انگیزه بیرونی

یک نظر اضافه کنید
21 دقیقه مطالعه

در انگیزه بیرونی هدایا و پاداش هایی برای تشویق کردن افراد داده می شود. در این نوع انگیزه همیشه هدایا ارزش مادی ندارند. بلکه ممکن است شما به روش های دیگر انگیزه لازم برای انجام کاری را به دست آورید. در این مقاله هر آن چیزی که با این انگیزه مرتبط است، مطرح کرده ایم. با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد این انگیزه به دست آورید.

عناوین مقاله
انگیزه بیرونی و انواع مختلف آنانگیزه هایی که بر پایه پاداش هستندانگیزه هایی که بر پایه ترس هستندانگیزه های قدرتیانگیزه های وابستگیمثال هایی از انگیزه های بیرونی1-پول، محرکی قوی برای ادامه مسیر2- خریدن هدایا و جوایز گوناگون برای خود3- کسب نمره بالا و قابل قبول در دروس4- ترفیع و ارتقای شغلینکات مثبت انگیزه بیرونیانگیزه های بیرونی خلاقیت شما را افزایش می دهندانگیزه بیرونی می تواند مادی یا معنوی باشدانگیزه های بیرونی شما را وادار به شرکت در رقابت های مختلف می کندانگیزه های بیرونی علایق شما را بیدار می کنندمحرک های بیرونی انگیزه شما را تا حد زیادی افزایش می دهندنکات منفی انگیزه های بیرونیانگیزه های بیرونی برای مدت طولانی ادامه نخواهند داشتمحرک های بیرونی لذت انجام برخی از فعالیت ها را از بین می برندانگیزه های بیرونی مختلف ممکن است از لذت بخش بودن فعالیت ها کم کنندانگیزه های بیرونی انتظارات غیر واقعی را برای شما ایجاد می کننددر چه زمینه هایی می توان از انگیزه های بیرونی استفاده کرد؟انگیزه های بیرونی تا چه حدی در زندگی شما مفید و موثر هستند؟تاثیر انگیزه های بیرونی بر دانش آموزانتفاوت انگیزه بیرونی و درونیتاثیر چشمگیر انگیزه بیرونی بر شغلقدرت انگیزه بیرونیکلام آخر

انگیزه بیرونی و انواع مختلف آن

همان طور که در قسمت بالا بیان شده است، انگیزه بیرونی نوعی محرک خارجی است که شما را وادار به انجام فعالیت خاصی می کند. شما سعی دارید با استفاده از این انگیزه هر آن چه که دوست دارید، به دست آورید. خوب است بدانید که این انگیزه نقش مهمی در شرایط مختلف به خصوص محیط های کاری ایفا می کند. این نوع انگیزش گونه های خاصی دارد که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

انگیزه هایی که بر پایه پاداش هستند

در این مورد شما انگیزه را در پاداشی که بعد از انجام عملی به دست می آورید، خواهید یافت. در واقع در این نوع انگیزه شما توجه کمی نسبت به روند کار و چگونگی انجام آن دارید. به عنوان مثال، شما می خواهید که بالاترین نمره را در امتحان خود بگیرید. در نتیجه سعی و تلاش خود را می کنید که آن درس را به خوبی بخوانید. در واقع نمره قبولی شما نوعی انگیزه محسوب می شود.

انگیزه هایی که بر پایه ترس هستند

این نوع انگیزه زمانی ایجاد می شود که شما ترس وحشتی نسبت به عمل و فعالیت خاصی دارید. در واقع همین ترس محرکی قوی برای شما خواهد بود. مثلاً به این فکر کنید که اعضای خانواده شما از بیماری های قلبی رنج می برند. در نتیجه شما همه تلاش خود را می کنید که با پیروی از دستورات پزشک از این بیماری دور بمانید.

انگیزه های قدرتی

در این نوع انگیزه شما تمایل دارید که همه مسائل را به خوبی کنترل کنید. در واقع در این نوع انگیزه معمولاً شما قصد دارید که قدرت و توانایی های خود را به کار گیرید. مثلاً زمانی که شما بخواهید مدرسه ای را برای خود انتخاب کنید، از افکار، عقاید و قابلیت های خود استفاده می کنید که بهترین انتخاب را داشته باشید. در حقیقت شما از آزادی عمل و قدرت خود در این زمینه بهره خواهید برد.

انگیزه های وابستگی

در این نوع انگیزه شما تمایل زیادی به همکاری با گروه های مختلف دارید. در واقع مبدأ این نوع انگیزه به ذات شما برمی گردد. زیرا همان طور که می دانید هر انسانی تمایل به برقراری روابط اجتماعی دارد.

مثال هایی از انگیزه های بیرونی

همان طور که در بالا بیان کرده ایم، در انگیزه بیرونی شما مایل به انجام دادن فعالیت خاصی هستید، زیرا بعد از انجام آن پاداشی را دریافت خواهید کرد. در حقیقت همین جایزه و پاداش شما را به سمت هدف خود سوق می دهد. این پاداش می تواند به صورت های متفاوت برای شما ایجاد شود. در این قسمت سعی داریم شما را با مثال هایی از انگیزه های بیرونی آشنا کنیم.

1-پول، محرکی قوی برای ادامه مسیر

زمانی را تصور کنید که در حال گوش دادن به رادیو هستید و مجری از شما می خواهد که در مسابقه آن برنامه شرکت کنید. همچنین آن فرد به شما می گوید که در صورت برنده شدن پاداش نقدی دریافت خواهید کرد. در واقع با این هدیه شما ترغیب به شرکت در این مسابقه خواهید شد. یا ممکن است شما در محل کار خود درآمد بیشتری را به دلیل داشتن عملکرد خوب به دست آورید. در این دو مورد شما به راحتی با وجه نقدی محرک بیرونی لازم را پیدا خواهید کرد.

2- خریدن هدایا و جوایز گوناگون برای خود

امکان دارد شما با دوست خود سر مسئله ای شرط بندی کنید و جایزه ای نیز برای آن در نظر بگیرید. جایزه ها و هدایا محرک بیرونی خوبی برای شما خواهند بود. حتی شما می توانید هدیه ای را به منظور انجام دادن به موقع یکی از فعالیت های خود در نظر بگیرید. در واقع فکر کردن به این هدیه باعث می شود که شما انگیزه کافی را به دست آورید.

3- کسب نمره بالا و قابل قبول در دروس

این مدل انگیزش نوعی محرک رایج بین دانش آموزان است. در واقع فرد تلاش می کند که با مطالعه دقیق و انجام دادن تکالیف خود نمره خوبی را کسب کند. در واقع این نمره نوعی انگیزش بیرونی است که فرد را تشویق به مطالعه کردن دروس خود می کند.

4- ترفیع و ارتقای شغلی

در موقعیت های شغلی ترفیع گرفتن مثال خوبی از انگیزه بیرونی محسوب می شود. زیرا این ترفیع نشان دهنده عملکرد خوب شغلی شما است. در واقع شما با ارتقای شغلی احساس خوبی پیدا می کنید و انگیزه لازم برای ادامه شغل خود را خواهید داشت.

انگیزه بیرونی

نکات مثبت انگیزه بیرونی

انگیزه بیرونی عاملی است که سبب می شود شما به خاطر دریافت پاداش و نتیجه مطلوب خود به گونه ای خاص رفتار کنید. این نوع انگیزه فواید بسیاری دارد که شما را در جهت جذب موفقیت در زندگی شخصی یا حیطه کاری یاری خواهد کرد. در این قسمت تعدادی از فواید و نکات مثبت انگیزش های بیرونی را بیان کرده ایم.

انگیزه های بیرونی خلاقیت شما را افزایش می دهند

انگیزه های بیرونی محرک های قوی برای افزایش خلاقیت های کوتاه مدت هستند. در واقع شما با استفاده از این خلاقیت سعی می کنید که عملکرد بهتری برای هدف یا حتی شغل خود داشته باشید. در واقع این نوع انگیزه باعث رشد فردی شما خواهد شد.

انگیزه بیرونی می تواند مادی یا معنوی باشد

خیلی از افراد بر این باور هستند که افراد فقط از طریق هدیه یا وجه نقدی انگیزه لازم برای فعالیت را به دست می آورند. ولی انگیزه های بیرونی تنها به مسائل مادی ختم نمی شوند. بلکه شما می توانید از طریق تعریف و تمجید دیگران انگیزه آن ها را برای دنبال کردن هدف هایشان بیشتر کنید.

انگیزه های بیرونی شما را وادار به شرکت در رقابت های مختلف می کند

 تشویق افراد با دادن هدایا و جوایز باعث می شود که آنها در رقابت های بسیاری شرکت کنند. در حقیقت این نوع رقابت ها نه تنها باعث پیشرفت شما خواهند شد، بلکه عملکرد شما را نیز بهبود می بخشند.

انگیزه های بیرونی علایق شما را بیدار می کنند

شما می توانید از انگیزه بیرونی برای انجام دادن فعالیتی یا تمام کردن پروژه ای که برای شما لذت بخش است، استفاده کنید. در واقع این نوع انگیزه باعث می شود که شما آگاهی بیشتری نسبت به علایق خود پیدا کنید.

محرک های بیرونی انگیزه شما را تا حد زیادی افزایش می دهند

شما هر روز در حال استفاده از انگیزش های بیرونی هستید و هر عمل خود را با محرک ها و پاداش های مختلف تحسین می کنید. در واقع در نظر گرفتن نتیجه کار و پاداشی که از آن دریافت خواهید کرد، باعث می شود که انگیزه شما برای مدت طولانی حفظ شود. در حقیقت جوایز مادی و معنوی نه تنها سبب افزایش علاقه شما می شوند، بلکه انگیزه شما را نیز به طور چشم گیری بیشتر خواهند کرد.

انگیزه بیرونی

نکات منفی انگیزه های بیرونی

علاوه بر نکات مثبتی که در بالا بیان شده است، انگیزه های بیرونی آسیب هایی را نیز به افراد وارد می کنند. این نکات منفی نه تنها بر شخصیت شما اثر می گذارند، بلکه شما را بی انگیزه خواهند کرد. در این قسمت سعی داریم که تعدادی از نکته های منفی انگیزش های بیرونی را مورد بررسی قرار دهیم.

انگیزه های بیرونی برای مدت طولانی ادامه نخواهند داشت

اگر شما برای رسیدن به خواسته های خود از انگیزه های بیرونی استفاده می کنید، ممکن است بعد از مدتی آن هدف را کنار بگذارید و تمایلی برای ادامه دادن آن نخواهید داشت. زیرا آن محرک ها نمی توانند به اندازه کافی برای شما جذاب باشند و شما را برای مدت زمان طولانی تشویق کنند. به همین دلیل به حتم این نوع انگیزه ها بعد از مدتی از بین خواهند رفت.

محرک های بیرونی لذت انجام برخی از فعالیت ها را از بین می برند

استفاده نکردن از انگیزه های درونی باعث می شود که انگیزه های بیرونی نیز تاثیر خوبی بر زندگی افراد نداشته باشند. در واقع بعد از مدتی محرک های بیرونی مانند هدایا ارزش چندانی برای شما ندارند و شما نیز تمایل خود را برای رسیدن به خواسته مورد نظر خود از دست خواهید داد. در واقع با گذشت زمان خواسته و هدف شما لذت بخش و هیجان انگیز نخواهد بود.

انگیزه های بیرونی مختلف ممکن است از لذت بخش بودن فعالیت ها کم کنند

به تدریج انگیزه بیرونی تاثیر بدی بر زندگی افراد خواهد گذاشت. تصور کنید که دائماً از شما با هدایا و جوایز مختلف برای انجام شغل خود تقدیر و تشکر شود. آیا شما مثل قبل علاقه به ادامه حرفه خود را خواهید داشت؟ آیا عملکرد شما مانند گذشته مفید و موثر خواهد بود؟ قطعاً نه. زیرا بعد از مدتی این پاداش ها برای شما عادی می شوند. در نتیجه شما انگیزه و علاقه خود را به تدریج از دست خواهید داد.

انگیزه بیرونی

انگیزه های بیرونی انتظارات غیر واقعی را برای شما ایجاد می کنند

شرایطی را در نظر بگیرید که شما برای هر فعالیت یا وظیفه ای پاداش دریافت می کنید. در این موقعیت احتمالاً همیشه انتظار دارید که از کارهای شما تقدیر شود و جوایزی بگیرید. همچنین تا زمانی که کادو و هدیه با ارزش دیگری برای شما در نظر گرفته نشود، تلاشی برای هدف های دیگر خود نخواهید کرد. در واقع اغلب انگیزه های بیرونی توقع شما را بالا می برند و شما را از رسیدن به هدف خود در مسیری معقول دور نگه می دارند.

در چه زمینه هایی می توان از انگیزه های بیرونی استفاده کرد؟

انگیزه های بیرونی اگر به موقع و به درستی به کار گرفته شوند، تاثیر چشم گیری بر شما و عملکردتان خواهند داشت. اما ابتدا باید بدانید که چه زمانی از محرک های بیرونی می توانید استفاده کنید. اگر می خواهید به شخصی انگیزه لازم برای یادگیری مطلب جدیدی بدهید و همچنین علاقه او را بیشتر کنید، باید از انگیزه های بیرونی استفاده کنید.

 توجه داشته باشید درصورتی که خود فرد راغب به انجام فعالیتی است، به هیچ عنوان با انگیزه های بیرونی علاقه او را از بین نبرید. علاوه بر این، چنین محرک هایی انگیزه شما را برای انجام دادن فعالیت های مختلف تحریک می کنند. انگیزه بیرونی در شرایط مختلف قابل استفاده است. شما می توانید از انگیزش های بیرونی برای فعالیت های ورزشی مختلف، کسب درآمد، تحصیل، کمک کردن به منظور تحسین شدن از جانب دیگران و… استفاده کنید.

انگیزه های بیرونی تا چه حدی در زندگی شما مفید و موثر هستند؟

انگیزه بیرونی ممکن است تاثیر زیادی بر شما داشته باشد. در واقع انگیزش بیرونی زمانی مفید واقع خواهد شد که فرد به اندازه کافی انگیزه لازم برای انجام عمل مثبتی به دست آورده باشد. ولی استفاده بیش از حد از پاداش های معنوی و مادی باعث ازبین رفتن تاثیر آنها خواهد شد و شما نیز تمایلی به ادامه مقصد خود را نخواهید داشت.

انگیزه بیرونی

بهتر است برای درک موضوع مثالی را بررسی کنیم. در سال 1973 دانشمندان دو گروه از دانش آموزان را مورد آزمایش قرار دادند و از آنها خواستند که با یکدیگر بازی کنند. برای گروه اول نه تنها پاداش ها و هدایای در نظر می گرفتند، بلکه این گروه را تقدیر نیز می کردند. ولی برای گروه دوم هیچ جایزه ای تهیه نمی کردند.

بعد از مدتی گروه اول علاقه خود به بازی کردن را از دست داد، ولی گروه دوم اشتیاق زیادی برای انجام بازی ها و فعالیت های گروهی داشت. آیا شما نیز متوجه اثر منفی انگیزه های بیرونی شده اید؟ تکرار و تداوم این انگیزش ها برای مدت طولانی بی فایده خواهد بود و برای شما نتیجه مطلوبی به همراه نخواهد داشت.

تاثیر انگیزه های بیرونی بر دانش آموزان

مطالعات نشان دهنده تاثیر طولانی  مدت انگیزه های بیرونی بر دانش آموزان هستند. در واقع این نوع انگیز  ش ها ابزار مناسبی برای والدین محسوب می شوند. زیرا پدر و مادرها از محرک ها برای آموزش وظایف و مسئولیت ها به کودکان خود استفاده می کنند. انگیزه های بیرونی مانند تشویق و حمایت والدین جز محرک های مثبت محسوب می شوند که والدین باید از آن ها جهت پیشرفت فرزند خود بهره گیرند.

ولی امکان دارد از محرک های منفی و ناسالم مانند ترغیب آن ها به انجام بازی های کامپیوتری خشن یا دعوت به خوردن غذاهای ناسالم نیز استفاده شود. در نتیجه بهتر است محرک مناسبی برای کودکان خود در نظر بگیرید که بتوانید انگیزه آن ها را برای مدت زمان طولانی حفظ کنید و آن ها را برای رسیدن به هدف یاری کنید.

تفاوت انگیزه بیرونی و درونی

هر کدام از این انگیزه ها تاثیر بسیاری برای زندگی فردی و حرفه ای شما دارند. به احتمال زیاد شما خیلی از وظایف شغلی خود را با استفاده از انگیزه بیرونی انجام می دهید. زیرا می خواهید مسئولیت های خود را به خوبی انجام دهید که با رئیس خود به مشکل بر نخورید.

زمانی را تصور کنید که می خواهید یکی از همکاران خود را در انجام وظایف او کمک کنید. در این موقعیت شما انگیزه درونی را به کار گرفته اید و قصد حمایت از آن شخص را دارید. د واقع همکار شما به وسیله انگیزه های معنوی تشویق به انجام مسئولیت های کاری خود خواهد شد .خوب است بدانید که این نوع انگیزه از درون افراد سرچشمه می گیرد .انگیزه های بیرونی و درونی ارزش بالایی را دارند. فقط باید بدانید که کدام یک را به درستی  برگزینید.

تاثیر چشمگیر انگیزه بیرونی بر شغل

از دوران نوجوانی شما شروع به یادگیری مسائل مختلف از محیط پیرامون، جامعه، دوستان، معلمان و حتی والدین خود کرده اید. در حقیقت احتمالاً این امر با پیروی کردن و تقلید کردن رفتارهای دیگران اتفاق افتاده است. هر قدر که شما بزرگ تر می شوید، انگیزه بیرونی نیز در شما بیشتر خواهد شد. همان طور که می دانید انگیزه های بیرونی تاثیر زیادی بر شغل یا حرفه دارند. شما ممکن است در انتخاب شغل فقط به منافع مادی خود فکر کنید.

در واقع ممکن است میزان علاقه مندی خود به آن حرفه را نادیده بگیرید. به بیانی واضح تر مسائل مادی شما را ترغیب به انجام وظایف کاری خود می کنند. درنتیجه شما عملکرد بهتری در محیط کاری خود خواهید داشت و به طبع پاداش آن که حقوقی هنگفت است را دریافت خواهید کرد.

 در واقع یکی از مهم ترین انگیزه های شغلی در حیطه کاری، داشتن حقوق و درآمد بالا است. البته همان طور که چندین مرتبه بیان کرده ایم، انگیزه های بیرونی می توانند به شکل های مختلف مانند تمجید، کادوها و هدایای گران قیمت و…. ظاهر شوند.

انگیزه بیرونی

قدرت انگیزه بیرونی

زمانی که صحبت از انگیزه بیرونی می شود، به حتم شما با خود می گویید که این انگیزه به دلیل وجود پاداش های مادی و معنوی سودمندی زیادی دارد. روان شناسی به نام ویکتور وروم مطالعاتی را در سال 1942 انجام داد. هدف او از انجام این تحقیق، بیان چگونگی عملکرد انگیزه بیرونی در شرایط مختلف بوده است. او به این نتیجه رسید که 3 فاکتور اساسی و مهم برای انگیزه های بیرونی وجود دارد.

اولین مورد مربوط به انتظارات هر فرد می شود. زیرا همان طور می دانید، شما ممکن است توقعات زیادی نسبت به وظایف و کاری که انجام می دهید، داشته باشید. در نتیجه تمایل زیادی به انگیزه های بیرونی مختلف نیز خواهید داشت.

دومین عامل نیز مربوط به درک افراد خواهد شد. در واقع در انگیزه های بیرونی شما به حتم به این فکر می کنید که برای هر کار خوبی پاداشی دریافت خواهید کرد و اگر زمانی از شما تقدیر و تشکر نشود، به حتم انگیزه و علاقه خود را برای ادامه مسیر از دست خواهید داد.

آخرین عامل نیز میزان علاقه شما به دریافت انگیزه های بیرونی است. بدیهی است تمایل شما برای محرک های بیرونی تاثیر مستقیمی بر انگیزه شما خواهد داشت. امکان دارد که این تئوری برای همه صدق نکند. ولی همان طور که می دانید همه تشویق و ستایش شدن را دوست دارند.

کلام آخر

انگیزه بیرونی نوعی نیرویی است که از محیط خارج به شما انرژی لازم برای فعالیتی را می دهد. این نوع انگیزه انواع مختلفی دارد و به وسیله پاداش های معنوی و مادی می توانید آنها را بیشتر کنید. انگیزه های بیرونی نکات مثبت و منفی دارند که در روند موفقیت و زندگی شخصی شما تاثیر خواهند گذاشت. همان طور که واضح است این انگیزه می تواند در شرایط مختلف و برای افراد مختلف به کار گرفته شود. در واقع شما با در نظر گرفتن نتیجه و پاداش انگیزه لازم برای پیشرفت و رسیدن به هدف خود را به دست خواهید آورد.

منابع:

  • https://www.lifehack.org/903909/motivation-styles
  • https://www.lifehack.org/902485/what-is-extrinsic-motivation
  • https://learnfromblogs.com/facts-about-extrinsic-motivation
  • https://www.healthline.com/health/extrinsic-motivation#takeaway
  • https://www.verywellmind.com/differences-between-extrinsic-and-intrinsic-motivation-2795384
  • https://www.lifehack.org/851878/extrinsic-motivation
  • https://www.glassdoor.com/blog/guide/intrinsic-vs-extrinsic/
  • https://connectusfund.org/6-advantages-and-disadvantages-of-extrinsic-motivation
به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx