مهارت های ضروری مدیریت

یک نظر اضافه کنید
6 دقیقه مطالعه

مهارت های ضروری مدیریت

به طور خلاصه مهارت های مدیریتی مهارت های ضروری برای گردهم آوردن افراد برای دستیابی به اهداف مورد نظر هستند. تعریف مدیریت: کلمه  «مدیریت» از «maneggiare» یک کلمه ایتالیایی که از لاتین گرفته شده است، گرفته شده است. مدیریت، به طور کلی، موضوع گسترده ای است که به راحتی نمی توان آن را به چند فرآیند محدود کرد. مدیریت فعالیت سازمانی (سازماندهی منابع (سرمایه انسانی و غیره) و کار) به منظور دستیابی به اهداف معین است؛ اما همچنین برای یک مدیر مهم است که وظایف را بین کارمندان خود به درستی تقسیم کند و روند کار آنها را کنترل کند. علاوه بر این، مدیران از تمام منابع در دسترس خود با به کارگیری مهارت های مدیریت موثر خود برای دستیابی به موفقیت استفاده می کنند.

مهارت های ضروری مدیریت

مدیریت شامل:

  • برنامه ریزی
  • سازماندهی
  • رهبری
  • هماهنگ کردن
  • کنترل کردن

برای موفقیت یک مدیر نیاز به ترکیب وظایف و مهارت های مهم سازمانی دارد، اما این مهارت ها و ویژگی های مدیریت موثر شامل چه مواردی هستند؟

مهارت های مدیریتی پایه:

مدیریت نقشی حیاتی در دستیابی به هدف شرکت ایفا می کند که نیازمند برنامه ریزی دقیق، آینده نگری موانع احتمالی ، استراتژی هایی برای غلبه بر این موانع و یکپارچه سازی توانایی های تک تک اعضای تیم به بهترین شکل ممکن است. در این مطلب برخی از ضروری ترین مهارت های مدیریت آورده شده است:

مهارت تصمیم گیری:

بسیاری از موقعیت ها مستلزم تصمیم گیری سریع توسط مدیر بدون غفلت از تجزیه و تحلیل کل موقعیت و پیامدهای احتمالی اقدامات او هستند. هر مدیری باید یک متفکر سریع باشد که فوراً مزایا و معایب تصمیم خود را بیان کند. علاوه بر این، مهم است که تصمیمات را با خلق و خوی آرام، بدون هیچ گونه اضطراب یا هراس انجام دهید که در نهایت به مهارت های مدیریت استرس مناسب نیاز دارد .

مهارت های ضروری مدیریت

مهارت حل مسئله:

هر مدیری با انواع مختلفی از مشکلات مواجه خواهد شد، ممکن است مشکلات در فرآیند تیم سازی یا مشکلات مربوط به تقسیم کار باشد. در هر صورت، مدیر باید مشکلات و موانع پیش رو را به سرعت حل کند تا به طور کلی از یک جریان کاری درست اطمینان حاصل کند.

مهارت های مدیریت زمان

یکی دیگر از مهارت های ضروری مدیریت، توانایی مدیریت زمان است که در مقاله ای دیگر به نام (چگونه زمان را مدیریت کنیم؟ ) به آن پرداخته شده است.

مهارت های نرم:

مهارت های ارتباطی _ مدیریتی:

مهارت‌ های نرم در قالب مهارت ‌های ارتباطی به همان اندازه برای سایر مهارت ‌های مدیریتی اساسی مهم هستند و در بحث ارتباط اهداف و نحوه توزیع وظایف، نقش اساسی دارند. یک مدیر باید برنامه ها و اهداف خود را تا حد امکان دقیق بیان کند تا به کارمندان اجازه دهد وظایف خود را به درستی انجام دهند. علاوه بر این، مدیر باید توانایی پذیرش انتقاد سازنده از تیم خود را داشته باشد و در نهایت ایده ها، ورودی ها و پیشنهادات اعضای تیم خود را در ملاحظات خود ادغام کند. همچنین، یک مدیر باید مهارت‌ های شنیداری داشته باشد که به او کمک می ‌کند تا نیازهای اعضای تیم خود را درک کند و در نهایت به او اجازه دهد تا موانعی را که مانع عملکرد تیمش به اوج می ‌شد، از بین ببرد.

مهارت های مدیریتی-رهبری:

همانطور که قبلا ذکر شد، یک مدیر باید تمام منابع موجود را سازماندهی کند تا در نهایت به اهداف شرکت دست یابد. یکی از این منابع، سرمایه انسانی است که نیازمند مهارت های مدیریت تیم برای هدایت اعضای تیم برای دستیابی به اهداف و چشم اندازها است. رهبری که یکی از مهم‌ ترین و ضروری ‌ترین مهارت‌های مدیریتی است و لازم است که یک مدیر بتواند اعضای تیم خود را به هر هدفی راهنمایی کند و در تکمیل وظایف محول شده به آنها کمک کند.

مهارت های ضروری مدیریت

تیم سازی:

یکی دیگر از مهارت های ضروری مدیریت، توانایی ایجاد یک تیم از افراد است. فرآیند تیم سازی از مدیر نیاز دارد که روحیه تیمی را در همه اعضای تیم نهادینه کند، زیرا خودمحوربودن هر عضو تیم تأثیرات منفی بر کل تیم خواهند داشت. علاوه بر این، تشویق همه اعضای تیم به همکاری با یکدیگر با نشان دادن مزایای ادغام توانایی های فردی هر یک از اعضای تیم بسیار مهم است. یک مدیر باید نقاط قوت پنهان کارمندان خود را شناسایی کند و آنها را تشویق کند که این نقاط قوت را به نفع شرکت به کار گیرند. فراتر از آن، مهارت های تیم سازی در تشویق همه اعضای تیم برای بیان پیشنهادات و ایده ها و یافتن راه حل های خلاقانه برای مشکلات آینده نهفته است.

مهارت های مدیریت تعارض:

به منظور ایجاد یک جریان کاری روان، مدیر باید انواع درگیری های مختلف بین اعضای تیم خود را حل کند، مانند قدرت طلبی و آزار و اذیت های مشابه. علاوه بر این، او باید بین طرف های درگیر میانجیگری کند.

مهارت های ضروری مدیریتی که به شما در دستیابی به اهداف کسب و کارتان کمک کرده است چیست؟

منبع:

Essential Management Skills

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx