تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ENTP

نظرات 2
19 دقیقه مطالعه

تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ENTP

تیپ شخصیتی ENTP اغلب به عنوان مخترع، رویاپرداز یا مبتکر توصیف می شود. آنها همچنین درک مستدلی از نحوه کار کردن چیزها دارند. به دليل توانایی آنها در درک روابط متقابل پیچیده بین ایده ها و افراد، آنها همیشه فرصت های نوآورانه ای برای بهبود پیدا می کنند. این مقاله به تحلیل تیپ شخصیتی ENTP می پردازد. شما همچنین می‌ توانید اطلاعات ارزشمندی در مورد ویژگی‌ های شخصیتی ENTP در ادامه مطلب پیدا کنید.

تیپ شخصیتی شما تا حد زیادی بر نحوه درک شما از جهان اطراف تأثیر می گذارد. در عین حال، ترجیحات روانی شما بر نحوه رفتار، احساس و تفکر شما تأثیر می گذارد.

«غیرممکن فقط یک کلمه بزرگ است که توسط انسان هاي كوته انديش که زندگی در دنیایی را که به آنها داده شده آسان تر از کشف قدرتی که برای تغییر آن دارند، است. غیرممکن یک قانون نیست بلكه یک نظر است.»

محمد علی

به همین دلیل است که شناسایی تیپ شخصیتی یک فرد می تواند بینش مفیدی در مورد آنها به شما بدهد. به طور مشابه، به شما کمک می کند تا درک بهتری از انگیزه آنها داشته باشید. حتی بیشتر از این، می توانید اقدامات آنها را بهتر پیش بینی کنید.

در اين مطلب همه چیزهایی که باید در مورد تیپ شخصیتی ENTP بدانید آمده است.

شناسایی تیپ شخصیتی شما نیز اطلاعات شگفت انگیزی را در مورد خودتان به شما ارائه می دهد. مهم تر از آن، به شما در شناسایی عواملی که در نهایت رفتار شما را شکل می دهند، کمک بسياري می کند.

برای شناسایی تیپ شخصیتی افراد، معمولاً از شاخص نوع مایرز-بریگز استفاده می شود. این شاخص به شما امکان می دهد تیپ های شخصیتی را راحت تر از یکدیگر متمایز کنید. این نوع طبقه بندی شخصیت ها در اصل برای کمک به زنان در شناسایی تیپ های شخصیتی در طول جنگ جهانی دوم طراحی شده بود. با این حال، به سرعت از هدف اصلی خود فراتر رفت. امروزه اين شاخص یکی از دقیق ترین و پرکاربردترین انواع طبقه بندی شخصيت ها می باشد.

در ادامه نگاهی به تیپ شخصیتی ENTP خواهیم داشت.

تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ENTP

تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ENTP

اگر خودتان می ‌دانید که یک ENTP هستید، اطلاعات شگفت ‌انگیز زیادی در مورد شخصیت شما در ادامه وجود دارد. مهم تر از آن، موارد زیر به شما در درک بهتر عواملی که بر نحوه درک شما از جهان تأثیر می گذارد کمک می کند. در عین حال، به شما نشان می دهد که چگونه الگوهای فکری و همچنین اعمال شما تحت تأثیر شخصیت شما قرار می گیرد.

در عین حال، اگر اغلب به صورت روزانه با ENTP ها سروکار دارید، موارد زیر به شما درک بهتری از این تیپ شخصیتی می دهد. چنین دانشی می تواند به شما کمک کند تا با تیپ شخصیتی ENTP تعامل بیشتری داشته باشید.

فهرست مطالب

 • ENTP مخفف چیست؟
 • شخصیت ENTP
 • مشاغل ENTP
 • روابط ENTP
 • ENTP های معروف

اول از همه، ما به شما نشان خواهیم داد که مخفف ENTP به چه معناست. این توضیح با تجزیه و تحلیل عمیق تیپ شخصیتی ENTP دنبال می شود.

ENTP مخفف چیست؟

ENTP مخفف برونگرایی، شهود، تفکر و ادراک است. در نتیجه، ENTP ها این چهار جنبه روانشناختی را بر همتایان مربوطه خود ترجیح می دهند. چهار بعد ترجیحات روانی به شرح زیر است:

 • برونگرایی یا درونگرایی (چگونه توجه خود را متمرکز می کنید)
 • حس یا شهود (چگونه اطلاعات را درک می کنید)
 • تفکر یا احساس (چگونه تصميم گيري می کنید)
 • قضاوت یا ادراک (چگونه دنیای بیرون را درک می کنید)

اگر ترجیحات فردی را در تمام این زمینه ها ارزیابی کنید، می توانید نوع شخصیت او را شناسایی کنید.

در مورد ENTP ها، اصطلاحات موارد زیر را توصیف می کنند:

 • E – برونگرایی: تیپ شخصیتی ENTP از تعاملات اجتماعی لذت می برد. به طور مشابه، ENTP ها با تعامل با بسیاری از افراد دیگر بي انرژي نمی شوند. قضیه کاملا برعکس است. ENTP ها از تعاملات اجتماعی انرژی می گیرند.
 • N – شهود: ENTP ها انتزاعي بودن را بر عینی بودن ترجیح می دهند. در نتیجه، تیپ شخصیتی ENTP بر تصوير كلي تمركز مي كند. در عین حال، ممکن است كه همیشه علاقه ای به پرداختن به تمام جزئیات نداشته باشند.
 • T – تفکر: تیپ شخصیتی ENTP هنگام تصمیم گیری ترجیح می دهد معیارهای عینی و منطقی را در نظر بگیرد؛ بنابراین، ENTP ها به طور شهودی ملاحظات یا ترجیحات اجتماعی یا شخصی را در نظر نمی گیرند.
 • P – ادراک: ENTP ها اغلب از برنامه ریزی بلندمدت بیزارند. به همین دلیل، آنها اغلب زود تصمیم گیری نمی کنند. در عوض، تصمیم ‌گیری‌ ها تا زمانی که نیاز به نهایی شدن ندارند، به تعویق می ‌افتند.

بیایید با نگاهی دقیق تر به ویژگی های مختلف و ویژگی های شخصیتی ENTP ها ادامه دهیم.

تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ENTP

ويژگي هاي شخصیتي ENTP

تیپ شخصیتی ENTP در حدود 2 تا 5 درصد از افراد جامعه دیده می شود. به این ترتیب، این یک تیپ شخصیتی کاملاً نادر است. با این حال، این موضوع تحلیل ENTP ها را جالب تر می کند.

همانطور که قبلاً در بالا ذکر شد، ENTP ها اغلب به عنوان مخترع، مبتکر، چشم انداز و مبتکر توصیف می شوند. از دوران کودکی به بعد، آنها شیفته ساخت اسباب بازی ها، سیستم ها و بعضي مکانیسم های خلاقانه هستند. شما همچنین می توانید ببینید که آنها در کودکی اسباب بازی های خود را خودشان مي سازند.

بسيار جالب توجه است که آنها پس از بزرگ شدن هرگز از اين روند دست نمي كشند. البته در بزرگسالی ممکن است اسباب بازی های جدیدی اختراع نکنند. با این حال، شايد آنها توجه خود را به ساختن سیستم های نوآورانه یا بهبود آنها معطوف کنند.

در عین حال، ENTP ها به طور طبیعی استعداد شناسایی روابط متقابل پیچیده ای را دارند که بین ایده ها یا افراد وجود دارد. به همین دلیل، تیپ شخصیتی ENTP معمولاً درک بسیار خوبی از نحوه کار کردن دارد. همین امر برای روابط و سایر سیستم ها نیز صادق است. به لطف بینش خود در این زمینه ها، ENTP ها همیشه راه های منحصر به فرد و مبتکرانه ای برای بهبود این سیستم ها پیدا می کنند. دلیل اصلی کنجکاوی آنها علاقه شدید آنها به درک و بهبود تقریباً هر چیزی است که با آن روبرو می شوند.

مهم تر از آن، تیپ شخصیتی ENTP در توسعه رویکردهای منحصر به فرد و نوآورانه برای مشکلات پیچیده بسيار توانا است. یافتن چنین راه حل های مبتکرانه ای به ENTP ها احساس هدفمندي و تحقق آن را می دهد. به همین دلیل، بسیاری از ENTP ها را در شغل هایی خواهید یافت که می توانند مهارت حل مسئله خود را تمرین کنند.

به طور خلاصه، هر جا که ابداع ایده های نوآورانه برای مشکلات پیچیده مورد نیاز باشد، ENTP ها رشد می کنند. با این حال، ENTP ها ممکن است همیشه آنقدر علاقه نداشته باشند که ایده های خود را به واقعیت تبدیل کنند. برای آنها، چالش هميشگي در مورد کشف این راه حل های نوآورانه است. به طور مشابه، زمانی که باید تمام جزئیات کوچک ایده خود را توسعه دهند، ممکن است اغلب بی تاب شوند. این عمدتاً نتیجه ترجیح آنها برای انتزاعي بودن مسائل به جای عینی بودن است. در نتیجه، ENTP ها برای ابداع چنین ایده هایی عالی هستند، اما ممکن است ترجیح دهند دیگران را برای اجرای آنها راهنمایی کنند.

در عین حال، ذکر این نکته ضروری است که ENTP ها صرفا رویاپرداز نیستند. با وجود اینکه سرشار از ایده هستند، اما به طرز ماهرانه ای بر روی ایده هایی تمرکز می کنند که عملی و قابل تحقق هستند.

هنگامی که صحبت از تعاملات اجتماعی می شود، ENTP ها اغلب به عنوان افرادي برون گرا و وفادار، توصیف می شوند، اما سرعت صحبت کردنشان بالا است. در این صورت، ممکن است همه افراد همیشه برای حس شوخ طبعی آنها ارزش قائل نشوند و درکشان نکنند. این به این دلیل است که ENTP ها ممکن است گاهی اوقات از دلایل نامطلوب حمایت کنند البته صرفاً برای سرگرمی خودشان. در نتیجه، این ممکن است گهگاه باعث سردرگمی حتی در میان اقوام و دوستان نزدیک شود.

تیپ شخصیتی ENTP ممکن است در موقعیت هایی که به آن ها اجازه اجرای پیشرفت های نوآورانه خود را نمی دهد کاملاً دچار مشکل شود. به این ترتیب، آنها از پیروی از روال های از پیش تعریف شده (کار) صرفاً به این دلیل که همیشه به این شکل انجام می گرفته است را دوست ندارند.

تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ENTP

مشاغل ENTP

دو حوزه عملیاتی وجود دارد که ENTP ها کاملاً توانمند هستند. اولاً، شغل هایی که نیاز به ایده های مبتکرانه دارند تا بتوان مشکلات چالش برانگیز و پیچیده را حل کرد. ثانیاً، پروژه هایی که نیاز به بهبود اثربخشی و کارایی سیستم های خاص دارند.

بسيار جالب توجه است که ENTP بیشترین احتمال را در بین تمام 16 شخصیت برای کارآفرین بودن دارد. به بيزنس خود مشغول بودن به ENTP ها این امکان را می دهد تا وظایف و مشکلات خود را به تنهایی حل کنند البته اغلب بدون ساختار درست یا کمی بي نظم. به طور مشابه، استخدام نشدن توسط یک سازمان یا شرکت به آنها کمک می کند تا از بسیاری از محدودیت هایی که معمولاً بر نوآوری آنها تحمیل می شود اجتناب کنند.

موارد زیر مسیرهای شغلی عالی برای تیپ شخصیتی ENTP هستند:

 • کارآفرین
 • مدیر بازاریابی
 • حرفه ای منابع انسانی
 • مدیر املاک
 • برآورد کننده هزینه
 • کارگزار بورس
 • مدیر فروش
 • سرمایه گذار خطرپذیر
 • حرفه ای روابط عمومی
 • محقق بازار
 • وکیل
 • طراح صنعتی
 • مدیر آموزش و پرورش
 • مهندس صنایع

از جنبه منفی، ENTP هنگام مواجهه با کارهای تکراری به سرعت خسته می شود. همین امر در مورد پروژه ها یا مسئولیت هایی که به سطح بالایی از توجه به جزئیات نیاز دارند صادق است.

تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ENTP

روابط ENTP

ENTP ها اغلب به عنوان افرادی آرام توصیف می شوند که در مهارت مكالمه ماهر هستند. البته بسیاری از آنها ناسازگار هستند که ممکن است در روابط آنها نیز آشکار شود. به این ترتیب، بسیاری ممکن است از انطباق با روال ‌ها یا شیوه ‌های رایج در روابط خوششان نیاید.

در عین حال، ENTP ها از بحث درباره ایده ها یا نظریه های مورد علاقه خود رضایت می گیرند. به همین دلیل، آنها ترجیح می دهند دوستاني داشته باشند که به حرف هایشان یا کارهایی که انجام می دهند بسیار علاقه مند هستند.

هنگامی که اغلب با ENTP ها در حال تعامل هستید، مهم است که توجه داشته باشید که آنها عاشق گفتگو هستند. به همین دلیل، آنها ممکن است به طور تصادفی صرفاً برای لذت بردن از گفتگو، بحث را آغاز کنند.

ENTP ها به عنوان شريك عاطفي

تیپ شخصیتی ENTP یک شریک سرگرم کننده و مشتاق می سازد. آنها معمولاً روابط سالمی را هدایت می کنند که حمایت کننده و مثبت است. به طور مشابه، ENTP ها شریک زندگی خود را بارها با معرفی چیز جدیدی به رابطه شگفت زده می کنند؛ و وقتی نوبت به پذیرش تغییر و کشف چنین ایده‌ های جدیدی می ‌رسد، شور و شوق ENTP ها تقریباً نامحدود است.

مانند همه چیزهاي ديگر در زندگی، ENTP ها بر یافتن زمینه های بهبود و رشد بسیار متمرکز هستند. در نتیجه، آنها به طور مستمر به دنبال بهبود روابط به روش های نوآورانه خواهند بود. از جنبه منفی، این بدان معناست که برخی از ENTP ها ممکن است اگر رابطه پتانسیل رشدی که به دنبال آن هستند را به آنها ندهد به آن رابطه پایان دهند.

در عین حال، ENTP ها با پیگیری موارد بسیار مشکل دارند. آنها به راحتی با چیزهای جدید هیجان زده می شوند که ممکن است باعث شود برخی از آنها اغلب شریک خود را تغییر دهند. تمایل به ریسک کردن و مهارت های ضعیف مدیریت پول آنها ممکن است زمینه های مشکل بیشتری در روابط آنها باشد.

ENTP ها به عنوان والدین

ENTP ها والدین سرگرم کننده، مبتکر و شادي هستند. ENTP ها هر کاری که ممکن است انجام خواهند داد تا تجربیات یادگیری مفیدی را برای فرزندان خود فراهم کنند. در عین حال، ENTP ها به دنبال کمک به فرزندان خود هستند تا به همان اندازه که خودشان هستند مبتکر و همچنین منطقی شوند.

همانطور که قبلاً در بالا ذکر شد، ENTP ها به راحتی با ایده ها و چیزهای جدید هیجان زده می شوند. این امر در نقش آنها به عنوان والدین هم تفاوتی ندارد؛ بنابراین، تیپ شخصیتی ENTP ممکن است گاهی اوقات با فرزندان خود به صورت کاملاً ناسازگار رفتار کند. از یک طرف، آنها ممکن است ساعت ها و ساعت ها زمان با کیفیتی را با فرزندان خود سپری کنند. از سوی دیگر، ممکن است آنقدر روی حل یک مشکل چالش برانگیز متمرکز باشند که اصلاً وقت کمی برای فرزندان خود داشته باشند. چنین ناهماهنگی می تواند برای کودکان کاملاً گیج کننده باشد.

تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ENTP

ENTP ها به عنوان دوستان

تیپ شخصیتی ENTP یک دوست ساده و سرگرم کننده می سازد. آنها همچنین در مکالمه مهارت بسیار خوبی دارند. به همین دلیل، شما اغلب می توانید آنها را به عنوان محرک بحث های عميق و همچنین به عنوان رهبر بحث ببينيد.

ENTP ها مملو از ایده های هیجان انگیز و تفکر برانگیز هستند که دوست دارند به طور گسترده درباره آنها بحث کنند. بسيار جالب است که آنها می توانند ایده های پیچیده را به طرز ماهرانه ای توضیح دهند تا دیگران به طور کامل منظور آنها را درک کنند. این مهارت خاص تا حد زیادی به آنها کمک می کند تا در بحث یا گفتگو با دوستان خود پیروز شوند.

در عین حال، ذکر این نکته حائز اهمیت است که ENTP ها بیشتر بحث ها را از منظری جنگی می بینند. به همین دلیل، آن دسته از دوستانی که علاقه بیشتری به بحث های حمایتی و مشارکتی دارند، ممکن است گاهی از اين رفتار کاملاً آزرده خاطر شوند.

به طور کلی، ENTP ها در برخورد با سایر تیپ های شخصیتی مشکلی ندارند. در واقع، حتي ممکن است خیلی خوب با آنها کنار بیایند. با این حال، تیپ شخصیتی ENTP ترجیح می دهد که توسط افرادی احاطه شود که بسیار شبیه خودشان هستند. به این ترتیب، آنها ممکن است دوستان همفکر و باهوش زیادی داشته باشند که به همان اندازه مهارت گفتگو دارند.

حتی اگر ENTP ها عاشق بحث و گفتگو هستند، آنها کاملاً به عقیده خود باور دارند. به همین دلیل، آنها اغلب با پذیرش اینکه برخی از دوستانشان ممکن است چیزها را متفاوت از آنها ببینند، مشکل دارند. به این دلیل که ENTP ها در درک اینکه چرا کسی دیدگاه منطقی خود را به اشتراک نمی گذارد، مشکل دارند.

ENTP های معروف

در حالی که تیپ شخصیتی ENTP بسیار نادر است، برخی از افراد قابل توجه با این ویژگی های شخصیتی خاص وجود دارند. برخی از این ENTP های معروف عبارتند از:

 • تام هنکس
 • لئوناردو داوینچی
 • سقراط
 • بنجامین فرانکلین
 • هنری کیسینجر
 • رابرت داونی جونیور.
 • روآن آتکینسون
 • هیو گرانت
 • مارتین اسکورسیزی
 • کلر دینز
 • متیو پری

امیدوارم از این بحث در مورد تیپ شخصیتی ENTP لذت برده باشید. تجربیات شما در مورد ENTP ها چیست؟ آیا خودتان یکی از آنها هستید؟ در بخش نظرات زیر به ما اطلاع دهید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سایر تیپ های شخصیتی جالب، نگاهی به 16 شخصیت شاخص تیپ مایرز-بریگز بیندازید.

پیروز باشيد!

منبع:

 • http://www.planetofsuccess.com/blog/2017/entp-personality-type
به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

2 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
2
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx