ویژگی های یک رابطه سالم

یک نظر اضافه کنید
16 دقیقه مطالعه

ویژگی های یک رابطه سالم و علت دوام آن چیست؟

به طور حتم برای شما هم پیش آمده است که در اوقات فراغت و در خلوت، به رابطه خود با دیگران فکر کرده اید. بسیاری از این تعاملات جزء روابط موفق بوده است، اما برخی دیگر نیازمند بازنگری هستند تا شما بتوانید به آن پایبند باشید. به راستی ارتباطی می تواند ادامه پیدا کند که ویژگی های یک رابطه سالم را داشته باشد.

اینکه بسیاری از روابط پایدار و مانا هستند و طرفین از بودن در رابطه احساس رضایت دارند به علت داشتن ویژگی های خاصی در رابطه است که باید هر دو طرف آن را رعایت کنند. در این مقاله ما سعی داریم ویژگی های یک تعامل پایدار و موفق را برایتان شرح د هیم.

ویژگی های یک رابطه سالم

ویژگی های یک رابطه سالم چیست؟

به طور حتم رابطه ای موفق است که در آن هر دو طرف احساس رضایت داشته باشند و این رابطه سالم به وسیله مرزها و محدودیت ها، احترام و ارتباطات تقویت می شود. برای اینکه رابطه پایدار باشد به چیزی بیشتر از علایق مشترک و احساس بین دو نفر نیاز دارد.

در حقیقت رابطه به دو فرد آگاه نیاز دارد که علاوه بر درک و فهم طرف مقابل و مراقبت از آن، باید از خود نیز مراقبت کنیم. ما در این مقاله ویژگی های یک رابطه سالم را توضیح می دهیم و به کارگیری آن موجب جذب عشق و رشد فردی می شود.

به یکدیگر احترام بگذارید

احترام گذاشتن یکی از مهم ترین شاخصه های روابط سالم و موفق است. هنگامی که این موش و گربه بازی به پایان می رسد، بسیاری از افراد تمایلات، احساسات و نیازهای شریک خود را فراموش می کنند. در روابط سالم و پایدار، هر کدام از طرفین به یکدیگر احترام و ارزش می گذارند و با سخن، حرکات و رفتارشان از یکدیگر مراقبت می کنند.

اگر می خواهید روابطتان مستحکم باشد و آن را برای هر روز حفظ کنید، مطمئن باشید که به نیازها و احساسات او به این صورت پاسخگو هستید و به او احترام می گذارید و توجه دارید. شما نیز هر روز باید به صورت متقابل این احساسات و احترام ها را از شریکتان دریافت کنید.

ویژگی های یک رابطه سالم

شما نسبت به یکدیگر آسیب پذیر هستید

ارتباط خوب یکی از ویژگی های ضروری رابطه موفق است. اگر شما جزء افرادی باشید که نتوانید احساسات و نیازهای هایی که در ذهنتان می گذرد را بیان کنید یا احساسات خود را به طرف مقابلتان نگویید، چیزی را که نیاز دارید را به دست نمی آورید.

هنوز هم بسیاری از افراد هستند که به دلیل خجالت و عادتی که طی سال ها در آنها نهادینه شده است، نمی توانند به دیگران در مورد احوالاتی که برآنها می گذرد چیزی بگویند. اگر شما بتوانید احساسات خود را با شریکتان در میان بگذارید، بی گمان شما در رابطه ای ایمن هستید که ماندگار خواهد بود.

شما به یکدیگر اعتماد کامل دارید

یکی از ویژگی های یک رابطه سالم اعتماد است. شما باید تمایل داشته باشید که در رابطه نه تنها با احساسات خود، بلکه با نقاط ضعف خود نیز اعتماد کنید. شما باید اعتماد کردن را در سطوح مختلف احساسی، فیزیکی و روحی بیاموزید.

شما باید ایجاد حس اعتماد را تمرین کنید چرا که نیاز به تمرین دارید و گاهی در یک لحظه به دست می آید. اگر اعتماد شما از بین رفت یا خدشه دار شد چنانچه مایل باشید بر روی آن کار و تمرین کنید، می توانید راهی برای ترمیم این آسیب پیدا کنید.

ویژگی های یک رابطه سالم

هر دو نفر صداقت تزلزل ناپذیر را حفظ می کنید

در یک رابطه سالم و موفق شما باید تمایل داشته باشید هر آن چیزی را که برایتان رخ داده است را برای طرف مقابلتان تعریف کنید، هر چند که زشت باشد و امکان اینکه طرف مقابل آزرده شود وجود داشته باشد. اگر می خواهید روابطتان به درازا بکشد و پایدار باشد باید بدانید که نمی توانید پشت کوهی از دروغ و فریب پنهان شوید.

از قدیم گفته اند ماه پشت ابر پنهان نمی ماند و اگر شما بدانید که طرفتان چیزی را از شما پنهان می کند یا به شما چیزی می گوید دیگر برای شما سخت خواهد بود که به او اعتماد کنید و احساس امنیت داشته باشید.

صداقت به ایجاد اعتماد و اعتقاد به یکدیگر کمک می کند. وجود صداقت برای ماندگاری رابطه بسیار ضروری است. پس کاری کنید که با صداقت اعتماد فرد مقابل را جذب کنید و شریکتان هم همین اعتماد و صداقت را نسبت به شما داشته باشد.

بین طرفین همدلی متقابل وجود دارد

یکی از ویژگی های کلیدی یک رابطه سالم همدلی است. همدلی به این معنا است که ما سعی در متوجه شدن شرایط شریک مان و احساسات او داشته باشیم. داشتن همدلی به این معنا نیست که الزاماً شما تمامی مشکلات و نگرانی های شریکتان را برطرف سازید، بلکه به این معناست که در این مشکلات با او همراه باشید.

اگر شما به اتفاقات رخ داده برای شریکتان توجه بیشتری نشان دهید و سعی کنید حوادث و اتفاقات را از زاویه دید او ببینید، شما به جای اینکه از شریکتان دور شوید روز به روز به آن نزدیک تر می شوید.

هر دو طرف مهربانی را در اولویت قرار دهید

هر آن چیزی را که برای خود می پسندی، برای دیگران هم بپسند. این جمله بسیار معروف است و ما همواره باید آن را در روابط خود لحاظ کنیم. تمامی کارهایی که برای بهترین دوست خود انجام می دهید برای شریکتان نیز انجام دهید. سعی کنید برای کمک کردن همیشه خودتان پیش قدم شوید و مسائل را پیش بینی کنید.

به این فکر کنید که آنها به چه چیزی نیاز دارند و سعی کنید تا حد امکان در کنار آنها باشید. از انجام رفتارهایی که روی مخ آنها راه می رود خودداری کنید و راهی پیدا کنید تا شریکتان را قوت قلب ببخشید و تقویت کنید. تفکر، توجه، ملاحظات و مهربانی از اصلی ترین ویژگی های یک رابطه سالم هستند.

 

ویژگی های یک رابطه سالم

به خط قرمزهای یکدیگر احترام بگذارید

توجه داشته باشید که در رابطه شما دو نفر با احساس نیاز متفاوت هستید و هرگز فراموش نکنید که نیازهایی وجود دارد که شاید شما یا شریکتان نمی خواهید به اشتراک بگذارید. ممکن است در همه چیز به توافق نرسید و گاهی ممکن است مورد دلخواه شریکتان را نخواهید و سلیقه شما نباشد.

بسیار مهم است که به نظرات یکدیگر احترام بگذارید و به حریم و خط قرمزهای یکدیگر تجاوز نکنید. این مرزها می تواند احساسی، فیزیکی و هر نوع مرز دیگری باشد. محدودیت و مرزها در رابطه یک ویژگی اصلی رابطه هستند.

هر دوی شما به رابط متعهد هستید

نکته مهم در رابطه این است که شما باید بیشتر از اینکه به شریکتان توجه کنید، باید به رابطه توجه کنید و متعهد باشید. اگر شما بیشتر از اینکه به خود فکر کنید به فکر سلامت و آینده رابطه باشید، سعی می کنید که اقدامات سازنده تر و رفتارهای متفاوتی داشته باشید.

این تنها در جهت برآورده کردن نیازهای شما نیست، بلکه به منزله قدرت بخشیدن به رابطه و به اصطلاح تقویت آتش رابطه است. پس به این خاطر است که روابط ادامه پیدا می کنند و یک رابطه سالم یعنی همین.

هر دو طرف متفکر هستید

متفکر بودن یکی از ویژگی های اصلی رابطه سالم است که بسیاری از اوقات نادیده گرفته می شود. زیرا بیان و توضیح آن بسیار سخت است. متفکر بودن به این معنا است که شما شریکتان را در ذهن خود داشته باشید و به راه هایی فکر کنید که به بهبود زندگی او کمک می کند و خوشحال می شود.

این کار باعث می شود تا شما تمایلات، نظرات و علایق طرف مقابل را بدانید و در جهت آنها عمل و حرکت کنید نه اینکه با آنها بجنگید. هر چقدر که شریکتان را بهتر و بیشتر بشناسید باعث می شود بیشتر متفکر بودن را تمرین کنید. در طول روز با خود فکر کنید که چه کارهایی می توانید برای کمک و بهبود زندگی او انجام دهید؟ و چه کارهایی روز شریک شما را خوش می کند و می سازد؟

می توانید همدیگر را ببخشید

در یک رابطه باید قبول کنید که دو فرد از خانواده های متفاوت با فرهنگ های مختلف هستید. هر فرد ویژگی ها، توانایی و علایق مختلفی دارد که ممکن است گاهی به مزاج شما خوش نیاید. برای اینکه رابطه شما ادامه پیدا کند، شما باید شریکتان را همانطور که هست، با همان اخلاق ها بپذیرید.

با این حال گاهی در یک رابطه دل شکسته می شویدو احساس آسیب می کنید و این امر طبیعی است زیرا همه ما انسان هستیم و گاهی اشتباه می کنیم. نکته اصلی این است که قلب خود را سنگین نکنید و کینه ها را دور بریزید، بخشش داشته باشید و روز خود را از نو شروع کنید.

در ظاهر این کار آسان به نظر می آید ولی در باطن کار سختی است، اما باید بدانید که برای دوام رابطه بخشیدن امری ضروری است. شما باید اتفاقات بد و تجاوزات را فراموش کنید و مایل به بخشش باشید. بخشیدن تمرینی سخت است که لازمه آن شجاعت، آسیب پذیری و ممارست است.

البته بخشش به این معنا نیست که شما باید رابطه را تحمل کنید یا هر رفتار زشت و ناپسندی را از طرف شریکتان ببخشید. در یک رابطه سالم شما ابتدا متعهد می شوید که فرد را به همان صورتی که است بپذیرید و بعد در مورد اینکه چه چیزهایی شما را آزار می دهد صحبت می کنید و اقداماتی در این راستا انجام می دهید.

اگر کارهای آزار دهنده شریکتان همچنان ادامه داشت، حاکی از آن است که باید رابطه را ترک کنید و از هم جدا شوید.

طرفین با یکدیگر مهربان هستند

مهربانی و ملایمت از طریق طرز تفکر، گفتار، اعمال و حالات کلی شما به وجود می آید. ملاطفت به معنای درک کامل شریک زندگی شما و رفتار ظریف و ملایم با او است، که شامل فریاد زدن، صدا زدن، تند خویی کلامی یا احساسی با یکدیگر نمی شود.

مهربانی یعنی رفتار با شریکتان باید احترام آمیز، مهربانانه و با دلسوزی باشد. این به معنی شناخت ارتباط روحی شما با یکدیگر و قدردانی از انسانیت ذاتی شما است.

محبت زیادی وجود دارد

ویژگی های یک رابطه سالم

یکی از مهم ترین و دل گرم کننده ترین ویژگی های رابطه سالم ابراز محبت است. همیشه با گذشت زمان در رابطه ما معمولاً فراموش می کنیم که به شریک مان ابراز علاقه کنیم، اما باید بدانید که محبت یکی از کلیدهای یک رابطه سالم است و جزء ویژگی هایی است که رابطه را قوی می کند.

محبت را می توانید به شکل های گوناگون نسبت به شریکتان ابراز کنید. این کار می تواند به سادگی لمس کردن، در آغوش کشیدن و بوسیدن شریکتان بدون هیچ دلیلی باشد. حتی می توانید محبت خود را با یک جمله محبت آمیز نسبت به دیگران ابراز کنید.

شما باید با توجه به ویژگی همسرتان یکی از روش های ابراز محبت را استفاده کنید. آیا او فردی است که محبت کلامی را بیشتر دوست دارد یا رفتاری؟ آیا با کمک به انجام کارهایش خوشحال می شود یا مزاحم او هستم؟ اینها همه تفکراتی هستند که باید قبل از ابراز محبت به آنها فکر کنید تا محبت شما بیشترین اثر را داشته باشد. هرچه علایق شریک زندگیتان را بیشتر بشناسید، می توانید مهربان تر باشید.

قدردان یکدیگر هستید

یکی دیگر از ویژگی های کلیدی یک رابطه سالم قدردانی است. بسیاری از اوقات ما بودن افراد را در کنار خودمان امری بدیهی فرض می کنیم. با این حال اگر به صورت منظم به خود بگویید که چقدر خوش شانس هستید و چقدر همسرتان ارزشمند است و این تفکر را به همسر خود انتقال دهید، باعث افزایش شادی و نشاط و طولانی شدن رابطه می شوید.

افرادی که در رابطه ماندگار هستند، معمولاً افرادی قدردان هستند که به صورت مکرر از یکدیگر تعریف و تمجید می کنند و مکمل یکدیگر هستند. بسیار ارزشمند است که بدانید شریکتان برایتان چه کارهایی کرده است و ازآن قدردان باشید.

هر دو احساس می کنید که مورد تایید یکدیگر هستید

ویژگی های یک رابطه سالم

بیشتر اوقات ما احساس می کنیم که افراد ما را درک نمی کنند. معمولاً افراد طرز تفکرات مختلفی دارند. اگر همیشه اصرار داشته باشید که حق با شما باشد، این قضیه می تواند بر روابط شما تأثیر منفی بگذارد. تایید شریک شما به آنها نشان می دهد که در جبهه آنها هستید. وقتی شما به سخنان آنها گوش می

دهید، آنها این احساس را دارند که به صورت مناسب دیده، شنیده و پذیرفته شده اند.

هنگامی که شما فردی را تایید می کنید پذیرفته می شوید و وقتی که تایید می شوید عشق بی قید و شرط را نشان می دهید که در نهایت یکی از ویژگی های یک رابطه سالم است و موجب در کنار هم بودن افراد در دراز مدت می شود.

کلام آخر

داشتن روابط موفق همواره برای بشر موضوع مهمی است زیرا این موجود دو پای اجتماعی به تعامل با دیگران نیاز دارد. داشتن یک رابطه خوب باعث رشد فردی می شود. در این مقاله ما برای شما ویژگی های یک رابطه سالم را بیان کردیم که به دوام رابطه کمک می کند.

منبع:

  • https://www.mindbodygreen.com/0-25433/15-essential-qualities-of-relationship-that-last.html

 

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx