چرا هدف گذاری مهم است؟

Add a Comment
8 Min Read

چرا هدف گذاری مهم است؟

تعیین اهداف

داشتن اهداف در زندگی بسیار مهم است. مربیان، محرک ها و نویسندگان به شما می گویند که باید اهدافی را تعیین کنید. در مورد اهداف زیاد صحبت می شود. آیا اهداف مهم هستند؟ آیا هدف گذاری مهم است؟ اهداف از این نظر مهم هستند که به شما جهت در زندگی می دهند. بهتر است یک هدف ساده یا نه چندان مهم داشته باشید تا اینکه اصلا هدف نداشته باشید.

داشتن اهداف مانند داشتن نقشه است. شما می دانید به کجا می روید، و این به شما شور، انگیزه، انرژی بیشتر و دلیلی برای بیدار شدن در صبح می دهد. شما زنده تر می شوید. آیا شما اهدافی دارید؟ منظورم آرزوها نیست هدف واقعی یک آرزو نیست. چیزی است که تمام تلاش و انرژی خود را صرف آن خواهید کرد تا بتوانید به آن برسید.

یک هدف نباید چیز بزرگی باشد. همه نمی خواهند به اهداف بزرگ در مقیاس بزرگ دست یابند. اکثر مردم به اهداف ساده راضی هستند و این اشکالی ندارد. آنها خواهان زندگی راحت، شاد و سالم هستند و این امکان پذیر و در دسترس است. تعیین هدف، لزوماً به معنای تلاش برای چیزی عظیم نیست، اهداف ساده کمتر از اهداف بزرگ مهم نیستند.

فقط درصد معینی از مردم واقعاً به اهداف اصلی علاقه دارند و حاضرند برای رسیدن به آنها هر کاری انجام دهند. هدف شما ممکن است میلیونر شدن، داشتن یک فروشگاه زنجیره ای یا تبدیل شدن به یک بازیگر یا خواننده مشهور باشد. با این حال، بیشتر اهداف در چنین مقیاسی نیستند. اکثر آنها معمولی تر هستند.

چرا هدف گذاری مهم است؟

بیشتر اهداف عبارتند از:

 • یافتن شغل جدید.
 • کسب درآمد کافی برای حمایت از خانواده
 • خرید یخچال نو.
 • گرفتن لپ تاپ جدید
 • پیدا کردن زمانی برای اهداف جدید.
 • یادگیری یک زبان خارجی.
 • از دست دادن چند کیلو وزن.
 • رفتن به سینما در یک روز خاص با یک شخص خاص.
 • به طور منظم در باشگاه تمرین کردن
 • عاشق بودن.
 • یافتن شادی

اینها اهداف مشابه و مهمی هستند و بیشتر مردم می خواهند به آن دست یابند. اینها همان چیزهایی هستند که روز های آینده شما  را می سازند البته، ممکن است به دنبال اهداف بزرگتری باشید، و این اشکالی ندارد.

چرا هدف گذاری مهم است؟

چرا تعیین اهداف مهم است؟

 1. اهداف یک جهت تعیین می کنند

وقتی جهتی دارید، استرس و فشار کمتری در زندگی شما وجود دارد، زیرا می دانید به کجا می روید. مانند داشتن نقشه ای است که جهت را به شما نشان می دهد. شما وقت را تلف نمی کنید و به دور هم نمی روید و به جایی نمی رسید.

 1. اهداف باعث ایجاد انگیزه می شوند و زندگی را جذاب تر می کنند

وقتی هدفی دارید، احساس می کنید به سمت مقصدی می روید که برای شما مهم است و این باعث می شود احساس شادی، امنیت، قوی تر و اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید.

 1. اهداف به شما کمک می کنند ذهن خود را متمرکز کنید

وقتی هدفی دارید، توجه خود را روی یک هدف متمرکز می‌کنید و زمان و انرژی خود را برای هر چیزی که سر راهتان قرار می‌گیرد تلف نمی‌کنید. بدون هدف، ممکن است یک پروژه را شروع کنید، و سپس قبل از اینکه پروژه قبلی را تمام کنید، به پروژه دیگری بروید. اگر هرگز کاری را که شروع کرده اید به پایان نرسانید، هرگز نمی توانید به هیچ چیز ارزشمندی دست پیدا کنید.

این یعنی به قول معروف فردی که می تواند انواع مختلفی از کارها را انجام دهد اما لزوماً در هیچ یک از آنها مهارت زیادی ندارد.

چرا هدف گذاری مهم است؟

 1. تعیین هدف مانند داشتن نقشه راه است

یک هواپیما برای رسیدن به مقصد مسیر مشخصی دارد که باید طی کند. یک کشتی هم همینطور. باد و شرایط آب و هوایی می تواند بر مسیرهای هواپیما و کشتی تأثیر بگذارد. با این حال، دانستن مقصد دقیق، خلبان و کاپیتان را قادر می سازد تا تنظیمات مناسب را انجام دهند. در مورد اهداف هم همینطور است.

با یک هدف مشخص، می‌دانید به کجا می‌روید، و اگر از آن دور شوید، همیشه می‌توانید مسیر خود را اصلاح کنید. تعیین هدف مانند داشتن یک نقشه، یک قطب نما و یک مسیر واضح به مقصد است. شما می دانید کجا هستید و به کجا می روید.

 1. هدف گذاری باعث ایجاد امید و اعتماد به نفس می شود

وقتی هدفی را تعیین می کنید و برای رسیدن به آن تلاش می کنید، امید، آرامش درونی و اعتماد به نفس را تجربه می کنید. مانند روشن کردن مشعلی است که مسیر شما را روشن می کند و به شما کمک می کند به جای دایره رفتن در یک خط مستقیم بروید.

 1. اهمیت سفر کمتر از هدف نیست

از سفر به سمت هدف خود لذت ببرید. هدف مهم است، اما مسیر از اهمیت کمتری برخوردار نیست. در این مسیر چیزهای جدیدی یاد می گیرید، تجربیات جدید و هیجان انگیزی دارید، با مردم تعامل می کنید و مهارت های جدیدی کسب می کنید. مانند سفر با قطار به مقصد خاصی است. می توانید عصبی باشید، به ساعت خود نگاه کنید و بی صبرانه منتظر بمانید تا به مقصد برسید. از طرف دیگر می توانید از سفر لذت ببرید، به مناظر نگاه کنید، کتاب بخوانید یا حتی با افرادی که با شما سفر می کنند دوست شوید.

اگر از جاده لذت ببرید، شادی و رضایت بیشتری را تجربه خواهید کرد، نه اینکه منتظر بمانید تا به مقصد برسید. اگر این نگرش را هنگام کار بر روی اهداف خود اتخاذ کنید، شادتر خواهید بود.

چرا هدف گذاری مهم است؟

 1. از جاده لذت ببرید

هدف مسیر را تعیین می کند، اما باید از تمام مراحلی که به هدف منتهی می شود، از همه تفکر خلاق، عمل و پاداش لذت ببرید. سفر ممکن است طولانی باشد و لحظه واقعی رسیدن و لذت بردن از آن کوتاه باشد. بنابراین، چرا به جای اینکه بی صبرانه منتظر رسیدن به مقصد خود باشید، از سفر لذت نبرید؟ وقتی به سفر می روید، هدف لذت بردن از جاده، مناظر و غذا است، نه اینکه فقط به مقصدی خاص برسید.

اکنون که می دانید چرا تعیین اهداف و تلاش برای دستیابی به آنها مهم است، از هر لحظه ای که صرف حرکت به سمت هدف خود کرده اید لذت ببرید. آن را سرگرم کننده و شاد کنید و زندگی شما سرگرم کننده و شاد خواهد بود.

منبع:

 • https://www.successconsciousness.com/blog/goal-setting/importance-of-setting-goals
به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx