آیا می دانید که ترس از سرما و یخ نیز وجود دارد؟

یک نظر اضافه کنید
22 دقیقه مطالعه

آیا می دانید که ترس از سرما و یخ نیز وجود دارد؟

انواع ترس های مختلف و متعددی در جهان وجود دارد که بسیاری از افراد دچار این ترس ها شده و در برخی شرایط نمی توانند نسبت به ترس های خود واکنش های مثبتی نشان دهند. با مطالعاتی که روی این ترس ها انجام دادند توانستند آن ها را در درجه و طبقات مختلفی دسته بندی کنند. برخی از افراد اگر در بعضی از شرایط نتوانند به خوبی با ترس های خود مواجه شوند یا برخی واکنش های شدید و تنش آمیزی را از خود بروز دهند، می گویند که فرد دچار فوبیا شده است. فوبیاها نیز مانند ترس انواع مختلف و بسیار زیادی دارد که اگر شما نسبت به هر موارد ترسی و شرایطی واکنش شدیدی نشان دهید، می گویند که شما دچار فوبیای این مورد شده اید.

به عنوان مثال می توان فوبیا ها را به مواردی مانند فوبیا ارتفاع، فوبیا تاریکی، فوبیا آب و دیگر موارد تقسیم بندی کرد. یکی از مواردی که شاید با آن آشنایی نداشته باشید و برای شما کمی تعجب آور باشد فوبیا از سرما و یخ به حساب می آید. افرادی که دچار کریو فوبیا یا همان ترس از سرما و یخ هستند واکنش های غیر عادی و ناپایداری را از خود نشان می دهند و در بیشتر مواقع نمی توانند شرایط را تحمل کنند. اگر می خواهید در مورد این موضوع اطلاعات زیادی کسب کنید، می توانید در ادامه با مطالب بیشتری در این نوع از فوبیا آشنا شوید.

آیا می دانید که ترس از سرما و یخ نیز وجود دارد؟

کریو فوبیا یا ترس از سرما و یخ چیست؟

به این دسته از بیماری به ترس های غیر منطقی و شدیدی نسبت به سرما و یخ می گویند که در بعضی شرایط افراد زیادی وجود دارند که تنها از هوای سرد می ترسند در حالی که افراد دیگر حتی از دست زدن به اجسام سرد نیز خودداری می کنند و نسبت به این موارد ترس هایی دارند یا در دیگر شرایط افرادی وجود دارند که فقط از دمای زیر صفر درجه ترس دارند در حالی که دیگر افراد از هر چیزی که نسبت به دمای بدن آن ها کمتر باشد می ترسند. این موضوع یکی از پیچیده ترین و سخت ترین فوبیاهای موجود به حساب می آید که ممکن است درمان آن ها کمی دشوار باشد.

البته جا دارد به این موضوع هم توجه داشته باشید که ترس از سرما و یخ نباید با بیزاری از سرما و اشیاء سرد اشتباه گرفته شود. در نتیجه می توان گفت افرادی که تمایل ندارند با سرما در ارتباط باشند به این معنی نیست که آن ها دچار کریو فوبیا هستند.

کریو فوبیا و فصل زمستان

هنگامی که افرادی علاقه  به زمستان و هوای سرد دارند از این فصل سرد سال لذت می برند افراد دیگری نیز وجود دارد که دعا می کنند هر چه سریع تر فصل سرما و یخ زدگی تمام شود! افرادی که دچار ترس از سرما و یخ هستند در فصل زمستان فوبیا آن ها شدید و شدیدتر می شود. در حالت عادی سرمای بسیار زیاد ممکن است کمی غیر قابل تحمل باشد و بسیاری از وسایل مانند برخی وسایل فلزی در طول این فصل سرمای بیش از حدی را به خود جذب می کند. با این حال باید گفت که احساس سرما در هر فردی متفاوت است. به عنوان مثال می توان گفت فردی که در دمای ۵۵ درجه فارنهایت احساس سرما و یخ زدگی می کند ممکن است با فردی که در دمای ۷۰ درجه فارنهایت احساس سردی می کند کمی متفاوت و دشوار باشد.

به خاطر همین مورد می توان گفت افرادی که دچار کریو فوبیا هستند حتی از انجام دادن فعالیت هایشان در فصل زمستان خودداری می کنند حتی اگر انجام دادن فعالیت ها در فصل زمستان برای آن ها آرزو و رویا باشد، مانند اسکی یا سورتمه سواری، نمی توانند به راحتی این کار را انجام دهند. اما به نظر شما علت رخ دادن این اتفاق برای این دسته از افراد چه می تواند باشد که آن ها را از فصل زیبایی مانند زمستان یا هوای سرد بیزار می کند؟

آیا می دانید که ترس از سرما و یخ نیز وجود دارد؟

علت رخ دادن ترس از سرما و یخ چه می تواند باشد؟

اکنون که در مورد کریو فوبیا اطلاعاتی به دست آورده اید بهتر است در مورد علت هایی که سبب می شود این طرح در افراد به وجود بیاید نیز اطلاعاتی کسب کنید که ممکن است در برخی شرایط بتوانید این افراد را درک کرده و به آن ها کمک کنید. در درجه اول می توان گفت که ترس از سرما و یخ در افرادی که تاثیرات منفی و تجربه های نامطلوبی نسبت به سرما داشتند بیشتر رخ می دهد. به عنوان مثال می توان گفت که اگر در دوران کودکی یا سنین پایین خود از کوه یخ افتاده اید یا در برفی گیر کرده باشید، ممکن از احتمال ابتلا به کرویوفوبیا در شما بیشتر باشد.

حتما نیازی نیست که خود شما شخصاً این موارد را تجربه کرده باشید حتی اگر در برابر افرادی که این تجربیات را کسب کرده اند نیز قرار گرفته باشید، ممکن است به این بیماری و فوبیا مبتلا شوید. شاید باورتان نشود اما اگر افرادی که در برابر اضطراب و استرس خود کمی سست هستند وجود داشته باشند، ممکن است با شنیدن اخباری از یک تصادف در مورد سرما یا برف ایجاد ترس کنند و مستعد این فوبیا شوند. شاید برایتان جالب باشد اما مطالعاتی که انجام دادند متوجه شدند افرادی که به طور ناگهانی از آب و هوای نسبتا گرم به آب و هوای بسیار سرد و برفی نقل مکان می کنند در معرض بیشتر این فوبیا قرار می گیرند و عوارض شدیدی نسبت به ترس از سرما و یخ از خود بروز می دهند.

البته جا دارد به این مورد هم اشاره کرد که این فوبیا می تواند بدون هیچ گونه تجربه منفی قبلی یا شنیدن خبری برای افراد اتفاق افتد. افراد بسیار زیادی وجود دارند که به سادگی سرما را با حساسیت بیشتری نسبت به دیگران احساس می کنند که ممکن است برای برخی از آن ها نه تنها ناراحت کننده است، بلکه ترسناک و غیرقابل تحمل نیز به نظر برسد . می توان گفت که داشتن یک درک و تفکر منفی در مورد موضوعی می تواند به مرور زمان به یک فوبیای بزرگ و چالش برانگیز برای افراد تبدیل شود. ترس از سرما و یخ تنها در مورد آب و هوا نیست و می تواند جزئیات بیشتری را شامل شود. این موارد می تواند شامل ترس از سرما، ترس از برف، ترس از هوای سرد، ترس از رانندگی در زمستان، ترس از به دام افتادن در هوای سرد و دیگر موارد باشد که در ادامه بیشتر به آن ها می پردازیم.

آیا می دانید که ترس از سرما و یخ نیز وجود دارد؟

ترس از سرما: همانطور که گفتیم این ترس بیشتر در طول ماه های زمستان تشدید پیدا می کند. این نوع از فوبیا می تواند علت ها و ریشه مختلفی داشته باشد اما بیشتر آن ها ارتباط مستقیمی با تفکرات منفی و درک ذهنی منفی نسبت به سرما دارد.

ترس از برف: ترس از برف ممکن است ترکیبی از دیگر ترس ها شود. به عنوان مثال می توان گفت کسانی که از هوای سرد یا زمستان می ترسند ممکن است حتی زمانی که در خانه هستند از طوفان برف نیز دچار ترس بیش از حد و وحشت شوند. میزان درجه ترس از سرما و یخ از خفیف تا شدید درجه بندی می شود و ممکن است برای افرادی که در دمای سرد زندگی می کنند کمی بیشتر باشد.

ترس از هوا: ترس از تغییر آب و هوا ممکن است در تمام فصول برای افراد وجود داشته باشد اما برای افرادی که دچار کریو فوبیا هستند ممکن است در فصل زمستان هنگامی که باد سرد شروع به وزیدن می کند در بدترین حالت خود قرار گیرند. بسیاری از افراد وجود دارند که از وزش بادهای شدید و سرد وحشت دارند و در هنگام وزش باد شدید حتی ممکن است به گریه کردن بیفتند.

ترس از رانندگی در زمستان: در حالت عادی به دلیل یخبندان بودن و نامساعد بودن در شرایط رانندگی بسیاری از افراد وجود دارند که در هنگام رانندگی در زمستان دچار اضطراب و استرس می شوند اما افراد بسیار زیادی وجود دارند که حتی با داشتن احتیاط های بسیار زیاد ممکن است در زمان رانندگی در زمستان دچار حملات پانیک و واکنش های شدید شوند. این ترس ها بیشتر در افرادی که از سرما و یخبندان می ترسند ممکن است تشدید یابد و واکنش های غیر قابل کنترلی را از خود بروز دهند و جا دارد باز به این مورد اشاره کرد که افرادی که دچار تغییرات آب و هوایی ناگهانی در زندگی خود می شوتد ممکن است بیشتر در برابر خطر مبتلا به ترس از سرما و یخ قرار گیرند.

ترس از به دام افتادن: ممکن است در بسیاری از شرایط اغلب ترس از به دام افتادن را با کلاستروفوبیا اشتباه بگیرند اما نیاز است که به شما بگوییم ترس از به دام افتادن نیز یکی از زیرشاخه های کریو فوبیا به حساب می آید. ترس کلاستروفوبیا در افراد به این صورت است که از گیر افتادن در یک فضا یا زندانی شدن در آنجا ترس دارند اما نیاز است که به شما بگوییم ترس از به دام افتادن در زمستان در افرادی که فوبیای سرما و یخ را دارند به این گونه است که در طول زمستان می ترسند در یک فضای کوچک یا حتی یک حفره یخ یا برفی گیر بیفتند که در طول زمستان به بالاترین حد خودش می رسد.

آیا می دانید که ترس از سرما و یخ نیز وجود دارد؟

علائم فوبیا ترس از سرما و یخ

مانند بسیاری از فوبیاهای دیگر افراد انتظار دارند که اضطراب و استرس برجسته ترین علامت بیماری آن ها باشد. همچنین همانطور که قبلاً گفتیم استرس در آن ها ممکن است به حدی باشد که دچار حملات پانیک شوند و یا حتی در شرایطی نیاز به بستری شدن در بیمارستان را دارند. علاوه بر این موضوع باید گفت که فردی که دچار ترس از سرما و یخ است تلاش های بسیار زیادی انجام می دهد که مطمئن شود به هیچ عنوان با ترس خود مواجه نمی شود. این موضوع می تواند به این معنی باشد که آن ها نه تنها از مناطقی که ممکن است با ترس خود روبه رو شوند دوری می کنند، بلکه ممکن است در طول سال تلاش های بسیار زیادی انجام دهند که سبب به نتیجه رسیدن در راستای دوری از ترس خود شوند و از وقوع پیوستن آن ها جلوگیری کنند.

اگر بخواهیم نگاهی به علائم رایج این فوبیا در افراد بیندازیم می توان گفت که: استرس به هنگام فکر کردن به یخبندان، اضطراب و استرس داشتن در هنگام نزدیکی یا لمس کردن یخ یا برف، به طور مداوم دوری کردن از یخ، با استرس و اضطراب خود نسبت به سرما نمی توانند به خوبی کنار بیایند، تنش های عضلانی، لرزش و تعریق های شدید، تجربه برخی حملات پانیک در مواقع واکنش های شدید و دیگر موارد را ممکن است از خود بروز دهند.

اگر بخواهیم در مورد علت رخ دادن این فوبیا در این دسته از افراد صحبت کنیم، باید گفت که دلیل قطعی و مشخصی برای رخ دادن این ترس در افراد وجود ندارد. اما می توان گفت که وجود ژنتیک و محیط می تواند عامل تاثیرگذار و مهم برای به وجود آمدن این بیماری در افراد باشد. به عنوان مثال اگر فردی سابقه خانوادگی، بیماری روانی به ویژه اختلالات اضطرابی داشته باشد، ممکن است تاثیرات زیادی روی رخ دادن فوبیا روی آن ها وجود داشته باشد.

به عبارت دیگر می توان گفت که اگر فردی در چنین شرایطی قرار گرفته باشد و علائم کوچکی نسبت به فوبیا ترس از سرما و یخ در آن ها وجود داشته باشد، ممکن است به مرور زمان به دلیل این شرایط به روش های مختلفی این فوبیا را بروز دهند و فرد مبتلا به این ترس شود. اگرچه که دلایل تحقیق کریو فوبیا همچنان مشخص نیست متخصصان بر این باورند که ژنتیک و عوامل محیطی یکی از مهم ترین علت های رخ دادن این فوبیا در افراد به حساب می آید پس اگر شما دچار این فوبیا هستید، در درجه اول باید با یک مشاور بالینی در ارتباط بوده و آن ها شما را از این دو جهت مورد بررسی و آزمایش قرار دهند و به واسطه شرایطتان درمان های مورد نیاز را پیش گیرند.

آیا می دانید که ترس از سرما و یخ نیز وجود دارد؟

چه درمان هایی برای ترس از سرما و یخ انجام می دهند؟

همانطور که گفتیم هیچ دلیل قانع کننده ای برای این فوبیا وجود ندارد. ممکن است درمان های کمی هم برای برطرف کردن این مشکل وجود داشته باشد اما با این مورد جای نگرانی وجود ندارد و می توان گفت که اشکال های مختلفی با درمان های متفاوتی وجود دارد که می توانید از آن ها بهره مند بوده و در صدد بهبود بیماری ها قدم بردارید. برخی از این درمان ها ممکن است شامل درمان های شناختی رفتاری، برخی داروهای روانپزشکی و دیگر موارد باشد.

رو به رو شدن با ترس: شاید باورتان نشود اما بسیاری از افرادی که دچار فوبیا هستند  روانشناسان تلاش می کنند که آن ها را در یک فضای مطمئن و ایمن در برابر ترس هایشان قرار دهند. بنابراین می توان گفت که مواجهه درمانی یکی از رایج ترین اشکال درمانی برای افراد به حساب می آید. جا دارد در مورد ترس از سرما و یخ به این موضوع اشاره کرد که اگر افرادی دچار این ترس هستند، آن ها را در یک فضای سرد قرار نمی دهند، بلکه با نشان دادن عکس های یخ یا برف تمرین ها و درمان های آن ها را شروع می کنند که پس از مدتی اگر درجه واکنش های شدید آن ها کمی کاهش پیدا کرد، آن ها را در برابر فضای سرد و برف قرار می دهند. همه این درمان ها و تلاش ها تنها با هدف کمک به کاهش حساسیت و واکنش این دسته از افراد به حساب می آید و از نظر تئوری هر چقدر افراد را در معرض مواردی که نسبت به آن ها فوبیا دارند قرار دهید به مرور زمان واکنش های آن ها کمتر خواهد شد.

فکر درمانی: یکی از اساسی ترین و مهم ترین روش های درمانی که برای افراد اتخاذ می کنند فکر درمانی به حساب می آید که با استفاده از این روش در صدد کاهش اختلال اضطراب و اختلال وسواس فکری آن ها اقدام می کنند. جا دارد به این موضوع اشاره کرد که در این نوع از فوبیا نیز می توان از فکر درمانی هم استفاده کرد زیرا روانشناسان و درمانگران با توجه به فوبیای بیماران خود نسبت به رابطه آن ها با ترس یا نگرانی، افکار استرس زا و واکنش های شدید آن ها شروع به مذاکرات و گفتمان می کنند و در نتیجه به یک عمل واحد دست پیدا کرده و به مرور زمان افکار آن ها را تغییر می دهند.

افرادی که در این جلسات شرکت می کنند باید بیاموزند که چرا در مورد این افکار و ترس خود به استرس می افتند که این موضوع در درجه اول از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که خود افراد متوجه ترس خود و بیهوده بودن واکنش هایی که نشان می دهند باشند.

انجام دادن فعالیت های ورزشی: شاید باورتان نشود اما ثابت شده است این ورزش برای افرادی که اختلالات اضطرابی از جمله ترس از سرما و یخ دارند بسیار مفید و کاربردی به حساب می آید. از نظر پزشکی می توان گفت که ورزش کردن تاثیرات بسیار زیادی روی عملکرد قلب و عروق افراد می گذارد و همین موضوع سبب کاهش استرس در افراد می شود با انجام دادن فعالیت های ورزشی هوازی به این نتیجه رسیدند که با آزاد شدن مواد شیمیایی مانند اندروفین در مغز افراد سبب کاهش استرس، اضطراب، واکنش های شدید و دیگر موارد شده اند.

آیا می دانید که ترس از سرما و یخ نیز وجود دارد؟

کلام آخر

ترس های زیادی در دنیا وجود دارد که ممکن است از آن ها آگاهی نداشته باشید و حتی برای شما جالب و خنده دار به نظر برسد اما در همان زمان که این ترس ها برای شما خنده دار است ممکن است فردی در جای دنیا نسبت به این ترس ها و واکنش های شدیدی نشان دهند و حتی دچار حملات پانیک شوند.

ترس از سرما و یخ یکی از چندین موارد فوبیا به حساب می آید که بسیاری از افراد با آن مواجه می شوند و این ترس به نوعی است که فرد از سرمای شدید، یخبندان و برف ممکن است واکنش های شدیدی نشان دهد. می توان به این موارد اشاره کرد که این دسته از افراد حتی با فکر کردن به این موضوع می توانند اضطراب و استرس شدیدی را تجربه کنند.

این نوع از ترس در این نوع از افراد به گونه ای است که اگر بخواهند سرمای بسیار زیاد را تجربه کنند، اضطراب بسیار شدیدی را از خود نشان می دهند که حتی نفس کشیدن را برای آن ها سخت می کند و بعضی از شرایط ممکن است واکنش های ترس و سرما روی آن ها اثر بسیار زیادی گذاشته و سبب پایین آمدن میزان فشار آن ها شود و در نتیجه باعث می شود که هوشیاری این دسته از افراد کم شده و حتی به بیهوشی منجر شوند.

به خاطر همین مورد این دسته از افراد در تلاش هستند که با فوبیا خود مواجه نشوند اما پیشنهادی که به شما می دهیم این است که سعی کنید با مشاوره بالینی در ارتباط بوده و در صدد برطرف کردن این بیماری خود اقدام کنید که بتوانید به مرور زمان درجه و واکنش های شدید خود را کاهش دهید.

منبع:

 

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx