های خود، ملموس نیست، اما حتی اگر نمی توانید هوش هیجانی را ببینید، مطمئناً می توانید تأثیر آن را احساس کنید.

مهارت های هوش هیجانی چیست؟

بر اساس فرهنگ لغت روان شناسی APA، هوش هیجانی است. نوعی از هوش که شامل توانایی پردازش اطلاعات احساسی و استفاده از آن در استدلال و سایر فعالیت های شناختی است.

از این تعریف مشخص است که EI هم در روابط حرفه ای و شخصی و روابطی که با خود داریم مرتبط است. به زودی به پویایی این موضوع می پردازیم که چگونه در مهارت های بین فردی، EI نقش مهمی ایفا می کند.

این اصطلاح توسط دو روان شناس آمریکایی ابداع شد و از تعریف آنها می توانید ایده خوبی از مهارت های هوش هیجانی به دست آورید.

فرد باهوش عاطفی در چهار زمینه مهارت دارد: شناسایی احساسات، استفاده از آن، درک عواطف و تنظیم احساسات این موارد خواهد بود که می تواند منجر به موفقیت شود.

EI کمک می کند که احساسات خود را مدیریت کنید. با این امکان که اجازه می دهد، احساسات غیرمولد خود را در مواردی که ابزاری نیستند، رد کرده و نادیده بگیرید یا تنظیم کنید. به عنوان مثال، فریاد زدن بر سر راننده اتوبوس ارزش کمی دارد، زیرا رفت و آمدتان به دلیل ترافیک بد کند شده است.

توانایی های هوش هیجانی چیزی است که امکان می دهد، احساس دیگران را متوجه و درک کنید. آنها با شکل دادن به روابط دیگران در اطرافتان، نقش بزرگی در تعریفتان دارند.

اعتقاد بر این است که مهارت های هوش عاطفی به دلیل تأثیرشان بر توانایی در مدیریت خود و ایجاد انگیزه، سهم زیادی در موفقیت کلی در زندگی دارند.

آیا هوش هیجانی مهارتی نرم است؟

مهارت های بین فردی، هوش هیجانی و مهارت های اجتماعی اغلب با هم در نظر گرفته می شوند. به عنوان مثال، ناملموس هستند، اما تقریباً بر هر کاری که انجام می دهید، تأثیر قابل توجهی دارند.

در عین حال، برچسب «مهارت نرم» به این معنا نیست که مهارت های بین فردی مانند EI را نمی توان از نظر روان سنجی اندازه گیری کرد یا اینکه خودتان نمی توانید آنها را به روش های بسیار مؤثر توسعه دهید.

قبل از اینکه ارزیابی مهارت های هوش هیجانی را در نظر بگیرید، با کمی جزئیات بیشتر به این موارد نگاه کنید. امیدواریم که این درک پیشینه این را آشکار کند که توسعه EI مشتریانتان چقدر ساده است.

نظریه های مهارت های هوش هیجانی

مدل چهار شاخه ای EI

مدل چهار شاخه ای هوش هیجانی روشی مفید برای تجسم مهارت های هوش هیجانی مختلف است. این روش به سادگی فرض می کند که مهارت ها در چهار دسته قرار می گیرند، همان طور که در زیر نشان داده شده است. این موارد عبارت اند از:

 • درک احساسات،
 • تسهیل فکر با استفاده از احساسات،
 • درک احساسات و مدیریت احساسات.

مدل چهار شعبه

درک احساسات، آگاهی و حساس بودن نسبت به احساسات دیگران است. به عبارت دیگر، توانایی شناسایی دقیق حس ها با شناسایی و رمزگشایی سیگنال های آن امکان پذیر خواهد بود. این می تواند در چهره، صدا یا حتی در تصاویر دیگران باشد.

تسهیل فکر با استفاده از احساسات زمانی صورت می گیرد که احساسات را شناسایی کنید. تسهیل فکر با استفاده از احساسات، به تجزیه و تحلیل و ثبت این اطلاعات عاطفی مربوط می شود. سپس، گنجاندن آن در عملکردهای شناختی سطح بالاتر برای افزایش تصمیم گیری، منطقی سازی، حل مسئله و در نظر گرفتن دیدگاه های دیگران است.

درک احساسات به این معناست که بتوانید درک کنید که چگونه احساسات مختلف با یکدیگر ارتباط دارند، چگونه می توانند بر اساس موقعیت هایی که با آن مواجه می شوید، تغییر کرده و چگونه احساسات در طول زمان تغییر می کنند.

اینکه بتوانید از طریق حالات چهره، لحن صدای و غیره پیش بینی کنید که چگونه احساسات فرد تغییر می کند، به این معنی است که احتمالاً مهارت های مدیریت هیجانی قوی دارید. این عالی است که توانایی درک احساسات با ارتباط موفق بسیار مرتبط است.

چه چیزی مهارت های هوش هیجانی را تعیین می کند؟

بسیاری از تئوری های EI، مانند آن هایی که اخیراً به آن ها نگاه کردید، دیدگاه های متفاوتی را در مورد آنچه که مفاهیم واقعاً شامل می شوند، ارائه می دهند. با این حال، آنان نقاط مشترک زیادی دارند، مانند درک احساسات خود، احساسات دیگران و مدیریت مؤثرشان. نکته اصلی این است که همه اینها توانایی ها هستند، نه ویژگی های ثابت و غیرقابل تغییر.

مهارت های هوش هیجانی

مهارت های هوش هیجانی

 

با این حال، خبر عالی برای بسیاری از افراد این است که علی رغم اینکه EI پیوندهایی با نحوه عملکرد مغزتان از نظر عصبی دارد، بسیاری از آن از طریق تجربیات روزمره آموخته می شود. این بدان معناست که می توان مهارت های هوش هیجانی را توسعه داد؛ بنابراین، از این نظر، این شما هستید که هوش هیجانی خود را تعیین می کنید.

شکل گیری مهارت های هوش هیجانی

بیایید به چند نمونه از چگونگی شکل گیری این مهارت را در زندگی روزمره با تمرکز ویژه بر رابطه بین مهارت های هوش هیجانی و مهارت های اجتماعی نگاه کنید. از هر دو نمونه محل کار استفاده خواهیم کرد و همچنین در نظر خواهیم گرفت که EI در روابط کاری و حرفه ای چگونه به نظر می رسد.

گوش دادن به دیگران

جان در آژانس تبلیغاتی کار می کند و در طول فرایند طوفان فکری، اوضاع ممکن است کمی گیج کننده شود. همه تلاش می کنند که نظرشان شنیده شود و فکر می کنند بهترین ایده را دارند. اغلب اوقات، این منجر به افزایش صداها می شود.

وقتی باب ایده کمپین را ارائه می کند، بدون اینکه یکی دیگر از اعضای تیم درباره او صحبت کند، برایش دشوار است که منظورش را متوجه شود که احترام بسیار کمی را نشان می دهد و می تواند به احساسات جریحه دار منجر شود.

جان با پیشنهاد دادن آرام به اینکه مردم وقتی صحبت به آنها داده می شود، به آرامی به حرف یکدیگر گوش دهند، هوش عاطفی قوی نشان می دهد. به طور خاص، او درک می کند که باب آن را از نظر احساسی خیلی خوب نمی گیرد و همچنین سعی می کند احساسات را در اتاق مدیریت کند. این هم تشخیص و هم مدیریت مؤثر احساسات تیم در بازی است.

وقتی همه شروع به گوش دادن به یکدیگر می کنند، طبق پیشنهاد جان، رسیدن به یک تصمیم سازنده با هم بسیار ساده تر است.

فکر تسهیل کننده

دانیل بازرس پارکینگ است و متأسفانه شغل او به این معنی است که گاهی اوقات مردم به ماشین خود باز می گردند که او را در حال چاپ بلیط بیابند. در طول سال ها، آموخته است که نگرش مقتدرانه فقط کارم را انجام می دهم، واکنش های منفی رانندگان را برانگیخته است. اغلب این موارد منجر به شکایت از عملکردش می شود.

هنگامی که رانندگان دانیل را در حال چاپ بلیط می گیرند، او اکنون با لبخند تعامل خود را آغاز می کند. او از وضعیت آنها می پرسد و آیا آنها خوب هستند یا خیر، سپس گپ و گفتی را درباره آب و هوا شروع می کند.

با شناسایی و توجه به احساساتشان و سپس تطبیق استراتژی ارتباطی خود با استفاده از فرایندهای ذهنی سطح بالاتر، او توانسته شکایات علیه خود را تا ۹۰ درصد کاهش دهد. همچنین با موفقیت احساسات دیگران را علی رغم رفتار غیرمنطقی آنان مدیریت می کند.

درک دیدگاه دیگران

لیزا به خانه آلیس رفته است که لباسی را که به امانت گرفته بود، برگرداند. حتی ۱ تکه کیک می آورد، زیرا می داند که آلیس هفته بسیار پر استرسی را در محل کار داشته است. او در حال ناخوشایندی است، زیرا خسته بوده و لیزا را به داخل دعوت نمی کند. در عوض تندخو است و دراسرع وقت به روی دوستش می بندد. لیزا در حالی که به خانه می رود ناراحت است و فکر می کند که چقدر وحشتناک است.

در طول پیاده روی، لیزا به موقعیت فکر می کند که چگونه آلیس با ساعت های فوق العاده طولانی مشغول بوده و هر روز تا ساعت ۹ شب در دفتر کار می کند. او افکار قبلی خود را رد می کند و متوجه می شود که دبی فقط خسته و کمی فرسوده شده است. او با قرار دادن خود به جای دوستش و نگاه عینی به موقعیت عاطفی، توانسته تصمیم منطقی در مورد نحوه واکنش اتخاذ کند.

به جای اینکه از دست وی عصبانی شود، تصمیم می گیرد که در اواخر هفته با او تماسی دوستانه برقرار کند تا به او بگوید امیدوار است اوضاع کمتر شلوغ شده باشد.

هوش عاطفی، مهارت های اجتماعی

همان طور که مثال های بالا نشان می دهند، هوش هیجانی، مهارت های اجتماعی و مهارت های ارتباطی به طور جدایی ناپذیری به هم مرتبط هستند. احتمالاً هم تجربه های مشابهی داشته اید و امیدواریم داستان های لیزا، جان، و دانیل ارتباط بین تجربیات عاطفی، ارتباطات و رفتارهای را مشخص کنند.

مهارت های هوش هیجانی

مهارت های هوش هیجانی و هوش عاطفی

 

وقتی صحبت از مهارت های EI می شود، توانایی درک و مدیریت احساسات کمک می کند که با تعارض کنار بیایید. این کار را با این امکان انجام می دهد که احساس دیگران را پیش بینی کنید و پاسخ هایتان را تطبیق دهید که بتوانید آنان را در ۱ راه حل استفاده کنید.

توسعه مهارت های هوش هیجانی

تمرین باعث عالی شدن می شود و وقتی نوبت به توسعه مهارت های هوش و رشد فردی می رسد، تمام ۴ تمرین زیر زمانی مؤثرتر هستند که به طور منظم تمرین کنید.

۱. روی خودآگاهی خود کار کنید

تمرکز حواس در این تمرین کلیدی است که به طرز شگفت انگیزی آسان است. با صرف زمان کمی برای فکر کردن در مورد واکنش های خود به رویدادهای روزانه شروع کنید. چند لحظه آرام در پایان روز برای انعکاس آنچه برایتان اتفاق افتاده و احساسی که داشتید عالی است.

مهارت های هوش هیجانی

نقش خودآگاهی در مهارت های هوش هیجانی

 

در اینجا متوقف نشوید. مهم است که این تأمل را با در نظر گرفتن نقاط قوت، محرک ها، ارزش ها و فرصت هایی که برای توسعه بیشتر می بینید، کمی بیشتر از این زمان صرف کنید. این تمرین هوش هیجانی بر اساس مفهوم ادراک احساسات مایر و سالوی ساخته شده است. با شما شروع می شود.

۲. تصورات خود را از خود مدیریتی مجدداً تنظیم کنید

درگیری با دیگران اغلب می تواند مشکلاتی باشد که به چارچوب اصلی خودتان مربوط می شود. به عنوان مثال، قاب بندی مجدد کاری است که وقتی از نیمه خالی به پر لیوان نگاه می کنید، انجام می دهید. هنگام توسعه EI خود، این فرایند داخلی را در نظر می گیرید و آن را در تعاملات خود با دیگران اعمال خواهید کرد.

مهارت های هوش هیجانی

جداسازی تصور از مدیریت در مهارت های هوش هیجانی

 

با در نظر گرفتن مجدد درگیری با همکار به عنوان فرصتی برای ایجاد کار تیمی بهتر با آن شخص، می توانید انگیزه شروع گفتگو را به جای اجتناب از درگیری غیرقابل اجرا پیدا کنید. در طول مکالمه دشوار، می توانید دیدگاهی را که به طرف مقابلتان می بینید، دوباره تعریف کنید، نه به عنوان یک دشمن، بلکه یک متحد جدید بالقوه.

مفهوم قالب بندی مجدد در میان متخصصان EI محبوب است و اگر به دنبال راهی طولانی مدت برای مقابله با تعارضات بین فردی اجتناب ناپذیر هستید، به خوبی جواب می دهد. به عنوان مثال، در ذهنتان، شخصی در حال انتقاد از ایده ای است که به آن رسیده اید. در عوض، می توانید وضعیت را به صورت ذهنی در قالب «چقدر این پیشنهادات مفید هستند، می توانم از آنها برای بهبود ایده ام استفاده کنم» تعریف کنید.

۳. از محرک های عاطفی خود آگاه شوید

رویکرد دیگری که برای یادگیری مدیریت احساسات خود پیشنهاد می کنیم، شناسایی محرک هایی است که در وهله اول آنها را تحریک می کنند. این شامل تلاش برای منزوی کردن، پیش بینی و کنترل جنبه هایی از تعاملاتمان با دیگران است که فرد را متحیر می کند.

مهارت های هوش هیجانی

محرک عاطفی و مهارت های هوش هیجانی

 

مثال رایج آن چیزی است که آن را ماشه تخلف می نامند. این نشان دهنده تمایل بیشتر مردم به آزرده شدن از زبان بدن دیگران، لحن صدای آنان و غیره در طول مشاجره است. اگر تعاملی اجتناب ناپذیر باشد، کمتر تدافعی و تهاجمی باشید، می تواند به رسیدن به نتیجه سازنده و مطلوب کمک کند.

۴. احساسات مثبت خود را بشناسید و جشن بگیرید

بیشتر در مورد شرکت عمدی در فعالیت های ذاتی پاداش دهنده مانند مهربانی، یادآوری خاطرات خوش گذشته و ابراز قدردانی در هنگام تعامل با دیگران است.

این بر اساس این ایده بوده که تجربه احساسات مثبت بیشتر شما را در موقعیت بهتر و انعطاف پذیرتری در هنگام وقوع چیزهای منفی قرار می دهد. از این نظر با برداشتن گام های آگاهانه برای جشن گرفتن چیزهایی که احساسات مثبت را در خودمان برمی انگیزد، مجهزتر هستید.

ارزیابی مهارت های هوش هیجانی

در حالی که بسیاری از سازمان ها و متخصصان مختلف از ارزیابی های مهارت های هوش هیجانی متفاوتی استفاده می کنند، احتمالاً شناخته شده ترین آنها آزمون هوش هیجانی مایر-سالوی-کاروسو است.

مهارت های هوش هیجانی

ارزیابی مهارت های هوش هیجانی

مایر-سالوی-کاروسو

تست هوش هیجانی Mayer-Salovey-Caruso از ۱۴۱ مورد برای اندازه گیری هر کدام از چهار مهارت هوش هیجانی ذکر شده در بالا استفاده می کند.

ارزیابی هاروارد

این آزمون بسیار کوتاه تر و تنها شامل ۲۵ مورد است. برخی از سوالات به شرح زیر خواهد بود.

۱) من می توانم احساساتم را به جز “شاد”، “غمگین”، “عصبانیت” و غیره با جزئیات توصیف کنم.

 • همیشه
 • بیشتر اوقات
 • مکرراً
 • گاهی
 • به ندرت
 • هرگز

۲) به جای موانع، روی فرصت ها تمرکز می کنم.

 • همیشه
 • بیشتر اوقات
 • مکرراً
 • گاهی
 • به ندرت
 • هرگز

از آنجایی که پاسخ ها همه در مقیاس لیکرت ۵ درجه ای هستند، آزمون به راحتی قابل تکمیل است. در اینجا چند مورد دیگر وجود دارد تا بتوانید ببینید که مهارت های هوش هیجانی خودتان را در آزمون مک کی چگونه امتیاز می گیرد.

۳) مردم را نیکو نیت می بینم.

۴) از احساسات قوی مانند خشم، ترس و شادی به درستی و به نفع دیگران استفاده می کنم.

۵) من به راحتی نظرات دیگران را درک می کنم، حتی زمانی که آنها با نظر خود متفاوت هستند.

۶) کنجکاوی من در مورد دیگران مرا وادار می کند که با دقت به آنها گوش دهم.

۷) زمانی که وضعیت نامطمئن یا دائماً در حال تغییر است، به راحتی وفق می دهم.

سخن آخر

سعی کردیم که دیدی به نسبت جامع در مورد مهارت های هوش هیجانی و تست های مرتبط با آن در اختیارتان بگذاریم تا دقیق تر و از دریچه متفاوت تری به این موضوع نگاه کنید. همواره سعی در بهبود خودتان داشته باشید.

 

منبع:

https://www.indeed.com/career-advice/career-development/emotional-intelligence-skills

 

 

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
دوره آموزش کارشناس جذب شوید
دوره برتری شدید
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx