تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ENFJ

یک نظر اضافه کنید
18 دقیقه مطالعه

تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ENFJ

آیا جالب نیست که کل جمعیت دنيا را می توان تنها به 16 تیپ شخصیتی مختلف طبقه بندی کرد که توسط شاخص تیپ مایرز-بریگز تعریف شده است؟ این موضوع با توجه به اینکه بیش از 7 میلیارد نفر در این سیاره زندگی می کنند شگفت آورتر است. در عین حال، ترجیحات روانشناختی شما تعیین می‌کند که چگونه فکر می ‌کنید، احساس می ‌کنید، رفتار می ‌کنید و درک می ‌کنید.

در نتیجه، با شناسایی این اولویت ‌ها، می ‌توانید نگرش مهمی در مورد خودتان به دست آورید. به همین ترتیب، با شناسایی تیپ شخصیتی یک فرد دیگر، می توانید بهتر پیش بینی کنید که در موقعیت های خاص چه واکنشی نشان خواهند داد.

در این مقاله نگاهی به تیپ شخصیتی ENFJ (برونگرایی، شهود، احساس، قضاوت) خواهیم داشت که با نام های «آموزگار» یا «معلم» نیز شناخته می شود. این یک تیپ شخصیتی است که بسیار کمیاب است، زیرا تخمین زده می شود که فقط در 2-5٪ از جمعیت رخ دهد. بیایید نگاهی به شخصیت ENFJ ها و ترجیحات روانی آنها بیندازیم. در اینجا مطلبي است که ويژگي هاي ENFJ ها را مشخص می کند و شخصيت آنها را بسیار جالب می کند.

کتاب راهنمای شاخص نوع بریگز مایرز به‌عنوان راهنما برای کمک به زنان در شناسایی اولویت ‌های شخصیتی مورد نیاز در محیط ‌های کاری مختلف معرفی شده‌ اند، به طور قابل‌توجهی از هدف اصلی خود فراتر رفته ‌اند.

تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ENFJ

«من با یک نیاز شدید به محبت به دنیا آمدم و نیاز بسياري به آن داشتم.»

آدری هپبورن

در واقع، شخصیت هایی که در شاخص نوع مایرز-بریگز توضیح داده شده اند، محبوبیت زیادی به دست آورده اند. به این ترتیب، آنها به عنوان طبقه بندی روانشناختی بسیار دقیق تیپ های شخصیتی موجود در نظر گرفته می شوند.

در این مطلب همه چیزهایی که باید در مورد تیپ شخصیتی ENFJ بدانید آمده است.

در ادامه نگاهی به تیپ شخصیتی ENFJ خواهیم داشت که در شاخص نوع مایرز-بریگز توضیح داده شده است.

تجزيه و تحليل تیپ شخصیتی ENFJ

بررسی ENFJ ها و شخصیت آنها بسیار جالب است زیرا بسیار نادر هستند. اگر یک ENFJ هستید، موارد زیر اطلاعات شگفت ‌انگیز زیادی را در مورد خودتان ارائه می ‌کند. در عین حال، به شما کمک می کند تا رفتار، انگیزه ها و تفکر یک ENFJ که با آن مواجه هستید را بهتر درک کنید.

به طور کلی، ENFJ ها حامیان، محافظان و نوع دوستانی پرشور استثنایی هستند که هرگز از دفاع کردن برای آنچه که احساس می کنند درست است ترسي ندارند. آنها معلمان فوق العاده با استعدادی هستند که توانایی منحصر به فردی برای کمک به دیگران برای شناسایی و توسعه پتانسیل کامل خود دارند. به طور خلاصه، ENFJ ها تمایل دارند که راه را برای آینده ای بهتر هموار کنند و به دنبال ایجاد انگیزه در دیگران برای انجام همین کار هستند.

فهرست مطالب

 • ENFJ به معنی چیست؟
 • ویژگی های شخصیتی ENFJ
 • مشاغل ENFJ
 • روابط ENFJ
 • ENFJ های معروف

بیایید با تعریف ENFJ شروع کنیم. این با توضیح عمیقی از ویژگی های شخصیتی ENFJ ها دنبال می شود.

تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ENFJ

ENFJ به معنی چیست؟

ENFJ مخفف عبارت Extraversion، Intuition، Feeling و Judgment است. این چهار بعد بر اساس انواع روانشناختی تعریف شده توسط کارل گوستاو یونگ است. این ابعاد را با ارزیابی ترجیحات روانشناختی فرد در زمینه های زیر بدست می آوریم:

 • چگونه توجه خود را متمرکز می کنید (درونگرایی یا برونگرایی)
 • چگونه اطلاعات را درک می کنید (شهود یا حس)
 • چگونه تصميم گيري می کنید (احساس یا تفکر)
 • چگونه دنیای بیرون را تفسير می کنید (ادراک یا قضاوت)

در اینجا توضیحی درباره هر حرف و نحوه ارتباط آن با تیپ شخصیتی ENFJ آورده شده است:

 • E: برونگرایی: برخلاف تیپ های شخصیتی نسبتاً درونگرا، ENFJ ها از تعامل با افراد مختلف لذت می برند. در واقع، تعامل اجتماعی به آنها کمک می کند تا دوباره انرژي كسب كنند. حتی بیشتر از این، آنها فعالانه به دنبال نظرات دیگران هستند و همچنین ممکن است خواهان تایید آنها باشند.
 • N: شهود: ENFJ ها انتزاعي بودن را به عيني بودن ترجیح می دهند. این بدان معنی است که آنها می خواهند تصویر كلي را در ذهن داشته باشند و جزئیات را به دیگران واگذار کنند.
 • F: احساس: وقتی صحبت از تصمیم گیری می شود، ENFJ ها تمایل دارند به جای منطق صرف، به معیارهای ذهنی خود اهمیت بیشتری بدهند.
 • J: قضاوت: برنامه ریزی و تصمیم گیری اولیه روش ترجیحی عملکرد تیپ شخصیتی ENFJ است.

ویژگی های شخصیتی ENFJ

ENFJ ها معلمان، مربیان و رهبران برجسته ای هستند. آنها توانایی ذاتی دارند تا دیگران را برای دستیابی به پتانسیل کامل خود تشویق کنند. در عین حال، ENFJ ها به شدت علاقه مند هستند که جهان را به مکانی بهتر تبدیل کنند. اگر این کیفیت را با مهارت های آموزشی استثنایی یا مربیگری آنها ترکیب کنید، تیپ شخصیتی کاملاً تأثیرگذاری دارید. به بیان دقیق ‌تر، ENFJ ها در متقاعد کردن دیگران به پیروی از آنها و مشارکت مثبت در جوامع خود بسیار مؤثر هستند.

به طور کلی، ENFJ ها افراد بسیار کاریزماتیکی هستند که سرشار از انرژی و اشتیاق هستند. این تیپ شخصیتی، همراه با اعتماد به نفس ذاتی آنها، می تواند به طرز ماهرانه ای به دیگران انگیزه دهد تا نه تنها خودشان، بلکه دنیای بیرون را نیز بهتر کنند.

تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ENFJ

مربیان و معلمان طبیعی

یکی از ویژگی های مهم ENFJ ها توانایی منحصر به فرد آنها در همیشه یافتن راه های جدید و جذاب برای انتقال درس های مهم به دانش آموزان است. همانطور که هر کسی که تا به حال توسط یک تیپ شخصیتی ENFJ آموزش، مربی یا رهبری شده است می تواند تأیید کند، ENFJ ها همیشه با روش های یادگیری جدید و الهام بخش می آیند. در نتیجه، ENFJ ها در بین دانش‌آموزانشان به دلیل توانایی آنها در جذب تخیل دانش‌آموزان بسیار محبوب هستند.

یکی دیگر از عواملی که باعث محبوبیت ENFJ ها در بین اطرافيانشان می شود، اعتقاد به ظاهر پایان ناپذیر آنها به کسانی است که آنها را هدایت می کنند. در نتیجه، طرفداران و دانش آموزان آنها تحت نظارت یک ENFJ رشد می کنند. دلیل این امر این است که ENFJ ها اطرافیان خود را تشویق می کنند تا پتانسیل واقعی خود را کشف کنند. در عین حال، تیپ های شخصیتی ENFJ در ایجاد اعتماد به نفس به اطرافیان خود مهارت بسیار خوبی دارند. در نتیجه، افرادی که توسط یک ENFJ هدایت می شوند، اغلب با تعجب به رشد و پیشرفت خود نگاه می کنند.

ارتباطات ماهرانه

بسيار جالب توجه است که ENFJ ها در ارتباط کلامی استعداد غیرعادی دارند. به همین دلیل، آنها در ارتباطات ماهر هستند و می توانند موضوعات پیچیده را به روشی آسان توضیح دهند. در نتیجه مهارت کلامی خود، ENFJ ها اغلب در بین افرادی که با آنها تعامل دارند بسیار تأثیرگذار هستند.

برنامه ریزي بلند مدت

وقتی نوبت به برنامه ریزی و زمان بندی می رسد، تیپ شخصیتی ENFJ ممکن است از تصمیم گیری های خیلی خودانگیخته دوری کند. در عوض، آنها برنامه ریزی بلندمدت را ترجیح می دهند. با این حال، پس از نهایی شدن این برنامه ‌ها، ENFJ ها به تعهدات و وظايف خود عمل خواهند کرد.

تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ENFJ

قابل دسترس و آسان برای برقراري ارتباط

یکی دیگر از ویژگی های شخصیتی جالب ENFJ ها همکاری بالای آنهاست. به این ترتیب، این تیپ شخصیتی برای هماهنگی ارزش قائل است و فعالانه به دنبال ایجاد روابط دوستانه است. به همین دلیل، ENFJ ها اغلب توسط افرادی که با آنها در تعامل هستند به عنوان افرادی قابل دسترس و خوب در نظر گرفته می شوند.

حساسیت و شهود به خوبی توسعه یافته

چیزی که در مورد ENFJ ها جالب است، شهود و حساسیت خوب آنهاست. در نتیجه، آنها نیازهای دیگران را بسیار درک می کنند. حتی بیشتر از آن، ENFJ اغلب به عنوان فردی دیده می شود که می تواند افراد دیگر را به دقت درك كند. این به نوبه خود، بینش مهمی در مورد رفتارها و انگیزه های افرادی که با آنها در تعامل هستند به آنها می دهد.

نقطه ضعف این حساسیت استثنایی این است که ENFJ ها اغلب به طور ناخودآگاه خود را در حال انطباق با خلق و خوی، عواطف و باورهای دیگران (حتی اگر آنها نخواهند) می بینند.

مشاغل ENFJ

تیپ شخصیتی ENFJ را اغلب می توان در شغل معلمی یافت. با این حال، این بدان معنا نیست که ENFJ ها منحصراً به این منطقه محدود می شوند. در واقع، بسیاری از مسیرهای شغلی دیگر وجود دارد که برای این تیپ شخصیتی بسیار مناسب است.

به طور کلی، ENFJ ها در مشاغلی که می توانند با مردم کار کنند، پیشرفت می کنند. در عین حال، این تیپ شخصیتی در انتقال دانش به صورت شفاهی مهارت استثنایی دارد. اگر این ویژگی ها را با اشتیاق آنها برای کمک به دیگران در دستیابی به پتانسیل کامل خود ترکیب کنید، اینها حرفه های عالی برای ENFJ ها هستند:

 • معلم، استاد
 • مشاور، درمانگر، روانشناس
 • حرفه ای منابع انسانی
 • سخنران انگیزشی، مربی زندگی
 • کشیش، کشیش، وزیر
 • خبرنگار، روزنامه نگار
 • میانجی، دیپلمات، مشاور
 • کارشناس روابط عمومی

هر حرفه ای که یک ENFJ انتخاب کند، اغلب شغلی است که نیاز به تعامل طولانی با افراد دیگر دارد.

تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ENFJ

روابط ENFJ

ENFJ ها دوستان، شرکا و والدین بسیار صمیمی و صمیمی پیدا می کنند. آنها برای افرادی که با آنها تعامل دارند بسیار مراقب هستند. در عین حال، ENFJ ها اغلب به عنوان حامیان استثنایی اطرافیانشان توصیف می شوند. به این ترتیب، تیپ شخصیتی ENFJ همیشه به دنبال تشویق دیگران به زندگی با پتانسیل کامل خود است. حتی بیشتر از آن، ENFJ ها در موقعیت هایی رشد می کنند که می توانند به دیگران کمک کنند تا خود را رشد و توسعه دهند.

ENFJ ها نه تنها مهارت های افراد استثنایی را توسعه داده اند، بلکه کاملاً رابطه گرا هستند. در عین حال، آنها به دنبال تأیید از کسانی هستند که با آنها رابطه برقرار می کنند.

در برخی موقعیت ‌ها، ENFJ ها ممکن است به‌عنوان انتقادگر بیش از حد نسبت به افراد دیگر تلقی شوند. با این حال، قضاوت آنها در این شرایط همیشه کاملاً دقیق و اغلب درست است؛ اما هنگامی که آنها دیدگاه خود را بیان کردند، دوباره گرم و مهربان می شوند.

ENFJ به عنوان شريك عاطفي

ENFJ یک شریک بسیار متعهد می سازد که مهربان و دوست داشتنی است. به طور کلی، ENFJ ها بسیار به عاشقان خود بها خواهند داد. به طور مشابه، آنها نسبت به افراد مهم زندگي خود محبت زیادی نشان می دهند. در عین حال، ENFJ ها مایلند مقدار قابل توجهی از کار، تلاش و زمان را برای یک رابطه سرمایه گذاری کنند. با این حال، اگر این رابطه شکست بخورد، اکثر ENFJ ها به سرعت راهشان را جدا خواهند كرد. البته، آنها برای شکست رابطه احساس گناه خواهند کرد.

ENFJ به عنوان دوستان

ENFJ ها اغلب توسط دوستانشان به عنوان افرادی بسیار اجتماعی، صمیمی و قابل اطمينان توصیف می شوند. آنها از دوستان خود بسیار حمایت می کنند و هر کجا که بتوانند به آنها کمک می کنند. به طور مشابه، ENFJ ها در بین همسالان خود به دلیل توانایی آنها در درك كردن عواطف و احساسات دیگران بسیار محبوب هستند. به این ترتیب، آنها راهنماهای مهمی هستند که می‌تواند به دوستانشان کمک کند تا بر چیزی که مانع از هدفي می ‌شود غلبه کنند.

ENFJ ها در دوستی ها، به دنبال اصالت هستند. به طور کلی، ENFJ ها می توانند با تمام تیپ های شخصیتی دیگر کنار بیایند. با این حال، آنها ممکن است ترجیح دهند وقت خود را با تیپ های شخصیتی احساسی به جای تیپ های قضاوتي بگذرانند. دلیل این امر این است که سیستم های ارزشی و اعتقادی ENFJ ها بیشتر با انواع احساس در ارتباط است.

تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ENFJ

ENFJ به عنوان والدین

ENFJ ها والدین فداکاری هستند. در نتیجه، آنها در مسئولیت خود به عنوان والدین بسیار جدی هستند. هنگامی که نوبت به آموزش فرزندان می رسد، ENFJ ها به شدت بر انتقال سیستم های ارزشی و اعتقادی خود تمرکز می کنند. در عین حال، ENFJ ها بسیار نگران هستند که الگوهای خوبی باشند.

از جنبه منفی، ENFJ ها اغلب می توانند با فرزندان خود بسیار سخت گیر و مستبد باشند. از نظر ENFJ ها، آنها در قبال افرادی که فرزندانشان می شوند کاملاً مسئول هستند. به این ترتیب، ENFJ ها اغلب انتظارات بسیار بالایی از فرزندان خود دارند. با این حال، این اغلب می تواند فشار غیرضروری زیادی را بر فرزندان آنها وارد کند.

از جنبه مثبت، ENFJ ها والدین بسیار مهربان، خونگرم و دوست داشتنی هستند. آنها همیشه در هر کجا که بتوانند از فرزندان خود حمایت خواهند کرد. به طور مشابه، ENFJ ها فرزندان خود را تشویق می کنند تا با آنچه می ترسند مقابله کنند و بر آن غلبه کنند.

ENFJ های معروف

افراد محبوب زیادی وجود دارند که می توان آنها را به عنوان ENFJ دسته بندی کرد. از جمله این ENFJ های معروف عبارتند از:

 • مارتین لوتر
 • کینگ جونیور
 • نلسون ماندلا
 • اپرا وینفری
 • یوهان فون گوته
 • سیسرو
 • بونو
 • باراک اوباما
 • جو بایدن
 • تونی بلر
 • ریس ویترسپون
 • نیل دگراس تایسون
 • مایا آنجلو
 • کیت وینسلت
 • بردلی کوپر
 • مایکل مور
 • میکائیل گورباچف
 • مورگان فریمن
 • جانی دپ

افراد ذکر شده در بالا شاید برخی از محبوب ترین ENFJ ها باشند.

نتیجه

ENFJ ها هرگز از ایستادن و بیان نظر خود ترسي ندارند. آنها به شدت به اظهار چیزی که به آن اعتقاد دارند اعتقاد دارند. خوشبختانه، ENFJ ها به طور طبیعی استعداد برقراری ارتباط آسان دارند که به آنها در انتقال نظراتشان کمک زیادی می کند. به طور مشابه، آنها می توانند به طور موثر به انواع شخصیت های مختلف بپردازند زیرا سخنرانی های آنها اغلب حاوی ترکیبی متعادل از حقایق و احساسات است.

ENFJ ها به دليل درک عالی از خود و چشم انداز درونی خود، نسبت به دیگران بسیار آگاه هستند. این به آنها کمک می کند تا احساسات و عواطف دیگران را به درستی تجزیه و تحلیل کنند؛ اما همچنین به آنها اجازه می دهد تا نیازهای کسانی را که با آنها در تعامل هستند احساس کنند.

اگر می ‌خواهید درباره سایر تیپ‌ های شخصیتی بیشتر بدانید، به مقاله با عنوان: 16 شخصیت شاخص تیپ مایرز-بریگز نگاهی بیندازید.

امیدوارم از خواندن این مرور کلی از تیپ شخصیتی ENFJ لذت برده باشید. تجربیات شما در کار و تعامل با این تیپ شخصیتی چیست؟

پیروز باشيد!

منبع:

 • http://www.planetofsuccess.com/blog/2017/enfj-personality-type
5/5 - (1 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx