تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ENTJ

یک نظر اضافه کنید
19 دقیقه مطالعه

تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ENTJ

اگر یک تیپ شخصیتی وجود داشته باشد که برای رهبری طراحی شده باشد، آن شخصیت ENTJ است. ENTJ ها که به طور کامل همه مواردي که برای رهبری دیگران لازم است را در خود دارند، طبیعتاً احساس می کنند به سمت موقعیت های رهبری جذب می شوند. افراد با شخصیت ENTJ فوق العاده رقابتی و پرانرژی هستند.

آنها با اعتماد به نفس و قاطعیت خود، می توانند به طور مؤثر دیگران را هدایت کنند. در عین حال، ENTJ ها می توانند به طور ماهرانه منابع انسانی موجود را برای تحقق اهداف خود به كار بگيرند. در ادامه به تحلیل تیپ شخصیتی ENTJ می پردازیم. این مقاله همچنین اطلاعات مفیدی در مورد خصوصيات ENTJ ها و ویژگی های شخصیت منحصر به فرد آنها ارائه می دهد.

تحقیقات علمی تأثیر زیادی از ترجیحات روانشناختی بر نحوه درک شما از جهان اطراف را نشان داده است. به طور مشابه، این ترجیحات تا حد زیادی تعیین کننده احساس، تفکر و رفتار شماست.

«اگر شکست می خورم، تنها به این دلیل است که غرور و جاه طلبی بیش از حد دارم.»

سزار ژولیوس

تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ENTJ

به همین دلیل، می توانید با درک تیپ شخصیتی بنيادين هر فرد، بینش مهمی در مورد خود و دیگران به دست آورید. حتی بیشتر از آن، شناسایی تیپ شخصیتی افراد می تواند به شما کمک کند تا رفتار و واکنش های آنها را بهتر پیش بینی کنید. همچنین به شما این امکان را می دهد که درک بهتری از عوامل ایجاد انگیزه در این فرد به دست آورید.

در این مطلب همه چیزهایی که باید در مورد تیپ شخصیتی ENTJ بدانید آمده است.

در عین حال، درک تیپ شخصیتی خود به شما بینش شگفت انگیزی در مورد خودتان می دهد. این همچنین به شما کمک می کند تا عوامل اساسی رفتار و تفکر خود را شناسایی کنید.

برای این منظور از شاخص نوع Myers-Briggs استفاده می شود. این به شما کمک می کند تا افراد را به تیپ های شخصیتی مختلف طبقه بندی کنید. اين شاخص نیز به شما کمک می کند تا افراد را بهتر از یکدیگر متمایز کنید.

شاخص Myers-Briggs در اصل تنها به عنوان یک راهنما برای زنانی بود که در طول جنگ جهانی دوم وارد محيط کار می شدند. با این حال، به سرعت از هدف اصلی خود فراتر رفت. امروزه، این شاخص یکی از محبوب ترین انواع طبقه بندی های شخصیتی است. دلیل این امر این است که 16 شخصیتی که توسط کاترین کوک بریگز و ایزابل بریگز مایرز ساخته شده اند بسیار دقیق هستند.

تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ENTJ

اگر شما یک فرد با تیپ شخصیتی ENTJ هستید، مطالب زیر اطلاعات جالبی در مورد شخصیتتان به شما ارائه می دهد. همچنين به شما در درک بهتر باورهاي اساسی مثلا نحوه درک شما از جهان کمک می کند. به طور مشابه، اين مقاله به شما نشان می دهد که چگونه افکار و اعمال شما تحت سلطه شخصیت شما قرار می گیرد.

از سوی دیگر، اگر به طور منظم با ENTJ ها تعامل دارید، موارد زیر به شما در درک بهتر این افراد کمک می کند. با به دست آوردن چنین بینشی در مورد عواملی که رفتار یک ENTJ را شکل می دهند، می توانید با این تیپ شخصیتی تعامل بهتری داشته باشید.

 • فهرست مطالب
 • ENTJ مخفف چیست؟
 • ویژگی های شخصیتی ENTJ
 • مشاغل ENTJ
 • روابط ENTJ
 • ENTJ های معروف

اول از همه، بهتر است که تعریف کنیم “ENTJ” مخفف چیست و به چه معناست.

تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ENTJ

 ENTJ مخفف چیست؟

ENTJ مخفف عبارت هاي Extraversion، Intuition، Thinking و Judgment است. این بدان معناست که افراد با این تیپ شخصیتی این چهار بیان روانشناختی را بر همتایان مربوطه خود ترجیح می دهند. در اینجا چهار نوع روانشناختی وجود دارد که به شما در طبقه بندی ترجیحات روانشناختی یک فرد کمک می کند:

 • چگونه یک فرد انرژی را متمرکز می کند (درون گرایی یا برون گرایی)
 • چگونه یک فرد اطلاعات را درک می کند (شهود یا حس)
 • چگونه یک فرد تصمیمات را می گيرد (احساس یا تفکر)
 • چگونه یک شخص دنیای بیرونی را درک می کند (ادراک یا قضاوت)

با ارزیابی ترجیحات یک فرد در این چهار زمینه، می توانید شخصیت او را تعریف کنید.

در مورد تیپ شخصیتی ENTJ، چهار حرف موارد زیر را توصیف می کنند:

 • E: برونگرایی آنها تمایل دارند برونگرایی را به جای درونگرایی ترجیح دهند. این بدان معنی است که تعامل اجتماعی به آنها در کسب انرژی کمک می کند. در عین حال، این می‌تواند به این معنی باشد که انزوا و تنهایی ممکن است آنها را از بین ببرد.
 • N: شهود: تیپ شخصیتی ENTJ انتزاع را بر عینی بودن ترجیح می دهد. این بدان معنی است که ENTJ ها در حفظ تصویر كلي در ذهن بسیار عالی هستند. در عین حال جزئیات را به دیگران واگذار می کنند.
 • T: تفکر: عوامل ذهنی در درجه اول بر الگوهای تفکر آنها تأثیر نمی گذارد. در عوض، ENTJ ها عینیت گرایی را بر ذهنیت گرایی ترجیح می دهند. این نیز بدان معناست که تصمیمات آنها بر اساس منطق و عقلانیت صحیح است تا ملاحظات شخصی یا جنبه اجتماعی موضوع.
 • J: قضاوت: ENTJ ها تصمیم گیری اولیه را ترجیح می دهند و از مدت ها قبل برنامه ریزی می کنند.

بیایید نگاهی به ویژگی های ENTJ بیاندازیم.

ویژگی های شخصیتی ENTJ

همانطور که قبلاً در بالا ذکر شد، ENTJ ها تمایل ذاتی به هدایت و رهبری دیگران دارند. از سنین پایین به دنبال موقعیت هایی هستند که بتوانند رفتارهای دوستان و اطرافیان خود را هماهنگ کنند. بعدها در زندگی، مهارت آنها در سازماندهی منابع انسانی آنها را به سرعت به سمت های رهبری سوق می دهد.

تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ENTJ

وسواس کارآمدی

ENTJ ها علاوه بر اینکه رهبران ذاتي هستند، به کارایی وسواس دارند. آنها علاقه زیادی به بهبود فرآیندها به منظور به حداکثر رساندن خروجی دارند. به طور مشابه، تیپ شخصیتی ENTJ تاکید زیادی بر سازماندهی اعضاي تيم دارد تا وظایف با حداکثر کارایی انجام شوند.

کارایی ENTJ ها به دليل عزم آنها برای ایجاد تغییرات، آنها را به رهبرانی موفق و كارآمد تبديل می کند. به خصوص مافوق آنها در صورت داشتن چنین افرادي به دلیل اثربخشی آنها در اجرای برنامه های تعریف شده احترام زیادی قائل هستند. مافوق آنها نیز ممکن است برای قاطعیت ENTJ ارزش قائل باشند. در عین حال، اراده آنها به آنها کمک می کند تا از تأثیرات ناخواسته احزاب رقیب یا کارمندان انتقادی جلوگیری کنند.

به دنبال نظم دادن به هرج و مرج

ENTJ ها در موقعیت هایی که می توانند به موقعیت های آشفته نظم بخشند، رشد می کنند. حتی بیشتر از آن، زمانی شکوفا می شوند که بتوانند سیستم ها یا موقعیت ها را به عملکرد کنترل شده بازگردانند. به طور مشابه، تیپ شخصیتی ENTJ از بهبود سیستم های موجود لذت می برد.

حساس نبودن نسبت به ملاحظات ذهنی

از جنبه منفی، ENTJ ها گاهی اوقات بیش از حد اعتماد به نفس دارند. این باعث می شود که آنها اعتراضات موجه یا ایده های ارزشمند را نادیده بگیرند. در عین حال، ENTJ ها تصمیمات خود را، بدون اینکه اجازه دهند عوامل ذهنی یا ملاحظات شخصی بر تصمیمات آنها تأثیر بگذارد بر اساس منطق قرار می دهند.

در واقع، در بین 16 شخصیت، ENTJ ها بیشترین مشکل را در در نظر گرفتن نیازهای عاطفی و عوامل شخصی دارند. در نتیجه، ENTJ ها تمایل دارند تا ملاحظات ذهنی و احساسی را که برای اطرافيانشان اهمیت دارد، نادیده بگیرند. به همین دلیل، ENTJ ها اغلب به عنوان رهبران خشن و بی امان تلقی می شوند.

عدم تمایل آنها به در نظر گرفتن ملاحظات ذهنی و شخصی ممکن است یکی از بزرگ ترین نقاط ضعف آنها باشد. در واقع، نظر آنها مبنی بر اینکه چنین ملاحظاتی پیش پا افتاده و بیهوده است می تواند بسیار خطرناک باشد.

در هر صورت، نگرش آنها نسبت به موضوع می تواند مانع بزرگی در مسیر موفقیت آنها باشد. با این حال، اگر ENTJ ها درک کنند که رویکرد غیر حساس آنها ممکن است کارایی اعضاي تيم را کاهش دهد، ممکن است تغییراتي اعمال كنند. همچنین گوش دادن به توصیه تیپ های شخصیتی که بعد احساس را بر تفکر ترجیح می دهند برای تیپ شخصیتی ENTJ بسیار مفید است.

تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ENTJ

تحت تأثیر انتقاد قرار نگرفتن

یکی دیگر از زمینه های تضاد این است که ENTJ ها اغلب کاملاً تحت تأثیر انتقاد قرار نمی گیرند. به همین ترتیب، به نظر نمی ‌رسد که درگیری ‌ها اثری روی آنها باقی بگذارند. به همین دلیل، دیگران ممکن است ENTJ ها را بیش از حد متضاد، خشن و بی احساس بدانند. به طور مشابه، انرژی بی حد و حصر یک ENTJ ممکن است ترسناک به نظر برسد، به خصوص برای افراد آرام تر. در عین حال، اعضاي تيم آنها ممکن است تمایل تقریباً پایان ناپذیر برای کنترل و نظم را دوست نداشته باشند.

مشاغل مرتبط با ENTJ

علاوه بر مهارت های رهبری، ENTJ ها دو ویژگی مهم را با هم ترکیب می کنند: عمل گرایی و تفکر تحلیلی. به همین دلیل، آنها حل کننده های عالی مشکل هستند و در نتيجه کارایی راه حل ها بهبود می یابد.

با این حال، اعتماد به نفس و قاطعیت بالای آنها ممکن است مافوق خود را به چالش بکشد؛ بنابراین، ENTJ ها برای موقعیت های رهبری که در آن نیاز به افزایش بهره وری و بهره وری است، بهترین گزینه هستند. به طور مشابه، برنامه ریزی و اجرای تغییرات سازمانی چیزی است که تیپ شخصیتی ENTJ از آن لذت می برد. آنها همچنین در موقعیت های مدیریتی که باید استراتژی های بهبود کسب و کار را توسعه دهند، احساس راحتی می کنند.

تیپ شخصیتی ENTJ از مشاغلی لذت می برد که به طور مداوم آنها را با مشکلات پیچیده مواجه می کند. در واقع هر جا که بتوانند چنین مشکلات پیچیده ای را حل کنند، عملكرد عالي از خود نشان مي دهند. در عین حال، جهت گیری جزئیات به آنها کمک می کند تا به سرعت مواردي را که نیاز به بهبود دارند شناسایی کنند.

اگر چیزی به عنوان یک حرفه ایده آل برای ENTJ ها وجود داشته باشد، شامل شناسایی فرصت های بهبود و جهت گیری اعضاي تيم برای ایجاد تغییرات می شود. در اینجا برخی از بهترین مسیرهای شغلی برای ENTJ ها آورده شده است:

 • حسابدار
 • تحلیلگر مالی
 • تحلیلگر مدیریت
 • عامل فروش تبلیغات
 • دلال مسکن
 • تحلیلگر بودجه
 • برآورد کننده هزینه
 • تحلیلگر تحقیقات بازار
 • تحلیلگر تحقیق در عملیات
 • مدیر خرید
 • مهندس هوافضا
 • مهندس کشاورزی
 • مهندس زیست پزشکی
 • مهندس شیمی
 • مهندس صنایع
 • مهندس مکانیک
 • دانشمند کشاورزی

برخی از ENTJ ممکن است در موقعیت های یک سلسله مراتب پایین تر دچار مشکل شوند. به این ترتیب، آنها ممکن است دوست نداشته باشند که توسط دیگران رهبری و هدایت شوند.

تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ENTJ

روابط ENTJ

تیپ شخصیتی ENTJ ترجیح می دهد نقش غالب در روابط را ایفا کند. به طور مشابه، آنها به دنبال این هستند که مسئول روابطی باشند که در آن نقش كليدي دارند؛ مانند همه چیز از جمله روابط ENTJ ها به دنبال کسب دانش جدیدی هستند که می توانند در زندگی خود به کار ببرند. به همین دلیل، آنها به طور مداوم می خواهند از روابط خود تجربیات یادگیری جدیدی کسب کنند. در نتيجه، تیپ شخصیتی ENTJ ممکن است تمایلی به برقراری روابط با افرادی نداشته باشد که چنین پتانسیل رشدی را ارائه نمی دهند.

به طور کلی، ENTJ ها می توانند نسبت به همسر و دوستان خود کاملاً مطالبه گر و چالش برانگیز باشند. آنها خیلی مستقیم با هم ارتباط برقرار می کنند و به سختی می توانند از انتقاد جلوگيري کنند. به طور مشابه، تیپ شخصیتی ENTJ هرگز از رویارویی با دیگران ترسي ندارد. به همین دلیل، ENTJ ها ممکن است دوستان و شرکای ایده آلی برای افراد بسیار حساس نباشند.

ENTJ ها به عنوان شریک عاطفي

از جنبه مثبت، ENTJ ها شريك هاي عاطفي بسیار متعهدی هستند که هر جا که بتوانند به افراد مهم زندگي خود کمک می کنند و از آنها حمایت می کنند. به این ترتیب، آنها شرکای بسیار مشتاق، فداکار و فعالی هستند. با این حال، تیپ شخصیتی ENTJ می تواند کاملاً متضاد و خواستار باشد. در هر صورت، ENTJ ها به دنبال رهبری شريك عاطفي خود خواهند بود. دلیل این امر تمایل ذاتی آنها به تسلط است. حتی بیشتر از آن، ممکن است همسر مسلط را نپذیرند.

تیپ شخصیتی ENTJ اغلب با توجه به نیازهای عاطفی شریک زندگی خود مشکل دارد. به طور مشابه، آنها ممکن است همیشه احساسات خود را درک نکنند. به خصوص وقتی با تیپ شخصیتی که احساس را ترجیح می دهد درگیر هستید، ممکن است مشکلاتی ایجاد شود. این مورد طبيعي است زیرا افراد احساسی ممکن است ترجیح دهند از تعارض اجتناب کنند، در حالی که ENTJ ها تمایل به تقابل دارند.

ENTJ ها به عنوان والدین

طبیعتاً ENTJ ها تربیت فرزندان خود را بسیار جدی می گیرند. به طور کلی، آنها بر ارائه مداوم فرصت ‌های اغلب اوقات چالش برانگیز برای رشد کودکان خود تمرکز می ‌کنند. به این ترتیب، يك ENTJ از فرزندان خود انتظار و تقاضاهای زیادی دارد. در برخی شرایط، آنها همچنین ممکن است انتظارات بسیار بالایی داشته باشند که بار بزرگی را بر دوش فرزندان خود می گذارد.

تیپ شخصیتی ENTJ به دنبال کمک به فرزندان خود در تبدیل شدن به متفکران مستقلی است که نقش های رهبری را بر عهده می گیرند. در عین حال، ENTJ ها می توانند والدین بسیار سخت گیرانه ای باشند که از فرزندان خود اطاعت می کنند. به همین دلیل، ENTJ ها قوانین دقیقی را تعریف می کنند و اگر این قوانین زیر پا گذاشته شود به فرزندان خود رحم نمی کنند.

با این حال، سال های نوجوانی فرزندان آنها ممکن است برای ENTJ ها کاملاً چالش برانگیز باشد. دلیل این امر این است که کودکان تیپ شخصیتی ENTJ در این مدت احتمال سرکشی بیشتری دارند.

تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ENTJ

ENTJ ها به عنوان دوستان

به طور کلی، ENTJ ها در بین دوستان خود بسیار محبوب هستند. دلیل این امر این است که آنها به طور استثنایی در مورد دیدگاه ها، نظرات و ایده های دوستان خود کنجکاو هستند. ENTJ ها عاشق روابط سرگرم کننده با افرادی هستند که آنها را به چالش می کشد. همین امر در مورد افرادی که به طور مداوم به آنها کمک می کنند تا چیز جدیدی را تجربه کنند صادق است.

گاهی اوقات، تیپ شخصیتی ENTJ می تواند کاملاً حوصله سربر باشد – حتی برای دوستان آنها. این به دلیل ماهیت چالش برانگیز و تقابلي آنهاست. یکی دیگر از دلایل این امر این است که ENTJ ها به طور مداوم به دنبال کسب دانش دوستان خود هستند تا جایی که ممکن است. به طور خلاصه، ENTJ ها به دنبال تجربیات یادگیری از روابط دوستي خود هستند. اگر این تجربیات یادگیری دیگر ارائه نشود، ENTJ ها ممکن است به سرعت خسته شوند.

هنگامی که تیپ شخصیتی ENTJ با افراد نسبتاً درونگرا مواجه می شود که دوست ندارند به چالش کشیده شوند، ممکن است به مشکلاتي با دوستانشان بر بخورند. این افراد ممکن است زمانی که ENTJ بیش از حد تندخو شود، کاملا کناره گیری کنند.

ENTJ های معروف

افراد مشهور زیادی وجود دارند که اعتقاد بر این است که ENTJ هستند. در اینجا نام چند ENTJ معروف آورده شده است:

 • بیل گیتس
 • سزار ژولیوس
 • ناپلئون بناپارت
 • کارل سیگان
 • دیک چنی
 • مداخله آلبرایت
 • ژوزف استالین
 • جورج کلونی
 • مایکل داگلاس

امیدوارم از این کاوش در مورد تیپ شخصیتی ENTJ لذت برده باشید. تجربیات شما در برخورد با این تیپ شخصیتی خاص چیست؟

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سایر تیپ های شخصیتی، نگاهی به 16 شخصیت شاخص تیپ مایرز-بریگز بیندازید.

پیروز باشيد!

منبع:

 • http://www.planetofsuccess.com/blog/2017/entj-personality-type
به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx