رهایی از بدهّی قاتل شادی و انگیزه است

یک نظر اضافه کنید
16 دقیقه زمان مطالعه

رهایی از بدهّی قاتل شادی و انگیزه است

در حال حاضر زندگی بدون پول مانند زندگی بدون اکسیژن است، اما آنچه که به ما انگیزه می دهد ایجاد هدف مالی و رسیدن به آن و ایجاد هدف مالی جدید است. در مورد چنین وضعی می گویند اگر شما از وام ها و اقساطشان خلاص شوید، آن شور و شوق اولیه را از دست می دهید و اصطلاحاً رهایی از بدهّی قاتل شادی و انگیزه است.

زمانی که سال ۱۳۹۰ برای کار در محل جدید از محل کار قبلی ام خارج شدم، هرگز برای کار پاره وقت برای شخص دیگری فکر نکردم. هدف من از خروج از کار قبل و شروع کار جدید ایجاد همزمان درآمد دائمی در کنار کار آنلاین بود که دیگر مجبور به کارکردن برای شخص خاصی نباشم و روی پای خودم بایستم.

این روند تا ۱.۵ سال ادامه داشت. بعد از گذشت این زمان احساس کردم که از هرج و مرج زندگی روزمره فاصله گرفته ام و به سمت تنهایی کشیده شده ام. اینکه برای خودتان یک کسب و کار ایجاد کنید به مرور سبب تنهایی شما می شود. حال در این زمان یک موقعیت مناسب شغلی در یکی از مشتریان دائمی ام بوجود آمد که من نهایت استفاده از آن را کردم.

پس از یک سال مشاوره بین سال های ۱۳۹۱ و ۱۳۹۲، اشتیاق من برای مشاوره دادن بطور کامل از بین رفت. برخی مشکلات و موانع کارمندی در روند فعالیتم وجود داشت که باعث ایجاد احساس بی تفاوتی ام نسبت به کار شد، اما این تجربه خالی از لطف نبود؛ من همه چیزهای لازم را درمورد کار بازاریابی برای یک کار نوپا یاد گرفتم. این تجربیات برای استارت آپ هایی که تازه شروع به فعالیت می کردند، سودمند بود.

اما به جای شروع فوری فعالیت در این زمینه، تصمیم گرفتم شش ماه دیگر دست نگه دارم. هدف جدیدی برای خودم در سال ۱۳۹۳ ایجاد کردم چون قسط وام مسکنم در آن تاریخ به انتها می رسید. با پرداخت کامل وام انرژی و انگیزه بیشتری گرفتم تا کار را با شور و شوق بیشتری ادامه دهم.

در ادامه شما را به خواندن ادامه روند زندگی ام و اینکه پول چگونه می تواند قاتل باشد، دعوت می کنم.

رهایی از بدهّی قاتل شادی و انگیزه است

در نگاه اول بدهّی ها قاتل شناخته می شوند، امّا قاتل اصلی نبود آن ها و پول است.

بدهّی انگیزه ای مناسب برای جذب ثروت است.

با صبر و تأمل بیشتر، آن وام مسکنی که سال ۱۳۸۱ گرفته بودم به من کمک کرد که در مدت طولانی تری نسبت به شش ماه کاری ام به عنوان مشاور در سال ۱۳۹۳، انگیزه انجام آن کار را داشته باشم.

پس از یک سری حوادث طبیعی در آن سال، از شدت اندوه و گرفتاری تنها کاری که مدنظرم می آمد زندگی عشایری و بدون دغدغه بود؛ زندگی ای که بدون توجه به اتفاقات اطراف بگذرد تا مرگ فرا برسد. در آن زمان من دوسال بعد از دانشگاهم کار کرده بودم و کاملاً بدون بدهّی بودم. چند سرمایه گذاری مناسب روی سکه و بورس آن زمان نسبتاً وضع مالی ام را خوب کرده بودند. من آن زمان با دوستم در یک خانه زندگی می کردم و از نظرم طبق زندگی آن زمان، کار کردن برای بهبود وضع مالی تلاشی بیهوده بود. با خودم می گفتم: «خب که چه؟ در جایی امن که زندگی می کنم، کار مناسب دارم و حسابم هم که برای رفع نیاز خودم بس است. پس چرا تلاش اضافی کنم و خودم را خسته کنم؟» با توجه به این افکار نیاز داشتم که خودم را درمیان این افکار پیدا کنم و انگیزه کافی برای تلاش بیشتر بوجود بیاورم.

تصمیم گرفتم به جای زندگی با یک نفر دیگر، برای خودم ملکی بخرم تا این احساس نارضایتی و سرگردانی ام کم شود. منتهی پول کافی برای خرید مسکن نداشتم، درنتیجه از بانک وام مسکن گرفتم. این وام انگیزه من برای ادامه زندگی شد چون می دانستم اگر شغلم را از دست بدهم دیگر توانایی پرداخت قسط را ندارم و درنهایت باعث شرمساری ام پیش دوستان و خانواده ام می شود.

تصور می کردم کلاً پنج سال در شغلم دوام بیاورم چون ساعت کاری بسیار زیاد و طاقت فرسا بود؛ شروع کار من از پنج و نیم صبح بود و این باعث استرس هر شب من بود. بصورت مداوم هرشب استرس بیدار نشدن صبحگاهی را داشتم و خوابم کوفتم می شد، امّا همه این دغدغه ها و مشکلات در مقابل انگیزه ای که در من ایجاد شده بودند، هیچ بود. می دانستم که قسط وام دارم و باید پرداخت کنم. پس بدون فکر اضافه به کارم می رسیدم.

آن وام مسکن من باعث شد سیزده سال استرس سودمند داشته باشم و با انگیزه آن زنده بمانم، زیرا کسب پول کافی برای پرداخت اقساط وام مهم ترین دغدغه ام بود. اگر من این وام را نمی گرفتم در همان سال اول از شغل اولم خارج می شدم. نگاه دوباره به سال هایی که کار کردم باعث می شود که لبخند بر لب هایم بشیند و به خودم افتخار کنم که با ساخت دغدغه در خودم انگیزه کار ایجاد کردم.

من کاملاً بر این باورم که ما به خیلی چیزها فکر نمی کنیم در حالیکه همان ها مسبب حال خوب ما می شوند. مثلاً زندگی نسبت به چند صد سال پیش بسیار که لوله کشی داخلی امری لوکس بود آسان تر شده است. همینطور تلفن همراهی وجود نداشت و تردد در معابر عمومی بدون جلب توجه و تمسخر عملاً غیر ممکن بود.

ما همه این ها را خوب می دانیم اما به هیچ وجه ما را خوشحال نمی کنند.

رهایی از بدهّی قاتل شادی و انگیزه است

با اتمام بدهی های مثبت انگیزه ما مانند سکه های این عکس از ما خارج می شوند

از بدهّی هایتان هوشمندانه استفاده کنید.

درصورت استفاده درست و صحیح از بدهّی هایمان می توانیم صاحب ثروتی بزرگ شویم. اگر بیست درصد از سرمایه خود را روی ملکی که بیست درصد افزایش قیمت دارد بگذارید، درواقع صد درصد سود کرده اید. درحالیکه اگر همین مقدار را روی چیزی که بیست درصد از ارزش خود را ازدست می دهد سرمایه گذاری کنید، ضرر صد در صدی خواهید کرد. من قطعاً بدلیل نواسانات و سقوط های ناگهانی حوزه بورس، سرمایه گذاری در این بخش را به کسی توصیه نمی کنم. درعوض به بقیه می گویم با رصد مناسب ارزش ها پولشان را در صندوق های مالی درست قرار دهند.

سیستم پاداش دهی مناسب، باعث ایجاد انگیزه می شود. یادم می آید که هنگام تحصیل و بخصوص تحصیل در دانشگاه دائماً به خودم می گفتم که تنها درصورتی با دوستم وقت می گذرانم و به رستوران می روم که سه ساعت قبل آن مطالعه کرده باشم. اگر درس نخوانده بودم باعث  می شد هشتصد کالری دریافت نکنم، چاق نشوم و لذت وقت گذراندن با دوستم را هم تجربه نکنم. درعوض اگر سه ساعت درس می خواندم نمراتم بهتر می شد، تفریح می کردم و مهم تر از همه با دوست صمیمی ام وقتم را سپری می کردم و لذت می بردم.

از همین سیستم پاداش می توان برای پرداخت اقساط وام ها نیز استفاده کرد. من سعی می کردم پرداخت بدهّی ام را برای خودم لذت بخش کنم. مثلاً اگر بدهّی این ماه را پرداخت کردم با پول باقیمانده به سفر می رفتم. داشتن بدهّی بیش از حد بد است چون عملاً پرداخت را ناممکن می سازد، اما داشتن آن به حد کافی می تواند به شما نظم دهد و جلوی کم کاری ها و اززیرکاردررفتن های شما را بگیرد.

رهایی از بدهّی قاتل شادی و انگیزه است

حساب و کتاب اقساط سرسام آور است، امّا از یه طرف باعث حرکت روبه جلوی ما می شوند

چرا رهایی از بدهّی قاتل شادی و انگیزه است؟

درست همانطور که بدهّی کم باعث بی انگیزگی می شود، داشتن پول زیاد هم چراغ انگیزه را خاموش می کند. ما باید برای کودکانی که بدون دغدغه مالی بدنیا می آیند و بزرگ می شوند متاسف باشیم! تنها کسانی که غرور دارند و ارزش زیادی برای خود قائلند، هشت ساعت در روز مطالعه می کنند و بیش از شصت ساعت در هفته کار می کنند تا بتوانند برای خود ثروتی بسازند حتی اگر از قبل میلیاردها تومن پول دارند.

نداشتن انگیزه یکی از دلایلی است که می گوییم پول خوشبختی نمی آورد. نداشتن انگیزه برابر با عدم پیشرفت و موفق شدن است و پیشرفت کلید همه خوشبختی هاست.

لطفاً جمله «وقتی ثروتمند و بدون بدهّی هستید، همه چیز فوق العاده خواهد بود» را باور نکنید. به شما اطمینان خاطر می دهم که اگر به هدف مدنظر مالی خود برسید، دقیقاً همین احساس کنونی خود را خواهیدداشت. شما خود را از لذت های مسیر رهایی از وام بی بهره می سازید که به آن نقطه برسید درحالیکه نقطه عطف همان روند رسیدن به هدف است.

تنها درصورتی می توانید سطح شادی خود را بالا ببرید که بطور دائمی به سراغ فعالیت هایی بروید که علاوه بر خودتان باعث شادی نزدیکانتان می شود. من از شغل کنونی ام که مدیریت وبسایت امور مالی است لذت می برم، زیرا دریافت نظرات و ایمیل از طرف خوانندگان برایم لذت بخش است. آن ها به این موضوع اشاره می کنند که مقاله باعث  شده تا از مشکلات مالی خود رهایی پیداکنند، از طرفی عده ای دیگر نوشته هایم را نقد می کنند. مطمئن هستم که انگیزه  من برای ادامه فعالیت و نوشتن همین نقطه نظرات مردم است.

رهایی از بدهّی قاتل شادی و انگیزه استیکی از عوامل ایجاد شور و شوق ادامه دادن در کار و کسب موفقیت در آن، بازتاب مثبت بقیه است.

داشتن یک زندگی غنی

زندگی خوب و هدفمند لزوماً با پرداخت تمام بدهّی ها میسر نمی شود، بلکه ثروتمندشدن به این معناست که بدانیم که پول و انرژی خود را صرف چه کارهایی می کنیم. این به معنی هزینه کردن برای چیزهایی است که برای شما مهم اند همینطور که باید در چیزهای کم اهمیت صرفه جویی کنید. روانشناسان بطور عمده معتقدند زندگی خوب سرشار از موارد زیر است:

امنیت

وقتی فکر شما درگیر پرداخت صورت حساب ها است، خوشحال بودن ناممکن می شود. اگر پول کافی برای پرداخت آن ها دارید، نیاز نیست که نگرانشان باشید. با زندگی در سطح کمتر از ایده آل خود می توانید کنترل مالی خود را در دست بدهید و نگرانی های بی جا را از ذهن خود خارج کنید.

روابط

عامل مهم دیگر روابط ما با اطرافیان است. افراد کم برخوردارتر که پنج یا شش دوست صمیمی دارند از افراد ثروتمند منزوی احساس رضایت بیشتری دارند. سرمایه اجتماعی به همان اندازه سرمایه مالی ارزشمند است.

تجربیات

خاطرات با گذشت زمان ماهیت منفی خود را از دست می دهند و مثبت می شوند، امّا ارزش چیزها به مرور کاهش می یابد. سخن معروفی است که می گوید: «تجارب قدردانی می شوند، اما دارایی ها مستهلک می گردند.»

این موارد نشان داد که می توان زندگی غنی ای را بدون داشتن ثروت آن چنانی برای خود ایجاد کنید. برای داشتن روابط مالی بهتر نکات زیر را مدنظر داشته باشید:

اولویت بندی کنید

برای چیزهایی پول بدهید که بیشتر از همه چیز شما را خوشحال می کند. خریدن چیزهایی که از آن ها استفاده می کنید دورریختن پول نیست، بلکه این همان هدف پول است. اگر شما بتوانید با درآمدتان نیازهای خود را برطرف، بدهّی هایتان را پرداخت و مقداری را نیز پس انداز کنید، زندگیتان آسان تر می شود.

به سلامتی خود اهمیت بدهید

بین سلامتی و رضایت از زندگی رابطه ای دوسویه برقرار است. هرکس که بیماری طولانی مدت را تجربه کرده است، عواقب مالی و عاطفی آن را می داند. درست غذا بخورید و ورزش کنید و به اندازه کافی بخوابید تا از هزینه های مادی و معنوی بیماری ها درامان بمانید.

خودتان را با دیگران مقایسه نکنید

شما همیشه و در هرموقعیت افرادی را خواهید دید که چه از لحاظ موقعیت های مالی و چه اجتماعی جایگاه بالاتری از شما دارند. شما نیاز دارید تا بدون تفکر درباره اختلاف های خود معاشرت کنید و از مقایسه کردن دست بردارید و روی زندگی شخصی خودتان تمرکز کنید.

رهایی از بدهّی قاتل شادی و انگیزه است

ذهن خالی از دغدغه مالی آشفته است و انگیزه ای برای ادامه ندارد.

نتیجه گیری

دیدیم که منظور از اینکه می گوییم رهایی از بدهّی قاتل شادی و انگیزه است، چیست. نکته مهم این است که اگر از مسیر لذت نبرید و راضی نباشید، هرچقدر هم که پول داشته باشید زندگی ثروتمندی نخواهید داشت. بدهّی سالم همان چیزی است که شما را درمسیر خوشبختی قرار می دهد و انگیزه زندگی به شما می دهد. اینکه در سی سالگی بدانیم که این بدهّی ها در شصت سالگی تمام می شوند، سراسر حس مثبت ایجاد می کند و ما را به سمت آینده سوق می دهد، اما این بدان معنا نیست که باید زندگی فقیرانه ای را هدف قرار دهید.

درواقع کاملاً برعکس آن است. بیشتر مردم وسیله را با هدف اشتباه می گیرند. آن ها برای جلب رضایت به سراغ پول می روند درحالیکه پول وسیله ای برای رسیدن به اهداف است. رهایی از بدهّی قاتل شادی و انگیزه است اگر به جای هدف به عنوان هدف قرار بگیرد.

منابع

 

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
دوره آموزش کارشناس جذب شوید
دوره برتری شدید
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx