ترس از تنها بودن

یک نظر اضافه کنید
20 دقیقه مطالعه

آیا شما به فوبیا تنهایی مبتلا هستید یا خیر؟

افراد زیادی در دنیا وجود دارند که با ترس های باورنکردنی شان احاطه شده و ممکن است نتوانند به خوبی زندگی خود را سپری کنند. یکی از چندین ترس هایی که ممکن است برخی از افراد با آن مواجه شوند ترس از تنها بودن به حساب می آید.

این مورد به این شکل است که افراد ممکن است در هر مرحله از زندگی خود این افکار را در ذهنشان داشته باشند که ممکن است شریک زندگیشان آن ها را ترک کنند یا اینکه وقتی بچه های آن ها به دانشگاه یا مدرسه می روند خیلی مضطرب می شوند و استرس می گیرند.

در بسیاری از افراد تنها ماندن به عنوان یک نقطه آرامش به حساب می آید اما افراد زیادی نیز وجود دارند که برای آن ها این مورد غم انگیز تلقی می شود و هنگامی که این مورد برای آن ها به ترس دائمی تبدیل شود می تواند روی سلامت عاطفی، ذهنی، روند زندگی و سلامت روانی آن ها تأثیر بسیار زیادی گذارد و همین امر به مرور زمان سبب می شود که به فوبیای شدید این بیماری مبتلا شوند. اما آیا تا به حال با این موضوع روبه رو شده اید که برخی از علائم این بیماری را در خود مشاهده کنید؟

به نظر شما برای درمان روند این بیماری و کاهش واکنش های شدیدی که افراد با آن مواجه هستند باید چه کارهایی انجام دهند که به مرور زمان بتوانند روند درمانی خود را تکمیل کنند؟

در ادامه به تمام سوال های شما در مورد ترس از تنها بودن پاسخ داده می شود و می توانید علت واکنش های شدید خود را در این مورد پیدا کنید.

ترس از تنها بودن

ترس از تنها بودن به چه معنا است؟

همانطور که می دانید ترس های بسیار زیادی در مورد فوبیاها وجود دارد که می تواند ویژگی ها و موارد مختلفی را شامل شوند. اتوفوبیا که به ترس از تنهایی نیز معروف است به نوعی است که افراد حتی از تصور تنها بودن یا فکر کردن در مورد این موضوع استرس و اضطراب شدید می گیرند.

حتی زمانی که واقعاً تنها نیستند فکر تنها ماندن در ذهن آن ها سبب می شود که نتوانند به خوبی از لحظات خود لذت ببرند یا حتی باعث بی خوابی و تپش قلب این دسته از افراد می شود.

همانطور که می دانید داشتن واکنش های شدید نسبت به ترس های خود می تواند فوبیا را در افراد به وجود آورد و اگر شما نیز از تنها بودن بسیار وحشت دارید، می توان گفت که دچار این فوبیا هستید زیرا مغز شما نمی تواند در برابر این عوامل واکنش های نرمال و طبیعی از خود بروز دهد.

به خاطر همین در چنین شرایطی دچار استرس شدید و تنگی نفس می شوید. این موضوع به دلیل آنکه با واکنش های شدیدی همراه است روی رفاه و روند زندگی افراد تاثیر بسیار زیادی می گذارد و حتی ممکن است در  رشد فردی و موفقیت آن ها خلل ایجاد کند.

ترس از تنها بودن واکنش های شدیدتری را نسبت به دیگر فوبیاها می توانند برای افراد ایجاد کند و علاوه بر این موضوع افراد می توانند دیگر تر س هایی را در ذهن خود داشته باشند.

به عنوان مثال می توان به موارد زیر اشاره کرد: ترس از سارقین یا مزاحمان خانه، احساس اضافه بودن و دوست نداشته شدن، ترس از رها شدن عزیزان، ترس از ورود غریبه ها به خانه ترس، از صداهای عجیب و غیرقابل توضیح یا غیر منتظره در خانه، داشتن شرایط اضطراری و استرس در خانه در مواقعی که تنها هستند و دیگر موارد. همه این موضوعات زیر شاخه های متعدد و متفاوت فوبیای تنها بودن به شمار می آید که در افراد خود را بروز می دهد .

علت رخ دادن ترس از تنهایی چیست؟

بسیاری از فوبیا ها ریشه مشخص و معینی ندارند و ممکن است بر اثر یک تجربه برای افراد اتفاق افتاده باشد که اکنون در مورد ترس از تنهایی می توان گفت که دلایل ترس در این مورد همیشه مشخص نیست اما با این وجود می توان گفت که اگر افراد تحت شرایط یک تجربه آسیب زا در گذشته، آسیب های دوران کودکی، مسائل مربوط به رابطه و جدایی و دیگر موارد قرار گرفته باشند، ممکن است به مرور زمان واکنش های ذهنی آن ها تبدیل به ترس از تنها بودن شود و زندگی را برای آن ها دشوار کند. در ادامه به چند مورد از علت هایی که سبب رخ دادن این بیماری در افراد می شود می پردازیم.

ترس از تنها بودن

تجربیات دوران کودکی و خردسالی: همانطور که گفتیم مانند فوبیاهای دیگر اتوفوبیا نیز ممکن است ناشی از یک تجربه آسیب زا در دوران کودکی افراد باشد که سبب ایجاد این ترس در آن ها شده است. بسیاری از کودکان در دوران بچگی خود ممکن است تجربه جدا شدن پدر و مادر، درگذشت یکی از عزیزان یا روابط ناراحت کننده ای را تجربه کرده باشند که ممکن است روی روحیه آن ها اثر بگذارد. به عنوان مثال می توان گفت کودکی که توسط مادرش در خیابان رها شده است سبب می شود که این کودک پس از مدتی قطعاً با ترس از رها شدن مواجه خواهد شد.

تجربه تروماتیک: داشتن تجربه های آسیب زا در افراد می تواند سبب ایجاد این نوع از ترس شود. به عنوان مثال می توان گفت که اگر شما در خانه تنها باشید و دزدی به خانه شما بیاید سبب ایجاد این فوبیا در شما خواهد شد. به خاطر همین موضوع اگر پس از مدتی این موارد و واکنش ها به درستی درمان نشود، ممکن است در دراز مدت به عنوان یکی از نگران کننده ترین و چالش برانگیزترین مشکلات افراد تبدیل شده و نتوانند زندگی آرامی را سپری کنند.

شرایط دیگر: علاوه بر تجربه هایی که ممکن است افراد در دوران زندگی خود به دست آورند و سبب ایجاد این فوبیا در آن ها شود می توان گفت که شرایط روانی، اسکیزوفرنی، اختلالات اضطرابی و دیگر موارد سبب تقویت و رشد این بیماری در آن ها نیز می شود و اگر آن ها شروع به فکر کردن درمورد ترس از تنها بودن کنند، ممکن است با حملات پانیک و واکنش های بسیار زیادی روبرو شوند.

علائم فوبیا تنهایی چه می تواند باشد؟

علائم متعددی می تواند شامل فوبیا تنها بودن در افراد رخ دهد. اما نیاز است به این مورد اشاره کرد که فوبیا از تنهایی ممکن است در برخی اوقات فراموش شود زیرا بسیاری از افراد وجود دارند که از این ترس خود آگاهی ندارند و حتی نمی خواهند در مورد آن صحبت کنند. پس به نظر شما در چنین شرایطی چطور می توانید متوجه این موضوع شوید که شما به این فوبیا مبتلا هستید؟ یا ممکن است از خود پرسید که آیا من از تنهایی می ترسم یا خیر؟

برای پیدا کردن پاسخ سوالات خود باید به علائم و واکنش هایی که در شرایط تنها بودن از خود بروز می دهید توجه و دقت داشته باشید که در ادامه به این علائم می پردازیم و بهتر است با آگاهی کامل آن ها را مطالعه کنید.

هنگامی که شما در مورد تنها بودن و تنهایی فکر می کنید با علائمی مانند عرق کردن، درد قفسه سینه، لرزش، سر گیجه، حالت تهوع، افزایش ضربان قلب، تنگی نفس و دیگر موارد مواجه می شوید که این موارد را به عنوان واکنش های اولیه و خفیف فوبیا به حساب می آورند و ممکن است در شما نیز ظاهر شود. از دیگر علائمی که می توان در این دسته از برخی به آن اشاره کرد شامل:

ترس از تنها بودن

تغییر در الگوهای غذا خوردن، تغییر در روند خواب، داشتن استرس و نگرانی در مورد تنهایی، احساس تنهایی مداوم حتی زمانی که توسط افراد دیگری احاطه شده اند، هنگامی که در خانه یا در یک محیط اجتماعی هستند دچار حملات پانیک می شوند، میل بسیار شدید افراد برای فرار در هنگامی که در تنهایی به سر می برند، احساس جدا شدن از خود در زمانی که تنها هستند.

به نظر شما ترس از تنها بودن چه تاثیری روی روابط اجتماعی می گذارد؟

وقتی فردی به فوبیا تنهایی مبتلا باشد ممکن است روابط و حرفه های اجتماعی و دوستانه خود را نیز مورد تاثیر قرار دهد. این تاثیر می تواند شامل موارد زیر باشد: روابط صمیمانه ناسالم مانند فکر کردن به این موضوع که شریک زندگی شما در یک رابطه نامشروع قرار دارد در صورتی که می تواند اینطور نباشد، زیر نظر گرفتن بیش از حد رابطه شخصی و شریک زندگیتان، والدینی که دچار این ترس هستند دوست ندارند فرزندانشان با دوستان یا شریک زندگی خود رابطه ای صمیمانه برقرار کنند زیرا ترس جدا شدن فرزندانشان را دارند، ممکن است در برخی رویدادهای اجتماعی در صورتی که دعوت نشدند شرکت کنند.

چگونه می توانید این بیماری را تشخیص دهید؟

شاید برای شما سوالی پیش آید که چطور می توانید این بیماری را تشخیص دهید یا حتی برخی از مشاورین بالینی چطور می توانند بیماری افراد را به خوبی تشخیص دهند؟

برای پاسخ دادن به این سوال می توان گفت در مقاطع خاصی از زندگی زمانی که تغییرات قابل توجهی در زندگی افراد رخ می دهد سبب تجربه برخی رویدادها می شوند به عنوان مثال خروج فرزندان یا فوت همسر ممکن است سبب ترس از تنها بودن را در افراد ایجاد کند. یکی از روش هایی که می توان برای تشخیص دادن این فوبیا به آن توجه داشت این است که به مدت شش ماه یک یا چند موارد از علائمی که در بالا که به آن اشاره کردیم در افراد بروز دهد.

به مرور زمان این موارد روی زندگی روزمره افراد تاثیر می گذارد و سبب ایجاد خلل در عملکرد روزانه کاری، روابط شخصی و دیگر موارد آن ها می شود و می توان گفت که شما دچار این نوع از فوبیا هستید و باید برای درمان آن حتماً به یک روانشناس بالینی مراجعه کنید.

ترس از تنها بودن

چگونه می توانید بر ترس از تنها ماندن خود غلبه کنید؟

به نظر شما می توانید بر ترس تنها ماندن خودتان غلبه کنید؟ البته که می توانید! همانطور که بسیاری از افراد توانستن بر ترس ها و استرس خود غلبه کنند شما نیز می توانید از پس این کار بر آمده و زندگی نرمال و راحتی را برای خود فراهم کنید. روش های متعددی وجود دارد که افراد برای درمان این بیماری و فوبیا خود مورد استفاده قرار می دهند که در ادامه به این روش ها می پردازیم.

مدیتیشن و تمرین ذهن آگاهی: داشتن مدیتیشن، تمرینات کششی، تنفس درمانی، تمرین و تکنیک های آرام سازی روش های متعدد و بسیاری هستند که شما می توانید برای غلبه بر ترس خود از آن ها کمک بگیرید. حتی می توان گفت که گوش دادن به یک موسیقی در هنگام مدیتیشن سبب آرام شدن و دور کردن تفکرات شما نسبت به ترس از تنها بودن به حساب می آید که با انجام این روش شما می توانید به کاهش سطح استرس خود کمک و آن را تنظیم کرده و به یک آرامش درونی دست پیدا کنید.

اما نیاز است به این موضوع توجه داشته باشید که مدیتیشن و ذهن آگاهی تنها در شرایط اولیه و خفیف بیماری شما می تواند عملکرد مثبتی را از خود به جای گذارد اما اگر دچار حملات پانیک و واکنش های شدیدی در هنگام فوبیا می شوید نیاز  است با مشاورین بالینی در ارتباط باشید.

سعی کنید یک روتین روزانه و مرتبی را دنبال کنید: پایبندی به یک روال ثابت می تواند به شما کمک کند که ذهنتان را از هرگونه نگرانی هایی در مورد تنهایی دور کند. همچنین می توانید در طول روز خودتان را با مسائل مختلفی مشغول نگه دارید و با استفاده از این موضوع از غرق شدن در تفکرات تنهایی خود دوری کنید برای اینکه بتوانید در طول روز همواره خود را آرام نگه داشته و کمتر به تنهایی فکر کنید می توانید با دوستان خود بیرون رفته یا حتی در ایجاد دوستی های جدیدی برنامه ریزی کنید. همچنین می توانید به باشگاه بروید و در آنجا شروع به فعالیت کنید.

آیا می توان ترس از تنهایی را درمان کرد؟

در آخر ممکن است افرادی که دچار این بیماری هستند از خود بپرسند ک آیا می توانند برای درمان بیماری خود اقدام کنند و پس از مدتی از شر استرس و اضطراب های موجود آن خلاص شوند یا خیر؟

پاسخ که به شما می توان داد این است بله چرا که نشود! این نوع از فوبیا نیز مانند فوبیا های دیگر قابل درمان هستند و پس از مدتی با روش های درمانی زیادی می توانید بیماری خود را به راحتی درمان کنید. در ابتدا نیاز دارید که به یک متخصص سلامت روان، مشاورین بالینی و روانشناسان مراجعه کرده ‏که این افراد با استفاده از متد و روش های درمانی و کاربردی که دارند می توانند به مدیریت علائم و غلبه بر فوبیا شما کمک بسیار زیادی کنند.

پس از مراجعه کردن به این مشاورین ممکن است از شما سوال هایی در مورد شدت بیماری، واکنش هایی که از خود نشان می دهید، میزان شدت ضربان قلب، عکس العمل هایی که ممکن است در چنین شرایطی نسبت به اطرافیان از خود نشان دهید و دیگر موارد را از شما بپرسند. بعد از آشنایی در مورد میزان و درجه بیماری شما اقدام به انجام دادن روش های درمانی می کنند.

به عنوان مثال در برخی شرایط اگر بیماری شما در حد اولیه و خفیف باشد با برخی داروها یا حتی گفتار درمانی هایی می توانند واکنش های شدید بیماری شما را کاهش دهند اما در درجات بالاتر یکی از رایج ترین روش های اکثر مشاورین و متخصصین که برای درمان ترس های افراد انجام می دهند این است که آن ها را با شرایط استاندارد در مقابل ترس هایشان قرار می دهند و به مرور زمان سبب کاهش استرس و بیماری آن ها می شوند.

یکی دیگر از روش هایی که ممکن است برای رفع بیماری شما انجام دهند این است که با قرار دادن شما در گروه های اجتماعی و حمایتی سبب ایجاد ارتباط بین شما و افراد دیگر می کنند که به مرور زمان علاوه بر آرامش بخش بودن این جلسات می توانید دوستان جدیدی نیز پیدا کرده و در صدد آرام کردن خود اقدام کنید.

ترس از تنها بودن

کلام آخر

ترس از تنها بودن یکی از معدود و مهم ترین ترس هایی است که ممکن است بسیاری از افراد با آن مواجه شوند. ریشه اصلی به وجود آمدن این فوبیا در افراد می تواند به عنوان ژنتیکی یا تجربه اتفاقی ناگوار در کودکی افراد باشد که به مرور زمان با بزرگ شدن آن ها ممکن است با واکنش های شدیدی مواجه شوند و این ترس آن ها به فوبیا تبدیل شود.

البته ممکن است در برخی شرایط نادر نیز فرد هیچکدام از این دو مورد را تجربه نکرده است و به مرور زمان با این فوبیا مواجه شده اند. روش های متعددی برای درمان فوبیاها وجود دارد که بر اساس میزان ترس و نوع فوبیا شما مورد استفاده قرار می گیرد و باید حتماً روند درمان خود را به پایان برسانید که بتوانید نتیجه موثر و مفید آن را شاهد باشید.

برخی از این  روش ها ممکن است به صورت مواجهه درمانی با فوبیاهای افراد باشد. البته جا دارد به شما بگوییم که این روش به طوری نیست که سبب ترس و وحشت دو برابر شما شود!

بلکه مشاوران با در نظر گرفتن میزان وحشت شما از منابع ترستان شما را با آن ها در یک شرایط ایمن و استاندارد مواجه خواهند کرد که بتوانید به مرور زمان با شرایط کنار آمده و نسبت به آن ها نترس شوید.

در نتیجه اگر یکی از علائم بالا را در زندگی خود احساس کردید یا حتی برخی از دوستان یا آشنایان شما با این علائم و بیماری دست و پنجه نرم می کنند، بهتر است در درجه اول با مشاورین بالینی در ارتباط باشید که بتوانید مشکلات خود را به راحتی برطرف کنید.

 

منبع:

Autophobia: The Fear of Being Alone

 

4.2/5 - (4 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx