تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ESFP

یک نظر اضافه کنید
20 دقیقه مطالعه

تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ESFP

تیپ شخصیتی ESFP یک سرگرم کننده واقعی است. آنها کاملاً در لحظه حال زندگي مي كنند و استعدادهای خلاقانه خود را به صورت خودجوش بروز می دهند. در واقع، ESFP ها می توانند چنان در هیجان لحظه اي غرق شوند که احساس کنند بي شك به نحوي نیاز به ابراز آن دارند، مثلاً با رقصیدن یا آواز خواندن. به طور مشابه، ESFP ها از سرگرم کردن و شاد کردن افراد اطراف خود لذت زیادی می برند.

آنها افرادی بسیار خونگرم و خوش قلب با حس شوخ طبعی عالی هستند. حتی بیشتر از این، آنها مملو از فعاليت ها و حرف هاي سرگرم كننده هستند و پیوسته به دنبال به اشتراک گذاشتن هیجان خود با دیگران هستند. مقاله زیر نگاه دقیق تری به تیپ شخصیتی ESFP خواهد داشت. همچنین به شما اطلاعات ارزشمندی در مورد ویژگی های شخصیتی ESFP ها می دهد.

آیا می دانستید که در نهایت این شخصیت شماست که نحوه رفتار، احساس و تفکر شما را شکل می دهد؟ در واقع، ترجیحات روانشناختی شما تا حد زیادی تعیین کننده نحوه درک و تفسیر شما از دنیای اطرافتان است.

« هیچ چیز زیباتر از کسی نیست که تمام تلاش خود را می کند تا زندگی را برای دیگران زیبا کند.»

مندی هیل

بنابراین، شناخت تیپ شخصیتی یک فرد به شما درک خوبی از این شخص می دهد و به شما کمک می کند تا به درستی پیش بینی کنید که آنها چگونه در موقعیت های خاص عمل می کنند. حتی بیشتر از آن، به شما در شناسایی عواملی که باعث انگيزه گرفتن فرد مي شود، کمک می‌کند.

تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ESFP

در اين مقاله همه چیزهایی که باید در مورد تیپ شخصیتی ESFP بدانيد گردآوري شده است.

مهم تر از آن، زمانی که تیپ شخصیتی خود را شناسایی می کنید، می توانید خودتان را بهتر درک کنید. این به شما کمک می کند تا عوامل خاصی را که در نهایت تفکر و رفتار شما را شکل می دهند کشف کنید.

برای ارزیابی تیپ شخصیتی افراد، از شاخص نوع مایرز-بریگز استفاده می شود. با آگاهي از این نوع طبقه بندی شخصیت ها، می توانید به راحتی شخصیت های متفاوت را از یکدیگر متمایز کنید.

در کمال تعجب، شاخص نوع مایرز-بریگز در ابتدا به عنوان یک کتاب راهنما برای زنانی طراحی شد که در طول جنگ جهانی دوم وارد محيط کار می شدند. با این حال، به سرعت از هدف اصلی خود فراتر رفت. امروزه، اين شاخص بسیار محبوب است زیرا می تواند برای اهداف متعددی استفاده شود. امروزه اين شاخص یکی از دقیق ترین و پرکاربردترین طبقه بندی هاي شخصيتي می باشد.

در ادامه، نگاهی به یک نوع شخصیت خاص ، یعنی ESFP خواهیم داشت.

تجزيه و تحليل تیپ شخصیتی ESFP

اگر به طور منظم با شخصیت های ESFP تعامل دارید، موارد زیر به شما کمک می کند تا بتوانيد ویژگی های شخصیتی آنها را بهتر درک کنید. همچنین به شما در برخورد و تعامل موثرتر با ESFP ها کمک می کند. به طور مشابه، عوامل زمینه ‌ای که رفتار آنها را شکل می‌دهند به شما معرفی    می‌ کند.

اگر شما خودتان یک ESFP هستید، در ادامه می ‌توانید جزئیات جالب و شگفت ‌انگیزی درباره شخصیت خود پیدا کنید. این بینش به شما کمک می کند تا خود را بهتر درک کنید. مهم تر از آن، به شما این امکان را می دهد که عوامل اصلی را شناسایی کنید که نحوه درک شما از جهان اطراف را شکل می دهد. در عین حال به شما نشان می دهد که چگونه شخصیت شما بر افکار و اعمال شما تأثیر می گذارد.

فهرست مطالب

 • ESFP مخفف چیست؟
 • ویژگی های شخصیتی ESFP
 • ESFP مشاغل
 • ESFP روابط
 • ESFP های معروف

در ابتدا، نگاهی خواهیم داشت به آنچه که ESFP در واقع مخفف آن است. این مطلب با تجزیه و تحلیل عمیق ESFP ها و ویژگی های شخصیتی آنها دنبال می شود.

تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ESFP

ESFP مخفف چیست؟

ESFP  مخفف عبارت  Extraversion، Sensing، Feeling و Perception است. این بر اساس ارزیابی ترجیحات روانشناختی ESFPها است. چهار بعد اصلی ترجیحات روانی به شرح زیر است:

 • چگونه توجه را متمرکز می کنید (برونگرایی یا درونگرایی)
 • چگونه اطلاعات را درک می کنید (احساس یا شهود)
 • چگونه تصميم گيري می کنید (تفکر یا احساس)
 • چگونه دنیای بیرون را تفسير می کنید (قضاوت یا ادراک)

به این ترتیب، ESFP ها ترجیحات روانشناختی فوق الذکر را به جای همتايان مربوطه ترجیح می دهند. به طور مشابه، شناسایی ترجیحات یک فرد در این چهار زمینه به شما امکان می دهد نوع شخصیت او را مشخص کنید.

در مورد خاص ESFP ها، چهار اصطلاح موارد زیر را توصیف می کنند:

 • E – برونگرایی: تیپ شخصیتی ESFP از تعامل با دیگران لذت می برد. آنها معمولا از تعاملات اجتماعی انرژی می گیرند. بنابراین، آنها مانند تیپ‌ های شخصیتی درون‌گراتر، هنگام برخورد با تعداد زیادی از افراد احساس تهی شدن نمی ‌کنند.
 • S – احساس: ESFP ها ملموس بودن را بر انتزاعی بودن ترجیح می دهند. این بدان معنی است که آنها ترجیح می دهند بر روی تمام جزئیات کوچک يك مسئله تمرکز کنند. در نتیجه، آنها اغلب برای حفظ تصویر كلي در ذهن تلاش می کنند.
 • F – احساس: شخصیت ESFP تصمیماتی را که عمدتاً بر اساس معیارهای ذهنی است، اتخاذ می کند. بنابراین، معمولاً به این گونه ملاحظات شخصی یا اجتماعی اهمیت بیشتری می دهند تا معیارهای عینی.
 • P – ادراک: ESFP ها ترجیح می دهند تصمیمات را تا زمانی که نیاز به نهایی شدن داشته باشند به تعویق بیاندازند. این به آنها اجازه می دهد در صورت تغییر شرایط انعطاف پذیر باقی بمانند.

بیایید نگاهی دقیق تر به ویژگی های شخصیتی ESFP ها داشته باشیم.

تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ESFP

ویژگی های شخصیتی ESFP

تیپ شخصیتی ESFP از زندگی در زمان حال و استفاده کامل از لحظه لذت می برد. به ندرت با شخصیت های ESFP روبرو می شوید که به دنبال کامل زندگی كردن نیستند. آنها در مورد  ناشناخته ها کنجکاو هستند و هرگز از کشف چیزهای جدید ترسي ندارند. علاوه بر اين ، ESFP ها از روال ها بیزارند. به همین دلیل، آنها به طور مداوم به دنبال ادغام ایده های جدید و چیزهای جالب دیگر در زندگی خود هستند.

ESFPها که تحت تأثیر قوانین، سنت ‌ها یا قراردادهای محدودکننده قرار نگرفته ‌اند، به روشي خلاقانه آن ‌هایی را که احساس می ‌کنند غیرضروری هستند، دور می ‌زنند. به تعبير ديگر، آنها کاملا غیر سنتی هستند، که اصولا همه تیپ های شخصیتی دیگر از آن استقبال نمی کنند. به طور مشابه، سایر انواع شخصيت ها ممکن است به طور قابل توجهی با تمایل خود به تصمیم گیری بر اساس ملاحظات ذهنی یا اجتماعی مبارزه کنند. دلیل آن این است که ESFPها بر اساس ملاحظات و استانداردهای خود تصمیم گیری می کنند و نه بر اساس منطق صرف و عوامل عینی.

با داشتن بیزاری قابل توجهی از دستورالعمل ها، ESFP ها رویکرد یادگیری از طریق انجام دادن و سعي و خطا را به زندگی اصولي ترجیح می دهند. معمولاً، آنها ابتدا به سراغ ایده ها و کارهای جدید می روند و از تجربیاتی که در این موقعیت ها به دست می آورند، درس می گیرند.

تیپ شخصیتی ESFP همچنین یک عضو تیمیي واقعا خوب می سازد. آنها افرادی عملگرا هستند. آنها نه تنها متعهد به انجام اهداف و وظایف خود هستند، بلکه به دنبال انجام آن به شیوه ای سرگرم کننده و سودمند برای دو طرف هستند.

ESFPها از آنجایی که بسیار مراقب هستند، به طور طبیعی احساسات دیگران را درک می کنند و با آنها همدلی می کنند. آنها به طور کلی درک خوبی از آدم ها دارند. این به آنها اجازه می دهد تا به سرعت احساس کنند که دیگران به چه چیزی نیاز دارند و چگونه می توانند به آنها کمک کنند.

از آنجایی که ESFP ها هميشه در زمان حال زندگي مي كنند، اكثرا پیامدهای بلندمدت تصمیمات خود را در نظر نمی گیرند. به طور مشابه، تمرکز آنها بر سرگرمی و استفاده حداکثری از لحظه ممکن است باعث شود که از مشکلاتی که باید به آنها رسیدگی شود اجتناب کنند.

مشاغل ESFP

تیپ شخصیتی ESFP از کار در یک محیط کاری انعطاف پذیر لذت می برد. آنها در جایی که می توانند از خلاقیت و خودجوش بودن بسیار لذت ببرند احساس راحتی می کنند. ترجیحاً، همکاران آنها به همان اندازه سرگرم کننده، مشتاق و انعطاف پذیر باشند.

اغلب اوقات، شما ESFP ها را در نقش هایی خواهید یافت که می توانند به دیگران خدمت کنند. در چنین موقعیت هایی، آنها می توانند از مهارت های اجتماعی و همدلی بسیار پیشرفته خود استفاده کاملي داشته باشند. به طور مشابه، توانایی آنها در درک نیازهای دیگران را می توان به طور کامل در چنین شغل هایی به کار برد. به طور کلی، شخصيت ESFP ها به ویژه در مشاغلی که     می توانند نتایج مستقیم اقدامات خود را ببینند، شکوفا می شود. اما اساساً، هر شغلي که به آنها اجازه می دهد به دیگران کمک کنند، انتخاب خوبی برای تیپ شخصیتی ESFP است.

علاوه بر خدمات رسانی به دیگران، بسیاری از ESFP ها همچنین ممکن است شغل هایی را انتخاب کنند که به آنها اجازه می دهد خلاقانه یا هنرمندانه خود را ابراز کنند.

تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ESFP

در اینجا چند مسیر شغلی عالی برای تیپ شخصیتی ESFP آورده شده است:

 • فعال اجتماعی
 • معلم ابتدایی
 • پرستار
 • فیزیوتراپیست
 • دامپزشکی
 • متخصص اطفال
 • ارائه دهنده مراقبت از کودکان
 • متخصص تغذیه
 • بهداشت دهان و دندان
 • متخصص زیبایی
 • کارشناس روابط عمومی
 • مدیر خرده فروشی
 • مربی شرکتی
 • مسئول پذیرش
 • مهماندار هواپیما
 • نوازنده
 • عکاس

حرفه‌ هایی که نیازمند رعایت دقیق قوانین، دستورالعمل ‌ها و روال ‌ها هستند، ممکن است برای ESFP ها جذابیت خاصی نداشته باشند. به طور مشابه، مسیرهای شغلی که به آنها اجازه نمی دهد انعطاف پذیر باقی بمانند یا به دیگران کمک کنند، ممکن است برای آنها رضایت بخش نباشد. همین امر در مورد مشاغلی که عمدتاً با برنامه ریزی بلندمدت و نتایج کاری که به طور ملموس قابل مشاهده نیستند سر و کار دارند صادق است.

روابط ESFP

بودن در اطراف يك ESFP می تواند بسیار سرگرم کننده، لذت بخش و هیجان انگیز باشد. این یک تیپ شخصیتی است که بسیار سرگرم کننده است. حتی ممکن است احساس کنید که هر وقت در کنار آنها هستید، شادی و هیجان آنها به شما سرایت می کند.

به طور کلی، ESFP ها افراد بسیار خونگرمی هستند که واقعاً به کسانی که با آنها تعامل دارند  علاقه مند هستند. حتی بیشتر ، آنها بسیار مهربان هستند و پیوسته به دنبال کمک به دیگران برای برآوردن نیازهایشان هستند. حتی می توان گفت که ESFP احساس رضایت و هدف را از کمک به دیگران برای داشتن زندگی بهتر به دست می آورد. اما شاد کردن آنها برای شخصیت ESFP به همان اندازه مهم است.

ESFP ها دوستان و شريك عاطفي بسیار مهربانی پیدا می کنند. به احتمال زیاد، دوستان آنها از توانایی آنها در تبدیل لحظه حال به چیزی خاص بسیار قدردانی خواهند کرد. حتی بیشتر از این، آنها ممکن است کمی نسبت به توانایی خود برای زندگی کامل در لحظه حال حسادت کنند. با این حال، این اغلب باعث می شود که آنها به تعهدات و مسئولیت های خود در قبال همه روابط مختلف خود فکر نکنند. به طور مشابه، آنها ممکن است از انجام تعهدات خودداری کنند.

تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ESFP

ESFP به عنوان شريك عاطفي

ESFP ها شريك عاطفي مشتاق، باهوش و شهوانی می سازند. در واقع، بسیاری از آنها ممکن است روز به روز روابط خود را به شیوه ای منحصر به فرد جشن بگیرند. آنها از هر لحظه ای که می توانند با شریک زندگی خود بگذرانند نهایت استفاده را ببرند. به این ترتیب، آنها وقت گرانبهايشان را با نگرانی در مورد آینده رابطه تلف نمی کنند. در عوض، آنها به چالش ‌های حفظ یک رابطه سالم زمانی فكر مي كنند که به وجود آمده باشند و نه یک روز زودتر.

بسیاری از ESFP ها ممکن است از دادن تعهدات گسترده به رابطه خود اجتناب کنند. با این حال، آنچه می توان با خیال راحت گفت این است که آنها از برنامه ریزی بلندمدت برای رابطه متنفرند. بنابراین، آنها نسبت به سایر تیپ های شخصیتی بسیار کمتر به روابط خود متعهد هستند.

در حالی که بسیاری از ESFP ها با چنین مسائل تعهدی دست و پنجه نرم می کنند، بسیاری نیز هستند که بر این مسائل غلبه کرده اند. در واقع، بسیاری از ESFP ها یاد گرفته اند که از متعهد بودن به شریک زندگی خود قدردانی کنند. در نتیجه، آنها خود را درگیر نامزدی مادام العمر با کسی می ‌بینند که واقعاً دوستش دارند. با این حال، کسانی که نتوانستند بر مشکلات تعهد خود غلبه کنند اغلب از یک رابطه به رابطه بعدی خواهند پرید.

یکی دیگر از نقاط ضعف تیپ شخصیتی ESFP، تعارض گریزی آنها است. در صورت امکان، هر کاری که می توانند برای دور زدن درگیری ها و مشکلات پیش آمده انجام می دهند. اما اگر خود را در تعارض بیابند، به احتمال زیاد انتقاد را از ديد منفي به خودشان می گیرند.

ESFP  ها به عنوان والدین

شخصیت ESFP پدر و مادری خونگرم، مفرح و مهربان می سازد. آنها والدین بسیار هیجان انگیز، خلاق و شگفت انگیزی خواهند بود که به شدت به فرزندان خود اهمیت می دهند. با این حال، به دلیل ترجیح آنها برای زندگی در لحظه، اکثر ESFP ها با ایجاد یک محیط ساختاریافته برای فرزندان خود تلاش می کنند. بنابراین، آنها برای ایجاد چنین ساختارهایی به شدت به شريك عاطفي خود متکی هستند.

به طور مشابه، ESFP ها ممکن است علاقه زیادی به تنبیه یا توبيخ فرزندان خود نداشته باشند. بنابراین، تیپ شخصیتی ESFP دوستی با فرزندان خود را به مقتدر بودن ترجیح می دهد. برای آنها مهم ‌تر این است که بچه ‌هایشان بتوانند آزادانه خودشان را ابراز کنند، که در نتيجه به محیط ساختارمند کمتري نیاز دارد. به این ترتیب، آنها احساس می کنند که نظم و ساختار بیش از حد ممکن است با رشد فرزندانشان در جهتي مخالف باشد.

تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ESFP

ESFP ها به عنوان دوستان

ESFP دوستان سرگرم کننده و هیجان انگیزی پیدا می کند. آنها بسیار مشتاق هستند و در سرگرم كردن دوستان خود عالی هستند. به طور کلی، ESFP ها بین دوستان خود بسیار محبوب هستند. یکی از دلایل این امر آن است که آنها به طور طبیعی می توانند با احساسات و مشکلات خود كنار بيايند. دلیل دیگر این امر این است که آنها تلاش خود را برای کمک به دوستان خود برای برآوردن نیازهای خود انجام می دهند.

در عین حال، ESFP ها توانایی منحصر به فردی را دارند که هر کاری را که انجام می دهند به یک ماجراجویی هیجان انگیز و سرگرم کننده تبدیل کنند. به همین دلیل ، آنها به طور طبیعی دوستان زیادی را جذب خواهند کرد، فقط به این دلیل که بسیار هیجان انگیز و سرگرم کننده هستند.

به دليل حساسیت بالای خود، ESFP ها به راحتی با سایر تیپ های شخصیتی ارتباط برقرار             می کنند. در واقع، آنها می توانند به راحتی با همه آنها کنار بیایند. با این حال، آنها ممکن است به سرعت از افرادی که هیچ چیز هیجان انگیزی برای ارائه ندارند خسته شوند.

در حالی که ESFP ها به راحتی با دیگران کنار می آیند، همه تیپ های شخصیتی ممکن است به طور کامل از آنها قدردانی نکنند. بسیاری از آنها به دلیل رویکرد لذت‌پرستانه به زندگی و به طور کلی سرگرمی‌گرایی بالای آنها انتقاد می ‌کنند.

ESFP های معروف

افراد قابل توجه زیادی وجود دارند که می توانند به عنوان ESFP طبقه بندی شوند. برخی از این ESFP های معروف عبارتند از:

 • الویس پریسلی
 • بیل کلینتون
 • مرلین مونرو
 • پابلو پیکاسو
 • رونالد ریگان
 • ریچارد برانسون
 • بیانسه
 • هوارد شولتز
 • لری الیسون
 • آنتونی رابینز
 • وین دایر
 • کوئنتین تارانتینو
 • ویل اسمیث

امیدوارم از این تحلیل تیپ شخصیتی ESFP لذت برده باشید. تجربیات شما در برخورد با این تیپ شخصیتی چیست؟

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سایر تیپ های شخصیتی هیجان انگیز ، نگاهی به 16 شخصیت شاخص نوع مایرز-بریگز بیندازید.

پیروز باشيد!

منبع:

 • http://www.planetofsuccess.com/blog/2017/esfp-personality-type
3.7/5 - (6 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx