تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ESTP

یک نظر اضافه کنید
20 دقیقه مطالعه

تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ESTP

تیپ شخصیتی ESTP همه شرايط لازم را برای یک تبديل شدن به يك کارآفرین برجسته دارد. آنها ذهنیت عملگرايي دارند و بداهه نوازان فوق العاده ماهری هستند. به دليل ترجیح آنها برای انجام اقدامات فوری، ESTP ها برای انجام کارهاي فوري شناخته شده اند. به طور مشابه، ESTP ها در مورد کشف ناشناخته ها و ایجاد تجربیات جدید هیجان زده هستند.

آنها اغلب در رفتار خود کاملاً جسورانه رفتار مي كنند و به طور مداوم به دنبال به چالش کشیدن خود هستند. در واقع، آنها از ریسک کردن لذت می برند که اغلب برای آنها پاداش بالایی به همراه دارد. در ادامه نگاهی دقیق به تیپ شخصیتی ESTP خواهیم داشت. این مطلب به شما ویژگی های شخصیتی جالب آنها و تفاوت ESTP ها با سایر شخصیت ها را نشان می دهد.

بسيار جالب توجه است که تفکر و رفتار شما تا حد زیادی توسط ترجیحات روانی شما تعیین می شود. حتی بیشتر از آن، کل درک شما از جهان تحت تأثیر تیپ شخصیتی خاص شما قرار دارد.

«این نه منتقد است که مهم است و نه فردي که به این نکته اشاره می ‌کند که چگونه يك فرد قوی دچار لغزش شد، یا اینکه انجام دهنده کار در کجا می‌توانست بهتر عمل کند. این اعتبار متعلق به فردي است که در واقع در این شرايط حضور دارد.»

تئودور روزولت

تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ESTP

بنابراین، درک اینکه چه تیپ شخصیتی هستید، اطلاعات مهمی در مورد خودتان به شما می دهد. همچنین به شما این امکان را می دهد که عوامل ظریفی را که در نهایت کل تفکر، احساس و عمل شما را شکل می دهند، شناسایی کنید.

در اين مطلب همه چیزهایی که باید در مورد تیپ شخصیتی ESTP بدانید گرداوري شده است.

مهم تر از آن، اگر بتوانید تیپ شخصیتی فردی را شناسایی کنید، اطلاعات ارزشمندی در مورد این شخص به دست خواهید آورد. این مطلب به شما کمک می کند تا بهتر پیش بینی کنید که این فرد در موقعیت های خاص چگونه واکنش نشان می دهد. در عین حال به شما در درک بهتر این که چه چیزی به این فرد انگیزه می دهد کمک می کند.

برای شناسایی تیپ شخصیتی افراد، اغلب از شاخص نوع مایرز-بریگز استفاده می شود. این نوعي طبقه بندی شخصیتی است که در ابتدا به عنوان راهنمای زنانی که در حال ورود به محيط کار بودند در نظر گرفته شده بود. با این حال، اين شاخص به سرعت محبوبیت پیدا کرد. امروزه این شاخص یک نوع طبقه بندی است که بسیار دقیق است و می تواند برای اهداف مختلف متعددی استفاده شود.

بیایید نگاهی به تیپ شخصیتی ESTP بیندازیم که یکی از انواع تيپ هاي شخصيتي مایرز-بریگز است.

تجزيه و تحليل تیپ شخصیتی ESTP

اگر خود شما یک ESTP هستید، در ادامه اطلاعات شگفت انگیز و ارزشمند زیادی در مورد شخصیت شما وجود خواهد داشت. به همین ترتیب، اطلاعات زیر به شما در شناسایی عواملی که در نحوه دید و درک شما از جهان نقش دارند کمک می کند. در عین حال، به شما نشان می دهد که چگونه رفتار و افکار شما تحت تأثیر تیپ شخصیتی شما قرار می گیرد.

اگر مرتباً مجبور هستید با ESTP ها سر و کار داشته باشید، مطالب زیر اطلاعات لازم را به شما ارائه می دهدو به شما امکان می دهد این افراد را بهتر درک کنید. چنین دانشی به شما در برخورد و تعامل موثرتر با ESTP ها کمک می کند.

فهرست مطالب

ESTP به چه معناست؟

ویژگی های شخصیتی ESTP

مشاغل ESTP

روابط ESTP

ESTP های معروف

در بخش بعدی، می توانید توضیحی را بیابید که ESTP در واقع مخفف چیست. این مطلب با تجزیه و تحلیل گسترده ای از ESTP ها و ویژگی های شخصیتی متفاوت آنها دنبال می شود.

تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ESTP

ESTP به چه معناست؟

ESTP مخفف عبارت Extraversion، Sensing، Thinking و Perception است. این نتیجه ارزیابی ترجیحات روانی آنها در زمینه های زیر است:

 • چگونه یک فرد توجه خود را متمرکز می کند (برونگرایی یا درونگرایی)
 • چگونه یک فرد اطلاعات را درک می کند (حس یا شهود)
 • چگونه یک فرد تصمیمات را می گیرد (تفکر یا احساس)
 • چگونه یک فرد دنیای بیرونی را تفسیر می کند (قضاوت یا ادراک)

بنابراین تیپ شخصیتی ESTP عبارات فوق الذکر را بر تضادهای مربوطه ترجیح می دهد. اصطلاحات مختلف ابعاد روانشناختی موارد زیر را توصیف می کنند:

 • E – برونگرایی: تیپ شخصیتی ESTP برونگرایی را بر درونگرایی ترجیح می دهد. به این ترتیب، آنها از تعاملات اجتماعی لذت می برند و از آنها آزرده نمی شوند.
 • S – احساس: ESTP ها ملموس بودن را بر انتزاع بودن ترجیح می دهند؛ بنابراین، آنها در تمرکز بر جزئیات عالی هستند، اما اغلب برای حفظ تصویر كلي در ذهن تلاش می کنند.
 • T – تفکر: وقتی نوبت به تصمیم گیری می رسد، ESTP ها بیشتر بر روی عینیت گرایی و منطق تأکید می کنند تا معیارهای ذهنی. به همین دلیل، اغلب هنگام تصمیم گیری، عوامل شخصی یا اجتماعی را در نظر نمی گیرند.
 • P – ادراک: ESTP ها ترجیح می دهند تصمیمات را تا جایی که ممکن است دیرتر نهایی کنند. انجام این کار به آنها امکان می دهد تا در صورت تغییر شرایط، به سرعت تطبیق ها و تغییرات را ایجاد کنند.

بیایید نگاهی به ویژگی های شخصیتی ESTP ها بیندازیم.

تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ESTP

ویژگی های شخصیتی ESTP

تیپ شخصیتی ESTP علاقه زيادي به زندگي در لحظه حال دارد. آنها به دنبال بهترین استفاده از زندگی خود هستند و واقعاً می خواهند شادی خود را با دیگران به اشتراک بگذارند. آنها همچنین افرادی عملگرا هستند که توانایی ذاتی دارند تا به سرعت بداهه‌ پردازی‌ های نوآورانه را برای غلبه بر چالش ‌هایی که با آن‌ ها مواجه می ‌شوند ارائه دهند. حتی بیشتر از این، ESTP ها افرادی بسیار فعال و پرانرژی هستند که از بی تحرکی بیزارند. آنها به جای تعریف و بحث درباره مشکلات، ایده ها و افراد، ترجیح می دهند افکار خود را عملی کنند.

ESTP ها واقعاً افراد فعالی هستند. به این ترتیب، آنها به دلیل توانایی ‌شان در تحقق اهداف شناخته می ‌شوند. با این حال، هر کاری که انجام می دهند، به سبکی منحصر به فرد است. به هر ترتیب، آنها استاد واقعی اين هستند که هر کاری را که انجام می دهند سرگرم کننده و هیجان انگیز جلوه دهند. حتی می توان گفت كه سبک هنری و سرگرم کننده خاصی را به فعالیت های خود اضافه می کنند.

به هر حال ESTP ها به طور مداوم به دنبال به چالش کشیدن خود هستند. آنها چندان علاقه ای به گرفتار شدن در روال ها و تکرارها ندارند. در عوض، ادغام چیزهای جدید به طور منظم در زندگی آنها چیزی است که آنها را بیشتر هیجان زده می کند. حتی بیشتر از اين، آنها هیجان زیادی را از کاوش در چیزهای جدید به دست می آورند. به طور خلاصه، آنها به طور مداوم به دنبال ایجاد تجربیات جدید و چالش برانگیز هستند.

در عین حال، ESTP ها به طور طبیعی ماجراجو و ریسک پذير هستند. آن ‌ها در موقعیت ‌هایی که ریسک و خطر زیادی در آن وجود دارد، رشد می‌ کنند. برای آنها، تمایل به پذیرش چنین ریسک های بالایی با احساس بسیار خوبي همراه است.

به طور کلی، ESTP ها می توانند افراد کاملاً سرگرم کننده ای باشند. به همین دلیل، زمانی که در حضور آنها هستید، به ندرت احساس خستگی می کنید. آنها از زندگی کردن نهایت لذت را می برند و تقریباً هرگز فرصت هاي نابي را که زندگی ارائه می دهد رد نمی کنند.

یکی دیگر از ویژگی های مهم ESTP ها این است که آنها افراد بسیار اجتماعی هستند. آنها از تعاملات اجتماعی لذت می برند و معمولاً دایره بسیار وسیعی از دوستان و آشنایان دارند. به طور مشابه، به نظر می رسد که آنها حس ششمي برای دانستن دقیق آنچه باید بگویند دارند تا دیگران را مجذوب خود کنند. به همین دلیل، ESTP ها بسیار محبوب هستند و با مهارت خاصي حرف درست را در زمان مناسب به فرد مناسب می گویند.

بودن در اطراف تیپ شخصیتی ESTP می تواند بسیار سرگرم کننده باشد. آنها مملو از داستان های هیجان انگیز، جالب و گاهی حتی کاملاً خنده دار هستند. با وجود داشتن مهارت های اجتماعی عالی، ESTP ها اصولا فاصله خاصی را با دیگران حفظ می کنند. آنها اغلب افرادي مرموز تلقی می شوند و تنها به تعداد کمی از آنها اين اجازه را مي دهند تا به طور کامل آنها را بشناسند.

تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ESTP

مشاغل ESTP

تیپ شخصیتی ESTP از اقتدار بیزار است و از تعهد کردن اجتناب می کند. به طور مشابه، آنها سعي دارند هميشه در لحظه حال زندگي كنند. به همین دلیل، آنها حرفه هایی را ترجیح می دهند که به آنها امکان را می دهد تا راه حل هایی برای مشکلات منطقی که مستقیماً با آنها روبرو هستند بیابند. به طور خلاصه، ESTP ها به دنبال حرفه هایی هستند که بتوانند مسائل را در همان لحظه حل کنند و البته ترجیحا با رویکرد خودشان.

در نتیجه، برنامه ریزی بلندمدت و پیش بینی های انتزاعی از مشکلات آینده چیزی است که آنها دوست ندارند. با این حال، اگر آنها با مشکلات مشخصی مواجه شوند، در یافتن راه حل های منحصر به فرد یا بداهه نوازی خلاقانه مهارت فوق العاده ای دارند؛ بنابراین، آنها رهبران خوبی هستند که می‌توانند شرکت ‌ها یا سازمان ‌ها را از مشکلات عبور دهند.

ESTP ها ذهنیت عملی دارند و ملموس بودن را بر انتزاعی بودن ترجیح می دهند؛ بنابراین، آنها دوست ندارند ایده ها یا راه حل های انتزاعی ارائه دهند. درعوض، آنها ترجیح می دهند ایده های منطقی و عملی را به اجرا بگذارند.

شغل ایده آل برای ESTP ها نه تنها تجربیات جدید هیجان انگیز را به طور منظم به آنها ارائه می دهد، بلکه ماجراجویی و سرگرمی زیادی را نیز به آنها ارائه می دهد. در اینجا چند مسیر شغلی عالی برای ESTP آمده است:

 • مکانیک
 • بازرس ساختمان
 • پیمانکار عمومی
 • جنگل بان
 • معمار منظر
 • تکنسین رادیولوژی
 • تحلیلگر بودجه
 • آتش نشان
 • مهندس پرواز
 • مهندس مکانیک
 • مهندس عمران
 • نقشه بردار
 • نجار
 • فیزیولوژیست ورزش
 • کایروپراکتیک
 • توسعه دهنده زمین

تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ESTP

بسیاری از اوقات، ESTP ها با مشاغلی دست و پنجه نرم می کنند که به آنها اجازه نمی دهد خیلی فعال باشند. به همین دلیل، اصولا تیپ های شخصیتی ESTP از مشاغل پشت ميز نشيني استقبال نمی کنند. به طور مشابه، مشاغلی که مستلزم رعایت دقیق فرآیندهای کاری خاص هستند ممکن است رضايت كافي را برايشان به ارمغان نياورد.

روابط ESTP

ESTP یک دوست یا شریک هیجان انگیز و ماجراجو می سازد. آنها کاملاً در لحظه حال زندگي مي كنند و از زندگي برای ایجاد تجربیات هیجان انگیز برای دیگران و خود استفاده می کنند. در واقع، ESTP ها به دنبال بهترین استفاده از هر لحظه هستند. به همین دلیل، بدون اینکه زیاد به آینده فکر کنند، واقعا در لحظه حال زندگی می کنند.

ESTP ها به روابط مختلف خود كم كم صميميت اضافه مي كنند. به این ترتیب، آنها برنامه ریزی نمی کنند که روابطشان در کدام جهت توسعه یابد. به طور مشابه، آنها از دادن تعهدات طولانی مدت در روابط خود بیزارند. با این حال، تیپ شخصیتی ESTP ممکن است کاملاً متعهد به کسانی باشد که واقعاً دوست دارند.

کسانی که بسیار نزدیک به تیپ شخصیتی ESTP هستند، آنها را به عنوان افراد فوق العاده جذابي توصیف می کنند. به طور مشابه، آنها باهوش، اما همچنین کاملا شهوانی هستند. این ویژگی ها تا حد زیادی به محبوبیت زیاد آنها کمک می کند.

ESTP ها به عنوان شریک

تیپ شخصیتی ESTP یک شریک جذاب و شهوانی می سازد. آنها مطمئناً سرگرمی و هیجان زیادی را وارد رابطه می کنند. آنها هر کاری را که انجام می دهند به شیوه ای منحصر به فرد به اطرافيان نشان مي دهند.

در عین حال، ESTP ها به دنبال زندگی در رابطه ای هستند که به طور مداوم تجربیات جدید و هیجان انگیزی را به آنها ارائه می دهد. به همین دلیل، اگر اینطور نباشد، بسیاری از ESTP ها به سرعت احساس بی حوصلگی می کنند. با این حال، اگر ابزار دیگری برای ایجاد هیجان در زندگی خود داشته باشند و اگر مایل باشند با شریک زندگی خود کنار بیایند، به رابطه متعهد خواهند ماند.

از جنبه منفی، ESTP ها ممکن است برای بیان احساس خود دچار مشکل شوند. به طور مشابه، آنها در درک احساسات دیگران با مشکلات زیادی روبرو هستند. به همین دلیل، ممکن است اغلب آنها را غیر حساس تلقی کنند. به طور مشابه، شرکای آنها اغلب احساس می کنند که از نظر عاطفی نادیده گرفته شده اند زیرا ESTP ها به طور طبیعی درک نمی کنند که چه زمانی تأیید و حمایت مورد نیاز است.

یکی دیگر از جنبه های بالقوه منفی تیپ شخصیتی ESTP، بیزاری آنها از تعهدات بلندمدت است. به این ترتیب، آنها برنامه ریزی طولانی مدت برای آینده را دوست ندارند. درعوض، ترجیح می دهند در مورد رابطه به صورت روزانه تصمیم بگیرند. به همین دلیل، زمانی که دیگر آنها را هیجان زده نمی کند، ممکن است در ترک ناگهانی رابطه تردید نداشته باشند.

تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ESTP

ESTP ها به عنوان والدین

ESTP یک والد بسیار سرگرم کننده و هیجان انگیز می سازد. از آنجایی که خودشان بچه ‌های بزرگی هستند، لازم نیست تا مستقيما از آنها خواسته شود تا زمان باکیفیتی را با فرزندانشان بگذرانند. در واقع، آنها از این لحظاتی که خودشان می توانند دوباره بچه شوند بسیار لذت می برند.

معمولاً ESTP ها ساختار و سازماندهی زیادی برای فرزندان خود فراهم نمی کنند. درعوض، آنها به طور روزمره به نقش والدي خود نزدیک می شوند. این بدان معنی است که آنها به فرزندان خود همانطور که شرایط ایجاب می کند آموزش می دهند؛ البته بدون برنامه ریزی طولانی برای آینده.

با این حال،ESTP ها معلمان خوبی برای فرزندان خود هستند. در واقع، آن ‌ها هر آنچه را که در حال حاضر پیش می ‌آید به درس ‌های مهمی برای فرزندانشان تبدیل می ‌کنند. مهم تر از آن، ESTP ها با فرزندان خود به عنوان یک فرد مستقل رفتار می کنند و به نظر آنها احترام می گذارند؛ بنابراین، آنها خواسته های فرزندان خود را در نظر می گیرند و به آنها حقوق مشترکی می دهند.

ESTP ها به عنوان دوستان

شکی نیست که ESTP ها افراد بسیار محبوبی هستند. آنها مهارت های اجتماعی بسیار توسعه یافته ای دارند و می توانند بسیار موفق باشند. به همین ترتیب، آنها هیجان و سرگرمی زیادی را برای دوستی های خود به ارمغان می آورند. به همین دلیل، غیرعادی نیست که ESTP ها دوستی های زیادی داشته باشند.

مهارت های اجتماعی آنها به آنها این امکان را می دهد که به راحتی با تیپ های شخصیتی مختلف کنار بیایند؛ بنابراین، شما اغلب آنها را در بين دوستانی با شخصیت های مختلف خواهید یافت. گرچه، ESTP ها بسيار علاقه مند هستند كه با تیپ های شخصیتی دوستی داشته باشند که مانند خودشان فعال هستند.

با این حال، آنها ممکن است از گذراندن زمان زیاد با افرادی که تمایل به شهود و تفکر دارند لذت زيادي نبرند. این به آن دلیل است که چنین افرادی بسیار انتزاعی هستند و از منظری نسبتاً نظری به زندگی می نگرند. به همین دلیل، آنها به طور قابل توجهی با تیپ شخصیتی ESTP كه عملگراست متفاوت هستند.

در عین حال، همه ESTP ها به طور استثنایی نسبت به دوستانی که به آنها نزدیک نیستند وفادار و متعهد نیستند. به همین دلیل درصد مشخصی از دوستی ها را در زندگی خود دارند که به سرعت می آیند و می روند. با این حال، اکثر ESTP ها به نزدیک ترین دوستان خود بسیار متعهد خواهند بود. آنها نه تنها به دوستان نزديك خود بسیار وفادار خواهند بود، بلکه به احتمال زیاد این دوستی را برای تمام زندگی خود حفظ می کنند.

تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ESTP

ESTP های معروف

افراد برجسته زیادی وجود دارند که ویژگی های شخصیتی ESTP ها را دارند. این ESTP های معروف عبارتند از:

دونالد ترامپ

بروس ویلیس

اسکندر کبیر

جان اف کندی

فرانکلین دی. روزولت

نویسنده کانن دویل

ارنست همینگوی

دیل کارنگی

مالکوم ایکس

توماس ادیسون

آنجلینا جولی

کوین اسپیسی

جک نیکلسون

مدونا

امی واینهاوس

امیدوارم از این تحلیل تیپ شخصیتی ESTP لذت برده باشید. آیا شما تا به حال با یک ESTP ملاقات کرده اید؟ تجربیات شما چیست؟

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سایر شخصیت های جالب، نگاهی به 16 شخصیت شاخص نوع مایرز-بریگز بیندازید.

پیروز باشيد!

منبع:

The ESTP Personality Type Explained

5/5 - (1 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx